K&N Kutu İçi Hava Filtresi 33-2361 Grand Vitara 2006 sonrası

SUZUKI EMİŞ VE EKSOZ SİSTEMLERİ HK SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

K&N Kutu İçi Hava Filtresi 33-2361 Grand Vitara 2006 sonrası

06 Şub 2013 09:02

Merhaba Arkadaşlar,
Dün 2006 Model Grand Vitara aracıma yanlış park sonucu girdiğim bir muhabbet bahanesi ile K&N 33-2361 aracımıza özel dizayn edilmiş K&N marka kutu içi açık hava filtresi aldım ve taktım.

Resim

Aslında satın alımın aklıma yatma sebepleri aşağıdaki gibiydi.
1- Yıkanabilir olması (Burada su geçişi ıslanan filtrenin değişmesi gerektiğini düşünerek bunu alırsam silker takarım dedim morgulus umarım başımıza gelmez morgulus )
2- %5 güç artışı %3 tüketim azalması taahhüdü değil ama alt devirlerde memnun olmadığım isteksizliği bir nebze azaltmış olma hayali...
3- Ömür boyu kullanım sunması ( Yıka, spreyle tak kullan ....)

Dün montaj sonrası ilk izlenimlerim ise,
1- Devir düşüşleri rampa çıkışlarında vites küçültme sanki daha az yaşanıyor. (Bunda yeni değişen bujiler ve bakımda etkili olabilir fakat sabah aynı yoldan giderken sanki daha çok devir düşümü ve vites küçültme yaşamış gibi hissettim)
2- Yol bilgisayarında görüntülenen tüketim değerlerinde sabit hızlarda hatırladığım değerlerin ortalama 1 - 1,5 litre altında tüketim görüntüleniyor eskiye istinaden
3- Son olarak motor sesinde içeriden değişiklik hissetmedim, akşam dönüş trafiğinde devirin yükseldiği an çok olmadı belkide ondan morgulus morgulus
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
kaanka
MODERATOR
İletişim:

Re: K&N Kutu İçi Hava Filtresi 33-2361 Grand Vitara 2006 son

06 Şub 2013 11:12

Bacanak birde fiyatını yazsaydın yawww... ;)
Alper Kaan Ka...
Yaş / 41

Mitsubishi L200

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

06 Şub 2013 11:26

Seni mi kırcam Bacanak morgulus

BirlasMotorsporttan son kalan 1 adeti 125 TL ye satın aldım.
145 ve civarında internette bulunabiliyor. ;)

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

06 Şub 2013 11:27

DERKMEN yazdı:Seni mi kırcam Bacanak morgulus

BirlasMotorsporttan son kalan 1 adeti 125 TL ye satın aldım.
145 ve civarında internette bulunabiliyor. ;)
Benim hesabıma göre 100 km de 1 litre LPG tasarruf ettirirse güncel LPG fiyatı ile 5.000 km sonra parasını ikame etmiş olacak yuhh :roll: morgulus

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

06 Şub 2013 12:02

DERKMEN yazdı:Merhaba Arkadaşlar,
Dün 2006 Model Grand Vitara aracıma yanlış park sonucu girdiğim bir muhabbet bahanesi ile K&N 33-2361 aracımıza özel dizayn edilmiş K&N marka kutu içi açık hava filtresi aldım ve taktım.
Motosikletimde var bunun gibi bir K&N filtre. Beraberinde jet kit de takılı. Alt devirlerdeki tork artışı muazzam birşey. Standart bir Africa Twin'e bindiğimde Transalp gibi geliyor bana niye gitmiyor bu motor diyorum morgulus
Fakat tek başına filtre değiştirmekle olmuyordur sanırım. Bende jet kit ya eskidiğinden ya da iyi ayarlanmadığından çok yakmasına sebep oluyordu. İşi bilen bir arkadaşımın atölyesinde karbüratörü söküp orjinalinde 3 bizdeki kitte 6 kademe olan iğne ayarını 2 kademe aşağı indirdik o günden sonra alet az yakar çok kaçar olmuştu. Şimdi öyle değil tabii yaşlandığı için artık hiç yürümez hale geldi ama yine de ölüsü bile candır modifiyeli Africa'nın :)

Güle güle kullan Deniz. Sonuçları paylaşmanı bekliyoruz
En son taner.eraslan tarafından 06 Şub 2013 23:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Taner Eraslan (46) - İzmir , 98' Vitara 1.6 JLX 5 Kapı manuel
Önemli olan varmak değil yolda olmaktır...

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

06 Şub 2013 14:16

taner.eraslan yazdı:
DERKMEN yazdı:Merhaba Arkadaşlar,
Motosikletimde var bunun gibi bir K&N filtre. Beraberinde jet kit de takılı. Alt devirlerdeki tork artışı muazzam birşey. Standart bir Africa Twin'e bindiğimde Transalp gibi geliyor bana niye gitmiyor bu motor diyorum morgulus
Fakat tek başına filtre değiştirmekle olmuyordur sanırım. Bende jet kit ya eskidiğinden ya da iyi ayarlanmadığından çok yakmasına sebep oluyordu. İşi bilen bir arkadaşımın atölyesinde karbüratörü söküp orjinalinde 3 bizdeki kitte 6 kademe olan iğne ağayını 2 kademe aşağı indirdik o günden sonra alet az yakar çok kaçar olmuştu. Şimdi öyle değil tabii yaşlandığı için artık hiç yürümez hale geldi ama yine de ölüsü bile candır modifiyeli Africa'nın :)

Güle güle kullan Deniz. Sonuçları paylaşmanı bekliyoruz
Abi motor sevdamı şahlandırıyorsun Afrika vs diyerek,
hanım izin vermiyor artık olmuyor bizim motor işi araçlarımız ile oynuyoruz ancak...
Tam açık hava filtresi kiti olmadığı için alt devirlerde güçlü bir canlanma beklemiyorum fakat dünki denememden memnunum diyebilirim.
Haftasonu uzun yol yapacağım Tekirdağ sonrasından sonuçlar daha da net burada olacak.
İyi dilekler için teşekkürler.

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

12 Şub 2013 16:23

Bu açık hava filitresi olayı hep göreceli bir kavramdır kafamda,

1- Madem bukadar faydalı +3-5 bişiler geliyor, Faprika neden koymuyor. :?: (Ortaya Sordum)

2- Aracımı 500.000 kullanacakmıyım = Hayır..ee ozaman neden Orijinal Hava Filitresi ile uğraşıyorum?? (Kendime Sordum bunu )
Cevap = Kafam bulandı :!: :?: :?: :idea: :roll: :?: , sonra cevaplayacağım morgulus

3- Yakıt tasarrufu için Deniz senin yapacağın test ve vereceğin bilgiler önemli gerçekten..olumlu olursa bende düşünebilirim.. :roll:
Site Admin

Kullanıcı avatarı
kaanka
MODERATOR
İletişim:

12 Şub 2013 16:39

Yakıttan tasarrur etsin ozaman alayına gider... ;) morgulus
Alper Kaan Ka...
Yaş / 41

Mitsubishi L200

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

12 Şub 2013 16:43

Öhhhöööö öhhööööö yuhh yuhh morgulus :roll: :roll: nassı yani morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

12 Şub 2013 17:06

Valla ben takmıcaktım (murat usta gerek yok 1HP anca kazandırıyor ama çok toz alıyor fln demişti). Toz kısmı bana biraz saçma geldiğinden ve şuana kadarki tüm araçlarımda olduğundan aldım bi tane, sona tam olmadı hafif bir aralık kaldı (toz olayını bundan dolayı sölemiş olabilir) (2 versiyonu var netten sölediğim için yalnış olanı sipariş vermiştim, gerçi ötekide dar gibi gelmişti). Nese sona bi şekilde kapadım o boşluğu (4Lt Castrol yağ kusutu çok işe yarıyor morgulus morgulus ). jlx 1.6 16v için olan kodları daha sona yazarım şuanda ofisteyim yanımda yoklar..

Sonuç olarak performans olarak %1 fln fark etti diyebilirim. Ses açık hava filtreleri gibi çıkmıyo (çok hevesliydim, şnorker de var güzel olur sanıodum, pek bir fark yok orjinali ile)
Gelelim asıl konuya :) yakıt tasarrufu ilk başlarda vardı. Ama sona benzin fiyatları artınca sanırım daha fazla yakmaya başladı morgulus işin şakası ortalama %1 ila %3 arasında yakıt tasarrufu yapar.

Burdaki önemli nokta sesinden dolayı (bende fark etmedi ses fazla) gaza gelip, gaza yüklenince yakıt tasarrufu yalan oluyor ;)

En önemli farkı orjinalinden yıkanabilir olması. Tavsiye olarak ise 3 ay yada 5bin 8bin km arası temizlemeniz yada temizletmeniz (15-20TL arası temizliyip yağlıyorlar)

Temizleme veya temizletme sırasında tazzikli su ve hava tutmak işinizi kolaylaştıracaktır. Kurutmak için en iyi yöntem güneşte bırakmak (bir arabanın içinde camın önü vs.) kendi haline. Kuruduktan sona yağlanıyor. (hava soğuksa eve alıp ev ortamında aşırı sıcaklara maruz etmeden kurutulabilinir. Bu noktada ee naapıcaz filitresiz mi kullanıcaz diyenler araçlarından çıkan orjinalleri bi kenara saklasınlar (benimki yenisinin kutusu içerisinde arabada duruyor) ki temizleme esnasında bu filtreyi takarlar ;)
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
kaanka
MODERATOR
İletişim:

12 Şub 2013 17:23

Yakıttan tasarruf ettirsin bütün arabalara takılır anlamında şeyettiydim... morgulus morgulus morgulus
Alper Kaan Ka...
Yaş / 41

Mitsubishi L200

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

12 Şub 2013 23:48

tempra 2.0 16v de kullandım, hem de piyasa işi 30 liralık filtre,
anam anam anaaammmmm !

araç zaten 148 bg ve tork 4000 devirden sonra tavan yapıyor ve araba yerden kesiliyor uçacak,ve her HIZLI İTALYAN MAKİNESİ gibi bunun da motoru 4000 devirden sonra inanılmaz güzel, az sonra bacağın yarısını yutacak köpeğin HOMURTUSU gibi bi ses çıkarır standart haliyle, o sesi duyup arkasına dönen insanlar tempradan çıktığını görünce şaşırırlardı resmen

bir de açığı takmışım !!

bazen stres atmak için şehir içinde uygun yerlerde bi kalkış atardım her viteste gaz kesici devreye girene kadar...

etraftakiler "ULEN YİNE AMERİKA Bİ YERLERE DEMOKRASİ GÖTÜRÜYOR GALİBA " morgulus morgulus morgulus diye düşünüp kaçışırlardı resmen..

bu filtree işi güzel yani, güzel de işte

benim jlx in 1.6 motoruna gerek yok takmaya

onu bağırtacak hayvan lazım boğazına takmaya...
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

13 Şub 2013 14:48

Burası BEŞİKTAŞ alayınaa gider gibin olmuş morgulus morgulus morgulus morgulus

Şakası bir yana tahminlerimde yanılmadığımı düşünüyorum.
Öncelikle Uzun yol yapamadım daha fakat günlük standart kullandığım ve yerlerdeki tüketimde yaklaşık 0.7lt 100km gibi bir iyileşme oldu gibi...
Bu tespiti; hep aynı pompadan gaz aldığım ve atınca bıraktıkları için aynı zamanda göktürk-çiftalan, göktürk-beşiktaş gidiş gelişlerinde filtreden önce ve filtreden sonra kullandığım için yazıyorum.
Kısmetse bu haftasonu uzun yol var ve sonuçlar daha net çıkar ortaya....
Şimdilik sesi nedeniyle gaza gelinecek durumu yok ( Kutu içi filtre) olduğu için fakat alt devirlerde canlanma biraz hissediliyor. Bunlar sonucunda tasarruf var gibi.

Hakan abi bu soruları bende soruyordum, çok para olmadığına inanarak deneyip kendim görmek için taktım...

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
emregc
Çavuş
İletişim:

29 Nis 2014 08:37

Kutu içi filtrenin Grand Vitara II lerde oldukça işe yaradığından bahsediyorlar, gerçekten normal filtreyi bile 5-6bin kmde bir yenileyince araç bir kendine geliyor...Beni kaygılandıran ise filtrenin bakımı, bir 10bin km sonra çöpe gitmesin ? Malum yollar tozlu ancak fazla çamura girmediğimizi var sayalım, bu filtreyi almaya değer mi ?
Emre Güç A rh(+) Yaş: 34 Ümraniye-İSTANBUL

Hatalıysam, aramızda kalsın...

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

29 Nis 2014 09:12

Kesinlikle çöp olmuyor. Filtre iki tel arası sıkıştırılmış kalın bir kumaş gibi. Yağı emiyor ve üzerinde tutuyor.

Filtre'yi alırken temizleme kitini de mutlaka alıp kenara koymak gerek. Temizleme işi biraz zahmetli maalesef. Ortalık batıyor, kir-yağ içinde kalıyor. Yıkama, kurutma ve yağlama toplamda yarım günlük iş. Yıkadıktan sonra normal bir şekilde (hava, ısı tabancası, saç kurutma makinası vs. tutmadan) kuruması gerekiyor. Tam olarak kuruduktan sonra çok abartmadan sprey yağı sıkıyorsunuz. Artıklar biraz süzüldükten sonra hoop tekrar yerine.

Ben okuduğum yorumlarda MAF sensörüne zarar verebileceğini okumuştum ama daha detaylı araştırdığımda temizlik kitinin yanlış kullanılması sonucu bunların oluştuğuna kanaat getirdim. Yağı abartarak boca edersen kumaşa tutunamıyor ve tüm hava emiş borularına o yağ sıvanıyor. Ben 1-2-4-8 haftalarda filtreyi söküp hava filtresi haznesinin durumunu kontrol ettim, damla yağ, kir göremedim. Tertemizdi.

Filtreyi ilk temizlediğimde çıkan kir sonucu hanımdan sağlam bir fırça yedik ayrıca morgulus Mümkünse evde temizlememek gerek morgulus

Değer mi kısmına gelirsek, benim aracımda inanılmaz farketti. Alt devirleri toparlıyor, gaz tepkileri iyileşiyor. Hakan abi ve Selim de olumlu yorumlar yapmıştı. Ben bir sonraki aracıma yine takarım.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
caylak_61
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

29 Nis 2014 10:01

emregc yazdı:Kutu içi filtrenin Grand Vitara II lerde oldukça işe yaradığından bahsediyorlar, gerçekten normal filtreyi bile 5-6bin kmde bir yenileyince araç bir kendine geliyor...Beni kaygılandıran ise filtrenin bakımı, bir 10bin km sonra çöpe gitmesin ? Malum yollar tozlu ancak fazla çamura girmediğimizi var sayalım, bu filtreyi almaya değer mi ?
Abi 5000 de bir bakıyorum ben malum her pazar arazideyim 30000 km oldu tavsiye ederim kesinlikle

Bu arada denizde 5-10 bin kullanmıştır diye tahmin ediyorum sağolsun hediye etti bana
Ömer Can Ertuğrul / 30 yaş / Üsküdar

Suzukisini satan Bilge :)))

Megane 3 SportTourer 1.5dCi Privillege EDC

Kullanıcı avatarı
emregc
Çavuş
İletişim:

30 Nis 2014 18:55

Teşekkürler beyler, ben hava filtresini değiştirince farkı bariz görüyorum o nedenle kutu içi filtrenin daha çok işe yarayacağını düşünüyordum, tek kaygım tozlu ortamlarda filtreyi kullanma temizleme MAF hikayeleriydi, düzenli olarak itinalı temizlik yapıp abartmadan yağlayınca sıkıntı olmayacak sanırım...
Emre Güç A rh(+) Yaş: 34 Ümraniye-İSTANBUL

Hatalıysam, aramızda kalsın...

“SUZUKI EMME EKSOZ VE YAKIT SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir