ÇOK ACİL YARDIM

SUZUKI EMİŞ VE EKSOZ SİSTEMLERİ HK SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
karaardic
Çavuş
İletişim:

Re: ÇOK ACİL YARDIM

01 Mar 2013 18:53

ekogaz diye dandik bi marka abi(offroadpassion) ama şu var aracın çekisinde olsun yakıt olsun sıkıntı yok benim tek sıkıntım termostatı yeni değştirmeme rağmen ısınmaması kaloriferi acınca yine düşmesi bide japon malı taktık ama muadil sonucta ve en kötü sorun rolantinin 1700 de calısması buda kontrol ettim haftasonu motor blogundan su geliyor ilk girişe ordan üfledim hortumları cıkarıp kelebek tarafı buz gibiydi anında ısındı üfleyip acılınca rolanti düzeldi (yani ciklede de takılma yok) ama (ama cok sıcak olmuyor gazın beyni gibi mesela), sonra yine aynı dümen yani o kelebek ve baglı oldugu kısım ve termostat tarafına kadar ısınmıyor buz gibi buraya sıcak su döngü yapmıyor bunun nedenini bulamadım gitti düzelip bozulması tekrar tekrar can sıkıcı.

Bugun uzun bi çamurlanma işi yaptık aracla dağ bayır kar iş yollar yaptık tabi cenaze vesilesiyle 2-3 vites hep ama ısınmıyor ne dediğim yer ısınıyor nede hararet ibresi cıkıyor, sonra ilçeye geldim kendiliğinden hersey yoluna girdi (termostat haric) rolanti 800 de çalışıyo aha düzeldi dedim taa ki aksam eve gelecem yine 1700 çözemedim yani,

kısaca bıktıran konu bu beni de aynı zamanda arka salıncağı bulamamak arkanın her cukurda her vites değişimde küt küt vurması, yukadaki sorunla, parça ve usta sıkıntısı bıktırdı yoksa ısrarcıyım da ;) burda zor oluyor Deniz hocam, :!: :!: :!: yine de inatla uğrasıyorum çünkü aracı seviyorum ama güven vermiyor işte böyle olunca dağa bayıra rahat gidemiyorum bişey olacak diye gerci olmuyo da syt morgulus

bunları çözersem en kısa zamanda güzel gezintiler yapacaz da bakalım....
Veteriner Hekim Emrah CELASİN
DT 1982 / ARh+ / Memleket Bursa/Bolu-- Şuan İkamet Kürtün/GÜMÜŞHANE
Kürtün İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
98 VİTARA JLX 1.6 16V 5K - ArMaDiLLo
UNLIMITED HUNTING !!!

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

04 Mar 2013 10:24

Emrah Merhaba,
JLX çok tecrübe edildiği için sorunlarına yanıt bulacağına inanıyorum.
Hakan ve/veya Oğuz Abi tecrübeleri ile yol gösterecektir.
Emin olduğum konu şuki O SORUNLAR ÇÖZÜLECEK ülen morgulus morgulus morgulus
Kolay gelsin
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Mar 2013 13:29

karaardic yazdı: 1- üfledim hortumları cıkarıp kelebek tarafı buz gibiydi anında ısındı üfleyip acılınca rolanti düzeldi (yani ciklede de takılma yok) ama (ama cok sıcak olmuyor gazın beyni gibi mesela), sonra yine aynı dümen yani o kelebek ve baglı oldugu kısım ve termostat tarafına kadar ısınmıyor buz gibi buraya sıcak su döngü yapmıyor..
2-Bugun uzun bi çamurlanma işi yaptık aracla dağ bayır kar iş yollar yaptık tabi cenaze vesilesiyle 2-3 vites hep ama ısınmıyor ne dediğim yer ısınıyor nede hararet ibresi cıkıyor, sonra ilçeye geldim kendiliğinden hersey yoluna girdi (termostat haric) rolanti 800 de çalışıyo aha düzeldi dedim taa ki aksam eve gelecem yine 1700 çözemedim yani,.
Üstad senin otomatik jikle sistemin ısı ile çalışıyor burada 2 ihtimal var.

a)Sıcaksu dolaşımı problemli
b)Mekanik olarak takılma var.
her ikisi içinde sökülüp dikkatlice incelenmesi lazım.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
""""Kısaca bıktıran konu bu beni de aynı zamanda arka salıncağı bulamamak arkanın her cukurda her vites değişimde küt küt vurması, yukadaki sorunla, parça ve usta sıkıntısı bıktırdı yoksa ısrarcıyım da ;) burda zor oluyor Deniz hocam, :!: :!: :!: yine de inatla uğrasıyorum çünkü aracı seviyorum ama güven vermiyor işte böyle olunca dağa bayıra rahat gidemiyorum bişey olacak diye gerci olmuyo da syt morgulus bunları çözersem en kısa zamanda güzel gezintiler yapacaz da bakalım..."""

Arka defransiyel üstü salıncağını aşağıdaki yerlerden temin edebilirsin. Yenisini al tak bitir %100 kesin çözüm üret. Yenisini takarkende dikkat edin, Salıncağın defransiyel üzerine bağlandığı parçanın KONİK geçme noktasında ovalleşme olabiliyor, bukez parça yenide olsa defransiyel üst rotu içinde oynuyor :!: dikkat edin oraya.

Yedek parça temin edilebilecek yerler..

Genç Tokel 0212 632 7125
Grand Oto 0216 530 19 86 Battal,Ahmet, ustalar

buralardan bulma ihtimaliniz yüksek, bulamassanız

En son Suzuki aksiyon murat ustayı arayın 0533 434 34 37
Site Admin

Kullanıcı avatarı
karaardic
Çavuş
İletişim:

05 Mar 2013 01:12

aynen Hakan hocam sıcak su dolaşımında bi problem var (mekanik olarak ne takılabilir termostat?) peki bunu termostat etkilermi cunku yeni taktıgım termostat ta ısıtmıyor 2-3 ile gittiğim yerlerde kaloriferi actım c in az üzerine anca cıkıyor oda bayır cıkarken inislerde ibrede iniyor yükselme ve ısıtma yok bu yan tarafa yani cikle kelebek kısmına gelen suyu etkilermi ona göre gidip servisten orjinalini alacam artık bu kesin değişecek te ,

bide bu motor blogundan sıcak suyu getiren hortumun girdiği yer var yanında fiş falan var buranın adı nedir usta rolanti motoru falan dedi çözemedim adını da bulamadım bi yerde?

salıncak için de vermiş oldugunuz adresleri aradım ellerinde yokmus genctokel de grand ta yok aksiyon da cıkma varmıs dediğin gibi sıfırını bulsam hemen çözüm bu olacak zaten alıp takacam çünkü çıkma ne kadar sağlıklı olur orasına güvenemiyorum, en son trabzon servis var dedi elimde ama insallah yanlıs anlamamıstır burdan kalk git ya biz yanlıs anlamışız lastiklerin yanındaki salncak sandık derlerse bi tur atmıs olur termostatı alır geliriz artık :D şuan içim yürür aksam da acelem yok buluna kadar beklerim yavas kullanımda sıkıntı yok..su rolanti olayını çözeyim kesin olarak yeter gerisini de hallederim yavas yavas...

Deniz hocam çözecez sorunu tabiki,zaten bu site olmasaydı simdiye kadar on kere vazgectiydim araçtan, Allah tan ustalar var burda da yardımlarını esirgemiyorlar sagolsunlar..elimden geleni yapacam artık yapabildiğimiz çözebildiğimiz yere kadar..
UNLIMITED HUNTING !!!

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

05 Mar 2013 14:37

Üstad termostatı mutlaka Suzuki yetkili bayinden al ve %100 orjinal olduğundan emin ol, kutu üzerinde ve faturasında Suzuki Genue Parts yazısını oku.

2.husus öncelikle aracın motor ısını 88-90 derecelere getirmen lazım, motor sogukken ne kalorifer ısıtır ne jikle bırakır vs vs..

3.husus, yukarıdaki işlemler tamam ve hala jikle sisteminde sorun varsa, ozaman jikle sisteminin mekanik takılmasından bahsettim, o bölümleri sök temizle incele demek istedim. yukarıdakileri yapmadan jikle sistemine elleme ;) belki sorunu yoktur :?:

4.husus, arka salıncak içinde Grandoto Battal Ustayı aradım, yardımcı olalım arkadaşa dedim, depoda çıkma iş görecek birtane vardı, bakalım dediler konuşup anlaşırsınız dedim.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
karaardic
Çavuş
İletişim:

05 Mar 2013 15:50

eyvallah ilginiz için çok teşekürer bende bugun konustum Battal ustayla ayarlarız dedi bakalım onumuzdeki hafta trabzona servise gideyim sıfır değilse bahsettikleri parça ordan temin ederiz, grandoto da parça fiyatı biraz pahalı geldi(250-300) çıkma için ama olmazsa mecbur alacaz artık,

serviste şu termostatı değiştireyim bakalım o zaman işin rengi belli olur büyük ihtimal bence bunla alakalı çunku takılma şansı yok gibi nedeni ise sıcak su hiç gelmiyor sanki buz gibi burası ondan cikle hep soguk algılamakta yüksek durmakta normale geldiği zaman da zaten burayı kontrol ediyorum ısınmış oluyor yani dediğiniz gibi muhtemel termostat sorunu,termostat sonrası hala aynı olursa hortumları ve bahsettiğin yerleri tekrar gözden gecirecem artık,

böyle giderse bu sorunları halledecem ufa ufak güvenim gelmeye başladı :)
UNLIMITED HUNTING !!!

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

05 Mar 2013 16:15

JLX arka salıncak için yansanayi bakın derim. Burada buldum 95$ Bunun aynısın 2008 Yılında 150 TL gibi bir fiyatla benim JLX'e takmıştım. Yan sanayi ama iş görüyor.

Aratırken Suzuki Vitara Suspension_Control_Arm olarak arat..

http://www.autopartsnetwork.com/catalog ... ake:Suzuki_" onclick="window.open(this.href);return false;
Suzuki vitara JLX control arm.jpg
Suzuki vitara JLX control arm.jpg (49.48 KiB) 278 kere görüntülendi
Site Admin

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

05 Mar 2013 16:20

Geri vites yok budur ;) 8-)
Bizim size güvenimiz sonsuz, başaracaksınız...

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

05 Mar 2013 16:21

E-bayda bu linkde de var 102$ top sende artık daha ne yapalım morgulus morgulus Deniz ver gazı ver gazı morgulus morgulus

http://www.ebay.com/itm/Beck-Arnley-Rea ... 82&vxp=mtr" onclick="window.open(this.href);return false;

Suzuki vitara JLX control arm1.JPG
Suzuki vitara JLX control arm1.JPG (5.97 KiB) 279 kere görüntülendi
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

05 Mar 2013 16:39

karaardic yazdı:eyvallah ilginiz için çok teşekürer bende bugun konustum Battal ustayla ayarlarız dedi bakalım onumuzdeki hafta trabzona servise gideyim sıfır değilse bahsettikleri parça ordan temin ederiz, grandoto da parça fiyatı biraz pahalı geldi(250-300) çıkma için ama olmazsa mecbur alacaz artık,........böyle giderse bu sorunları halledecem ufa ufak güvenim gelmeye başladı :)
Biraz Önce Battal Usta aradı, bu parça için yansanayi uzun süredir gelmiyormuş, Fabrika çıkış fiyat ise 850TL yuhh yuhh ohaaa dedim.. çıkma parça bulunabilirse fiyat orjinalinin yarısı şekinde satılıyormuş.

Bende Suzuki Tr ithalatçısının mantıksız fiyatları sebebiyle böyle şiştiğini, aynı işi gören Yan sanayilerin 170TL/100$+ 50$ kargo olak 150$=270TL civarında Türkiyeye geldiğini söyledim :P

Ülen bu Suzuki ithalatçısın markanın içine ediyor arkadaş, hem satışları danğalak, yedek parçada geçir, sonra çıkma parçalar bile 300-350 TL leri bulsun syt syt Battaldaki sağlammış 350 TL fiyatı varmış bilgine..

Neyse, üstad sana yardımımı şimdilik bukadar, kal sağlıcakla. 8-)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

05 Mar 2013 16:53

bu parçadan bendede var ama ne durumda bilmiyorum 99 model 90bin km deki araçtan çıkma
burda anlayan arkadaş varsa gösterip size çok daha uygun fiyatla verebilirim

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

05 Mar 2013 16:54

Hahh iyi olacak hastanın ayağına doktor gelirmiş morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

05 Mar 2013 19:25

Kısmetten öte köy yok...

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
karaardic
Çavuş
İletişim:

05 Mar 2013 21:36

vaybeee hareketlendi bereket geldi bi anda,

aynen Hakan hocam bende konustugumda Battal usta artık yan sanayinin gelmediğini 600 e falan orjin satıldıgını söyledi de servisten servise değişiyomu onu da anlamadım ya bursa da ki servisi aradım sentürkleri onlar da 20 gune getirtiriz 500 civarı olur dedi trabzon servis elimde var 350 olur dedi tabi dediğim gibi trabzondakinden biraz şüpheliyim ama önümüzdeki haftasonu deneyecem şansımı orda, exper oto Serkan abiyle görüşmüştük onun elin de de cıkma varmıs 250 dedi kit olayına çıkarılmıs ora daha uygun geldi ama bu verdiğin linklere baktım evet buralardan temin edilebilr tabi bazıları gönderim yapmıyor tr ye bazıları da farklıymıs santana yapım falan gibi model tür olayını çözdümmü tamam çünkü almanyada bi firmayla görüştüm onlarda 85 euro artı 45 euro kargo ücret verdiler bu sorundan dolayı anlaşamadık parçanın oem nosu olsa sorun değil, herneyse su servise bi gideyim trabzona sonra bu linklerdekilerden temin edecez artık yada dediğiniz gibi yapacaz....

Tarduk hocam siz ne düşünüyorsunuz parça fiyatı için bu arada ilgilendiğiniz için sagolun bide parçanın kondisyonu ne durumdadır?

gazı aldım lpg full lendi valla bu hızla baya bi gider de bendeki şans arkadas aracla ugrasacaz dedikce kar yağıyo 2 gundur durmadı ya laa hala yağıyo... :)
UNLIMITED HUNTING !!!

Kullanıcı avatarı
karaardic
Çavuş
İletişim:

06 Mar 2013 01:12

Resim

abi şimdi rolanti sıcaklık işine gelince fotoğrafından alıntı yaparak kırmızıyla(1no) işaretlediğim yerler ısınmıyor buraya sıcak dolaşımı olmuyor yani kısaca, olduğunda da sarıyla(3 no) işaretlediğim bloktan gelen hortumdan geliyor tıkanma yok ikinci kelebege giden hortumda da tıkanıklı yok bide alttan bi hortum geliyor(2 no istikametinde) ve termostatın altına bağlanıyor el yordamıyla tespit edebildiğim yanlış olabilr işte o normal düzen de bile tam olarak sıcak olmuyor işte bu yüzden termostattta takılı kaldım bende Hakan hocam fotoğraf iyi oldu valla burda yazdığın daha önce sorudum ISC isimli parçanın adı nedir ne işe yarar ?
UNLIMITED HUNTING !!!

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

06 Mar 2013 10:24

parçanın durumundan anlamam burda bakıp iyi durumda diyebilecek arkadaşım varsa gösterebilirim. parçanın durumuna göre fiyatı konuşalım. ama aldığınız en uygun tekliften daha uyguna veririm.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

07 Mar 2013 13:24

Slm, üstad bilgi olarak yazıcam ama, daha önce dediğim gibi termostat ve motor ısı 88-90 dereceye gelme işlemini bitirmeden, yanı motorun ısınma sorununu çözmeden hiçbirşeye elleme, başına birsürü iş çıkar. ;)

ISC = İngilizce İdle Speed Control Valve'nin kısaltılmışıdır, Rölanti Hızı Kontrol valfidir, ECU (Electirical Control Unit) yani Beyin tarafından rölanti hızının, TPS (Gaz Kelebek Konumu), Motor Devirsayısı, ve Motor Sıcaklığını baz alarak, ISC valfi yardımı ile rölanti hızını ayarlamada kullanılan parçadır.

Ama tümmm bunlardan önce, motorun ısınmalı :!: :idea: :!: göstergen "C" Could soguk bölümü geçip ortayakadar yükselmelidir. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
karaardic
Çavuş
İletişim:

07 Mar 2013 18:36

ok anlaşılmıstır tamam.
UNLIMITED HUNTING !!!

Kullanıcı avatarı
karaardic
Çavuş
İletişim:

31 Mar 2013 22:11

evet Hakan abi termostatı değiştirdim 88 lik bi termostat taktık orji değil tabi ama sorun ısınma falan çözüldü ibre olması gereken yerde yokuslarda öyle aşırı düşme olmuyor 1-2 mm anca oda iyi sayılır yani, bu arada trabzon servise gittim SGP dedim one dediler açıklayınca siparişle gelir öyle parçalar sadece etiket değşiyor falan dedi, yokmus ellerinde mata mı tama mı öle bişi var bide benim taktıgımda HKT miş 82 lik onu da yedekledim.. bide soguk olan cikle kısmı ısınmaya basladı termostatın altında tıkanık bi yer varmıs orayı actık bakalım sonuc ne olur tam deneme fırsatı olmadı dün geceden beri ama bi dengesizlik var yine de rolantide arada düzeliyor arada cok düşüyor arada yine 1500 ama coğu zaman normal de artık(benzinde ayar tutuyo ayarda dengesizliğe gaz devreye girince oluyor genelde mesela gazdan sonra benzin yapınca benzinde bile rolantiyi yükseltiyor sanırım iyi bi gazcıya gitmem lazım bu konuda),yalnız bişey daha soracam bu devir yüksek çalışırken geri vitese geçme sorunu yaşıyorum haftada bi oluyor olmaya başladımı gacır gucur ses yapıyor anlamadım debriyajmı acaba diye diğer vites gecislerinde öyle bariz sorun yok sıkıntısız geciyor bide herzaman yapmaması ilginc,neyse bu ayrı şimdilik bu termostat ın zararı olurmu bana hararet gibi 88 lik olması sıkıntı yaratırmı :?: kesin neticeleri bu hafta içi deneyip değerlendirecem abi yine yazarım şimdilik bunlar...
UNLIMITED HUNTING !!!

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

31 Mar 2013 22:27

88 lik olması sıkıntı yaratırmı :?: yazın dikkat gerektirir :idea:

baskı tembelliği denen olay var üstündeki şemsiye tabir edilen çelikler ihtiyarlamış demektir..balatası baskısı saglamsada ..sene olarak ihtiyar eli kulagında demek . ;)

debriyaj aşagıda yukarıda nerde kavrıyor :?: birde pedal sert mi.. :?:
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
karaardic
Çavuş
İletişim:

31 Mar 2013 23:22

yok Oğuz abi kavrama da da bi sıkıntı farketmedim ayagını cekerken dipten kalkıyor araç aşağıda kavrıyor yani abi ama yarın iyice dikkat eder ölçerim dikkatlice tekrar,pedal da öyle ne sert ne cok gevşek orta karar yani,benim de kararsız kaldığım da bu zaten,termostat konusunda da dikkat etmem gereken neler abi veya eski 82 lik termostatlara mı döneyim gerci dediğim gibi serviste bulamadım burda orjinal sgp ama baska illerde yolum düşerde bulursam alırım 82 lik...
UNLIMITED HUNTING !!!

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

01 Nis 2013 13:41

Debriyaj için = En dipten 2-3 Cm yukarıda kavrıyorsa, kaçırmıyorsa :arrow: Devam, aşağıda vaya yukarıda ise bir ayar yap derim, çok basittirr 2 dk sürmez. Sağ tekerin oradan altına gir debriyaj telini gıdıkla.

Hararet İçin: Ortalarda ise cillop, artık araban istenilen sıcaklıkta devam.. 8-)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
karaardic
Çavuş
İletişim:

01 Nis 2013 21:56

aynen abi sıcaklık on numara 9 yıldız valla içerisi hamam gibi oluyor artık enj oldugu bölüm ve cikle tarafı ısınıyor fakat hersey normal calısıyor da uzun yol yaptıgımda rolanti yine 1500 stop edip tekrar calıstırayım hersey yine normal olması gereken gibi bazen de ani frenlemede rolanti dibe iniyor bunlarda sanırım gaz ayar zamazingosu gerkli bide onu yapan bi yer buldukmu hersey on numara olacak abi tabi baska sorun değilse bi o kaldı cunku ama eski ye oranla süper diyebilirim çekiş ve calısma iyi aynı zamanda katalizörü patlattım ses yapıyordu iptal ettim sanırım oda baya iyi oldu alt devirlerde arac yerinden zıplıyo :D,

debriyaj da dediğin gibi ayagını kaldırıyon kavrıyor yani fakat bu gacır gucur ses arac ısındıgında bu rolanti yükseldiği zamanlarda yapıyor onun dısında sıkıntı yok hersey normal,dediğin yere bakayım abi de teli nasıl gıdıklayacam huylanmasın sonra :P :P 8-) morgulus
UNLIMITED HUNTING !!!

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

02 Nis 2013 11:20

Debriyaj normalse elleme ;) neydi kural :?: :!: :!:
Site Admin

Kullanıcı avatarı
karaardic
Çavuş
İletişim:

02 Nis 2013 14:06

gittiği yere kadar...sesi aç ve kendini müziğin o harika ahengine bırak... :?: morgulus morgulus morgulus :idea:
UNLIMITED HUNTING !!!

“SUZUKI EMME EKSOZ VE YAKIT SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir