Vitara JLX Şanzıman Sesi

SUZUKI ARAZI, SANZUMANI VE AKTARMA HK. SORU VE PAYLAŞIMLARINIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Vitara JLX Şanzıman Sesi

05 Ara 2010 10:20

Arkadaşlar bir süredir aracı kullanırken,
özellikle sakin kullanımda yüksek vites düşük devirde giderken (4. vites 2000-2200 devir 50-55 km/s hız)
veya ışığa yaklaşırken vitesi boşa atınca tekerlerin dönmesi ile senkronize uğultuya benzer bir ses geliyordu. Aracın hızı azaldıkça daha bariz duyulan bir ses. Mesela 50 ile giderken saniyede 2 kere geliyorsa
40 ile saniyede 1
30 ile 2 saniyede bir duyulan vın vın gibi bir ses.
Tamirci önce km telinden geldiğini söyledi. Km teli yağlanmasına rağmen ses kaybolmadı.
Tamirci tekrar dinleyip arazi şanzımanından geldiğini söyledi. Bir müdahalede bulunmadık.
Dün yolum Antalya'ya düşünce oradaki yetkili servise gösterdim. Yol testinde usta sesi tespit ettiğini söyleyip kenara çekip vites körüğünü yukarı sıyırdı. Alttaki ikinci kötüğün tamamen yırtılmış olduğunu gördüm. Ve körük sıyrılık şekilde yola devam edince sesiin daha şiddetli gelmesi ile sesin kaynağından emin oldum.
Aracı servise aldılar. İkinci körüğün altında bir üçüncü körük daha olduğunu ve onun da yırtıldığını söylediler. Her ikisi de değişti.
Tekrar yol testine çıktığımızda sesin azaldığını fakat tamamen kaybolmadığını gördüm. Servis bu kadarının normal olduğunu söylüyor.
Olay biraz da benim sürüşümle alakalı. Mümkün olduğunca az yakabilmek için acelem olmadığında başta söylediğim gibi yüksek vites düşük devirde hafif gazla ilerliyorum. Eğer biraz daha devirli sürersem ses kayboluyor.
Bu sesi içerden duymamak için başka yapabileceğim izolasyon türü bir işlem var mıdır?
Teşekkürler.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

Re: Vitara JLX Şanzıman Sesi

05 Ara 2010 10:50

gecmıs olsun hıc yoktan ısten anlıyan bırılerıne yaptırmış şanzumanı sokturmek zorunda kalmamıssınız ya merak ettıgım bıse var aksesuarsız araba devırsız kullanınca ne yakıyokı devırsız kullanmaya ozen gosterıyosunuz ben arabamı2500-3000 devır araıgında kullanıyorum otomatık ve mt yukseltme tum aksesuarlı en az 30 lt lpg ıle 270 km en cok 330 km gıdıyor ve arkadasımda manuel var oda yukseltmelı mtı o onunkı manuel 340-400 u de buldugu oluyor sanırım bırazda ıman gucu saglam arkı hocadır morgulus morgulus ıdealı bole dıye bılıyorum sızın kullandıgınız devır ne ve ne kadarmesafe gıdıyosunuz
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Suzuki SAMURAİ NAMI diğer KOCA KAFA
Karaambar Gamyoncular dernegının eski ıkıncı uyesi
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

05 Ara 2010 11:57

Benim araç 1.6 benzinli, standart donanım, lastik 195/80 /15. Şehirlerarası sakin kullanımla 5,8lt/100 km yakıyor. Para olarak 22 krş. Şehir içinin standardı yok. Ben iş gereği %30 şehir-köy içi +% 70 şehir dışı ama kimi zaman rampalı-virajlı ve ortalaması 15 km'lik şehirlerarası yollarda kullanıyorum. Bu şekilde 670-700 km gidiyor yani 7-7,5 lt/100 km=26-5-28,5 krş güncel benzin fiyatıyla.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

05 Ara 2010 16:34

cııdden aracınızın verılerı guzelmıs masallah dıyelım
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Muğla--marmaris yaş 33

4L
SITE ADMIN
İletişim:

05 Ara 2010 21:00

Abdullah bey sesi tam anlayamadım , yazarakta alamak imkansız zaten. Ancak bence, hız ile periyodik olarak değişen ses vites körükleri ile ilgili değildir. Geçenlerde, yaptığım 2" kupa yükseltmesi sonrasında vites kolunun çalışmasını rahatlatmak ile ilgili bir dizi işlem yapmak zorunda kaldım. Sözettiğiniz körüklerin tamamını hem normal viteste hem arazi vitesinde ben de söktüm, körükler vibrasyon ve izolasyon amaçlı yerleştirilmiş ve bunlardaki yırtıkların ses yapabileceğini düşünmüyorum.
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

4L
SITE ADMIN
İletişim:

05 Ara 2010 22:36

yuhh yuhh istavroz mu dağıldı da şaft maft naaptınız be ya
Maltepe-İstanbul

4L
SITE ADMIN
İletişim:

05 Ara 2010 22:51

Geçmiş olsun
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

05 Ara 2010 22:52

sertan gecmıs olsun
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

05 Ara 2010 23:04

Abdullah hocam mekanik bir aksaklık yok ise, siz muhetemelen arazi şanzumanının atkı zincir sesini duyuyorsunuzdur, bu hafif senkron ugunltu şeklinde gelir, uzun süre kullanılmayan arazi vitesi kullanılıp devra dışı bırakılıncada yapar, belli bir süre ara ara 4x4 yani 4 H konumda kullanın, belli bir zaman sonra zincirini hem çalışacak hemde okside olan bölümleri ve o gurubun tüm bilyaları iyice yağlanacağından ses iyice azalacaktır.

Şunu unutmayın Suzuki Vitara ve Grand Vitaraların arazi şanzuman aktarmaları zincirlidir, bellir süre sonra bu zincir uzamakta ve ses yapmaktadır, ayrıca uzun süre aktif olarak kullanılmayan 4x4 konumu ilede bekleyen zincir aksamı okside olmakta ve yine sese sebep olmaktadır.

Yine şanzuman üzerinde 3 adet körük olması buradaki seslerin kabine iletilmesini engellemek amaçlıdırki bunlarda sağlam olmalıdır. ;)

Sonuç:
1-ara ara 4x4 olarak da kullanın,
2-arazi şanzuman yap seviyesini tamalayın,
3-30000km'yi geçti ise mutlaka yenileyin,
4-biraz ses gelmesinin normal olacagını kabul edin.
5-Her sesi kafanıza takmayın, birazda teyibin sesini açın, bırakın kırlacak bişi varsada kırılsın
parçada sizde rahatlayın.. morgulus ;) ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
yuzen_adam
Asteğmen
İletişim:

05 Ara 2010 23:23

1-ara ara 4x4 olarak da kullanın,

Ara ara 4x4 kullanalım Hakan abi ama tabiki asfalt üzerinde değil dimi??
Suzuki way of life...

Koray Yamacı 1986
İstanbul Maltepe Altıntepe
A Rh(+)
1999 Grand Vitara 2.5 v6

4L
SITE ADMIN
İletişim:

05 Ara 2010 23:30

asfalt olarak değilde kuru ve sert zemin diyelim. arabaya patinaj yaptırmayacak ,patinajını zorlayacak yada engelleyecek her zemin dyelim
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

06 Ara 2010 07:13

İlgilenen, bilgilendiren arkadaşlara sonsuz teşekkürler.
Ses dediğim gibi 50 ve altı hızlarda, yüksek vites- düşük devirde -vitesi boşa atınca net duyuluyor, daha üst hızlarda veya vitesi bir düşük devir biraz yüksek olursa duyulmuyor. Ses her tekerlek turunda geliyor gibi tur yavaşladıkça ses de yavaşlıyor araba durunca kayboluyor.
Zaten körükler değişince daha az duymaya başladım.
Hakan Bey'in söylediği dört çeker konumunda kullanma işini buradaki tamircim de söylemişti. Bunu uygulayacağım.
Şanzıman yağı değişeli 39 bin km olmuştu. Servise sesin giderilmesinde yağ değişiminin faktörü olacaksa değiştirin dediğim halde
yağa baktık seviyesi iyi yağ da temiz dediler. İçine bor veya würth marka katkı koyacaklarını söylediler.
Aslında katkı olayına karşıyım fakat bir yere itimat edip gidip sonra yapılan işleme müdahale etmeyi de doğru bulmadım. Hani belki şikayetim geçmezse bizim yapacağımız işe müdahale ettin ondan derler diye düşünüp ses çıkarmadım. En kötü ihtimalle biraz kullanıp şanzıman yağını değiştirtirim diye düşündüm.
Şimdilik beklemedeyim. Tekrar bütün S-4*4 AİLESİNE TEŞEKKÜRLER.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

06 Ara 2010 09:17

Abdullah hocam 40000km olmuş şanzuman yağının değişim zamanı gelmiş, servis ne derse desin tüm şanzuman ve aktarma kutularının yağlarını değiştirin.

Benim yağcıda abi yag iyi temiz ellemeyelim dedi, yaw kardeşim değiştirsene dedim, arazi şanzumanından ve ön def'den su çıktı, ön def içinde hafif yag bozulmuş gibiydi, şimdi tüm şanzuman ve def. yağlarım yeni kafam rahat. Sizde tüm bu elemanların yağlarını değiştirin zamanıda gelmiş, ilaa bir yerlerin kırılmasını beklemeyin derim.

4x4 Asfatada kullanılır, yanlış bilinen asfatda kullanılmaz durumudur, 4 H konumu 4 Çeker High speed konumudur, yani yüksek sürat dolayısıyle asfalt kullanımı içindir, ha sert dönüş ler 90 derece gibi biraz kasar bu durumlarda 1 manevralık yeri 2 manevrada dönün, hiç bişi olmaz.

Bu araçların şanzuman ve def. aktarma dişli gurupları yüksek kaliteli çelikten yapılmışıtr kolay kolay bişi olmaz. Asfalda düz gidişlerde ise hiçç bişi olmaz ;) şehir dışı otobanda vs 4H konumunuda 100-120 km kadar kullanabilirsiniz. Bizzat kulandım test ettim ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

06 Ara 2010 09:29

Offroadpassion yazdı:Abdullah hocam 40000km olmuş şanzuman yağının değişim zamanı gelmiş, servis ne derse desin tüm şanzuman ve aktarma kutularının yağlarını değiştirin.

Benim yağcıda abi yag iyi temiz ellemeyelim dedi, yaw kardeşim değiştirsene dedim, arazi şanzumanından ve ön def'den su çıktı, ön def içinde hafif yag bozulmuş gibiydi, şimdi tüm şanzuman ve def. yağlarım yeni kafam rahat. Sizde tüm bu elemanların yağlarını değiştirin zamanıda gelmiş, ilaa bir yerlerin kırılmasını beklemeyin derim.

4x4 Asfatada kullanılır, yanlış bilinen asfatda kullanılmaz durumudur, 4 H konumu 4 Çeker High speed konumudur, yani yüksek sürat dolayısıyle asfalt kullanımı içindir, ha sert dönüş ler 90 derece gibi biraz kasar bu durumlarda 1 manevralık yeri 2 manevrada dönün, hiç bişi olmaz.

Bu araçların şanzuman ve def. aktarma dişli gurupları yüksek kaliteli çelikten yapılmışıtr kolay kolay bişi olmaz. Asfalda düz gidişlerde ise hiçç bişi olmaz ;) şehir dışı otobanda vs 4H konumunuda 100-120 km kadar kullanabilirsiniz. Bizzat kulandım test ettim ;)
Teşekkürler Üstad. Aslında dediğiniz gibi benim de gönlüm değiştirmekten yana idi. Kitapçığında 45 bin diyor zaten az bir km kalmıştı. Daha önce değişim yapmak istediğimde Denizli'de orjinal yağ olan 75-90 ı bulamamıştım. Ancak Castrolün toptancısından büyük teneke ile buldum. Onu da tamirciler ellerindeki yağ basmak için kullandıkları aletteki 80-90 ı boşaltmaya yanaşmadığı için almamıştım. Ve sadece şanzıman - diferansiyel yağlarını değiştirtmek için toplam 450 km yol yapıp Antalya servise gidip geldim. Ve yetkili servis olduğundan bir sürü para ödedim. Bu nedenle değiştirsinler istemiştim ama daha önceki mesajda da söylediğim gibi işlerine çok karışmak da istemedim. Ne bileyim mesela bizim mesleğimizi yaparken de müşteri çok karıştı mı insanın canı sıkılıyor, o stresle bir şeyleri atlayabiliyor. Bu nedenlerle müdahale etmedim. Şimdilik biraz daha bekleyip yağları değiştirmeyi düşünüyorum. Ses olayı olmasa da aklımdaydı zaten. Ama nerde nasıl değiştireceğim sorun o. Hayırlısı diyelim.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

cenk

06 Ara 2010 09:42

neden bu servisler diff yağını değiştirmek istemezki her seferinde bende aynı sorunu yaşardım abi hiç bişey olmaz temizdir iyidir yağ.....

makrakanta
Er
İletişim:

06 Ara 2010 15:41

Abdullah kardeşim senin aracı test ederken o şanzıman sesi benimde dikkatimi çekmişti.İnşallah yağ değişimi ile çözülür.
Geçen gün bir müşterim 75/90 def.yağı sordu.Mercedes Axor kamyonun defr. yağ eksiğini tamamlayacakmış.Hemen aklıma sen geldin.Sen söylememiş olsaydın ööle bir yağ yok hiç duymadım diyecektim. :P
Neyse araştırdık p.ofis te bulduk tenekesine 400 tl dediler. :( Ona bir kaç litre lazım olduğu için almadı.Ama sanırım benim dükkanın biraz altındaki mercedes kamyon parçacısı açık olarak 75/90 satıyor heralde oradan aldı.
Tüm aktarma kutularının yağını bende değiştireceğim yakında, ama ben 80/90 katar geçerim senin kadar hassas değilim bu konuda.EP 80/90 p.ofis 3 ltresi 25 tl bende.
Metin DÖNMEZ
2000 model 5K JLX oğlumda
2004 model 5K GRAND VİTARA A/T bende

DENİZLİ

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

06 Ara 2010 17:26

Metin Abi ses körükler değişince ve herkesin kullandığı devirde kullanınca duyulmuyor. Servis bu sesin normal bir ses olduğunu söyledi. Orada 1 yaşında 1 Jimnny kullandım benim sürdüğüm devirde sürünce onda da duyuluyor. Önemli bir sorun olmadığına ikna oldum. Ama yağları yine değiştireceğim. Ben geçen yıl Castrol'de 18 lt teneke 220 tl fiyat almıştım. İstersen alır beraber değiştiririz. Ama bildiğim kadarıyla otomatik şanzımanların yağı tamamen farklı 80-80 veya 75 -90 değil ATF gibi bir adı vardı. Bence araştırmadan 80-90 koyma.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

4L
SITE ADMIN
İletişim:

06 Ara 2010 21:06

Kullanacağınız 80-90 numara yağ üreticinin ön gördüğü specleri karşılar 75-90 arasında yer alıyor bu konuda rahat olabilirsiniz. Ufuk abiye soralım bu yağ konusunu üreticidir kendisi.
Maltepe-İstanbul

ByBira
Mareşal
İletişim:

07 Ara 2010 08:48

Abdullah bey Çağlar'ın da dediği gibi kullanabilirsiniz ancak şöyle bir durum var;
75/90 sentetik 80/90 ise mineral üründür, mineral yağlar da sentetik yağlara göre ağır şartlarda daha çabuk yanar ve de donar, buna göre değerlendirme yapabilirsiniz, bulunduğunuz bölgenin sıcaklık değerleri ve aracınızı ne kadar zorladığınıza bağlı
Ayrıca yukarıda Metin bey 75/90 yağın bir tamircide açık olarak satıldığını yazmış, kimseyi zan altında bırakmak istemem ama benim bu işte yıllardır yaşadığım tecrübelere göre bu yağı açık olarak satacak tamirci tanımıyorum, dediğim gibi bu benim şahsi görüşüm, istisnalar olabilir

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

07 Ara 2010 13:06

75/90 tam sentetik mobil de 1 lt lik kutular halınde var :!:

toplam hepsine 6,5 lt gibi lazım oluyordu ..(tam emin degildim)

fiyat oldukca makul degil yalnız toptan 1 koli almıştım adedi 40 tl den gelmişti . :?: :idea:

18 ltlik ambalaj litre bazında ucuza geliyorda.. okadar yagı tüketmeye benim dül dülün ömrü yetmez diye düşünmüştüm.

İçine bor katı koydurdum bir ara ısıya karsı mukavim olurmuş öyle dendi .aşırı gırıltı vırıltı yaptı yagı inceltip kıvamını bozdu .. tıpayı söktük aşagıya inek sütü rengin de yag indi morgulus .75/90 tam sentetik mobil de problem yaşamadım oldukca iyi + pahalı derim..
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

07 Ara 2010 13:21

ByBira yazdı:Abdullah bey Çağlar'ın da dediği gibi kullanabilirsiniz ancak şöyle bir durum var;
75/90 sentetik 80/90 ise mineral üründür, mineral yağlarda sentetik yağlara göre ağır şartlarda daha çabuk yanar ve de donar, buna göre değerlendirme yapabilirsiniz, bulunduğunuz bölgenin sıcaklık değerleri ve aracınızı ne kadar zorladığınıza bağlı
Ayrıca yukarıda Metin bey 75/90 yağın bir tamircide açık olarak satıldığını yazmış, kimseyi zan altında bırakmak istemem ama benim bu işte yıllardır yaşadığım tecrübelere göre bu yağı açık olarak satacak tamirci tanımıyorum, dediğim gibi bu benim şahsi görüşüm, istisnalar olabilir
Teşekkürler Ufuk Bey o zaman yine 75 W - 90 koyduracağım.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

“SUZUKİ ŞANZUMAN / SUZUKI TRANSMISSION” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir