Grand Vitara / Gösterge Tablosu Sorunu

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
fatih_VKZ
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

Grand Vitara / Gösterge Tablosu Sorunu

13 Ara 2013 21:10

Resim
Gece farlar yanıkken bir çukura tekerleğin düşmesi anında o sarsıntıyla,gösterge tablosunun dimmer i devre dışı kaldı gösterge tablosunun ışiği bir anda çoğaldı,
tüm ibreler sıfıra düştü (benzin,hararet,devir,hız)orta bölümdeki dijital dış ısı göstergesi -- çizgi haline döndü orta bölümdeki tüketim göstergesi -- çizgi haline döndü

tekrar çukura gir düzelir demeyin onu denedim morgulus aracı stop ettim çalıştırdım gene olmadı. stop edip park ettim. 1 saat sonra arabaya tekrar bindiğimde sorun düzeldi, şuan herşey normal. durumu tekrarlama ihtimali olduğundan, ve enteresan bir sorun olduğundan başlık açtım. bu konuda bir fikri olan veya başına gelen varmı :?: :?:
Fatih KAÇAN 1983
İstanbul
Linea
Corolla D4D

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

Re: Grand Vitara / Gösterge Tablosu Sorunu

13 Ara 2013 23:50

tum bu solediklerin gosterge uzerinde olduysa arka taraftaki fisleri kontrol etmek lazim derim. yerlerinden oynama ihtimalleri yuksek.

Ben gosterge ampullerini degistirirken bi kere bir fisi takmadan araci calistirdim ve o fise bagli olan gostergeler bir anda sifira dustu.. sona motoru stop edip cikan fisi yerne taktim, tekrar kontak acinca kendine geldi.
senin fislerde park esnasinda tekrar temas etmeye baslamis olabilir. veya o anda sadece temazsizlik yasanmis olabilir.

Gosterge ampulunun dimmerinin gitmesi ve bir anda parlamasi isi ise bunla baglantili olabilir.

Ek olarak ampullerle ilgili ilginc bir olay var sebebini bilmiyorum ama buda sarsintiyla olmus olabilir; hic evde yanan bir ampule(lamba) vurdugun yada yalnislikla carptigin ve dustugu fln oldu mu? o anda patlamadiysa morgulus normal yandigindan bir anda fazla yanmaya baslar, bazen kapatip acinca duzelir bazen de duzelmez ve cok zaman gecmeden de patlar.

Fisleri kontrol etderken ampullerede bakilmasinda fayda var derim. tabi durum fislerinden kaynaklaniyorsa.

Gecmis olsun simdiden
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
fatih_VKZ
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

14 Ara 2013 00:05

bu bahsettiğim sorunların hepsi tek bir temassızlık sorunu bencede.havalar biraz ısınsın komple çıkartık temizlemeyi düşünüyorum.
yukarıda yazdıklarıma ilave
abs ve el freni lambasınında yanık kaldığını yazmayı unutmuşum.
ben ilk baştan gösterge tablasının besleme aldığı bir sigorta attı zannetmiştim ama geri gelince işler değişti.
Fatih KAÇAN 1983
İstanbul
Linea
Corolla D4D

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

14 Ara 2013 00:14

bence o sekilde fazla kullanma derim temazsizlik yada bir gevseklik varsa her temas etmediginde ve geri degdiginde kivilcim cikarabilir, veya yanan uyari lambalari tehlikeli olanlar onlari nasilsa temazsizliktan yaniyor diye ilerde cikabilecek problemleri atlamaya gelmez. butun bunlara ek baska bir sorunda olup, tum elektrik sistemini hatta beyni bile etkileyebilicek sorunlar cikarabilir..

Bir not; el freni ikaz lambasi sadece el freni icin degil ayni zamanda bir cok aracta fren hidroliginin azaldigini yada frenlerde bir problem oldugunu belirtir..
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

15 Ara 2013 23:45

Gösterge tablosunun elektriği kesilip geri gelmiş gibi. :roll:
1-Kendin yapabiliyorsan Km arkasındaki fişleri bir kontrol et,
2- Sigorta tablosunu kablo giriş çıkışlarını bir oynat kontrol et
3-Suzuki tanıyan bir elektrikçiden yorum al
4-Tam temas etmeme Othar'ın dediği gibi kıvılcım vs de yapabilir sakat, ayrıca elektronik olarak sorun açılmadan kontrol lazım gibi..anlattığın normal değil. olmaması lazım..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
fatih_VKZ
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

16 Ara 2013 00:11

Othar ve Hakan usta yorumlarınız için teşekkür ederim.
Bu sorunu tekrarlamadı. ama ilk fırsatta gösterge tablosunu söküp tüm soketleri temizlerim.
Fatih KAÇAN 1983
İstanbul
Linea
Corolla D4D

yusufilkay08
Onbaşı
İletişim:

11 Şub 2016 20:58

Othar abi 2005 grand vitara nin gösterge ışıklarını değiştirme şansımız var mı?Varsa ampulün modeli nedir,nerede bulunur?
Teşekkür ederim :)
2004 Grand vitara 2.0
Selam ve sevgi ile..
Yusuf İlkay

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

12 Şub 2016 14:17

Bence vardır ama zaten beyaz yanan güzel ışıkları nerenkle değiştiricen?
Gv kullanan arkadaşlar ampul konusunda bilgi versin derim ben göstergedeki ampulleri görmedim ama çakmaktaki ampülde mavi şapka var ve tahminen gösrtegede bu şekildedir ve dipsiz T10 ampul kullanmışlardır. Şapkalıysa ampuller çok şanslısın istediğin renk yapabilirsin ama göstergenin kendi üzerinde renklendirme varsa (jlxteki gibi) o zaman farklı renkler deneyerek istediğin rengi yakalayabilirsin..

Gösterge sarardıysa ve bu sebeple değişiklik yapıyosan ampul şapkaları mefta olmuştur, led 6000 kelvin değerinde ampullerle değişirsen orjinaline döner.. Photon marka almanı tavsiye ederim eğer Türkiyeden alacaksan.. ebay vs. diosan araştırmak lazım
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

12 Şub 2016 14:41

2004-2005 Grand'ların km panel aydınlatması floresan tarzı bi ampülleri var diye hatırlıyorum, Grant Oto Ahmet abi söylemişti sanki...bilgi net değil bende merak ettim.. Suzuki parça kataloğuna baktım..Km panelini komple satıyorlar 545 dolar veya ön cam tek 25 dolar..ama iç aydınlatma veya diğer parçalar tek tek yok.
Site Admin

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir