2009 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS / Yokuş Yukarı Vites Küçültme - Çekiş Durumu (Sorun var mı yok mu Siz karar verin)

2007-2021 - TEKNİK DIŞI GEYİK BİRİMİ - SOHBET MUHABBET

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

2009 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS / Yokuş Yukarı Vites Küçültme - Çekiş Durumu (Sorun var mı yok mu Siz karar verin)

23 Tem 2023 18:29

Suzuki severler merhaba,

Bir konu ile alakalı sizleri meşgul edeceğim.

Bu konunun sorun olup olmadığı hususunda sizin cevaplarınızı merak ediyorum

2009 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS

- Araca kendisine uygun yazılım atıldı 160 HP / 365 Tork (Alt devirlerde cansızlık gitti, yakıt tüketimi de azaldı)
- Debriyaj (luk) baskı balata seti, alt merkez üst merkez komple değişti
- Turbo ve Enjektörler revize edildi.
- Yağ, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi değişti
- EGR temizlendi
- 235 65 R17 Yokohama Geolander A/T Lastik henüz yeni

Aracım yokuşta çıkarken eğer hızlı girmezsen vites düşürmek durumunda kalıyorsun. Son yeniliklerle birlikte sadece 4. vitese düşürüyorum.

Bir video çektim detaylı izleyip yorum yaparsanız çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

2008 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDİS
2009 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDİS

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

Re: 2009 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS / Yokuş Yukarı Vites Küçültme - Çekiş Durumu (Sorun var mı yok mu Siz karar verin)

04 Ağu 2023 12:07

Ben konuya ilişkin gerekli dönüşleri aldım. aracın dört çeker olması, şanzıman büyüklüğü ve tonajı bu süreci normal kılıyor.

Yani herşey normalmiş, biz aracın her detayını çok dikkatli inceleyince bilmeden haliyle sorguluyoruz ama işin profesyonelleri süreci çok rahat izah edebiliyor.

Keyifle binmeye devam.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: 2009 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS / Yokuş Yukarı Vites Küçültme - Çekiş Durumu (Sorun var mı yok mu Siz karar verin)

26 Ağu 2023 18:13

160 HP / 365 Tork bir araçta olması gereken şeyler..bence bir yerlerde yanlışlık var..videoyu izledim bu aşamada 120kmde 80 km ye düşerken o ani MAF MAP ve Turbo değerlerinizi gömeniz lazım bir yerde sıkıntı var..ELM327 alın gogleplaydan torkue proğramı indirin beyine bağlanın değim gösterğeleri cep telefonu ekranına proğram içinde ekleyin..ve turbo basıncınızı görerek sürün..o yolu 160 HP / 365 Tork ile koparta koparta çıkarsınız..tek sorum olacak lastik ebadınız orjinalmi orjinalden büyükse %kaç tiresize calculatör webe girip öğrenin..tüm dediklerimi yapınca bana bir şekilde ulaşın..yorum yapayım.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

30 Ağu 2023 23:43

Turbo revize edildikten sonra ben sıradan bir hata olarak dikkate almamıştım normaldir diye ancak geçen tekrar kontrol ettiğimde p241b1 yani egzos / turbo sıcaklık sensörü hatası verdiğini gördüm.

Bir önceki aracım için aldığım sensör hala elimde. Salı günü sensörü söküp uyumlu olup olmadığına bakıp ona göre süreci tekrar bakacağım.

Bu sensörü diğer aracımdan biliyorum özellikle bayır yukarı çıkarken yüke bindiği için çekiş problemi yaşatıyor vites düşürttürüyor ve siyah duman artırıyordu.

Sanırım turbo revize edildikten sonra o sensör de bir hata oluştu, neyse söküldükten sonra süreci ben daha net bir şekilde göreceğim.

Bu arada bir sorun olacak. Şimdi ben android bir cihazda elm27 obd arıza tespit cihazını kullanıyorum. Torque kullanmakla birlikte hatta car scanner uygulamasını geçmiş dönemde satın almıştım. Ancak bu cihazların ios uygulaması üzerinde çok kullanılmadığını görüyorum.

ios yani apple telefonlar için kullanılan bir uygulama mevcut mudur, bilenler yardımcı olursa çok sevinirim.

Bu arada lastik ebatım orijinalinden çok farklı değil. 235 65 R17 Yokohama Geolander A/T lastik.

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

12 Eyl 2023 15:07

Offroadpassion yazdı: 10 Eyl 2023 10:59 Merhaba bir gelişme varmı. Telefon yazarsanız size ulaşırım.
Merhaba, turbo ısı sensörünü değiştirdik arabanın performansında değişim görüyorum, eskiden pedalın dibine kadar bastığımda sanki boşa basıyormuş hissiyatım gitti. Ama videodaki dik ve uzun bayırlarda aracı henüz kullanmadım. Muhtemelen sorun çözüldü hissiyatına sahibim.

“KAFE SUZUKİ - KURULUŞ 2007” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir