Suzuki Vitara JLX / Subap Ayarı

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

muratti
Er
İletişim:

Suzuki Vitara JLX / Subap Ayarı

19 Oca 2013 13:34

Arkadaşlar Suzuki Vitara JLX / 2000 Model aracıma uzun zamandır subap ayarı yaptırmak istiyorum. Buradaki sanayi de bir usta var teknik bilgisi iyi ayrıca cihazıda var motoru baglamak için subap ayarı yaptıracagımı söyledim.

Aracın sabahtan bırakmamı akşama kadar duracak dedi, bilgisayarında hemen hemen bütün aracların teknik bilgisinin bulundugu bir program var oradan baktı sıcak 17-21 olması gerekiyor 20 -20 yaparız dedi avansta 5 olması gerektigini söyledi.

Bende kendisine soguk 8- 13 olmalı diye bildigimi söyledim hatta bu ölçülerde sentil çakısı olmadıgı için 10-15 yapıldıgını söyledim. tekrar aracın bilgilerini girdi g16b motor koduna göre ölçüler bunlar çıkıyor benim kafam iyice karıştı bu şekilde sıcak ayar yaptıran varmı. yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler
murat nilüfer 2000jlx 1,6 GEMLİK/BURSA

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

Re: vitara subap ayarı nasıl yapılır

19 Oca 2013 16:47

muratti yazdı:Arkadaşlar aracıma uzun zamandır subap ayarı yaptırmak istiyorum. buradaki sanayi de bir usta var teknik bilgisi iyi ayrıca cihazıda var motoru baglamak için. subap ayarı yaptıracagımı söyledim.aracın sabahtan bırakmamı akşama kadar duracak dedi.bilgisayarında hemen hemen bütün aracların teknik bilgisinin bulundugu bir program var. oradan baktı sıcak 17-21 olması gerekkiyor 20 -20 yaparız dedi avansta 5 olması gerektigini söyledi.bende kendisine soguk 8- 13 olmalı diye bildigimi söyledim hatta bu ölçülerde sentil çakısı olmadıgı için 10-15 yapıldıgını söyledim. tekrar aracın bilgilerini girdi g16b motor koduna göre ölçüler bunlar çıkıyor benim kafam iyice karıştı bu şekilde sıcak ayar yaptıran varmı. yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler
araç lpgli ise 15 20 çok iyi bir ayar ben yaptırdım ve 5w-30 yağ koydum araç inanılmaz sessizleşti tüketimi ise normal değerlere indi ş.içi 11-12 lt/100km ayar önecesi sabahları çok sesli çalışıyordu ve tüketim 14-15 lt/100km civarıydı 99 1.6 jlx at

muratti
Er
İletişim:

20 Oca 2013 09:57

şahin 05 cevap için teşekkürler peki siz 15 -20 motor sıcakkenmi yaptırdınız

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

20 Oca 2013 11:39

sahin05 yazdı:
muratti yazdı:Arkadaşlar aracıma uzun zamandır subap ayarı yaptırmak istiyorum. buradaki sanayi de bir usta var teknik bilgisi iyi ayrıca cihazıda var motoru baglamak için. subap ayarı yaptıracagımı söyledim.aracın sabahtan bırakmamı akşama kadar duracak dedi.bilgisayarında hemen hemen bütün aracların teknik bilgisinin bulundugu bir program var. oradan baktı sıcak 17-21 olması gerekkiyor 20 -20 yaparız dedi avansta 5 olması gerektigini söyledi.bende kendisine soguk 8- 13 olmalı diye bildigimi söyledim hatta bu ölçülerde sentil çakısı olmadıgı için 10-15 yapıldıgını söyledim. tekrar aracın bilgilerini girdi g16b motor koduna göre ölçüler bunlar çıkıyor benim kafam iyice karıştı bu şekilde sıcak ayar yaptıran varmı. yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler
araç lpgli ise 15 20 çok iyi bir ayar ben yaptırdım ve 5w-30 yağ koydum araç inanılmaz sessizleşti tüketimi ise normal değerlere indi ş.içi 11-12 lt/100km ayar önecesi sabahları çok sesli çalışıyordu ve tüketim 14-15 lt/100km civarıydı 99 1.6 jlx at
cevabı ben de takip ediyorum çünkü bende de sibop vuruyor, gerçi istnbulda olmanın avantajı ile aksiyon murat usta ya da bostancı grand da ehil kişilere yaptırma şansım var ve öyle olacak ama yine de bilinçli gitmekte fayda var bence.

sübap ayarının bundan önceki her arbamda yakıta-çekişe ve motor çalışma sesine ne denli katkı sağladığını bizzat yaşadım ve şüphesi olan herkese ısrarla tavsiye ederim.

"sanayi ortamında - abi bu arabalar sübap ayarı istemez,otomatik olarak kendisi yapar diyen ustalar da var, tempra arabm için söylemişti birisi hiç unutmam..oysa aracın servis manualleri periyodik bakıma dahil etmiş ve mutlak öneriyor..
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

20 Oca 2013 22:38

muratti yazdı:şahin 05 cevap için teşekkürler peki siz 15 -20 motor sıcakkenmi yaptırdınız
soğuk yapıldı sıcakken vitaraların subap kapağı açılmamamlı bence çünki kapak alüminyum

Kullanıcı avatarı
tahsin14
Onbaşı
İletişim:

23 Oca 2013 10:11

benim de sübap ayarı sorunum var,aynı zamanda ilk çalışmada mavi duman sorunum var,
1 ay önce yaptırdım sübap ayarını. Usta netten bakmış soğuk 20-20 diye bulmuş ayarlamış biraz sessizleşti, ama dediğine göre ayar çok bozukmuş. Yakıtta çekişte hiç bir şey hissetmedim. Ses iki üç hafta içinde yine arttı.Konuya vakıf olan arkadaşlar paylaşımda bulunurlarsa memnun oluruz.
Tahsin ÇALIŞ
VİTARA 1.6 JLX 2000
A Rh + 1967
MENGEN/BOLU

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JLX / Subap Ayarı Nasıl Yapılır

24 Oca 2013 15:13

Hocam ilk yazdıklarından tespitim Ustanız Suzukiden anlamıyor, öyle kafadan subap boşluğu ve avans değeri verilmez, manual denen yazıt/kitabe/kitap türü şeyler boşunamı denir adama..neyse.. syt :| :|

8-13 Soguk ayarlar doğru ancak :?: , Metrik Fler Çakısında (Sibop ayarı için kullanılan ince metal şeritler) 8 ve 13 bulunmamaktadır. 5-10-15-20-25... şeklinde gider.

Bu sebeple sogukken tatlı sıkı ayar ile Eksoz 10 / Emme 15 yaptırısanız fabrika verisi olan 8-13'e çok yaklaşırsınız.

Avans ayarı ise standart ve benzin kullanımında BTC 8 derecedir.

LPG varsa 12-13 derece olmalıdır. :idea:

Bu ayarları doğru yaptırısanız performans olabileceğin en iyisi olur. 8-) ;)
Site Admin

muratti
Er
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JLX / Subap Ayarı

24 Oca 2013 21:28

O zaman bizim ustanın bilgisayarındaki araçla ilgili bilgiler alakasız çünkü sıcak ayar banada saçma geliyor. Peki bursa da suzuki den anlayan usta varmı. Bursa daki suzukilerden yardım bekliyorum.teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

25 Oca 2013 11:43

Motor sıcakken subap ayarı yapılmaz, soğuması gerekir unutma. Blok kapak hepsi alaşımlı aluminyumdur, sıcakken sökülmez, sökerim diyenede gidilmez, kapısından bile girilmez 8-) Aracı bırakın motor ısısı 20 dereceye kadar soguyacak ozaman bu ayar yapılır ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

25 Oca 2013 11:46

tahsin14 yazdı:benim de sübap ayarı sorunum var,aynı zamanda ilk çalışmada mavi duman sorunum var,
1 ay önce yaptırdım sübap ayarını. Usta netten bakmış soğuk 20-20 diye bulmuş ayarlamış biraz sessizleşti, ama dediğine göre ayar çok bozukmuş. Yakıtta çekişte hiç bir şey hissetmedim. Ses iki üç hafta içinde yine arttı.Konuya vakıf olan arkadaşlar paylaşımda bulunurlarsa memnun oluruz.
Üstad merhaba,

Mavi duman'ın 2 sebebi vardır.
1-Eskiyen yag kaçıran sübap üst lastikleridir, önce bunları değiştirip bir deneyin, bu arada komprosör ölçümüde yaptırın, araç tamir manualinde bir yerde olması gereken değerler vardı tam hatırlamıyorum.

2- Bu aşamalardan sonra devam ediyorsa, segman ve silindir işlemleri zamanı gelmiş olabilir.
Site Admin

muratti
Er
İletişim:

26 Oca 2013 23:44

selçuk bey eger subap ayarı yaptırırsanız kaça kaç yapıldıgını mutlaka ögrenin ve sonuçuda bizim le paylaşırsanız çok iyi olur.sanırım ben ben bursa da suzukiden anlayan bir usta bulamıyacagım

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

27 Oca 2013 02:54

muratti yazdı:selçuk bey eger subap ayarı yaptırırsanız kaça kaç yapıldıgını mutlaka ögrenin ve sonuçuda bizim le paylaşırsanız çok iyi olur.sanırım ben ben bursa da suzukiden anlayan bir usta bulamıyacagım
sanırım şuraya gitmelisin

yapım hikayeleri bölümünde var , japon testeresi lakaplı aracın yapım hikayesinin geçtiği yer, the vitara nın aracı galiba.

Resim

Kullanıcı avatarı
Sayım YILDIZ
Onbaşı
İletişim:

27 Oca 2013 19:22

Arkadaşlar merhaba, Süpap kapağı açıldığında uzun kolların bastığı süpaplar hangileridir, emmemi ekzosmu,kısa kolların bastığı süpaplar hangileridir, yani hangilerinin emme hangilerinin ekzos süpapları olduğunu nasıl anlarız,bilgisi olanlar paylaşabilirlermi.
Sayım YILDIZ (49)
MERSİN/Arslanköy
İkamet:Tarsus
Suzuki Vitara 99 mod.1.6 cc 5 kapı

"Av Bir Tutkudur."

muratti
Er
İletişim:

28 Oca 2013 21:48

selçuk bey teşekkür ederim.fırsatını buldugum zaman gidecegim

Kullanıcı avatarı
tahsin14
Onbaşı
İletişim:

14 Şub 2013 10:26

Hakan bey merhaba
Cevbınız için teşekkürler
Ben sübap lastiklerini değiştirmek için havaların ısınmasını beklerken soğutma suyuna basınç vermeye başladı.Contanın yanık olduğu anlaşıldı.Birkaç gün içerisindede yağa su karıştırdı.Boluda üstadımız İlhami Özdemirle temasa geçip tavsiyelerini aldık.Önerdiği ustaya söktürdük.Conta ,sübaplar ve sübap lastikleri berbat durumda imiş bana söylenilen.Gereken her şey düzgün yapıldı.Yalnız taşlamacı ve ustayı ikna edip sübap ayarlarını forumda önerilen ölçülerde yaptıramadım.20/30 yapmışlar.Israrımın sonunda dediğin gibi yaparsak sübap yakarsın dediler.Suzukici birkaç ustaya telefon ettim ,lpg li ise 20/25 dediler.Bir tanesi 15/15 en sağlam ayar dedi.Velhasıl içinden çıkamadık.Şimdi sübaplar biraz ses yapıyor. Fakat aracın çekişinde fevkalade artış oldu ,duman kesildi,yakıta etki eder mi onu göreceğiz.Sübap ve stone conta takımını buradan 500 tl ye aldık.Yağ, filtre, antifiriz, sıvı cınta, termostat, conta tk,sübap tk, işçilik, taşlama, kurtarıcı bize 1380 tl ye mal oldu.Burada parça ve işçilik biraz pahalı ama yinede açtıracak olan arkadaşlara fikir vermesi açısından yazıyorum.Birde önerim olacak arkadaşlara benimki gibi 12 yaşındaki araca kırmızı antifirizi 3lt koymasınlar sanırım 3lt viskoziteyi çok düşürüyor.En ufak delikten geçiyor.Bu işlemlerden sonra 2lt mavi antifiriz koydum,damlama şeklinde olan kaçaklar kesildi.
Offroadpassion yazdı:
tahsin14 yazdı:benim de sübap ayarı sorunum var,aynı zamanda ilk çalışmada mavi duman sorunum var,
Üstad merhaba,

Mavi duman'ın 2 sebebi vardır.
1-Eskiyen yag kaçıran sübap üst lastikleridir, önce bunları değiştirip bir deneyin, bu arada komprosör ölçümüde yaptırın, araç tamir manualinde bir yerde olması gereken değerler vardı tam hatırlamıyorum.

2- Bu aşamalardan sonra devam ediyorsa, segman ve silindir işlemleri zamanı gelmiş olabilir.
Tahsin ÇALIŞ
VİTARA 1.6 JLX 2000
A Rh + 1967
MENGEN/BOLU

Kullanıcı avatarı
gokces
Er
İletişim:

26 Mar 2013 14:13

muratti yazdı:selçuk bey eger subap ayarı yaptırırsanız kaça kaç yapıldıgını mutlaka ögrenin ve sonuçuda bizim le paylaşırsanız çok iyi olur.sanırım ben ben bursa da suzukiden anlayan bir usta bulamıyacagım
Hocam bırak Bursada Suzukiden anlayan usta falan yok..Atla git İstanbul'a Maslak Aksiyon Oto Murat ustaya çözer derdini..Kanser olursun yoksa Bursada bu işlerde..Bir Bursalı olarak benden tavsiye..
Gökçe SATICI
Mudanya/BURSA
2008 Grand Vitara 3K 1.6 JX-A MT

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

26 Mar 2013 14:23

MASLAK AKSİYON MURAT USTA-

dün sibop ayarımı yaptı- çok güzel olmuş

arabanın sesi değişti resmen- şiir gibi çalışıyor artık, sibop sesi duyan varsa yan sibop ayarının bozuk-gevşek olduğundan şüphesi olan varsa ihmal etmesin- yaptırsın derim.çok önemli

bu arada bizim araçlarda çok da zahmetli değil bu ayar- standart ayar civatalı-somunlu sistem

staya düşen ise kaç numara fler kullanacağını bilmesi ( 10-15 yapıldı bana)

tabi el becerisini de yabana atmayalım-sonuçta fler çakısını eliyle yoklayarak yapıyor ayarı- her silindirde aynı hassasiyeti- sıkılığı sağlamak gerçekten marifet işi

sibop ayar bozukluğu genelllikle sesli -şıkırtılı çalışma şeklinde ortaya çıkar- ki gevşeme nedeniyle gelişir

nadiren sıkı sibop ayarı kaynaklı sorun çıkar- ki bunun olması için araca yakın zamanda yanlış- sıkı bir ayar yapılmış olması gerekir- kendiliğinden sıkışmaz

bu durumdaki araçta çekiş kaybı ve yakıt artışı olur- iyi bir usta ise motora kelebekten gaz verip devirlenirken de anlar sıkı sibop ayarını.

bildiklerim bu kadar

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

26 Mar 2013 15:09

reis67 yazdı:MASLAK AKSİYON MURAT USTA-

dün sibop ayarımı yaptı- çok güzel olmuş

arabanın sesi değişti resmen- şiir gibi çalışıyor artık, sibop sesi duyan varsa yan sibop ayarının bozuk-gevşek olduğundan şüphesi olan varsa ihmal etmesin- yaptırsın derim.çok önemli

bu arada bizim araçlarda çok da zahmetli değil bu ayar- standart ayar civatalı-somunlu sistem

staya düşen ise kaç numara fler kullanacağını bilmesi ( 10-15 yapıldı bana)

tabi el becerisini de yabana atmayalım-sonuçta fler çakısını eliyle yoklayarak yapıyor ayarı- her silindirde aynı hassasiyeti- sıkılığı sağlamak gerçekten marifet işi

sibop ayar bozukluğu genelllikle sesli -şıkırtılı çalışma şeklinde ortaya çıkar- ki gevşeme nedeniyle gelişir

nadiren sıkı sibop ayarı kaynaklı sorun çıkar- ki bunun olması için araca yakın zamanda yanlış- sıkı bir ayar yapılmış olması gerekir- kendiliğinden sıkışmaz

bu durumdaki araçta çekiş kaybı ve yakıt artışı olur- iyi bir usta ise motora kelebekten gaz verip devirlenirken de anlar sıkı sibop ayarını.

bildiklerim bu kadar

Abi biraz abartı olmuş eski usul sibop ayarı işte eski motor şahin-doğan la aynı

bu ayarıda tutturamayan ustayım diye tulum giymesin :P
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

26 Mar 2013 15:47

e.deren yazdı: tabi el becerisini de yabana atmayalım-sonuçta fler çakısını eliyle yoklayarak yapıyor ayarı- her silindirde aynı hassasiyeti- sıkılığı sağlamak gerçekten marifet işi

Abi biraz abartı olmuş eski usul sibop ayarı işte eski motor şahin-doğan la aynı

bu ayarıda tutturamayan ustayım diye tulum giymesin :P
ben de dünyanın en zor işi demedim ama- el yordamıyla hissederek yapılan bir iş- o fler oraya girince tamam oldu diye bırakmıyorsun ayarı-ileri geri sürterek 4 silindirin hepsinde aynı sıkılıkta ayarlamak gerekiyor

ustalık kısmı bu. hassasiyeti en iyi sonuç için önemli yoksa ki, şakır şakır sibop vuran bir arabaya sen kendin bile yapsan eskisinden daha iyi olacağı kesindir

benim demek istediğim şu, 4 silindirin de sibop ayarı birbirine en yakın hassasiyette olursa ideal sonuç ortaya çıkar- el marifeti

Kullanıcı avatarı
PIXELYUS
Uzman Çavuş
İletişim:

29 Oca 2014 14:40

Arkadaşlar jimny nin sübap ayarı ne olmalı?
şübap ayarı yaptırmadan önce hangi parçaları temin etmem lazım?
Conta takımı vs. başka ne gibi parçalar hazırda olmalı.

Benim sıkıntım motorum titreşimini hissetmem.
Bu işlemi yapınca motordaki titreşim kaybolur mu?

Aracıma binen kişiler normal diyor ama normal olmadığından kesinlikle eminim.
Desteğinizi bekliyorum arkadaşlar.
ilker Konuk (36)
<< G. Vitaracısın dediler kız vermediler >>
(0Rh+)

Kullanıcı avatarı
Guneyyuksel
Onbaşı
İletişim:

18 Kas 2015 01:06

Sicakken motorumun üst kapağını açtılardı sağ üst saplamasi kirilmisti içinde 8 v nin emmelerden biride egikti acilmiyordu onu bir şekilde duzeltip ayarlamislardi ve bir şekilde kapattılar yine bu sefer yağ akıyor o saplamanin ordan sonumuz Hayır olsun morgulus
Güney Yüksel
1990 Suzuki vitara 1.6 JLX (kırmızı)

volvo s40 1.9 T4 200 hp (lacivert)
MERSİN

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

18 Kas 2015 08:58

Sıcakken Alüminyum bloklu+Alüminyum kapaklı aracı sökülürmü arkadaş, bunlar nasıl usta :!: yuhh Alüminyum yumuşak bir malzemedir, her nekadar zamal vs vs birsürü elementle karıştırlıp sertleştirilsede yinede yumuşaktır. Suzukide motor soğutulur(Beklenir) sonra dikkatlice sökülür, 10-15 Metrik fler çakısı ile tatlı sıkı sipoplar ayarlanır, sonra kapatılır, gerisi yalan dolan hurafe, sıcak sökenler, usta kılıklılar vs vs ne derseniz artık ;) Ha birde yukarıda mesajda Avans 5 derece demişler, Fabrikasyon 8"TDC LPG ile 12"TDC Derece olacak unutmayın.. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
erkan-rkn
Onbaşı
İletişim:

05 Nis 2017 11:39

~max0003.JPG
~max0003.JPG (78.09 KiB) 2366 kere görüntülendi
KİTAPÇIKTAN, VİTARA SANTANA JLX SUBAP AYARI
"Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz,

bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun.