Suzuki Grand Vitara XL 7 / Chip Tuning Uygulaması

SUZUKI GRAND VITARA XL7 2.0 HDI

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
yasinaltay53
Er
İletişim:

Suzuki Grand Vitara XL 7 / Chip Tuning Uygulaması

27 May 2012 19:38

Önceliklee merhaballar..

Suzuki Grand Vitara XL 7 Aracınn biraz hantal oluşu oldukça canımı sıkmıştı. Yüksek rakımlara çıktığım zaman araç gaz yememeye başlıyodu.Biraz araştırdım forum sayfalarında ve bir yaptırana danıştım.2 senedir bindiğini chipli olarak bindiğini ve çok memnun olduğunu söyledi.Bunun üzerine bende harekete geçtim ve yaptırdm.

Ve araç ancakk keyif vermeye başladı.O hantallığını oldukça kaybetti ve seri kalkışlar,vitesi yükselttikten sonraki bayılmalarını yok etti diyebilirim.Fiyatını da istanbuldan öğrendim ilk.Bi elektronikçi 500 liraya,biletimi de alırsan rizeye gelir yaparım dedi. Bende trabzonda araştırdım. 550 TL ye yaptırdım.Çok mu verdim diye düşündüm biraz ancak danıştığım kişiler normaldir dedi..Paylaşmak istedim.. :)
Yasin ALTAY / Yaş : 22
Çamlıhemşin / RİZE
Suzuki Grand Vitara XL-7 Dizel 2.0 2006

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

Re: XL 7 ye Chip Tuning Uygulaması

28 May 2012 02:33

Istanbulda 500<>750.tl arasına yapılıyor bildigim.. ;)

re-map denilen ..ecu 'ya yeni program atılması işine

diger kutu takma işinde eurolar havalarda ucuşuyor.. :)

yalnız bir noktanın altını cizeyim.. :arrow: iş dogru adamlarca dogru şekil yapılmadıdında cok fazlaca dert acıyor..tam profosyonel işinin ehli adam gerekiyor. :roll: ;)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
yasinaltay53
Er
İletişim:

28 May 2012 11:21

eveet ecu'ya yeni program atıldı.öle bişi takma olmadı :)araştırdım biraz yaptırdğım kişiyi bir çok arabaya yapmış..bende yaptırdım şimdilik herşey yolunda bir sıkıntı yok.. :)
Çamlıhemşin / RİZE

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

28 May 2012 12:02

İnşallahda olmaz , güle güle kullan . Ama bizi sürekli bilgilendir konuda ;)
İzzet Mağden (A rh+) / Yaş : 47.184
Kağıthane-İSTANBUL
Toyota Hilux 1992 2.8 LN106 *** GOLYAT***
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

Kullanıcı avatarı
yasinaltay53
Er
İletişim:

28 May 2012 13:28

Teşekkür ediiyorumm.Olumlu yada olumsuz izlenimlerimi paylaşırım yine :)
Çamlıhemşin / RİZE

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

28 May 2012 15:23

yasinaltay53 yazdı:eveet ecu'ya yeni program atıldı.öle bişi takma olmadı :)araştırdım biraz yaptırdğım kişiyi bir çok arabaya yapmış..bende yaptırdım şimdilik herşey yolunda bir sıkıntı yok.. :)
bence bu aracında hararet saati diger vitaralarla aynı sistem sagır hiç kıpraşmıyor.. :?: şahsi fikrim güvenilmez..derim..
ektra bir hararet saati araca koydur aşırı şıkıştırmalarda ani yükselmeler yapıcakmı.. :?: gözlemle derim.. :)

dizel makinalar..hararete meyillidir..anında yapar haberin olmazz..fazla şıkıştırmaya gelmez. ;)

re-map yapılmış mitsubishi cold dizelim var otobanda sıkıştırınca koydugum 2. gösterge hemen cıvıtıp el sallıyor bir zaman sonra mecbur ayagımı geri cekiyorum..yanii..kullanım tarzı yarış yaparmışcasına ha babam..de babam devamlı sıkıştırmaya gelmiyor..1-2 varyete yapıp sagdn paşa pşa gidince problem olmuyor.. morgulus morgulus hemde o ara stresini atmış oluyorsun derim.. ;) bilmem anlatabildimmi.. :?: :idea:

iki karadenizlinin arasına girip 2muhabbetde ben ettim..idare edin derimm..bida yapmam.. :roll: ;)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
yasinaltay53
Er
İletişim:

28 May 2012 15:54

şimdiye kadar araç zman zaman fanı açıyodu..chipten sonra da bi deişiklilik olmadı o konuda..bi sorun varmıdır acabA?
Çamlıhemşin / RİZE

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

28 May 2012 16:05

oguz1134 yazdı:
yasinaltay53 yazdı:eveet ecu'ya yeni program atıldı.öle bişi takma olmadı :)araştırdım biraz yaptırdğım kişiyi bir çok arabaya yapmış..bende yaptırdım şimdilik herşey yolunda bir sıkıntı yok.. :)
bence bu aracında hararet saati diger vitaralarla aynı sistem sagır hiç kıpraşmıyor.. :?: şahsi fikrim güvenilmez..derim..
ektra bir hararet saati araca koydur aşırı şıkıştırmalarda ani yükselmeler yapıcakmı.. :?: gözlemle derim.. :)

dizel makinalar..hararete meyillidir..anında yapar haberin olmazz..fazla şıkıştırmaya gelmez. ;)

re-map yapılmış mitsubishi cold dizelim var otobanda sıkıştırınca koydugum 2. gösterge hemen cıvıtıp el sallıyor bir zaman sonra mecbur ayagımı geri cekiyorum..yanii..kullanım tarzı yarış yaparmışcasına ha babam..de babam devamlı sıkıştırmaya gelmiyor..1-2 varyete yapıp sagdn paşa pşa gidince problem olmuyor.. morgulus morgulus hemde o ara stresini atmış oluyorsun derim.. ;) bilmem anlatabildimmi.. :?: :idea:

iki karadenizlinin arasına girip 2muhabbetde ben ettim..idare edin derimm..bida yapmam.. :roll: ;)
Eksik olmayın Oğuz bey , bilgileriniz çok keyifli oluyor aramıza girmeniz keyif verir , bilgi akışına devam ;)
Kağıthane-İSTANBUL
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

28 May 2012 23:10

yasinaltay53 yazdı:şimdiye kadar araç zman zaman fanı açıyodu..chipten sonra da bi deişiklilik olmadı o konuda..bi sorun varmıdır acabA?
kendi göstergesi hararetin yükselecegini gösterecek diye beklemeyin derim tek kelime..egerki yükselirse mutlaka cekiçi telefon numarası yayınınızda bulunsun derim.. ;)

dip gaz devamlı yüklenin sıcaklarda saate bakın 20-25 saniye sonra ,, hararet ciddi oranda artar extra 2. bir saat alıp bir yerlere koyun derim. :)

birde ciddi bir yer bulup dinamometre üstüne cıkıp beygir güçünü ölçtürün..derim..benim anlattıklarım aşırı beygiri arttırılmış araclar için..denizdeki balığın pazarlığını yapmıyalım adını bilelim hamsimidir..?.... palamut..mu?
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

28 May 2012 23:17

morgulus morgulus iyibir benzetme .
Dizelde harareti en sorunsuz makinelerden biridir benim kamyon , tapagazda o bile yinede ibresini beher miktar yükseltiyor , suzide aman diyeyim :? ;)
Kağıthane-İSTANBUL
.

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

29 May 2012 11:13

izogrand yazdı:morgulus morgulus iyibir benzetme .
Dizelde harareti en sorunsuz makinelerden biridir benim kamyon , tapagazda o bile yinede ibresini beher miktar yükseltiyor , suzide aman diyeyim :? ;)
senin makinada mazot bitmezse hava falan yapmazsa tık demeden gider. morgulus

hdi-crdı..vs demek yüksek basınçlı püskürtme demek..+ turboda işi karıştırıyor..nekadar teknoloji= o kadar sorun.. :idea: morgulus
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
yasinaltay53
Er
İletişim:

29 May 2012 12:02

oguz1134 yazdı:
yasinaltay53 yazdı:şimdiye kadar araç zman zaman fanı açıyodu..chipten sonra da bi deişiklilik olmadı o konuda..bi sorun varmıdır acabA?
kendi göstergesi hararetin yükselecegini gösterecek diye beklemeyin derim tek kelime..egerki yükselirse mutlaka cekiçi telefon numarası yayınınızda bulunsun derim.. ;)

dip gaz devamlı yüklenin sıcaklarda saate bakın 20-25 saniye sonra ,, hararet ciddi oranda artar extra 2. bir saat alıp bir yerlere koyun derim. :)

birde ciddi bir yer bulup dinamometre üstüne cıkıp beygir güçünü ölçtürün..derim..benim anlattıklarım aşırı beygiri arttırılmış araclar için..denizdeki balığın pazarlığını yapmıyalım adını bilelim hamsimidir..?.... palamut..mu?
Evet haklısınızz uygun bir yer bulduğumda ilk anda baktırıym onada.Adam yaparken ben şimdi standart olanı yaptım istersen biraz daha açabilirim dedi ama ben istemedim fazlasını da..
Çamlıhemşin / RİZE

4L
SITE ADMIN
İletişim:

31 May 2012 14:32

XL7 deki makine ucundan kenarından vitara HDİ ninki ile benzer . Ben 30 lastikleri taktıktan sonra, güç ihtiyacı hissetmiştim. Hemen peşinden siemens imali ECU ya güçlendirilmiş yazımı yükletmiştim. Sonuç; 10 fil gücü morgulus . Ayna mahruti takılı olmadığı halde yazılım ile tıpkı orjinal lastikleri takılı gibi tepki vermişti. Büyüyen lastiklere rağmen yakıt tüketimi artmamıştı. Gerçi doyumsuzluk, sonradan ayna mahrutiyi de değiştim ya...neyse
Oğuz abi ölçtürme işini bende istemiştim ama iki ölçüm gerekiyor; bir uygulama öncesi birde sonrası , onuda 150 den 300 lira istemişlerdi. Çok geldiğinden vaz geçmiştim. Palamut mu , Hamsi mi soruna gelince net olarak söleyebilirim hamsi değil hatta istavrit falanda değil, kolyoz gibi bir şey. Ancak burada şu var; yazılım yüklendikten sonra parametreleri ile oynanabiliyor. Motoru önemsemezseniz, bir iki sene içinde satarım derseniz, daha yüksek parametrelerde ayarlatıp yürüme imkanınız var ama arkadan duman atmaya razı olursanız. Benimki sorduğum öğrendiğim kadarı ile ortalarda bir ayar yapılmış hali. Geçen hafta arabayı lifte alıp ıvır zıvırları ile ilgilenirken yeni bir fikir patladı kafada; şimdilerde chip tuningli araca power box uygulanır mı ? onu araştırıyorum. İlk aldığım bilgiler uygulanır yönünde ve sinerjik etkiden söz ediliyor yabancı kaynaklarda. Motor sağlığı bakımından bir sıkıntı olmayacağına inanırsam Türkiyede ilk defa chip tuningli bir vitara diesele power box takacağım.

Hararet saati ile ilgil konuya da değineyim. Benim arabada (JLX HDİ lerde) kapalı sistem radyatör var. Yani radyatörün bir kapağı yada yedek su deposunun orda tahliye yok. Arabada su eksilince göstergede radyatör işareti veriyor. Kapalı sistem olmasından mıdır nedir bilmiyorum ama hararet saati güzel işliyor ve bir üçüncü olarakda hararet saati yükseldiğinde göstergede termometre işreti olan lamba var onu yakıyor. BUnların hepsi orjinal.
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

31 May 2012 14:56

4L yazdı:XL7 deki makine ucundan kenarından vitara HDİ ninki ile benzer . Ben 30 lastikleri taktıktan sonra, güç ihtiyacı hissetmiştim. Hemen peşinden siemens imali ECU ya güçlendirilmiş yazımı yükletmiştim. Sonuç; 10 fil gücü morgulus . Ayna mahruti takılı olmadığı halde yazılım ile tıpkı orjinal lastikleri takılı gibi tepki vermişti. Büyüyen lastiklere rağmen yakıt tüketimi artmamıştı. Gerçi doyumsuzluk, sonradan ayna mahrutiyi de değiştim ya...neyse
Oğuz abi ölçtürme işini bende istemiştim ama iki ölçüm gerekiyor; bir uygulama öncesi birde sonrası , onuda 150 den 300 lira istemişlerdi. Çok geldiğinden vaz geçmiştim. Palamut mu , Hamsi mi soruna gelince net olarak söleyebilirim hamsi değil hatta istavrit falanda değil, kolyoz gibi bir şey. Ancak burada şu var; yazılım yüklendikten sonra parametreleri ile oynanabiliyor. Motoru önemsemezseniz, bir iki sene içinde satarım derseniz, daha yüksek parametrelerde ayarlatıp yürüme imkanınız var ama arkadan duman atmaya razı olursanız. Benimki sorduğum öğrendiğim kadarı ile ortalarda bir ayar yapılmış hali. Geçen hafta arabayı lifte alıp ıvır zıvırları ile ilgilenirken yeni bir fikir patladı kafada; şimdilerde chip tuningli araca power box uygulanır mı ? onu araştırıyorum. İlk aldığım bilgiler uygulanır yönünde ve sinerjik etkiden söz ediliyor yabancı kaynaklarda. Motor sağlığı bakımından bir sıkıntı olmayacağına inanırsam Türkiyede ilk defa chip tuningli bir vitara diesele power box takacağım.

Hararet saati ile ilgil konuya da değineyim. Benim arabada (JLX HDİ lerde) kapalı sistem radyatör var. Yani radyatörün bir kapağı yada yedek su deposunun orda tahliye yok. Arabada su eksilince göstergede radyatör işareti veriyor. Kapalı sistem olmasından mıdır nedir bilmiyorum ama hararet saati güzel işliyor ve bir üçüncü olarakda hararet saati yükseldiğinde göstergede termometre işreti olan lamba var onu yakıyor. BUnların hepsi orjinal.
Eski aracım Peugeot Partner'di. Aracı rampa yukarı devirli şekilde 10 km kadar sürünce hararet ibresi kırmızı bölgeye yaklaşıyordu.
Bu durum için servise müracaat ettiğimde bunun normal olduğunu aracın sıkıştırılmaması gerektiğini söylemişlerdi. Gerçekten de araç yazın dahi gerek şehir içi gerek uzun yol normal kullanımda hiç bir sıkıntı yapmazdı. HDI nın de motoru benzer olduğundan bunları yazdım.
HDI de chip öncesi veya sonrası bu tip durumlar yaşadınız mı?
Selamlar.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

4L
SITE ADMIN
İletişim:

31 May 2012 15:44

Abdullah; şuna inanmıyorum : "motorun sıkıştırılmaması lazım". Böyle bir şey olamaz. eğer bir motor sağlıklı ise , bakımlı ise, kayışı bilyası yağı suyu contası normal ise araç show, ralli gibi ağır özel şartlar dışında istediğin gibi makul genel kabul gören şartlar dahilinde kullanabilirsin. Sana onu söyleyen servis, gölgesinden korkmuş, araştırmaktan yanlış birşey yapmaktan korkmuştur. Babamda 2003 2004 tılında partner vardı. Yapıştıra yapıştıra kullanıyordum, hiç bir sıkıntı yoktu. Hiç bir üretici arabayı tasarlerken sıkıştırılmadan kullansınlar diye mantıkla tasarlamaz. Belli devirleri ve tork güç eğrileri vardır. Onlar içerisinde kalarak ister 1500 devirle kullanırsın ister 5000 devirle. Ama tabii ki birinci vitesle 5000 devirde 10 dakika da gidilmez bu genel kabul gören ilklere aykırıdır.
Benim Dieselde hararet ileilgili ne önce ne de sonra hiç bir sıkıntı ("maşallah") yaşamadım
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

31 May 2012 16:00

Herkesin Emeklerine sağlık,
Peki yeni kasa benzinli grand vitaralar için performans artırıcı ECU güncellemesi veya chip tuning uygulaması mümkün müdür?
Nerede venasıl yaptırmak lazım gelir diye sormak geldi içimden morgulus morgulus
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

4L
SITE ADMIN
İletişim:

31 May 2012 16:11

kardeşim şöyle ifade edeyim senin için ;
it's impossible at gasoline cars ;) olsa tükan senin
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

31 May 2012 17:35

4L yazdı:kardeşim şöyle ifade edeyim senin için ;
it's impossible at gasoline cars ;) olsa tükan senin
Abi neden ya,,,, Onlara sadece "OLUM BAK GİT" demek istiyorummmmmmm......
:x :x syt syt syt :roll: :roll:

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
yasinaltay53
Er
İletişim:

31 May 2012 18:55

benzinli araçlar için çok fazla farketmiyor diye duydum.Fazla biişi katmıyormuş..Değmez yaanii.. :?
Çamlıhemşin / RİZE

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

11 Haz 2012 13:11

Benzinli ve atmosferik basınçla çalışan motorlarda yapısına göre değişmekle beraber alınacak mak verim %6-11 Aralığıdır. Chip tuning ile ilgili görüştüğüm her yerde aynı cümleyi duydum. Suzuki Vitara motorundan alınabilien verim ise +8 Hp civarında %6-7 gibi güç artışı olur. Tork degerinde bir değişme olmadığından ve yüksek devirlerde 2500-6000 Devir aralığında yazılımın devreye girmesi sebebiyle, özetlersek işimize yaramayacak bir çalışma.
Site Admin

fatih1966
Orgeneral
İletişim:

11 Haz 2012 17:20

Evet aynen bende sormuştum +8 dediler oda hissedilmez :(

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

11 Haz 2012 18:40

+8 ve yüksek devir birleşince tüketimin artmasından başka işe yaramaz sanırım :(

Hayırlısı tüm HIDIRLARA morgulus morgulus

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
camouflage
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

11 Haz 2012 22:00

Teşekkürler Deniz bey ;)
İlhami ÖZDEMİR
BOLU Resim
Mecnun tatsaydı Suzuki sevgisini, severmiydi Leyla zillisini.
2006 2.0 Grand Vitara JLX-AL AT
Resim

4L
SITE ADMIN
İletişim:

12 Haz 2012 00:08

hıdırın gibi araban olsun 26 milyar borcun olsun
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

12 Haz 2012 00:11

camouflage yazdı:Teşekkürler Deniz bey ;)
+1 derimm :)

:idea: lpg fiyatı fena düştü şu an mazotluyada takılırmı..acaba.. :?: morgulus morgulus
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

“SUZUKI GRAND VITARA XL7 2.0 HDI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir