Suzuki Vitara V6 / Aks Kırılma Problemi

SUZUKI ŞAFT,ROT,AKS,HUB,MAFSAL SİSTEMLERİ SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
nickmikyoq
Onbaşı
İletişim:

Re: Suzuki Vitara V6 / Aks Kırılma Problemi

02 Oca 2013 08:27

herkese iyi seneler
dün yine sanayideydim öle ufak tefek işler için
we arabayı lift e kaldırttım
ön diffransiyelin sağ tekere giden yeri daha uzun ( 30 cm.) civarı,ama uzatma kolu diye bişey sordum bana güldüler :) :)
o ney la dediler
ya abi ne gülüyon uzatma kolu warmı yokmu diyom dedim,yok dediler...
Murat Keleşoğlu (A RH+)
üsküdar/istanbul
GRAND VİTARA 2.5 V6 ( soba)
...BU TOPRAKLAR ÇOK HAİN GÖRDÜ AMA ŞURASI DA KESİN,TÜRK MİLLETİ HEPSİNİDE GÖMDÜ....!!!!

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

02 Oca 2013 08:43

senle işimiz var.. :idea: bunun mektebide yok ki yollayıp başımızdan savalım.. morgulus

Resim

bu yabancı bir forumdan araklama foto.. ;) ben dersimi çalışırken kullanmıştım..şimdi sıra sende..

foto daki mavi kollar kollar sarı olacak..yada siyah olacak ..bukadan basit yani sarı olursa kitin kolu siyah olursa orjinal kolu..

ortadaki kara seyde aradığın döküm dif.. :arrow: seninki beyaz aliminyum rengidir.. ;)

hadi bakim dersini çalış şimdi.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

02 Oca 2013 10:54

Bu dersi çalışan sınıfı geçer morgulus 2"'den fazla yükseltilen, araziye girilen her araçda bu uzatma kolları orjinalleri ile değiştirilir, defransiyen 3 Cm kadar daha aşa nmiş olurki, orjinal fabrikasyon çalışma açılarına geri dönülsün, salınımda aks kol bacak kırılmasın ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

04 Oca 2013 12:34

Offroadpassion yazdı:Bu dersi çalışan sınıfı geçer morgulus 2"'den fazla yükseltilen, araziye girilen her araçda bu uzatma kolları orjinalleri ile değiştirilir, defransiyen 3 Cm kadar daha aşa nmiş olurki, orjinal fabrikasyon çalışma açılarına geri dönülsün, salınımda aks kol bacak kırılmasın ;)
yarı yıl tatili sömestre geldi ben bu :arrow: nıkimikiyok kardeşimizin karnesini hazırladım sınıf ögretmeni sıfatımla..sizlerde damgalayın velisine postalayalım morgulus

hal ve gidişat........................0
mekanik bilgisi....................-1
motor bilgisi.........................0
suzuki sevgisi........................0
suzuki'ye ilgisi.......................3
asvalt kullanımı.....................8
offroad pilotaj.......................5
offroad yarış pilotluğu.........10
okula devamsızlık..................2

ögretmen kanaati...= bu gidişle suzuki'yi yürütemiyecek.. ;) adam altına bakıp 2 kolu varmı yok mu :?: bi türlü söyliyemedi.. :roll: morgulus morgulus morgulus
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

08 Oca 2013 10:11

Haaa yedi fırçayı yani morgulus morgulus morgulus ilgi alaka yok soru çok olmadı, bize fotoğraf ve Suzukisine ilgi gerekli hımm morgulus morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

08 Oca 2013 11:03

:arrow: çok sıkıştırdık okuldan kaçtı.. :!: inşallah kötü yola düşmez.. morgulus
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

10 Oca 2013 12:19

Gelir geri Def uzatma kolları eksikmiş abilerim diye, ama fotoğraf koymaz beklenti olmasın morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

10 Oca 2013 13:24

morgulus morgulus
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
nickmikyoq
Onbaşı
İletişim:

12 Oca 2013 16:18

herkese selam
oğuz abi kendim baktım uzatma kolları war araçta :)
ayrıca karneme de benden tam destek ,görünce koptum,yazdığın notlar tıpatıp bana uygun walla helal olsun utanma
Murat Keleşoğlu (A RH+)
üsküdar/istanbul
...BU TOPRAKLAR ÇOK HAİN GÖRDÜ AMA ŞURASI DA KESİN,TÜRK MİLLETİ HEPSİNİDE GÖMDÜ....!!!!

Kullanıcı avatarı
nickmikyoq
Onbaşı
İletişim:

12 Oca 2013 16:19

abi foto koyayımda siteye foto boyutunu çok küçük şeettirmişiniz
bende foto küçültmeyi bilemiyom :(
Murat Keleşoğlu (A RH+)
üsküdar/istanbul

Kullanıcı avatarı
PERÇİNSÜMER
MODERATOR
İletişim:

12 Oca 2013 21:19

Resimleri önce photobucket'e sonra buraya aktar ;) yoksa yüklemekle başedemezsin :!:
Perçin SÜMER
Konyaaltı/Antalya/Türkiye/Dünya
1992 Suzuki Samurai 1.3 nam-ı diğer ZEYNA - 07 K 8529
2005 Suzuki Grand Vitara 2.0 nam-ı diğer CHUCKY - 07 FYZ 87
ASİL BAYRAĞIMIZI BEĞENMEYENE ALTINDAKİ DİREĞİ VERIYORUZ !!!

Kullanıcı avatarı
nickmikyoq
Onbaşı
İletişim:

12 Oca 2013 22:20

eywallah abi
ilk fırsat deneyeceğim ;)
Murat Keleşoğlu (A RH+)
üsküdar/istanbul

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

13 Oca 2013 18:54

Offroadpassion yazdı:Gelir geri Def uzatma kolları eksikmiş abilerim diye, ama fotoğraf koymaz beklenti olmasın morgulus
tespit yerinde.. :!: kollarım varmış diye düştü.. ;) fotomoto yok tabikine nikimiki yoktan.. morgulus morgulus morgulus
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
nickmikyoq
Onbaşı
İletişim:

14 Oca 2013 15:55

morgulus morgulus morgulus
Murat Keleşoğlu (A RH+)
üsküdar/istanbul

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

30 Ara 2013 21:54

selamlar sayın suzuki severler :)

bu sefer, tampon-vinç-lastik gibi modifiye konuları ile değil elime aldığım aks ile ilgili sizlerleyim. uygun konu bulduğum için buradan devam edeyim istedim.

dün, aşağıda görmüş olduğunuz videodaki çaattt sesinden sonra sol ön aksı kırmış bulunmaktayız. hiçbir zorlama yok, konulardan okuduğum üzere tekerlerkler açılı değil düz, sadece yokuşu çıkamadık ve geri kaydık o esnada malum ses geldi. aracı bugün özdoğan suzukiye gönderdim, beytullah usta aradı aksın kırık olduğunu söyledi. ben orada olmadığım için foto vs yok malesef elimde.

daha öncesinde de 4x4 konumundayken, konuyu açan arkadaşın bahsettiği gibi taş sıkışmış da onu kırıyormuş gibi sesler zaten geliyordu. bunun da örneği aşağıdaki video da mevcut.

şimdi bu neden olabilir sorusunu gündeme taşırsak hikaye biraz uzun ama okursanız sevinirim utanma

bf at lastikleri taktıktan sonra sol ön lastik, yokuş aşağı sağa u dönüşlerde içeriden tampona sürtme yapıyordu. tam tersi manevrada sürtme yoktu. araçta becce extreme kit mevcut. orjinal tampon varken de bu sorun vardı, demir tamponu yaptırınca da bu sorun devam etti. nasıl olur bu diye düşünürken sol ön lastiğin çamurluk içerisindeki boşluğu ile sağ ön lastiğinkinin aynı olmadığını farkettik. daha doğrusu şöyle anlatayım lastiklerin her ikisinin de kapı tarafındaki boşlukları aynı, kaput ve tampon tarafındaki boşlukları farklıydı. sol taraf hem kaput tarafından hem de tampon tarafından daha dardı.

hemen becce abimizin dükkanına gittim. ramazan usta sağolsun ilgilendi, durumu anlattım. ölçtü baktı, bu araba zaten biraz düşük niye böyle diyerek, hem yükseltmek hem de iki tarafı dengelemek için sol ön salıncağın içine 2 parça tahta takoz, sağ ön salıncağın içine de 1 parça tahta takoz koydu. işlem sonucunda bu sefer de sol taraf yarım 1 santim kadar yüksek oldu. ama bu olay kurban bayramı tatilinin başlamasından bir gün önce olduğu için herkeste bir telaş vardı ve çok da üzerinde durmadık.

arabayı aldım ve cuma günü yola çıktım memlekete kastamonuya giderken varmamıza 30 km kala sol ön lastikten bir anda acayip sesler (şıkırtı gibi) gelmeye başladı. hikaye daha da uzun ama kısa kesmye çalışıyorum. neyse yavaş yavaş vardık. akabinde sorunun bilyeden olduğunu anladık, tüm zorlamadan istanbula kadar git telkinlerine rağmen tatil bitişi sondan bir önceki gün 4 çekerdeyken bilyeyi tamamen dağıttık. teker kilitledi kaldı. arabayı orada bıraktık bir arkadaşın arabasıyla istanbula döndük, buradan parça gitti ve tamir edildi. sadece 4 çekeri halledemediler, bir hafta sonra gittim arabayı aldım ve istanbulda geri kalanını hallettim.

yani bu salıncağın içine takoz koyma işlemini yaptıktan sonra hem sol ön bilyeyi dağıttım hem de sol ön aksı kırdım.
şimdi benim sorum şu ki bu başıma gelenler yükseltme kitinin takılışı veya sonradan konulan takozların olumsuz bir etkisi vermesi ile ilgili bir durumdan olabilir mi?

okuyanlara teşekkürler, cevap yazanlara duble teşekkürler :)
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

31 Ara 2013 09:10

Üstad bahsettiğin kit bu güne kadar binlerce satıldı montaj yapıldı böyle sorunları ara sıra duyuyoruz, mesela Emre'nin aracı sürekli aks körüklerini yırtıyor, sende bilya ve aks gitmiş..Durumu üreticiye bildirip çözüm arayabilirsin. Mehmet abi özellikle bu tip durumlarda ilgilenecektir..kendisi ile bir görüşmeni tavsiye ederim.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

31 Ara 2013 09:15

Geçmiş olsun,
Daha önce başıma gelmedi aks kırılması, umarım gelmezde...
Fakat açıdan ziyade artan lastik ağırlığı ve boşta kalıp sonradan güce binen yolcu tarafı lastiğin etkisi ile kısa olan sürücü aksı kırılmış.
Bunda aslında metal yorgunluğunun üzerine artan lastik ağırlığı da etkili olmuş kanaatindeyim kısıtlı bilgilmle.
Ustalar daha net yorumlar.
Tekrar geçmiş olsun.
Özdoğan ne kadar fiyat verdi değişim için?
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

31 Ara 2013 10:24

Eski bir v6 tıcı olarak konuya parmak basayım.. ;) kocaman kocamanda yazayım akılda kalsın.. morgulus

1995<>1998 2.0 v6 vitara ...........cok degişik ..ilginc tir bilgi ister bazı şeyleri jlx gibi ezbere yapılmaz..

2.0 v6 vitara :arrow: 98<>05 grand vitaranın atası yada ilk prototipi de denilebilir..ne jlx kasa nede grand dır ikisinin ortası piç bir kasadır..

1.6 jlx den cıkan kit :arrow: 2.0 v6 vitara 'ya olmaz.. :!:

98<>05 grand vitara dan cıkan kit :arrow: 2.0 v6 vitara 'ya olmaz.. :!:

fren diski , balatası , ön salıncaklar ,hava filitresi vs.. 98<>05 grand vitara...dır..

arka taraf jlx ile tıpatıp aynıdır ordan sorun cıkarmaz.. :idea:

ön defransiyel ..ise ..jlx gibi hub sistemli ama kasa baglantı noktaları farklıdır.. :idea:

kit içinde defransiyel uzatma kolları olmaz.. >>> dogrusu get ile 3-4 cm yükseltip orjinal amortisör kullanmaktır.. :idea:

5 cm >+ aks dograr..

arac 7-8 cm yükselipde defransiyel aşagıya alınmaz ise olacagı şey aks acılarından kırmasıda gayet tene normaldir..

yada uzun kit amortisörü kullandınız.. :!: ama aracı az yükselttiniz.. :!: arazide tek teker aşagıya cok salınım yapıp fazlaca indi ise cat

sesi kacınılmazdır.. :idea: tekerin aşagıya cok inmesi ..işte püf noktası.. :idea:

tekerlek aşagıya 2 şeyden iner.>>>.uzun amortisör & uzun yay..bunların biri yada her kiside var ise ...

ön defransiyeli aşagıya alacaksınız demektir
..bu kollarıda özel yaptıracaksınız..Becce de yok..

:arrow: günün v6 ile ilgili fuzuli bilğisi olarak dip not da düşeyim... :arrow:

ayriyetten öndeki motor agırdır jlx 'e oranla 1-2 sene sonra kit yaylarında cökme göçme olabilir..demir tampon ve vinç de ilave olunca ön tarafa ..göçme işi fazlalaşır yayları daha mukavemetli olanlarla degişmeniz gerekir..

v6 birazcık ugraştırır ... morgulus :arrow: bilmeyenide üzer.. :idea:
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

31 Ara 2013 11:15

günaydınlar selamlar

hakan abi, değişim yapılsın aracı alayım ilk iş mehmet abinin dükkanı. mehmet abi orada olur olmaz bilemem bazen dükkanda olmuyor. bir çözüm bulamazsam bu sefer de aksiyon murat ustaya bir göstermeyi düşünüyorum. neticede murat usta sürekli bu tip modifiye işlemleri ile uğraşıyor ve yüzlerce bu kitten takmıştır.

deniz beytullah usta sadece sıkıntının ne olduğu ile ilgili bilgi amaçlı aradı. fiyat ya da herhangi bir şey konuşmadık ben halledecem dedi.

oğuz abi sana da çok teşekkür ederim uzun uzun yazmışsın. anladım sayılır hepsini ama bir uykum açılsın bir mahmurluğu atayım üzerimden tekrar tekrar okuyup kafama iyice kazıyacam.
senden aldığım bilgileri de çzöüm aşamasında gerekli yerlere iletecem :)
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

31 Ara 2013 11:28

:arrow: Aksiyon murat ustaya :arrow: işe burdan başlasaydın bunlar başa gelmezdi.. :idea:

aracı bu kadar yükseltmezdi.. ;)

nerden başlıyacagın sıralamasına ben bi parmak atayım sen sonrası kafana göre takıl.. ;)

ilk iş Ahmet Gündüz 'ü bul benden de selam söyle 2 tane dif uzatma kolu al yada yoksada yaptır..sonrası koy bagajına bildiğin gibi devam et.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

31 Ara 2013 11:36

oguz1134 yazdı::arrow: Aksiyon murat ustaya :arrow: işe burdan başlasaydın bunlar başa gelmezdi.. :idea:

aracı bu kadar yükseltmezdi.. ;)

nerden başlıyacagın sıralamasına ben bi parmak atayım sen sonrası kafana göre takıl.. ;)

ilk iş Ahmet Gündüz 'ü bul benden de selam söyle 2 tane dif uzatma kolu al yada yoksada yaptır..sonrası koy bagajına bildiğin gibi devam et.. :)
oğuz abi ben aracı aldığımda kit takılıydı. kitin montajı da mehmet abinin dükkanında yapılmış aslında yabancı ellerde değil. o aşamada ben olayın içinde değildim malesef.

şimdi yazdığından anladığım kadarıyla aracı alınca mehmet abinin dükkanının yerine önce murat ustaya bir uğra diyorsun sanırım. yanlış anlamadıysam dediğin gibi çözüm aramaya oradan başlarım hiç problem değil yeterki çözüm bulunsun ben çözümün peşindeyim :)

ahmet gündüz beyfendiyi duymadım tanışmadım daha önce kimdir nasıl ulaşırım bilgi verirsen sevinirim.

tekrar okuyunca daha iyi anladım sanırım ilk iş ahmet gündüz beyfendiyi buluyorum. askı kollarını alıyorum yoksa yaptırıyorum sonra da murat ustanın yolunu tutuyorum.
doğru muyum örtmenim :)
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

31 Ara 2013 12:05

bende 1. video yu dikkatle inçeledim... :!:

sag teker cok aşagıda salınım halinde iken..cat sesi gelmiş.. ;) teşhisim dogru ..

tedaviye ben bakmıyom..ilgili adreslere müracat.. morgulus

cep telefonumda a harfinde ahmetin nosu kayıtlı ama buraya yazmıyacam..sana ceza forumu iyi oku bilğilen sonra yap işlerini ..benzer konularda bilgi var.. :idea:
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

31 Ara 2013 12:36

elektrikler kesikti çalışamadım örtmenim :)

elimde işlerim var biraz onları bitireyim başlıyoum hemen forumu karıştırmaya

oğuz abi bu arada bir ipucu versen ahmet gündüz arwin ahmet nickli abi midir utanma
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

31 Ara 2013 12:52

Arayan buluyormuş.. ;) demekkine ..hıımmm :)

derse devam.. :!:
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
rec off
Çavuş
İletişim:

31 Ara 2013 13:03

:) iyi bir öğrenci olacam örtmenim söz
şimdi de telefon numarasını bulmaya çalışayım o zaman ipinucunu doğru yakaldığımıza göre :)

düzenleme
iyi bir öğrenci olacağımı söylemiştim açık açık yazıldığı için sanırım yazmamda bir sakınca yoktur.
teyit amaçlı yazıyorum zaten 0532 697 22 31
doğru mudur örtmenim :)
En son rec off tarafından 31 Ara 2013 13:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Akın Öksüz / 1983
Başakşehir / İstanbul
Medya

2008 L200 At
2011 Swift At

“SUZUKI AKTARMA ORGANLARI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir