Vitara JLX Ön Konsol-Torpido sökümü

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
eczalb
Er
İletişim:

Vitara JLX Ön Konsol-Torpido sökümü

31 Eki 2012 15:08

Merhabalar;
Aranıza yeni katıldım. 2001 model bir JLX im var. Kalorifer peteğindeki akıtmadan dolayı, ön konsolu kendim sökmeye karar verdim... ve söktüm. Kendi sökmek isteyen arkadaşlar olursa acı tecrüblerimi paylaşmak istedim.

Ön göğüsü herhangibir sebepten dolayı sökmek isteyen varsa dikkat etmesi gereken noktalar şunlar;

1 Direksiyon sökülürken sağında ve solundak kapaklar kaldırıldıktan sonra karşınıza yıldız şeklinde vida çıkacak. buna uygun anahtarı önceden temin ediniz. Dierksiyonu sökerken asetatlı kalemle işaretleme yapınız.
2 Hava yastığını sökerken dikkatli olunuz. hava yastığını direksiyondan ayırdıktan sonra karşınıza çıkacak olan direksiyon miline geçmiş konumdaki airbag zembereğine dikkat ediniz. bu zemberek toplamda 5 tur dönüyor. sökme esansında kayma-dönme ihtimaline karşı tekrar takarken 5 tur attırın ve tam ortada 2.5 tur olduğunda direksiyonu o şekilde takın. ( bu parça çok gerilmememsi gerekiyor. örneğin siz yarım tur çevirip takarsanız direksiyonu tam tur çevirdiğinizde bu parçanın içindeki telleri kopartırsınız. Diyelim ki koptu, problem yok tamiri 200 TL tutuyor)
3 Kalorifer sıcak soğuk ayar tuşu ve içeri hava alma tuşları çelik tellerle ilgili modüllere bağlılar. bu söylediğim parçayı sökerken telin bağlı olduğu yeri elinizle takip edin ve bağlı olduğu yerden kolayca sökün. tellerin size yakın olan tarafından sökmeye çalışmayın.
4 Kalorifer yönlendirme motoruna bağlı olan küçük bir elektrik motoru modülü var. yeşil bir soketle bağlı. kolayca görebilirsiniz. kalorifer peteğine ulaşmak istiyorsanız, hava yönlendirme konsolunu( içerisinde kanatlar var) sökmeniz gerekiyor. bunu sökmek içinde öncelikle bu küçük elektiriik motorunu sökün ki diş atlamasın, plastik dişlilere zarar vermesin.
5 Yolcu tarafı airbag sökülürken sarı soketlerdeki kilitleri dikkatli şekilde sökün ve soketi o şekilde çekin. yolcu tarafı toplam 5 adet vida ile sabit. bunlarda 3 tanesi altta, iki taneside yıldız vida olmak üzere torpidoya bağlı vaziyette.
6 Km göstergesini takarken arka taraftaki km telini torpidoyu tam oturtturmadan takınız, yoksa çok zorlanırsınız. Eğer torpidoyu taktıysanız, sol hoparlörü sökerek, maharetli küçük bir el bu teli ordan yerine takabilir.
7 kalorifer peteğini sökecekseniz, motor tarafından iki adet vida da sökmeniz gerekecek( hava yönlendirme modülükataların olduğu kutu). motor tarafından kalorifer hortumlarını sökmeden kalorifer peteğini çıkartmaya çlışmayaın, zira kalorifer peteği de bu modüle küçük bir yıldız vidayla bağlı.
8 Bütün vidaları söktüğünüz yere takın, ancak monte ederken yerlerinde unutmayın.

Aslına yazacağım çok şey var ama sanırım bunlar yeterli olur. Yazdığım madddeleri tecrübe ettim, aynı hatalara kimsenin düşmesini istemem. ancak şu an gözüm kapalı söker takarım. bu konuda sorulacak sorulara bu başlıktan seve seve cevap veririm. saygılar...

Kullanıcı avatarı
birol0606
Er
İletişim:

Re: Vitara JLX Ön Konsol-Torpido sökümü

01 Kas 2012 09:43

Günaydın İsmim Birol Ankara da oturuyorum benimde 1998 3k Jlx im var,
hava yönlendirme konsolunun üstündeki hava gelen yukarı aşağı sağa sola hava yönlendiren zımbırtıların bir kaç adeti kırık ve gözüme hiç hoş görünmüyor. acaba bunu nerden bulabilirim eğerki makuy fiyatta bulduğumu farzedelim takmak için göğsün tamamen sökülmesimi gerekli.
Teşekkür ederim.
Birol ÖZDEMİR
Ankara
Vitara 2001 Jlx

Kullanıcı avatarı
eczalb
Er
İletişim:

01 Kas 2012 10:59

Ön konsolla olan bağlantılarına içeriden bakmadım. o Yüzden tam emin değilim. Ama konsolun sökülmesine gerek olacağını zannetmiyorum. Bu parçayı çıkmacılarda bulabilirsiniz sanıyorum. Bir de Bostancı da Grand oto var, netten araştırırsanız iletişim bilgilerine ulaşırsınız. oraya sormanızı öneriririm. saygılar.

Kullanıcı avatarı
birol0606
Er
İletişim:

01 Kas 2012 12:40

Teşekkür ederim..
İyi Günler.
Birol ÖZDEMİR
Ankara
Vitara 2001 Jlx

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

02 Haz 2015 15:01

Yaz mevsimi geldi, kaloriferi soğuk pozisyona aldınız halen sıcak hava geliyorsa alt bölümde bir musluk/vanası var onu kontrol etmek gerekir..başlıklara göz atarken gördüm..torpido sökümünü güzel anlatmış arkadaş..Tüm Suzukicilere örnek çalışma..bir kaçta fotoğraf olsaymış..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
cenknalbantoglu
Asteğmen
İletişim:

02 Haz 2015 17:05

Hakan bir şekilde sökmek mesele değilde yerine takarken parça artırmadan takabilmek marifet olsa gerek
Cenk Nalbantoglu
Yaş 46
0 rh-
2006 Grand Vitara 2.0 ile başladık
5.9 ZJ ile yola devam
L200 Blizzard
İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

02 Haz 2015 17:11

Aynen :P kolay iş değil baya bir tefferuat var
Site Admin

Keyifli
Er
İletişim:

23 Haz 2015 17:27

Aynı sorun (Kalorifer peteği su kaçırıyor) bende de var ve söküm işi beni korkutuyor.Bakalım nereye kadar öteleyeceğim...
Zafer KABAKCI
2000 1,6 Vitara ile yola devam
A rh (-)
TA2LZK
Ankara

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

24 Haz 2015 14:14

Eninde sonunda sökülecek :| , forumu incelerseniz, torpido söküm, kalorifer petek değişim, hatta nereden aldı nasıl aldı, vs bir çok bilgi bulabilirsiniz.Geçmiş olsun. :?
Site Admin

Keyifli
Er
İletişim:

25 Haz 2015 08:25

Bilgileriniz için teşekkür ederim.
Zafer KABAKCI
2000 1,6 Vitara ile yola devam
A rh (-)
TA2LZK
Ankara

hepyek53
Er
İletişim:

04 Eki 2019 22:54

Offroadpassion yazdı: 02 Haz 2015 15:01 Yaz mevsimi geldi, kaloriferi soğuk pozisyona aldınız halen sıcak hava geliyorsa alt bölümde bir musluk/vanası var onu kontrol etmek gerekir..başlıklara göz atarken gördüm..torpido sökümünü güzel anlatmış arkadaş..Tüm Suzukicilere örnek çalışma..bir kaçta fotoğraf olsaymış..
Hakan hocam merhaba,
Sıcak soğuk ayarını yapan tel kopmuş,
Teli pense yardımıyla sola itebildiğim kadar ittim ama
Yine de sıcak hava geliyor.
Musluk vanası ile ilgiliyse nasıl çözebilirim.
Teşekkürler. 2000 model 1.6 jlx
Yunus Kaya
2000 1.6jlx
Kurtkoy,Daglar,Bayirlar ve Yollar...

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

07 Eki 2019 08:34

Sıcak hava üflüyosa sıcak su dolaşıyor demektir..bu durumda vana tam kapatamıyor demektir...Vana tek bulmak biraz zor sanki...Kartal ve Bostancı Sanayi sitelerinde petek işi yapanara bir uğra..muadil birşeyler varsa değiştirebilirlerse miss olur...diğer yandan Aksaray Genç Tokel otomotive yenisini sorun..geçmiş olsun..
Site Admin

hepyek53
Er
İletişim:

07 Eki 2019 19:14

Teşekkürler, sağolun 👍 👍
Yunus Kaya
2000 1.6jlx
Kurtkoy,Daglar,Bayirlar ve Yollar...

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi