Otomatik şanzıman yağ değişimi

SUZUKI ARAZI, SANZUMANI VE AKTARMA HK. SORU VE PAYLAŞIMLARINIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

Re: Otomatik şanzıman yağ değişimi

19 Kas 2013 13:39

Yaşasın arpa suları bedava geldi demek istemiş Hakan Abijim morgulus morgulus morgulus
Güle güle kullan barış 8-)
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

19 Kas 2013 13:54

460 / 4,5 = 102 morgulus morgulus
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

19 Kas 2013 14:48

İnce hesap yapmışsın Üseyin Abijim

Hıcckkk :) :)
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

19 Kas 2013 16:04

DERKMEN yazdı:Yaşasın arpa suları bedava geldi demek istemiş Hakan Abijim morgulus morgulus morgulus
Güle güle kullan barış 8-)
ozdemirbrs yazdı:460 / 4,5 = 102 morgulus morgulus
Tamam abiler, mesaccc alındı! En kısa zamanda halledicez! :)

Çaktırmadan Efes'te çalışan arkadaşımı ariim :P
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

oz33can
Er
İletişim:

93 OTOMATİK ŞANZUMAN YAĞ DEĞİŞİMİ YARDIM

23 Kas 2013 23:47

Herkeze hayırlı geceler diliyorum öncelikle bu yağ değişimi beni iyice gerdi şimdi siz değerli forum üyelerinin değerli bilğilerine ihtiyacım var şimdi araç 93 model şanzumanda 1'den 2'ye gecerken vuruntu var arada sıradada geriye geç girme (algılama) yapıyor şimdi forum ve internette araştırmalarıma göre yağ değişimi yapılırken mutlaka filtrede değiştir denmesi malesef mersinde bu filtreyi bulamadım fakat değişmesede yerinden sökülüp tiner veya benzinle temizlenip tekrar yerine takılması çok fazydalı olucak deniyor.

Ben 1 kaç gün önce bi otomatikçiye gittim bu modellerin şanzuman filtresi değişmez dedi neden dedim buranın esnafları bi açayip dedikleri kanun gibi neden diye sormuyacaksın değişmez dediyse değişmez neyse zorlada olsa söyledi şanzuman filitresi metalmiş o yüzden değişmesine ve temizlenmesine gerek yokmuş bana saçma geldi.

Şimdi diyeceğim bu filitrenin nerede olduğu ve sokülüp takılmasının çokmu zor olduğu bu işide kendim yapıcam gibi lift ve teknik ekipman var bu işlerden biraz anlarım bunun nerede olduğu ve nasıl çıkarıldığı konusunda bilgi veren olursa çok sevinecem sanırım şanzumanın altında bi kapak sökülecek birde soracagım bu işi kendim yaptıgımda herhangi bi conta almama gerek varmı . birde bu işlemi yapabilirsem yagıda değişecem hangi marka yağı tavsiye edersiniz acaba .

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Re: 93 OTOMATİK ŞANZUMAN YAĞ DEĞİŞİMİ YARDIM

26 Kas 2013 09:51

Merhaba,

Yakın zamanda yağ değişimi yaptım. Şu başlık size bilgi verecektir:

http://www.suzuki4x4turkiye.com/viewtop ... =81&t=4871
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: 93 OTOMATİK ŞANZUMAN YAĞ DEĞİŞİMİ YARDIM

26 Kas 2013 10:08

Barış senin başlık Otomatik şanzumanı olan arkadaşlara çok faydalı olacak 8-) Okumanızı tavsiye ederim. 8-)

Bu arada iki konuyu birleştirdim, çok dağılmasın dedim, sorun benzer gibi. 8-)
Site Admin

oz33can
Er
İletişim:

26 Kas 2013 12:16

Cevap için teşekkür ederim fakat ben soruma hala tam bi cevap alamadım bu şanzumanın filitresini sökmek çokmu zor bi iş burada tamirciler pek yanaşmıyor benim kendim yapmam gerekiyor birden bu konudaki mesajlardan birisinde karteri sökerken karter contası yırtılıyor muhakkak yenisini elinizde bulundurun demiş bu contayı nereden bulabiliriz

SAYGILAR

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

26 Kas 2013 12:54

oz33can yazdı:Cevap için teşekkür ederim fakat ben soruma hala tam bi cevap alamadım bu şanzumanın filitresini sökmek çokmu zor bi iş burada tamirciler pek yanaşmıyor benim kendim yapmam gerekiyor birden bu konudaki mesajlardan birisinde karteri sökerken karter contası yırtılıyor muhakkak yenisini elinizde bulundurun demiş bu contayı nereden bulabiliriz

SAYGILAR
Merhabalar,

Filtre otomatik şanzımanın karterini indirince ortaya çıkıyor. Sökmek bu işlere eliniz yatkın değilse tek kişi zor çünkü tapadan yağı boşaltsanız da yaklaşık 1-2 lt kadar yağ karterin içinde kalıyor. Karteri indirirken dikkatli olmak gerekir, üstünüz başınız, etraf berbat olabilir.

Aracınızı lifte ya da kanala alıp alttan çalışacaksınız. Lift işinizi kolaylaştırır, hareket kolaylığı sağlıyor.

Tam sayıyı hatırlamıyorum ama cırcırla 8 vida söktüler sanırım. Vidalar kolay ulaşılır durumda.

Sanırım tek zorluk karteri indirirken içindeki yağın etrafa saçılmamasını sağlamaya çalışmak. Bu esnada dikkatlice karteri şafttan kurtarmak gerekiyor.

Bu işlemden sonra filtreye ulaşmak çok kolay. Temizlemek zahmetli ve pis. Bu yüzden uğraşmak istemiyor olabilirler fakat ben abartılacak bir iş olmadığını düşünüyorum.
Ben söktürürken karter contası yırtılmadı. Yerine taktıktan sonra sızdırıp sızdırmadığını kontrol ettik ve problem yoktu. Ben de 2 haftadır kontrol ediyorum hala sızıntı yok ama bu sizin başınıza gelmeyecek anlamına gelmiyor.

Contayı otomatik şanzıman tamircilerinden, japon parçacılarından ya da yetkili servisten edinebilirsiniz diye düşünüyorum.

Sorularınıza ne kadar cevap oldu bilmiyorum ama lütfen açık olmayan noktalar varsa sormaktan çekinmeyin :) Elimizden geldiğince destek olmaya çalışırız. Bu haftasonu belki ufak bi iş için sanayinin yolunu tutacağım. O esnada bu conta neyin nesidir, ne kadardır araştırmaya çalışırım.
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

oz33can
Er
İletişim:

26 Kas 2013 13:49

bbalta yazdı:
oz33can yazdı:Cevap için teşekkür ederim fakat ben soruma hala tam bi cevap alamadım bu şanzumanın filitresini sökmek çokmu zor bi iş burada tamirciler pek yanaşmıyor benim kendim yapmam gerekiyor birden bu konudaki mesajlardan birisinde karteri sökerken karter contası yırtılıyor muhakkak yenisini elinizde bulundurun demiş bu contayı nereden bulabiliriz

SAYGILAR
Merhabalar,

Filtre otomatik şanzımanın karterini indirince ortaya çıkıyor. Sökmek bu işlere eliniz yatkın değilse tek kişi zor çünkü tapadan yağı boşaltsanız da yaklaşık 1-2 lt kadar yağ karterin içinde kalıyor. Karteri indirirken dikkatli olmak gerekir, üstünüz başınız, etraf berbat olabilir.

Aracınızı lifte ya da kanala alıp alttan çalışacaksınız. Lift işinizi kolaylaştırır, hareket kolaylığı sağlıyor.

Tam sayıyı hatırlamıyorum ama cırcırla 8 vida söktüler sanırım. Vidalar kolay ulaşılır durumda.

Sanırım tek zorluk karteri indirirken içindeki yağın etrafa saçılmamasını sağlamaya çalışmak. Bu esnada dikkatlice karteri şafttan kurtarmak gerekiyor.

Bu işlemden sonra filtreye ulaşmak çok kolay. Temizlemek zahmetli ve pis. Bu yüzden uğraşmak istemiyor olabilirler fakat ben abartılacak bir iş olmadığını düşünüyorum.
Ben söktürürken karter contası yırtılmadı. Yerine taktıktan sonra sızdırıp sızdırmadığını kontrol ettik ve problem yoktu. Ben de 2 haftadır kontrol ediyorum hala sızıntı yok ama bu sizin başınıza gelmeyecek anlamına gelmiyor.

Contayı otomatik şanzıman tamircilerinden, japon parçacılarından ya da yetkili servisten edinebilirsiniz diye düşünüyorum.

Sorularınıza ne kadar cevap oldu bilmiyorum ama lütfen açık olmayan noktalar varsa sormaktan çekinmeyin :) Elimizden geldiğince destek olmaya çalışırız. Bu haftasonu belki ufak bi iş için sanayinin yolunu tutacağım. O esnada bu conta neyin nesidir, ne kadardır araştırmaya çalışırım.

bu contanın neyin nesi nekadar oldugu hakkında bilği elinize ulaştığında benide bilğilendirirseniz çok sevinirim

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

26 Kas 2013 15:03

Conta bisi tutmaz 20-30 TLdir en fazla.. Ben degistirdigimde yagla beraber 250 TL gibi bisi odemistim, gerci benim servis yagdan biraz kazik atmisti bana ama olsun ;)
Ama takmadan once karteri ve contanin bastigi yerleri iyicene temizlemek lazim, ayrica karterin altinda bulunan miknatisida kontrol edin capak fln varmi diye, varsa o hali ile bir sanzimanci baksin derim, yoksa benzinle/mazot (hangisiydi hatirlamiyorum) guzelce temizleyin kurutup (mumkunse hava tabancasiyla) ole yerine takin.
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

“SUZUKİ ŞANZUMAN / SUZUKI TRANSMISSION” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir