2004 g vitara 2.0 bobin soketleri yenileme

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

gvitara_ist
Er

2004 g vitara 2.0 bobin soketleri yenileme

25 Eki 2019 09:47

Herkese selamlar,

Öncelikle başıma gelenleri anlatmak istiyorum:
Yaklaşık 2 ay önce aracımla şehir dışına tatile çıktığımda rolantideyken aracın çalışmasında gariplik farkettim, çekişinde de düşme olmuştu. Aracı bulunduğum yerdeki sanayiye götürdüğümde ilk bobinin kablolarından birinin koptuğunu gördük. Lehimledik ve test sürüşü yapıldı, sorunun devam ediyordu. Kaputu açtığımızda bobinin üstünün eridiğini gördük. Anadolu da küçük bir ilçedeydik ve bobin bulamadık, buralara torosla gelmen lazım abi şeklinde nasihatlerimizi de aldık. İstanbul dan bobin istedik sonraki gün geldi, taktık onu da eritti. Daha fazla vakit ve nakit kaybetmek istemediğimiz için aracı kamyona yükleyip istanbula getirdik. Kopan kablo kısa devre yapıp beyne hasar vermiş. Onu da tamir ettirdik ve sorunu çözdük. Toplam maliyet; beyin tamiri + yanan 3 bobin (yeni taktığımız bobinler takıldığı anda bozulduğu için bobinler bozuk sandık ancak beyin yakıyormuş) + nakliye derken 3000 TL, tabi tatil de rezil olmuş oldu.

Çözüme gelirsek:
Diğer bobin soketlerinin arkalarını da kontrol ettiğimde hep incelmişler. Böyle saçma bir olaydan sonra 4 tane soket alıp, bunların hepsini yenilemek istiyorum. Ancak soketlerin yenilenmesi nedeniyle (sonuçta kabloları ek olmuş olacak), akım kaybı olma ihtimali aklıma geldi. Sakın yapma akım kaybı olur yada yap kafan rahat olsun derseniz ona göre böyle bir işe girişeceğim.

Soket linki
https://urun.n11.com/diger/3k024-japon-soket-P357246943
2004 grand vitara 2.0

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: 2004 g vitara 2.0 bobin soketleri yenileme

25 Eki 2019 11:10

Fabrikasyon dışında yapılan işçiliklerde kablo kablaj lehim vs su sızdırmalık malesef iyi olmuyor. Kesilip birbirine sıkıca dolanan kablolar deli gibi bantlansa bile söktüğümde içlerinin yeşil yeşil bakır oksit olduğunu, kabloların birbirine başlı olmasına rağmen elk iletmediğini gördüm...Ek olarak bant türevi yapışkanlar +40 derecede kendini bırakma açılma eyliminde olur..

Düzgün işçilikle Kablolar temiz bir lehim ve daralan makaron ile izole edilmelidir. Eğer araba normal çalışmaya döndüyse hiç ellemeyin derim..Mecbur kalırsanız da kesinlikle bant kullanmayın, iyice lehim ve izolasyon derim..Geçmiş olsun.
Site Admin

gvitara_ist
Er

25 Eki 2019 11:28

kabloları birbirine tutturarak, daralan makaron ile izole etmeyi düşünmüştüm. Kablo dediğiniz gibi su ve sıcak olan ortamlarda pek verimli olmuyor. Yedek soket alıp, bagajda tutayım. Sanırım bu en garantiye yakın yöntem olacak. Çünkü tam soketin dibinden kopuyor ve bantla ile birbirine tutturup onaramıyorsun.

Bilgi için teşekkürler
2004 grand vitara 2.0

Kullanıcı avatarı
motominik
Er
İletişim:

26 Eki 2019 17:11

Offroadpassion yazdı: 25 Eki 2019 11:10 Fabrikasyon dışında yapılan işçiliklerde kablo kablaj lehim vs su sızdırmalık malesef iyi olmuyor. Kesilip birbirine sıkıca dolanan kablolar deli gibi bantlansa bile söktüğümde içlerinin yeşil yeşil bakır oksit olduğunu, kabloların birbirine başlı olmasına rağmen elk iletmediğini gördüm...Ek olarak bant türevi yapışkanlar +40 derecede kendini bırakma açılma eyliminde olur..

Düzgün işçilikle Kablolar temiz bir lehim ve daralan makaron ile izole edilmelidir. Eğer araba normal çalışmaya döndüyse hiç ellemeyin derim..Mecbur kalırsanız da kesinlikle bant kullanmayın, iyice lehim ve izolasyon derim..Geçmiş olsun.
bakır oksit genelde lehim pastası sebep oluyor işini bilen elektironikci arkadaşlar bu konu hakkında bilgi verecektir
TA2MNK
ORMANİZE BİRLİK0532 730 08 27
2005 T5 GRANDPORTER
TA2MNK

Kullanıcı avatarı
zaferkucuk
Uzman Çavuş
İletişim:

27 Eki 2019 20:14

Benimde lpg enjektörlerine giden kablo söketin hemen girişinden kopmuştu.Lehim tabancasını direk kabloya tutarak lehimi bakırın içine yedirerek bağlantı yaptım.Sonrasında üzerine Isı büzüşmeli makaron 'la izole ettim gayet sağlam oldu.Aynısını Klima kompresörü üzerindeki müşür kablosunada yapmıştım.
Zafer Küçük Arh+
Renault Clio 1.4 RT
SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
2. SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
Jeep cheroke 2.4 Kj 2003
3.Suzuki Grand Vitara 1998 2.5 V6

gvitara_ist
Er

30 Eki 2019 19:49

Şimdilik bu şekilde bırakmaya karar verdim. Belki ilerde yaptırabilirim 8-)
2004 grand vitara 2.0

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir