Suzuki Vitara V6 2000 / Modfikasyon ve Yapım Hikayesi

SUZUKI - COMPARATIVE - REVIEWS - GENERAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

Suzuki Vitara V6 2000 / Modfikasyon ve Yapım Hikayesi

10 Eyl 2013 17:02

Öncelikle herkese merhabalar, aklımdaki düşünce kombinasyonlarını ben yazayım bilgi sahibi suzuki'ciler cevaplar diye düşündüm. Yardımcı olursanız sevinirim. Her türlü fikir ve tavsiyeye açığım.

1. Aracıma vinç taktırmak istiyorum. Aracım 96 model v6 2000 vitara. Biraz araştırdım ama çok fazla bilgi sahibi olmadığım için malüm karar veremiyorum. Anladığım kadarıyla 9600 lb bir vinç benim işimi çözüyor. Zaten çok ağır bir off road yapabilmem için henüz tecrübesizim. Dolayısı ile kendimi güvende hissetmemi sağlayacak kadar bir vinç olsa şimdilik yeterli diye düşünüyorum. Bu doğrultuda aracıma uygun olan nokta atışı tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şu marka şu model gibi veya sakıncası yok ise web adresi ile beraber.

2. Vinci taktırıken metal tampona da geçmeyi düşünüyorum. Bu konuda site üzerinde rescue team bu hizmeti veriyormuş sanırım kendileriyle irtibata geçecem. Yalnız öncelikle vince karar vermek istiyorum.

3. Hep aklımda olan ikinci bir akü olayı. Bunu şu sebeple düşünüyordum. Aracımda ikinci bir akü olsun, buzdolabını vs direk oradan besleyeyim. Biterse de bitsin. Aracı birinci akü üzerinden çalıştırayım, çalıştırdığımda da ikinci aküm şarj olsun. Madem ikinci aküyü taktırmayı düşünüyorum, o zaman vinci de bu akü üzerinden çalıştırayım. Birinci akü hiç bir şekilde aracı çalıştırmak ve yürütmek haricinde başka birşey için kullanılmasın. Bilmiyorum doğru mu düşünüyorum? Yaptığım araştırmalar sonucunda huma otoda çift akü şarj sistemini buldum. Bu sistem benim kafamdakileri yapmam için uygun mudur? Ya da böyle birşey yapmama gerek var mıdır?

Bunları yapabilmek için şuan çok büyük bir bütçem yok. Fiyat-performans ekseninde hareket etmek durumundayım. Ayrıca yapabilirsem eğer bu düşündüklerimi bayramdan önce gerçekleştirmek istiyorum. Bayramda kısmet olursa bir Kastamonu yolu görünüyor şimdilik.

Okuyup cevap veren herkese şimdiden teşekkürler, selamlar...
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

Kullanıcı avatarı
BoRa
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

Re: Suzuki'm için yapmak istediklerim

11 Eyl 2013 11:55

selam 1. ve 2. şıkları şöyle düşünebilirsin; bir öneri kabul et :) orjinal tampona 10.000 librelik sentetik halatlı vinç alıp taktırmak şeklinde daha ucuz yollu bu işi çözebilirsin. site vs yönlendirme yapmayayım ancak google a 10.000 libre sentetik halatlı vinç yazdığında çıkacak yerler mevcut :) 3. şıktaki çift akü mevzusu bana mantıklı geliyor, bu işten anlayan iyi bir elektrikçi çözecektir. fiyatı biraz yüksek olan, ama iyi modifiye edilmiş 4x4 lerde gördüğüm optima marka aküler işini görecektir.
Mersin/Türkiye

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

11 Eyl 2013 12:04

3. şıkkı bende düşünüyorum.
kamplarda gerekli oluyor..
mantık olarak ....
aracın uygun bir yerine yüksek ampleri 90-120 gibi akü bağlanıyor
kabolama ve araya bir üçlü şalter bağlanıyor.
1 ana aküyü iptal edip yaşam aküsünü devreye alır (kamp anında kullanılır)
2 yaşam aküsünü iptal eder ana akü devrede ( normal kullanımlarda)
3 yaşam aküsünü sarj eder
ağırlık olarak 25- 30 kğ fark eder ama kamp ve piknikçilere olmazsa olmazları
birde araçın bir yerde takılı kaldı vinçleme yaptın ana akü bitti hemen yaşam aküsü devrede... :)
lakin işlerin yoğunlugu yaz tatili okul kayıtları üstüne düşemedim ama yapacagız işallah.. morgulus
haa bide bu optima aküleri gereksiz çok pahalı ve ömürleri çok yok sitede kullanan arkadaşlar var onlar bu konuda ne derler bilemem..
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

11 Eyl 2013 12:22

BoRa yazdı:selam 1. ve 2. şıkları şöyle düşünebilirsin; bir öneri kabul et :) orjinal tampona 10.000 librelik sentetik halatlı vinç alıp taktırmak şeklinde daha ucuz yollu bu işi çözebilirsin. site vs yönlendirme yapmayayım ancak google a 10.000 libre sentetik halatlı vinç yazdığında çıkacak yerler mevcut :) 3. şıktaki çift akü mevzusu bana mantıklı geliyor, bu işten anlayan iyi bir elektrikçi çözecektir. fiyatı biraz yüksek olan, ama iyi modifiye edilmiş 4x4 lerde gördüğüm optima marka aküler işini görecektir.
bora bey selamlar, 1. ve 2. şıkkı söylediğiniz gibi tek şıkka da çevirebiriiz tabi :) maliyet durumuna bakmak lazım. ama insan görsel birşeyler de istiyor :)

vinç için nokta yönlendirme istememin sebebi bu konuda gerçekten bilgisiz olmam. misal x liraya 12000lb ilk vinç de var 8000 lb lik de. sentetik halatlısı da var çelik halatlısı da. hangisini tercih etmeliyim? birbirlerine üstünlükleri nelerdir? onu bilmiyorum. bildiğim warn'ın en kaliteli marka olduğu ve ona gücümün yetmeyeceği :) söylediğim gibi kendimi güvende hissetmemi sağlasın, gerektiğinde vinç yardımı ve iman gücüyle aracı çıkarabileyim :) 1.000 - 1500 tl arasında bir bütçe ayırabilirim sanırım.

çift akü sistemine de vincin maliyetine karar vereceğim. ama mantıksız değil, olabilir diyorsunuz. bu güzel benim için.

ozdemirbrs yazdı:3. şıkkı bende düşünüyorum.
kamplarda gerekli oluyor..
mantık olarak ....
aracın uygun bir yerine yüksek ampleri 90-120 gibi akü bağlanıyor
kabolama ve araya bir üçlü şalter bağlanıyor.
1 ana aküyü iptal edip yaşam aküsünü devreye alır (kamp anında kullanılır)
2 yaşam aküsünü iptal eder ana akü devrede ( normal kullanımlarda)
3 yaşam aküsünü sarj eder
ağırlık olarak 25- 30 kğ fark eder ama kamp ve piknikçilere olmazsa olmazları
birde araçın bir yerde takılı kaldı vinçleme yaptın ana akü bitti hemen yaşam aküsü devrede... :)
lakin işlerin yoğunlugu yaz tatili okul kayıtları üstüne düşemedim ama yapacagız işallah.. morgulus
haa bide bu optima aküleri gereksiz çok pahalı ve ömürleri çok yok sitede kullanan arkadaşlar var onlar bu konuda ne derler bilemem..
hüseyin bey size de selamlar, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bu çift akü şarj sistemini satın almadan, iyi bir elektirikçinin üçlü şalterle halledebileceği bir olay mıdır bu?
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

11 Eyl 2013 12:42

akın tamammıyla öyle
1 adet akü 90 - 120 amp
5-6 metre akü kağlosu - ve + kabloları (aküyü koyacagın yere gör değişir) ben üst sepete koymayı düşünüyorum.
yaşam aküsü için bi konjektör
3 lü şalter
ve iyi bir elektrikçi
hepsi 200-300 tl ye çıkar
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

11 Eyl 2013 12:54

iyiymiş abi :) sevindim bu habere. şimdi ben bunu anlayıp uygulayabilecek bir elektrikçi bulayım o zaman :)

teşekkür ederim
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

Kullanıcı avatarı
BoRa
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

11 Eyl 2013 16:03

vinçle ilgili madem öyle düşündüğüm markayı paylaşayım, şu sıra power marka sentetik halatlılar ilgili çekiyor. sentetik halatlı vinçler daha hafif olduğu için tercih edeceğim. ;)

çift akü için hüseyin abinin dediği gibi optima akü şart olmayabilir ama iyi bir elektrikçi şart :) vinç tamponu ise bütçeyle alakalı aslında hepsi bütçeyle alakalı :)
Mersin/Türkiye

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

11 Eyl 2013 16:23

ben tamponu becceden aldım, oldukça iyi fiyatta kur yükselmeden uygundu
şimdi nedir bilmiyorum

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

11 Eyl 2013 16:56

BoRa yazdı:vinçle ilgili madem öyle düşündüğüm markayı paylaşayım, şu sıra power marka sentetik halatlılar ilgili çekiyor. sentetik halatlı vinçler daha hafif olduğu için tercih edeceğim. ;)

çift akü için hüseyin abinin dediği gibi optima akü şart olmayabilir ama iyi bir elektrikçi şart :) vinç tamponu ise bütçeyle alakalı aslında hepsi bütçeyle alakalı :)
aklın yolu bire doğru gidiyor olay sanırım. ben de bugün araştırmalarım sonucunda 10000 lb lik power vincin bana yeterli olacağını düşünmeye başladım.
fiyat olarak da 1250 ve 1300 tl isteyenler var. şimdilik ibre bu yönde ama biraz daha zamanım olduğu için yeni tavsiyelere de açığım.
çift akünün de bu şekilde çözülebiliyor olması benim için artı bir durum. hayırlısı bakalım.
TARDUK yazdı:ben tamponu becceden aldım, oldukça iyi fiyatta kur yükselmeden uygundu
şimdi nedir bilmiyorum
sakıncası yoksa ne zaman ve tl olarak ne fiyata almıştınız hocam? bir de varsa elinizde tamponun fotografını görebilir miyim? ben farlarn olduğu kısımda da demir borular istiyorum ama sanırım becce'nin tamponunda bunlar yok. (sitesinde gördüğüm kadarıyla) yanılıyor da olabilirim.
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

12 Eyl 2013 04:35

ön döküm dif kutusu + ön lsd kilit+ön manuel hub+arka kilit kombinasyonu olan araç takılmaz +lastiğinde markası modeli önemli.. ;) bunlar varsa vinç gereksiz derim..

aracınızda 70 A.şarz dinamosu var o asla 2 akü doldurmaz..120-150A. Toyota bulup takıçaksınız ilk iş.. :!:

misal bagaja oto aküsü koydunuz 90 a. akü şarz olurken çıkan gazdan araç içinde nefes alıp veren tüm canlılar zehirlenir..insan,kedi,kuş,köpek..vs ne varsa içinde..vinçi ve marşı sadece bu tip akü karşılar..başka çeşidi marş basmaz.. :!:
oto aküsünü buzdolabına aldınız taktınız .. :!: 1,5-2 gün buzdolabı çalıştı dibine kadar aküyü bitirir..ve o akü bir daha hayata dönemez çöp olur.. ;)
bagaja kuru akü koyarsanız sonuna kadar bitirip tekrar şarz edebilirsiniz buzdolabınız çalışır ..zehir şacmaz..ama marş ve vinç amperini veremez 200 a. olanı bile..
kuru ve sulu akülerin verdiği voltaj aynı değildir..+sarz voltajlarıda aynı değildir kuruyu max.14,5 v. olanla doldurmanız lazım ..
yarışlara girecekseniz en seri sarıp ceken marka malum..fiyatıda aynen.. ;) geri kalanın alayı yavaş sarar..aralarındaki en hızlı saranını araştırın.. ;)
standart v6 1350 kg dir 10 binlik vinç küsürata girmeden 5 tonluk tur.. ;) 6binlik olan 3 tondur makara kullanımıyla 6 tona çıkar sürat yarıya iner.. :idea: ama güçlerinde olduğu gibi çektiği amperler farklıdır..
:arrow: vinç kullanımı şu şekil olmalıdır ..motor 3bin devir altında olmayan bir devirde dönüyor olmalı..arkadaki akünün bağlantısı vinç çalışırken şalterle kesilebilir olmalı..vinç kullanırken stop eden araç çalışmaz..asla..arkadaki akü şalterinden devreye alınır vemarşınız basar..calışıncada aküler dolar..
vinç 5 dakika kullanılıp 10-15 dakika soğumaya +aküde doldurulmaya bırakmak için beklenilmelidir..
http://www.quadratec.com/products/92100_950.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.ebay.com/itm/151105554007?ss ... 1438.l2649" onclick="window.open(this.href);return false;
doğrusu bu yatlarda kullanılır yaşam aküsü motor marş akülerini birbirine kerıştırmadan sağlıklı şarzına yarar..
3-5arkadaş hafta sonları offroad yapıyorsanız vinç cok lazım olmaz..tek gezerim derseniz gitiiğiniz yere görede şart derim..
birde agır olan her şey tüketimi artırır performannsın içinede eder.. ;)
dengesiz bir ağırlık dağılımı olan aracınız var ön agır..arka hafif..önde en uça koyacağız vinç +tampon..arka tekerlerin yere basma daki dengeyide değiştiriyor bilğiniz olsun.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

12 Eyl 2013 10:12

ALINTIDIR....
Elektirkli aksesuarlarımız için aracımızın kendi aküsüne güvenemeyiz. Aracın kendi aküsü her zaman marş için kullanılmalıdır. Zaten bu aküler de “starter” olarak isimlendirilen, anlık olarak yüksek akım verebilen (marş motoru için) ve derin deşarja dayanıklı olmayan akülerdir. Aracın amperaj olarak da kısıtlı olan akü kapasitesi bizim ihtiyaçlarımızı karşılamaktan uzaktır.

Bu nedenle ikinci ve hatta üçüncü, dördüncü akülere ihtiyacımız var. Bu akülere “yaşam aküsü” ismini veriyoruz. Yaşam aküleri gerektiğinde yolda giderken alternatörden şarj olabilmesi için araç aküsüyle birleştirilebilmeli, kamp esnasında da araç aküsünü bitirmemek amacıyla ayrılabilmelidir. Bu işlem elektrik anahtarları ile manuel olarak yapılabileceği gibi, marşa basıldığı anda tüm aküleri birleştiren, kontak kapatıldığında tekrar ayıran otomatik röle sistemleri de vardır.
Aküleri yolda giderken şarj edebilmek için kullanılabilecek diğer yöntem alternatörden yaşam akülerine ayrı bir hat çekmektir.
Alternatörden ayrı bir hat çekilmeyip yaşam aküleri aracın aküsüyle birleştirilme yoluna gidiliyorsa yaşam aküsünün çıkışına yakın bir yere konumlandırılacak yüksek amperli bir sigorta (50 amp. ve üzeri) gereklidir.
Akülerin dolma süresini ise alternatörün ya da şarj cihazınızın kapasitesi belirler.. Çok basit ve üstün körü bir matematiksel hesapla, teorik olarak 10 amperlik bir şarj cihazınız varsa 100 amperlik bir aküyü 10 saatte, 50 amperlik bir alternatörünüz varsa 100 amperlik bir aküyü 2 saatte dolduracaksınız demektir. Ancak pratikte bu süre biraz uzar.

evet yukardaki paragraflar bir akü firmasının sitesinden alınmıştır ve yaşam aküsü olarak adlandırılan sistem tekne ve karavanlar için planlanmıştır.
tekne ve karavanlarda elektirk ihtiyaçı bizim 1 veya 2 günlük kamp veya piknikteki elektrik ihtiyaçımızdan çok fazladır karavan ve teknelerde elektrikli cihazlar su ısıtıcıları elektrikli ocaklar genel aydınlarma buzdolabi (ev tipi) derin dondurcular klima vs vs bizim kampta veya piknikte ihtiyaç duyacagımız elektrik ihtiyaçı kamp yeri aydınlatması radyo teyp canta tipi soğutucu gibi fazla ihtiyaçımız olmaz yukarıda sepete koyacagımız 90 veya 120 amp.lik akü ilk geceyi rahatlıkla karşılar araçta yaşam aküsü adı altında ( aslında kuru aküyaşama aküsü özelliği ile değildir ve sulu aküdür) kulanacagımız akü starter aküsü olup kampta ihtiyaçımızı görür, sar olayıda araçlarımızda kullandıgımız sarj dinomaları araçı kullandıgımız ( 2000-3000 devir üstü ) süre içinde ikinci bir kamp zamanına kadar genellikte ayda bi kamp yapıldıgı farz edilirise her iki aküyüde doluracaktır. yaşam aküsü olarak araç dışına taktıgımız (gaz çıkışından dolayı) akünün ömrüne gelince zaten alacagımız akülerin 2 yıl garanti süresi var bu süre içinde problem yaşanmaz diğer yıllarda 6 aydan bi akücüye vererek derin sarj yapılıp kullanılır ..... diye düşünüyorummmm
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

12 Eyl 2013 12:18

oguz1134 yazdı:
oğuz bey merhaba,
"ön döküm dif kutusu + ön lsd kilit+ön manuel hub+arka kilit kombinasyonu olan araç takılmaz"
öncelikle bunların hiçbirisi şimdilik aracımda mevcut değil. :(

"bagaja kuru akü koyarsanız sonuna kadar bitirip tekrar şarz edebilirsiniz buzdolabınız çalışır."
şarz dinamosunu amperini yükseltip, bagaja kuru akü koyuyoruz. "ama marş ve vinç amperini veremez 200 a. olanı bile.." dolayısı ile ikinci aküyü sadece buzdolabı ve elektrik ihtiyacı için kullanıp, vinci yine ana akü üzerinden mi bağlamalıyız? doğru mu anlıyorum?

yarışlara girmek gibi bir niyetim şuan için de ilerisi içinde yok. ben kışın kar üzerinde mangal, yazın deniz kenarında kamp yapmak için bu aracı aldım. yani son derece soft ofroad cuyum. ama tabi ki arazide başıma ne zaman neyin geleceğini bilemeyeceğim için güven amaçlı bir vinç istiyoum. hızlı veya yavaş sarması çok önemli değil. çok zorlu koşullar olmadıktan sonra takıldığım yerden beni kurtarması yeterli. sentetik mi çelik halat mı ona da bir türlü karar veremiyorum. bir gün çelik halat olsun, bir gün sentetik halat diyorum. :)

"dengesiz bir ağırlık dağılımı olan aracınız var ön agır..arka hafif..önde en uça koyacağız vinç +tampon..arka tekerlerin yere basma daki dengeyide değiştiriyor bilğiniz olsun.."
takıldığımızda arka tampona birkaç kişi çıkarmaktan başka çaremiz yok anlaşılan morgulus
ozdemirbrs yazdı:
sonuca doğru yaklaşıyoruz sanırım :)
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

Kullanıcı avatarı
cavitpekdemir
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

12 Eyl 2013 12:55

Yanında her zaman 50 m kablo taşı YAŞAM KABLOSU elektrik direğine kanca yaparsın buzdolabı,çamaşır makinası,kılıma,televizyon,tost makinası,kardeşim bunlarla kampamı gidilir 15 yıldızlı otele git syt syt morgulus
Duymak istemediğini başkasına söyleme
10-09-1955-SAKARYADA DOĞDU
30-12-2002-EMEKLİ OLDU
ŞİMDİ O SUZİKİCİ
2005-1600-GRANT VİTARA

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

12 Eyl 2013 13:17

Cavit abimmm...
yine attın fırçayı.. morgulus
15 yıldızlı otelin konforu kendi çadırında yok
otelde kıçına diken batmıyor, ayıların kurtların sesini duyamıyon. sivrisinekler kanını emmiyor karıncalar reçel kavonuza girmiyor
dere suyunda abdest almıyon bence bunları yaşamak soğukta donmak üşümek çabukça sabah olsun güneş
cıksın diye düşünmüyon sonracıma arazide yatarken milyolarca yıldızın altında yatıyon. ;)
durmak yok yola devam... morgulus
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

12 Eyl 2013 14:27

takıldığımızda arka tampona birkaç kişi çıkarmaktan başka çaremiz yok anlaşılan morgulus

:arrow: ister offroad ister pikinkçi ol .. :!: yolun %90 nın da asvaltta %10 da arazide olursun..km sayacının yazdığı km toplamından bahsediyorum.. ;)

yağmur + asvaltta en ufak rampada arka teker pati ceker boşta olacağından.. ;) otobanda yağmur varsa arkadan rüzgarda bile döt atar..falan filan..

jlx 1100 kg dir.. :!: v6 1350 kg dir.. :!: aradaki fark atla deve bile değil.. :!: ama biri kumda iyi değildir kafayı kuma gömer.. ;) arazide hafif olmak ayrı bir + dır.. ;)
ben güçlü olan + 40 eşek fazlası olan v6 tıyı severim..ama v6 severler..sayısı her zaman jlx severlerden de azdır ,o da işin başka boyutu kişiye görede değişen bi durum.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

12 Eyl 2013 22:36

oguz1134 yazdı:takıldığımızda arka tampona birkaç kişi çıkarmaktan başka çaremiz yok anlaşılan morgulus

:arrow: ister offroad ister pikinkçi ol .. :!: yolun %90 nın da asvaltta %10 da arazide olursun..km sayacının yazdığı km toplamından bahsediyorum.. ;)

yağmur + asvaltta en ufak rampada arka teker pati ceker boşta olacağından.. ;) otobanda yağmur varsa arkadan rüzgarda bile döt atar..falan filan..

jlx 1100 kg dir.. :!: v6 1350 kg dir.. :!: aradaki fark atla deve bile değil.. :!: ama biri kumda iyi değildir kafayı kuma gömer.. ;) arazide hafif olmak ayrı bir + dır.. ;)
ben güçlü olan + 40 eşek fazlası olan v6 tıyı severim..ama v6 severler..sayısı her zaman jlx severlerden de azdır ,o da işin başka boyutu kişiye görede değişen bi durum.. :)
mutlaka haklısınızdır oğuz bey, sizin tecrübelerinizin yanında biz ne söylesek boş. ben de aracı yavaş yavaş tanıyorum bakalım. umarım uzun süreli, seviyeli bir ilişki olur bizimkisi :)
bu arada tampon için rescue emre beyi aradım ancak telefonuna ulaşılamıyordu. sonra mehmet becce'nin dükkanına gittim kendisiyle görüştüm ve tampon siparişini verdim. ellerinde hazır v6 altı için tampon yokmuş. pazartesi yapımına başlanacak çarşamba gibi de takılacak. sağolsun kendisi yardımcı oldu. vinç konusunda da konuştuk warn ve tabor var ellerinde ancak bütçe olarak beni aştığından dolayı alamayacağımı söyledim. pazartesiye kadar bütçeme uyan bir vinç alıp götüreceğim. tamponla beraber vincin montajını da yapacaklar, yalnız elektrik bağlantısını yapmayız onu, sen halledersin dedi.

şimdi sıra vince karar vermekte. ayırdığım bütçe +/- 1000 tl civarı. bu civarda 8000lb britpart ve 10000-12000 lb lik goliath'lar var. bu ikisi de çelik halatlı. ya da 1250 tl civarlarına çıkıp sentetik halatlı 10000 lb lik power vinç mi düşünmeliyim. kafanızı şişiriyorum belki ama bu işler sorarak öğreniliyor malesef, mazur görün.
iyi akşamlar
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

Kullanıcı avatarı
cavitpekdemir
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

12 Eyl 2013 23:19

ozdemirbrs yazdı:Cavit abimmm...
yine attın fırçayı.. morgulus
15 yıldızlı otelin konforu kendi çadırında yok
otelde kıçına diken batmıyor, ayıların kurtların sesini duyamıyon. sivrisinekler kanını emmiyor karıncalar reçel kavonuza girmiyor
dere suyunda abdest almıyon bence bunları yaşamak soğukta donmak üşümek çabukça sabah olsun güneş
cıksın diye düşünmüyon sonracıma arazide yatarken milyolarca yıldızın altında yatıyon. ;)
durmak yok yola devam... morgulus
Günahları ödemenin bedelimi. ÖZGÜRLÜKMÜ özgürlük için her şeye değer
Duymak istemediğini başkasına söyleme
10-09-1955-SAKARYADA DOĞDU
30-12-2002-EMEKLİ OLDU
ŞİMDİ O SUZİKİCİ
2005-1600-GRANT VİTARA

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

13 Eyl 2013 00:01

"ön döküm dif kutusu + ön lsd kilit+ön manuel hub+arka kilit kombinasyonu olan araç takılmaz"

bunları yapsaydınız arazide 3 teker döner olur takılmazdınız..hepsi olsaydı 3,5<>3,75 teker döner olur du.. ;)

şu an 4 çeker modunda önden 1 + arkadan 1 olmak üzre 2 çekersiniz..

vinç +vinç tamponu yükseltmeyide 2 cm ye yakın göçerttirme yapar.. ;)
:arrow: sentetik halat alacaksanız kopupda rezil olabileceğinizi almayın..Mehmet abi ne satıyorsa parasına bakmadan alın derim..
acelem yok batınca vinçlerken bir 10 dakika fazla tırmalarım derseniz..az amper ceken 6 binlik derim.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

13 Eyl 2013 00:41

oguz1134 yazdı:"ön döküm dif kutusu + ön lsd kilit+ön manuel hub+arka kilit kombinasyonu olan araç takılmaz"

bunları yapsaydınız arazide 3 teker döner olur takılmazdınız..hepsi olsaydı 3,5<>3,75 teker döner olur du.. ;)

şu an 4 çeker modunda önden 1 + arkadan 1 olmak üzre 2 çekersiniz..

vinç +vinç tamponu yükseltmeyide 2 cm ye yakın göçerttirme yapar.. ;)
:arrow: sentetik halat alacaksanız kopupda rezil olabileceğinizi almayın..Mehmet abi ne satıyorsa parasına bakmadan alın derim..
acelem yok batınca vinçlerken bir 10 dakika fazla tırmalarım derseniz..az amper ceken 6 binlik derim.. :)
oğuz bey malesef ki bu yazdıklarınız bu yılın kalkınma planlarında yer almıyor :) ama ileride arka kilit olabilir.
mehmet beyin sattığı ürünler mutlaka çok iyiler ama daha önce de dediğim gibi o kadar bütçe ayıramam. dolayısı ile alternatiflere yönelmek zorundayım.
acelem de yok yavaş yavaş vinçlerim artık :) yalnız çektiği optimum amper aralığı ne olmalıdır? yardımcı olursanız sevinirim.
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

13 Eyl 2013 12:30

çektiği optimum amper aralığı ne olmalıdır? :arrow: 9binlik..yaklaşık 500 A. dir..+35 kg. gibide ağırlığı olur..+..- %10 farklılık göstebilir marka modele göre.. ;)

http://www.warn.com/truck/winches/src/XD9000.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

araç v6 önemli bir şeyi atladık.. :!:

:arrow: http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-y ... 521/detay/" onclick="window.open(this.href);return false;

ilan başlığına değil resime bakın.. ön+arka 41/8 kovan gerekli.. :idea:

kalkınma planına yazın..derim.. :)
Dosya ekleri
blank2.gif
blank2.gif (49 Byte) 341 kere görüntülendi
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

13 Eyl 2013 15:56

http://www.youtube.com/watch?v=J76RPY35 ... x8In30FHKo" onclick="window.open(this.href);return false;

3,5 teker çekerli 2.0 motorlu vitaraya örnek +papuçlarıda iyi olunca sonuç bu.. ;) ..gerçi bu yeni kasa +3 kapı ..bu araç takılırmı.. :?: ama vinç de takmış sahibi.. :?:
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

13 Eyl 2013 17:13

oguz1134 yazdı:http://www.youtube.com/watch?v=J76RPY35 ... x8In30FHKo

3,5 teker çekerli 2.0 motorlu vitaraya örnek +papuçlarıda iyi olunca sonuç bu.. ;) ..gerçi bu yeni kasa +3 kapı ..bu araç takılırmı.. :?: ama vinç de takmış sahibi.. :?:
adam asvaltda gider gibi gidiyor maşallah yuhh
bu arada şu vinçle ilgili görüş alabilir miyim? araştırıken denk geldim. sonra biraz da yurtdışı sitelere falan baktım. amerikan malıymış. genelde amerika ve ingiltere olmak üzere jeep marka araçlara takıyorlarmış.
kullanıcıları memnun gibi. satıcıyla konuştum ce belgesi yokmuş. hani bazen kaliteli bir ürün fiyat avantajıyla denk gelir ya bu da öyle midir yoksa hiç bulaşmamak mı lazım?

eğer bulaşmamak lazımsa yarın gidip huma oto dan şu üç vinçten birisini alacağım. alayım da bitsin artık. araştırmaktan gerçekten yoruldum :(
http://www.humaoto.com/10000-Lb-Celik-H ... PR-77.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.humaoto.com/12000-Lb-Otomati ... R-130.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.humaoto.com/8000-Lb-Celik-Ha ... PR-81.html" onclick="window.open(this.href);return false;

başka varsa tavsiyelere de açığım. çünkü yarın almam lazım. pazartesi sabah becceye götüreceğim.
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

13 Eyl 2013 18:23

alayı çinde üretiliyor..en babası da dahil.. ;)

güvenilecek 2 şey var üstündeki yazan marka..ve aldığın yer gerisi boş..

verdiğin örneklerden biri si markalı dünya çapında net sitesi vs. var..kullandığım bildiğim marka değil kullanana sormalı.. :idea: diğeri markasız üstüne ne yazarsan o marka.. ;)

http://www.centralauto.co.id/product-de ... k-Off-Road" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.britpart.com/uploads/files/p ... _sheet.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

:arrow: markalı olan max da 300 A . çekiyormuş yazmışlar ...diğeri = :?: .. morgulus
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

14 Eyl 2013 00:20

oguz1134 yazdı:alayı çinde üretiliyor..en babası da dahil.. ;)

güvenilecek 2 şey var üstündeki yazan marka..ve aldığın yer gerisi boş..

verdiğin örneklerden biri si markalı dünya çapında net sitesi vs. var..kullandığım bildiğim marka değil kullanana sormalı.. :idea: diğeri markasız üstüne ne yazarsan o marka.. ;)

http://www.centralauto.co.id/product-de ... k-Off-Road" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.britpart.com/uploads/files/p ... _sheet.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

:arrow: markalı olan max da 300 A . çekiyormuş yazmışlar ...diğeri = :?: .. morgulus
çok özür dilerim esas bahsettiğim vincin linkini koymayı unutmuşum bahsettiğim vinç buydu
http://www.tarotostore.com/VINC-8500lbs,PR-1675.html" onclick="window.open(this.href);return false;
bu vinç marka olarak olmasa bile teknik değerler olarak tatmin edici midir?

bununla ilgili olumsuz bir görüş varsa diğerlerinden birisini alırım diye düşünmüştüm ki eğer bu alınmayacaksa yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla britpart daha mantıklı olacak.
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

14 Eyl 2013 02:55

http://www.ruggedridge.com/winch-recove ... winch.html" onclick="window.open(this.href);return false;

:arrow: : :?:
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

“SUZUKI - KARŞILAŞTIRMA - İNCELEME - GENEL KONULAR” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir