Ön Amortisörü Kendimiz Değiştirebilirmiyiz.

SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ HK SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

makrakanta
Er
İletişim:

Ön Amortisörü Kendimiz Değiştirebilirmiyiz.

09 Oca 2011 19:17

Ön sol amortisörüm patlak.Toptancımdan sağ sol iki tane federal marka ön amortisör getirttim.Geçen gün ön balataları kendim değiştirdim.Kendin yaptınmı zevki başka oluyor.Ön amortisörleride kendim değiştirebilirmiyim acaba.Bir püf noktası varmıdır.Kriko ve anahtar takımından başka özel aparatlara aletlere ihtiyaç varmıdır.Sadece bağlantı cıvatalarını söküp takma işlemimidir yoksa başka işlemlere gerek varmıdır.Saygılarımla.
Metin DÖNMEZ
2000 model 5K JLX oğlumda
2004 model 5K GRAND VİTARA A/T bende

DENİZLİ

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

Re: Ön Amortisörü Kendimiz Değiştirebilirmiyiz.

10 Oca 2011 09:20

makrakanta yazdı:Ön sol amortisörüm patlak.Toptancımdan sağ sol iki tane federal marka ön amortisör getirttim.Geçen gün ön balataları kendim değiştirdim.Kendin yaptınmı zevki başka oluyor.Ön amortisörleride kendim değiştirebilirmiyim acaba.Bir püf noktası varmıdır.Kriko ve anahtar takımından başka özel aparatlara aletlere ihtiyaç varmıdır.Sadece bağlantı cıvatalarını söküp takma işlemimidir yoksa başka işlemlere gerek varmıdır.Saygılarımla.
Servisler aç kalacak bu gidişle morgulus morgulus
İzzet Mağden (A rh+) / Yaş : 47.184
Kağıthane-İSTANBUL
Toyota Hilux 1992 2.8 LN106 *** GOLYAT***
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

10 Oca 2011 10:26

izogrand yazdı:
makrakanta yazdı:Ön sol amortisörüm patlak.Toptancımdan sağ sol iki tane federal marka ön amortisör getirttim.Geçen gün ön balataları kendim değiştirdim.Kendin yaptınmı zevki başka oluyor.Ön amortisörleride kendim değiştirebilirmiyim acaba.Bir püf noktası varmıdır.Kriko ve anahtar takımından başka özel aparatlara aletlere ihtiyaç varmıdır.Sadece bağlantı cıvatalarını söküp takma işlemimidir yoksa başka işlemlere gerek varmıdır.Saygılarımla.
Servisler aç kalacak bu gidişle morgulus morgulus
Abi merak etme onlar fazlasıyyyla kazanıyorlar.

Makrakanta;

sıralama şöyle,

1- Aracı şaseden kaldırın, (hangi tarafı yapıyorsanız.)
2- Lastiği sök,
3- Kolun altında bir kriko daha vur, (yayın gerginliğini alın, amortisör boşa çıksın.)
4- Kaputu aç, yukardan amortisör kulesinin 3 vidasını sök. Direk amartisör vidasınıda sökebilirisiniz ama bana böylesi daha kolay geliyor, yerde de amortisörü toplayıp takarsınız. Yoksa iki kişi lazım oluyor. Biri amortisörü tutuyor, diğeri somunu söküyor.
5- Krikoyu kaldırabilirsiniz,
6- Amartisörün alt vidalarını sökün (2 adet)
7- Amartisör serbest kaldı.
8- Kule kafa bağlantısını rahat rahat sökün.
9- Yeni amortisörü ters sırayla takın.
Şimdi diğer tarafı yapın,

Yaya dikkat edin yerinde durmamak için bazen ısrar eder, kolay gelsin,
Mustafa TEZEL
08 Grand Vitara II, 2.0 AT

makrakanta
Er
İletişim:

12 Oca 2011 11:16

Amortisörleri değiştirmeyi gözüm yemedi o nedenle tamirciye yaptırdım.Tamirci aynen Mustafa beyin tarifi gibi değişitirdi .Bir dahaki sefere kendim değiştirebilirim.
Aracımda direksiyon boşluğu,hızlanamama 70- 80 km den sonra sallantı ,kuyruk sallama vb düzensizlikler vardı.Bir çift ön amortisörün değişmesi ile bu sorunların % 75 i iyileşti.
Metin DÖNMEZ
2000 model 5K JLX oğlumda
2004 model 5K GRAND VİTARA A/T bende

DENİZLİ

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Oca 2011 21:06

Yeni amortisörleriniz hayırlı olsun. Kalan %25 kısımda şurlardadır, s rot burcu, orta rot kolu, ve iki yan rot başı, çok azda direksiyon sisteminde.
Mustafa TEZEL
08 Grand Vitara II, 2.0 AT

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2011 11:55

Mustafa eline sağlı çok güzel özetlemişsin. Benimde aracımda benzer belirtiler var, sol ön amortisörüm patlak, sanırım bu işleri bende yakın zamanda yapıcam.
Site Admin

“SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir