Civa Çeliği Korozyon Önleyici Raf Yapımı

İMALATLARIMIZ, UÇUK KAÇIK YAPIMLARIMIZ , YAPIM HİKAYELERİMİZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
oruga
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Civa Çeliği Korozyon Önleyici Raf Yapımı

21 Şub 2015 20:01

Civa çeliği nedir?

civa çeliği boyları 2 metre olmakta genellikle 2mm-40mm arası çap ölçülerinde bulunan yüzeyi mikrometre ile ölçseniz tam gelmektedir.(ör:20,000 gibi) bu yüzden aşırı hassasiyet istenen bölgelerde tornacılarıda yormadan hazır bulunan bir malzemedir. analiz olarak 1.2210 veya 115CrV3 olarak isimlendirilir.

Nerede kullanılır:

helezon diş matkapları rayba raspa punta matkapları zımba tırnak vs gibi yerlerde su ile sertleşebilen bir malzeme bir takım çeliğidir.

bukadar teknik bilgiden sonra bu ürün hemen pas yapabilen havadaki nemden rahatsız olan pis bi üründür hassasdır ve pas yaptığında ölçüsü bozulduğundan dolayı satışı imkansız hale gelir. İnternette okadar inceledikten sonra aklıma yatan birşey bulamadım Bu işi yapan toptancılarla konuştum bu ürünü nasıl muhafaza edebilceğimize kanaat getirdim. bu ürün dik durmalı ve mümkünse kapalı ahşap kutu yada en azından önü açık ama diğer yanları kapalı ahşabın içinde bulunmalıdır.

gelelim yapım aşamasına daha önceden basit bir şekilde yaptığım bir demir rafım mevcuttu bu raf zamanla malzemelerde stokta bekleyince bana sıkıntı yarattı
Resim
ilk olarak ölçüler alındı ve rafın çerçevesine göre ahşaptan bir raf çizimi yapıldı
Resim
malzeme basitti 80x20 veya 100x20 çam kereste :) temin edildi yaklaşık 50 mt bide 160 adet 45 mm civata
Resim
takım taklavat hazırlandı şarzlı matkap ve dekupaj
Resim
istenilen ölçüler sıralandı ve dekupajla kesim başladı
Resim
Resim
bütün malzemeler kesildikten sonra montaja başlıyoruz daha öncede ahşap montajı yaptığımda fakettiğim birşey ilk önce klavuz bir delik açarsak çatlamanın ve sağa sola kaçmanın önüne geçiyoruz 3 veya 4 mm bir matkapla bir delik açarak klavuzlar hazırlandı
Resim
yavaş yavaş şekillenmeye başladı
Resim
öğle yemeğini fazla kaçırınca eğilememe problemi başladı ve çözüm bulundu çerçeveyi kendimize yaklaştırdık :) ama yaz gelsin spora başlıcam sözünü verdim yine kendi kendime
Resim
tam hızımı almışken şarzlı matkap yarı yolda bıraktı beni yedek bir batarya şart
Resim
birşeye benzemeye başladı
Resim
ve ahşap kereste montajı bitti
Resim

pazartesi günü işe gider gitmez bi tabaka kontraplak bulup arkadan zımbayla kapattımmı tamamdır.

bu konuyu belki benim gibi internette arayan olur diye paylaşmak istedim ;)
Cemal ÖZKAN (oruga) / 1988 / Gebze / Arh+
ES ES 'li

2006 Grand Vitara DEV GRAND
traxxas summit 6x6
2016 Kral LX200

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Civa Çeliği Korozyon Önleyici Raf Yapımı

23 Şub 2015 08:56

Cemal eline sağlık, sende benim gibi kendi işini kendi yapanlardansın..bu sitedeki birçok zihnisinir ardaşımız var morgulus onlar kendilerini bilirler, emin keyifle okuyacakalardır. Bende 2 Yıl Metalografi okudum, hoca ile fena kaptırdık, Demir-Çelik-Aluminyum-Döküm incelemeleri testleri fırında 700 derece ısınt kumda sogut yok suya sok cosss diye soğut..kes mikroskopda incele parlat.. Sen civa çeliğini anlatırken dersler gözümün önünden geçti... Güle güle kullan..

Sorum şu olacak, yapacağın bu kutu tamamen kapalı bir kutumu olacak, yoksa yarısı açık kenardan malzeme al vere uygun cep gibimi olacak.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
oruga
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

24 Şub 2015 17:16

teşekkür ederim bende metal öğrt okudum tezimde dişli çeliklerinin(dozer palet dişlileri) ısıl işlem rejimlerine etkisi. cater komatsu gibi firmaların özel dişli malzemelerini döktürüp inceleme yapmıştım o sene hatta IATS 2011 uluslararası sempozyumda yayınlanmıştı makale çok havam olmuştu 8-) 8-)
en kötüsüde yağda soğutma hele bide açsan o yağ kokusu bütün gün burnundan gitmiyor alev alıyor birde :)

bugün tamamen işçiliği bitti cep gibi olucak gönül ister tamamen kapalı olsun ama sürekli malzeme almayı göz önünde bulundurunca işkenceye dönüşebiliyor o kapaklar. oyüzden tek tarafı açık bıraktım önemli olan hava akımı olmasın.

bugün 2100x2800 5mm kalınlığında 1 adet mdf plaka aldım 33tl bunun ayrısı lazım bana ama parça bulduğum yerler bunun iki katı fiyat çektiler.
sonra arkadan güzelce kesip taktıktan sonra yerine montajı yapıldı
mutlu son
Resim

Resim

Resim

Resim

hertürlü civa çeliği çelik türleri satışı yapılır siteye özel indirimde var :D :D
Cemal ÖZKAN (oruga) / 1988 / Gebze / Arh+
ES ES 'li

2006 Grand Vitara DEV GRAND
traxxas summit 6x6
2016 Kral LX200

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

25 Şub 2015 08:45

Cemal güzel olmuş güle güle kullan :) arkadaşlar sitemizin civa çeliği ihtiyacı için Cemal kardeşimizi ziyaret edebiliriz. :)
Site Admin

“HOBİ / İMALAT / YAPIM HİKAYELERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir