Suzuki 1.6JLX-3Kapı(91-Karbürator)Get, Kupa ve Muhtelif...

TAMAMLANMIŞ FOTOĞRAFLI ANLATIMLI YAPIM HİKAYELERİ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

iNsoMNiA
Uzman Çavuş
İletişim:

Re: Suzuki 1.6JLX-3Kapı(91-Karbürator)Get, Kupa ve Muhtelif.

29 Kas 2013 14:29

TARDUK yazdı:kupa yükseltmede, kule gergisi varmı? gereklimi? beccenin kitinden çıkıyormu?
hayır kitte yok...
ayrıca offroad yapılacaksa kule gergisi takılmamalı; varsa da sökülmeli (artikülasyon için)...
e

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

29 Kas 2013 14:51

Aklima bisi takildi, Kule gergisi olarak bahsettiginiz on amortisorlerin ustune takilan kaputun icindeki nesneyse, onun artikulasyon ile ilgisi olamaz. Sadece virajlarda aracin on tarafinin (sase/kupa) fazla esnemesini engeller ve amortisorlerin birinin yukari kalkarken, baglanti noktasinin digerinden guc alarak oldugu yerde kalmasini saglar ki buda lastigin yere basmasini fazlalastirir ama yurur aksamin ve amortisorun kendi acilicagi maksimum noktayi etkilemez.

Kupa yukseltmede gereklimidir bilemicem. Ama mantik olarak yukselen kupanin baglanti yerleri ayni kaldigindan gerek olacagini sanmiyorum, gerci grandlarda fabrikasyon olarak var o da ayri ;)

Buda alinti li aciklamasi
Kule gergilerinin amacı, özellikle sert girilen virajlarda amortisör kulelerinde meydana gelen esnemeleri minimize etmektir. Viraj alınırken amortisör kuleleri normalde esnerler, ve bu da bir miktar çekiş kaybına (ya da yol tutuşta bir miktar zaafiyete) yol açar. Kule gergileri amortisör kulelerinde meydana gelen esnemeleri önlemek üzere dizayn edildiklerinden, viraj alımı sırasında enerjiyi gücün yüklendiği tek bir kuleden alıp diğer kuleye de iletmek suretiyle paylaştırırlar. Bu, jantları yere paralel tutmaya, o da lastiklerin yere daha iyi temas etmesine yardımcı olur. Sonuçta, viraj sırasındaki çekiş ve yol tutuş iyileşir.

Ek olarak

Sert virajlarda diğer kule ile birlikte çalışarak kamber açılarını optimumda tutmak, lastik kontağını ve tutunma gücünü korumak.

gibi islere yarar..

Sizin bahsettiginiz ise; Viraj cubugudur.

Viraj Çubukları Ne İşe Yarar?

Viraj sırasında fizik kuralları gereği otomobiler sadece tek bir tarafa (virajın dış tarafına doğru) yatarlar. Viraj çubukları virajın iç tarafında kalan (aynı aks üzerindeki karşı taraftaki) tekerleği de yere bastırmak sureti ile tüm otomobilin yol tutuşunu iyileştirmeye yardımcı olurlar. Böylelikle önden ve arkadan kaymalar daha az yaşanır.
Özellikle yüksek hızda girilen virajlarda amortisör kule gergileri ile tam uyum içerisinde çalışırlar. Ancak, arazi kullanımında tek bir lastiğin havada kalması şeklinde dezavantajları vardır.

Kaynak:Tuninglinx
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
red_storm85
Onbaşı
İletişim:

29 Kas 2013 22:01

valla kopya çekip aynısından yaptırıyorum işallah düzgün ve memnun edici bişey olur..:-) yükselme olayını diyorum..
HÜSEYİN AYDOĞAN / 29 / ANKARA
SUZUKİ VİTARA 1996 3 KAPI 1.6 JLX VE 1985 SAMURAİ SJ 410
Yolun olmadı yerde biz.İzin olamadıgı yerde şeklimiz var..:-)

iNsoMNiA
Uzman Çavuş
İletişim:

30 Kas 2013 20:30

Ön Dif. in aparatlarını da unutmayın... ;)
e

Kullanıcı avatarı
red_storm85
Onbaşı
İletişim:

01 Ara 2013 13:38

ön difrasiyel derken ne aparatı yawww :? :? :? ben onları görmedim arka defrasiyel takozumudanmı bahsetiyorsunuz onun resmi yok..

iNsoMNiA
Uzman Çavuş
İletişim:

01 Ara 2013 14:58

İlk mesajdaki "önemli not" diye yazdığımız kısmı okumuyorsunuz...Forumu hatim etmeden balıklama dalınacak konu değil bu...Yükseltme ile ilgili forumdaki tüm konuları okuyun...
Şu numarayı yazın bir yere (532 697 22 31 Ahmet)...Ön diferansiyel için gereken parçaları hali hazırda yapıp satan kişi o...Eğer bu aparatları kullanmazsanız ön aks milleriniz ilk arazi denemenizde sıyırır.. ;)

(Haa bu arada 3 cm e kadar olan yükseltmelerde gerek yoktur bu kollara ayrı mesele...Ama 5cm için şart...)

Resimde görülen kısa parçayı (ön dif askı kolu)uzatmak gerekiyor.(bunlar 2 adettir.aşağıdaki resimlerde "8" ve "9" nolu parçalar)

Resim

Resimlerdeki "8" ve "9" no lu parçalar...İhtiyacınız olan bunlardır...Mavi Calmini kite; Sarılar 4xfourat kite; siyahlar Ahmet ustanın get kitine aittir...Aynı işi görürler...

Resim

Ahmet Usta dan alacağınız parçalar: (siyah olan "8" ve "9")
Resim

Umarım açıklama yeterli olmuştur... ;)

İşi bilmeyen adama yaptırmayın...Yazılanları tümüyle okuyun...Sadece bu başlık değil; tüm forumdakiler...Dikkat edilmesi gereken başka konular da var...Mesela fren hortumları uzatılacak...
Bostancı ya yakınsanız Grand Oto Suzuki veya Özdemir Suzuki ye; Maslak a yakınsanız Aksiyon Suzuki ye gidin...Başka yerlerde işi bilmeyen yanlış adama yanlış iş yaptırmayın...

http://suzuki4x4turkiye.com/viewtopic.php?f=17&t=566
Linkteki uyarılara dikkat edin...
e

iNsoMNiA
Uzman Çavuş
İletişim:

01 Ara 2013 15:34

red_storm85 yazdı:arkadaşlar 3k vitaram için 3cmlik flanş yapmayı düşünüyorum acaba kestamitten yapsam nasıl olur...bide elinde ölçüleri olan varmı teknik resimler....?
başka konuda böyle bir soru sormuşsunuz... :?: :?: syt
Ya dalga geçiyorsunuz ya da konulara doğru düzgün bakmadığınızdan saçmalıyorsunuz... syt adamlar 7075alüminyumun sertliğine bile güvenemezken...

Yükseltme işinden de bence vazgeçmelisiniz...İşin ciddiyetinin farkında olduğunuzu sanmıyorum...
Forumdaki konuları okumuyorsunuz...
Yanlış ve tehlikeli işler yapmadan vazgeçin bence... syt
e

Kullanıcı avatarı
MudMonster
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

01 Ara 2013 17:12

Erkin abi ellerine sağlık güzel olmuş.
güle güle bin arabana Allah kaza bela vermesin.
Selçuk TAVŞAN A Rh(+)
2000 Suzuki Grand Vitara 2.5 V6 Otomatik
Memleket: HATAY/Payas
İSTANBULA DÖNÜŞ HAZIRLIĞI YAPIYOR

iNsoMNiA
Uzman Çavuş
İletişim:

01 Ara 2013 18:06

Selçuk çok sağol...Teşekkür ederim...Kaza bela hiç birimize vermesin Allah...
e

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

01 Ara 2013 19:08

Erkin Abi sen ön uzatmaları Ahmet Abiden temin edebildin mi fiyat olarak ne kadar teşekkürler
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
AKTOLGALI
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

01 Ara 2013 21:19

ilker bu yükseltme işi seni bilmem ama beni yordu Erkinin dediği gibi öyle çocuk oyuncağı değil can. :!: :!: insan canı önemli ben detaydan (yani kısa geldi aşağıda durdu dengesiz oldu gibi sürünce anlarım ama yapımından ) anlamam herhalde bu gidişle ıspanak toplayıp kit yaptıracağım ama tarlayı suladım bakalım çünki her yapılan iş şu anda eksik ve eleştiriye konu oluyor yani lpg gibi değil proje plan yok olmayınca :?: :?: :?: :?:
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com
Tolgay ayvaz
Nissan Terrano II 2.7 A/T 99 Model ile sahalara geri dönüş

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

01 Ara 2013 21:33

Tolgay Abi çeşit çoğaldıkça kafa karışıyor biraz düzgün olsun deyince kit e yakın fiyat çıkıyor, kur yükseldi kit de yükseldi yoksa dediğin çok doğru tek atış tam hedef, ıspanak sulamaya devam Erkin Abinin son eklediği resim Ahmet Abinin alternatif uygulama yaptığı set (kit) defransiyel uzatmalar ve amortisör ekleri de var başka forumlarda takılıp kullanan sıkıntı yaşamayan arkadaşlar vardı fiyat sorup onu değerlendirelim derim yeride bayrampaşada sana yakın sanırsam
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

iNsoMNiA
Uzman Çavuş
İletişim:

01 Ara 2013 21:44

e.deren yazdı:Erkin Abi sen ön uzatmaları Ahmet Abiden temin edebildin mi fiyat olarak ne kadar teşekkürler
İlker o konuda ben biraz şanslıydım. Başka bir araçtan sökülen Becce ön uzatmalar denk gelmişti bana...100$ vermiştim...$ da pek yüksek değildi o zaman...
e

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

01 Ara 2013 22:01

Teşekkür ederim Erkin Abi
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
AKTOLGALI
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

01 Ara 2013 23:49

e.deren yazdı:Tolgay Abi çeşit çoğaldıkça kafa karışıyor biraz düzgün olsun deyince kit e yakın fiyat çıkıyor, kur yükseldi kit de yükseldi yoksa dediğin çok doğru tek atış tam hedef, ıspanak sulamaya devam Erkin Abinin son eklediği resim Ahmet Abinin alternatif uygulama yaptığı set (kit) defransiyel uzatmalar ve amortisör ekleri de var başka forumlarda takılıp kullanan sıkıntı yaşamayan arkadaşlar vardı fiyat sorup onu değerlendirelim derim yeride bayrampaşada sana yakın sanırsam
İlker aşağı yukar aynı kapıya çıkıyor 3'' kit yükseltme bana yeter gibi geliyor hem asfalt hem arazi hani bir söz vardır (kısmi olarak yazayım )uydurma şeye şey tutmaz misali bizim ülkemiz şu an o aşamada
Tolgay ayvaz

Kullanıcı avatarı
red_storm85
Onbaşı
İletişim:

02 Ara 2013 01:36

iNsoMNiA yazdı:
red_storm85 yazdı:arkadaşlar 3k vitaram için 3cmlik flanş yapmayı düşünüyorum acaba kestamitten yapsam nasıl olur...bide elinde ölçüleri olan varmı teknik resimler....?
başka konuda böyle bir soru sormuşsunuz... :?: :?: syt
Ya dalga geçiyorsunuz ya da konulara doğru düzgün bakmadığınızdan saçmalıyorsunuz... syt adamlar 7075alüminyumun sertliğine bile güvenemezken...

Yükseltme işinden de bence vazgeçmelisiniz...İşin ciddiyetinin farkında olduğunuzu sanmıyorum...
Forumdaki konuları okumuyorsunuz...
Yanlış ve tehlikeli işler yapmadan vazgeçin bence... syt
erkin bey sizi çok gergin gördüm.. :) :) :) :) tavsiyeleriniz ve verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim..geri dönüşü olmayan bi yola girdim... :) :) aslında formu tam anlamıyla okudum ama anlamamısım..bu işin bukadar alengelli oldugunu bilmiyodum...oakadar fırça attınız ama gende tşk ederim.. :) :) :) oda benim can saglıgımı düşündügünüz için sanırım...ama iş bitince ne kadar güzel odugunu göreceksiniz..

Kullanıcı avatarı
red_storm85
Onbaşı
İletişim:

02 Ara 2013 01:42

tamam flanşları 7070 alemiyumdan yapmaya karar verdim elinde ölçü ve teknik resim olan varmıı :) :) :) :)

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

02 Ara 2013 09:01

Tolgay Abi imkan varsa en iyisi derim başın agrımaz hayrlısı olsun abi
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

02 Ara 2013 12:35

Tolgay abi 3" gayet yeterli oluyor benim jlx icin ve en azindan sorun ciktimi goturup duzeltin bunu diyecek yeride var.. garantili is bence mantikli, belki kurun dusmesini biraz bekliyebilirsiniz..

RedStorm, isminizi hatirlayamadim kusura bakmayin.
4xfourart.com (ingilizce kisminda fiyatlari mevcut) (Mehmet Becce) de 1'' yani 2.54cm lik hazir flansh var 50 euro tanesi, bence yaptirmak icin ugrasmayin gidip hazir olanini alin derim. toplamda lastik iz genisligi farkiniz hazir flanslar ile sizin dusundugunuze gore 1cm olacak, bence problem olmamali ki en azindan saglamligi test edilmis ve garantili urun basiniz da agrimaz. Yaptiricaginizinda maliyeti cok cok asagisinda olmayacaktir.

http://tr.4xfourart.com/4xfourarten/urunic.php?id=71
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
AKTOLGALI
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

02 Ara 2013 12:55

İlker sağol .
.
Othar yani bu kadar tecrübeyi test ettikden sonra üstadları dinlememek olmaz kararım kit dir kur evet belki katkısı olur ıspanaklar yetişene kadar
Tolgay ayvaz

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

02 Ara 2013 13:47

Tolgay Abi yağmurlar başladı ıspanakları sulamaya gerek yok kendiliğinden yetişirler artık morgulus
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

mustafayesillik
Er
İletişim:

23 Ara 2013 18:56

selamlar abilerim. ben Kıbrıs'tan Mustafa. burada hazır işçilikten dolayı derdimi kimseye anlatamıyorum ve isteğim herşey bu forumda var. su son ahmet ustada olan parçalara nasıl ulaşabilirim ? burada parçaları alsamda astarı yüzünden pahalı olacak benim için. direk Ahmet Ustadan alınacak olan parçalar isimli resimdeki parçaların hepsini hazır halde almam mümkün mü ? mümkün değilse bile şu ön diferansiyel için olan siyah parçaları (8-9) onları olsun alabilirsem çok güzel olacak.
Mustafa Yeşillik
Memleket: Kıbrıs
Araç: Suzuki Vitara 95 JX

Kullanıcı avatarı
red_storm85
Onbaşı
İletişim:

23 Ara 2013 23:19

mustafayesillik yazdı:selamlar abilerim. ben Kıbrıs'tan Mustafa. burada hazır işçilikten dolayı derdimi kimseye anlatamıyorum ve isteğim herşey bu forumda var. su son ahmet ustada olan parçalara nasıl ulaşabilirim ? burada parçaları alsamda astarı yüzünden pahalı olacak benim için. direk Ahmet Ustadan alınacak olan parçalar isimli resimdeki parçaların hepsini hazır halde almam mümkün mü ? mümkün değilse bile şu ön diferansiyel için olan siyah parçaları (8-9) onları olsun alabilirsem çok güzel olacak.
mehmet beccedeb temin edebilirsin...internet sitesinden tellefon numarasını alırsın ordan sipariş verebilirsin sarı olanlardan...http://tr.4xfourart.com/index.php ben 160 tl aldım kargo hariçç morgulus morgulus

mustafayesillik
Er
İletişim:

24 Ara 2013 11:12

red_storm85 yazdı:
mustafayesillik yazdı:selamlar abilerim. ben Kıbrıs'tan Mustafa. burada hazır işçilikten dolayı derdimi kimseye anlatamıyorum ve isteğim herşey bu forumda var. su son ahmet ustada olan parçalara nasıl ulaşabilirim ? burada parçaları alsamda astarı yüzünden pahalı olacak benim için. direk Ahmet Ustadan alınacak olan parçalar isimli resimdeki parçaların hepsini hazır halde almam mümkün mü ? mümkün değilse bile şu ön diferansiyel için olan siyah parçaları (8-9) onları olsun alabilirsem çok güzel olacak.
mehmet beccedeb temin edebilirsin...internet sitesinden tellefon numarasını alırsın ordan sipariş verebilirsin sarı olanlardan...http://tr.4xfourart.com/index.php ben 160 tl aldım kargo hariçç morgulus morgulus
Teşkkürler abi. ben öğrenciyim Kendi bütçem cok yok biriktirdiğimle alabiliyrum o yüzden 10 tl bile önmli benim için :D Ahmet Ustanınkinin durumu ne ? ne kadara yapar o ?
Mustafa Yeşillik
Memleket: Kıbrıs
Araç: Suzuki Vitara 95 JX

“SUZUKI MODİFİKASYON VE YAPIM HİKAYELERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir