Suzuki Vitara JLX / Otomatik Şanzuman Vites Sorunum

SUZUKI ARAZI, SANZUMANI VE AKTARMA HK. SORU VE PAYLAŞIMLARINIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

yuxel
Er
İletişim:

Suzuki Vitara JLX / Otomatik Şanzuman Vites Sorunum

01 May 2013 22:50

Arkadaşlar Suzuki Vitara JLX 1994 3 k otomatik araç aldım bakıma götürdüm herşey mükemmel ama vitesler 4500 deviri geçmeden değişmiyor sorun neden kaynaklanıyor acaba ? Forumlardan cevap bulamadım O-D tuşu filan diye bişeyler var ama anlayamadım araçta bulamadım böyle bir tuş varmı varsa nerde kafayı yedirtcek bana :)
1994 3 K 1.6 JLX AUTOMATİC 06 YD 556

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

Re: Vites 4500 den sonra değişiyor acil yardım

02 May 2013 09:00

Selamlar,

Vites kolunun sağ ön tarafina doğru kolun çıktığı yerde P/N yada N/P gibi bir düğme var ise onu N konumuna getirip deneyiniz. OverDrive tuşu vites değişimini etkilememesi gerekir normalde ama onunda yeri eğer varsa vites kolunu tuttuğunuzda vitesleri değiştirmek için olan soldaki düğmenin altında başparmağınız hızalarında ileri doğru itilebilen bir parça var. bunu ileri ittiniğizde ileri gidip normalden fazla geri gelir tekrarladığınızda aynı yere döner.

şimdi O/D tuşu normalden gerideyse yanı açıksa göstegede O/D off yada over drive off yazar. Normal konumda bişi yazmaz.

N/P tuşudua P konumundaysa yani Power, göstergede power yazar. N de ise bişi yazmaz.

Power tuşu normal çalışan bir suzukide viteslerin daha yüksek devirlerde değişmesini sağlar ve ayağınızı gazdan çektiğiniz zaman en üst vitese atmaz arabayı daha performanslı bir sürüş içinidir. 6500 devire kadar çıkmasına izin verir vitesin diye hatırlıyorum.

N de ise her ayağınızı gazdan çektiğinizde üst vitese atabiliyorsa atar vitesi, N konumunda gaza yüklenirseniz 5500 6000 devre kadar çıkmasına izin verir viteslerin diye hatırlıyorum.

Ama dediğim gibi ayağınızı gazdan azda olsa çekerseniz ve yokuşta çıkmıyorsa araç vites değişirmesi gerekir, 2500 devirden itibaren benimki değiştiriyor.
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JLX / Otomatik Şanzuman Vites Sorunum

06 May 2013 12:29

Othar eline sağlık gayet detaylı olarak izah etmişsin. Bu işemleri yaptıkdan sonra normale dönmesi lazım, dönmüyorsa selektör switch/anahtar veya beyin üzerinde yazılım takılı kalıyor olabilir. Son durum nedir baktırdınızmı. :?:
Site Admin

yuxel
Er
İletişim:

14 May 2013 21:16

Şanzımandan yağ damlıyordu komple elden geçti roket teli sıkışmış filan dedi yenisini bulamadık alıştırdık sıkıntı olursa gelirsin hiç bişey olmaz kafan rahat olsun dedi sıkıntıları giderdik dedi şuan sıkıntı yok 1300 tl verdim herşey düzeldi :) msjlara bakamdım çünkü tatlı bir telaşım vardı kızım oldu :) yardımlarınız için de teşekkür ederim bende o tuştan zaten yoktu :) araçtaki herşeyi çözdümde çukurlardan geçerken gelen takur tukur sarsılma seslerini kesemedim :(

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

14 May 2013 22:06

Öncelikle geçmiş olsun, roket teli diye ararsanız bu forumda yenisini nerden yaptıracağınızı bulabilirsiniz.Hatırladığım kadarıyla Seyrantepe sanayide iç dış 50 TL gibi bi rakama burdan biri yenilemişti.

Takur tukur sesleri kesmenin en iyi yolu güzel bir ses sistemi yapmak arabaya morgulus morgulus
O sesler (eğer gerçekten problemli bir parça yoksa tabi) kesilmez bizim araçlarda :|

Yapabiliceğiniz 1-2 şey var.

Tabana olduğu gibi izalasyon malzemesi kaplatabilirsiniz. (yine forumu incelerseniz 2 hafta kadar önce bir arkadaş yaptırmıştı.)
Seslerin kaynağını inceleyim sıkılmamış vidaları sıkabilir veya oynayan parçaları (bakalitleri) arkalarını yapışkanlı sunger ile besleyebilirsiniz (süngerden kastım - tahta doğramalı camlara konan şerit olarak satılan rüzgarı kessin diye yapılmış şey)
Bunun dışında servise gidip yürüyen aksamı kontrol ettirebilirsiniz, burçlardan eskiyenleri yenilersiniz ve hazır bu tarz şeyleri yapmışken bir rot ayarıda tavsiyem olur. Birde amortisörleri kontrol ettirebilirsiniz... vs.

bir nebze olsun sesler kesilir.
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

15 May 2013 01:42

othar yazdı:Öncelikle geçmiş olsun, roket teli diye ararsanız bu forumda yenisini nerden yaptıracağınızı bulabilirsiniz.Hatırladığım kadarıyla Seyrantepe sanayide iç dış 50 TL gibi bi rakama burdan biri yenilemişti.

BURDAN BİRİ BENİM :) ANKARADA DA TELCİ VARDIR MUTLAKA SANAYİLERDE- KİLOMETRECİ DİYE GEÇER SANAYİ JARGONUNDA

Takur tukur sesleri kesmenin en iyi yolu güzel bir ses sistemi yapmak arabaya morgulus morgulus
O sesler (eğer gerçekten problemli bir parça yoksa tabi) kesilmez bizim araçlarda :|

SES SİSTEMİ SADECE DUYMANIZI ÖNLER- KATILMIYORUM- SES VARSA SEBEBİ DE VARDIR- BULUNUR

Yapabiliceğiniz 1-2 şey var.

Tabana olduğu gibi izalasyon malzemesi kaplatabilirsiniz. (yine forumu incelerseniz 2 hafta kadar önce bir arkadaş yaptırmıştı.)
Seslerin kaynağını inceleyim sıkılmamış vidaları sıkabilir veya oynayan parçaları (bakalitleri) arkalarını yapışkanlı sunger ile besleyebilirsiniz (süngerden kastım - tahta doğramalı camlara konan şerit olarak satılan rüzgarı kessin diye yapılmış şey)
Bunun dışında servise gidip yürüyen aksamı kontrol ettirebilirsiniz, burçlardan eskiyenleri yenilersiniz ve hazır bu tarz şeyleri yapmışken bir rot ayarıda tavsiyem olur. Birde amortisörleri kontrol ettirebilirsiniz... vs.

İŞTE DOĞRU ÖNERİLER :)

bir nebze olsun sesler kesilir.
AYRICA:

arkadaşın arabası 94 model - yani 3 ileri otomatik :arrow: bu durumda overdrive yani kısaca 4. vites yok- tuşu da yok viteste
basıldığında tablada od-off ışığı yanar yani 4. vitesin devre dışı demektir- 4 ile çekmeyen uzun rampada basarsın devirli çıkar-bayılmaz-hararet yapmaz-basmazsan devrini-hızını bulunca 4e geçer ama rampa olduğu için devirlenmeye devam edemezsen-hızlanamaz ya da sabit hızını koruyamazsan baygın baygın çıkar illet olursun-ben bazen 3 e düşmek için de kullanıyorum çok yüksek devirde değilsem ( roket teli vasıtasıyla 3 e düşmek yerine koldan düşüyorum-çok önerilmiyor-özellikle yüksek devir ve hızlarda. 80 le giderken daha 4. vitesin başlarındayken kullanıyorum bazen- biraz hızlanınca tekrar basıyorum- 4.vitesle devam

tam otomatik şanzımanda şu devirde şu vitese düşer- şu devirde yükselir veya " 4.viteste 2800 devirle 100 km/h hız yapar gibi bir standart olmaz- vites yükseltme veya düşürme devirleri olsun- hangi hızda kaç devir çevireceği olsun o anki kullanım ve çekiş şartlarına göre değişir

100 km sabit hızla 4. viteste giderken 2800 devir de çevirebilir- 3000 de..ancak ortalama birşeyden bahsedebiliriz-net olmaz
düz vitesli arabada ise her ölçümde aynı sonucu görürsünüz hız-devir ilişkisinde
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

yuxel
Er
İletişim:

15 May 2013 02:18

Araç yeni bakımdan çıktı , sesler iç kapı döşemeleri ve bagaj kapağı sarsılmasından geliyor diye düşünüyorum yürüyenden gelen ses yok !

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

15 May 2013 02:36

yuxel yazdı:Araç yeni bakımdan çıktı , sesler iç kapı döşemeleri ve bagaj kapağı sarsılmasından geliyor diye düşünüyorum yürüyenden gelen ses yok !

lastiğin ne- hava basıncı ne ?
http://www.suzuki4x4turkiye.com/viewtop ... =19&t=4403" onclick="window.open(this.href);return false;
sana yazmıştım
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

15 May 2013 07:19

sesler için bu konuya bakabilirsiniz.

http://www.suzuki4x4turkiye.com/viewtop ... =21&t=4353" onclick="window.open(this.href);return false;
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

15 May 2013 09:57

Çokk teknik yazmaya başladınız, linkler havada uçuyor bahh bahh 8-)
Site Admin

yuxel
Er
İletişim:

06 Tem 2013 17:55

Lastiklerin hava basıncı 32 ve ses problemi değil takırtı tukurtu çukurlardan geçerken

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

07 Tem 2013 14:40

aracında radyo varsa ..
önlerde arkalarda
volume 32 yapacan
sesmes neyin kalmıyor
RADYO SEYMENNNN...
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

07 Tem 2013 15:36

Lastiklerin hava basıncı 32 : :arrow: basınçı 40 yap davşan gibim zıplamagada başlar.. yuhh

25-28 gibi olursa ses neyim kalmaz.. :roll:

radyodan da yardım alabilirsin bu arada.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

“SUZUKİ ŞANZUMAN / SUZUKI TRANSMISSION” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir