Suzuki Grand Vitara / Arka Fren Ayarı.

SUZUKİ DİSK, BALATA, HORTUM WESTENHAUSE SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

24 May 2013 11:49

Suzuki Grand Vitara aracınızda el fren kolu yukarı doğru çektiğinizde 4.5. çıtlarda tutumaya başladıysa, bilinki arka fren balata ayarlarınız bozulmuştur. Bunu düzeltmek son derece basit bir işlem ile mümkün.

Resim

Aracınızı düz bir zemninde sabitleyip el freni boşta pozisyonda kriko ile kaldırıp, arka lastiginizi sökün, aşağıdaki resimdeki konumdayken,arka fren balata kalınlığı 2.5mm ve üzerinde ise balataların üzerindeki tozu pisliği temizleyip, kalın olmayan bir zımpara ile hafifce kurumlaşan tabakayı temizleyin.

Bu işlem bittikten sonra tabla içerisini temizleyin, aynı şekilde zımpara ile kampana içini temizleyin. Bu işlemler bittiğinde, Aks keçesinde kaçak,Arka fren merkezinde kaçak kontrolünüzüde yapın ve fotoğrafda yeşil alan içinde gösterilen tırtıklı vidayı/civatayı tornavida ile, altdan yukarı doğru 3 Çıt/tur çevirin.. kampanayı yerine takıp bir tur sağa veya sola çevirin, olması gereken balataların kampanaya hafif sürtmesidir, bu şekilde değene kadar +3 çıt, +3 çıt çevirmeye devam edin, bir süre sonra kampana el ile döndürdüğünüzde balaya değerek dönecektir, bu aşamaya geldiyseniz ayar işlemi Ok'dir.

Kafanız karışmasın ayar civatası (üst yeşil bölümde) daha rahat görülmesi için orta bölümdeki aks çıkartılmıştır. Normalde ortada aks tablasını göreceksiniz. ;)

Kampanayı yerine takıp, el frenini çekip tekrar bırakın, ayarı son kez kontrol edin, belki bir çıt daha açmanın gerekebilir. İşlem bitince kampanayı yerine takın, aynı işlemi diğer tarafada yapın, işte fren ayarınız tamamdır..

Sonuç: El freni istenilen 1. çıtda tutma yerine gelir, Fren pedalınız yukarı kalkar, boşluk gider, aracın freni ve fren mesafesi ciddi oranda düzelir. Ön frenlerinizde böyle bir ayara gerek yoktur, zira eskiyen balata diske yaklaşır, fren kaliperindeki boşluğu hidrolik hem doldurur ve böyle bir boşluk hissetmessiniz.

Bu yöntem Suzuki Vitara JLX içinde geçerlidir. Sadece Fren balataları farklıdır, sistem aynıdır. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara / Arka Fren Ayarı.

24 May 2013 13:47

Emeğine sağlık Hakan Abi,
Bu işlem bu anlatım ile çok basit gözüküyor. ;)
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
tahsin14
Onbaşı
İletişim:

25 May 2013 15:04

Hakan bey emeğinize sağlık
Ben bu işlemi tekerlek sökmeden el fren kolundan bir müddet idare edecek kadar yapıyordum( eskiden tofaşta renoda).Baktım vitarada da bu imkan var.Tekerden yapılan ayar ve kontrol gibi olmaz ama arka kül tablasını yerinden söküp oradaki halat saplamasından el freni ve arka balata ayarları bir süreliğine yapılabilir gibi görünüyor.
Tahsin ÇALIŞ
VİTARA 1.6 JLX 2000
A Rh + 1967
MENGEN/BOLU

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

25 May 2013 21:15

Hakan Abimiz her işini kendi görenlerden ;) ayrı bir zevki ve keyfide vardır ayrıca..

başlıktada belirtmiş..el fren ayarı değil.. :!: yapılan.. :!: .......... :arrow: Arka Fren Ayarı dır..aşındıkça ayara ihtiyacı vardır..jlx için geçerli ..offroad yapan senede en az 3<>5 sökküp çamurunu temizlemeli..yoksa pastan küften tanınmaz hale gelebilir.. ;)

pekde özenmeyin cok rahat cıkmıyabilir yanınızda 2 kiloluk bir çekiç olmalı en azından..cuk diye ele gelmez.. :idea: kampana dökümdür aynı zamanda üstürüplu vuramaz iseniz catlayacagı bile tutar.. :idea: çıkarırken sağlı sollu kastırmadan çıkarmalı ve cıkacagı yere pas çözücü,,wd 40 vs..malzemelerden fıs fız yapılmalıdır..

arka difin üstündeki üçgen salıncakda bir yay bulunur o yay fren limitörü denen bir parçaya bağlanır..o ne iş yapar = arkada 3 kişi otururken başka.. :?: tek kişi otururken frenlerin başka türlü tutmasını ayarlar.. :idea: kampana frenleri hepten ayarsız ise arka frenleriniz olmadan gezersiniz.. ;)

el freni için plastik konsolu koltuk yanlarındaki 4 yıldız tornavida başlı cıvatayı çıkarıp ,,el frenin dip kısmındaki vidalar ile tel germe ayarı yaparak düzeltebilirsiniz.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

27 May 2013 11:18

Oğuz abi eyvallah 8-) , El freninin uzamasının yani zamanla yukarı doğru kaymasının sebebi, arka fren balatalarının aşınarak boşluğunun artmasıdır, El freninin bir iki çıt çekip, balatanın kampanaya deydiğini hissedince bilirizki orarı fren balatasının olması gerektiği yerdir aslında...

Pedal düşük ise el frenini bilinçli kullanarak uygun yerde 1-2 çıt çekerek frenlemenin hemen düzeldiğini görebiliriz, ancak bu geçici çözüm olur. 8-) Tahsin abi bu durumda arka lastikleri söküp yarım saat ayırman lazım gibi :P
Site Admin

Kullanıcı avatarı
tahsin14
Onbaşı
İletişim:

29 May 2013 08:59

eyvallah benim kastımda buydu zaten,el fren ayarını telden yükseltip bir müddet idare etmekti,Oğuz bey en çok tanışmayı istediğim ağır abilerden,bilgisine ve tecrübesine hayranım.Haddim olmayarak birşey hatırlatmak istiyorum.Ben geçenlerde hidrolik uyarı lamabası için arka frenleri kontrol amaçlı söktüm.Kampanada M6 veya M8 tam hatırlamıyorum.Karşılıklı iki diş yuvası var.Buralara takılan iki civata ile kampana kolay geliyor,çekiçten önce denenmeli,dişler sağlamsa çekice hiç gerek yok.
Tahsin ÇALIŞ
VİTARA 1.6 JLX 2000
A Rh + 1967
MENGEN/BOLU

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

29 May 2013 09:12

DERKMEN yazdı:Emeğine sağlık Hakan Abi,Bu işlem bu anlatım ile çok basit gözüküyor. ;)
Eyvallah, Deniz basit keyifli bir işlem, fren ayarından sonra pedal yukarıda frenlemeye başlıyor, el freni düzeliyor ve en önemlisi frenleme arka tekerlerdeki gecikme ortadan kalkıyor, dolayısı ile daha iyi ve kısa mesafe frenine geri dönüyorsun..

El fren ayarı 4-5 Çıt'ı geçiyorsa mutlaka yapılmalıdır. ;) Frendeki düzelme ise bariz hissedilir. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

29 May 2013 09:31

Abi bu ayar durumu gerçekten önemli anladığım kadarı ile.
Dün akşam emin olduğum bir durum var paylaşıyım istedim.
Aracı ilk çalıştırmada Fren Pedalı daima şişmiş gibi hep en sert hali ile buluyorum yuhh .
Çalıştırınca 1 kaç saniye içerisinde yumşuyor ve normale dönüyor :roll:
Bu durum neden kaynaklanabilir :?:

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

29 May 2013 10:01

Fren pedalının arkasında motor kaputunu açınca hemen sürücü tarafında 30Cm Çapında Westenhause diye bir vakum sistemi var, motorun emiş manifolduna bağlıdır..motor çalışınca bu parça içindeki havayı emer ve pedal bir miktar yumuşar, aşağı iner..amacı fren pedalına basınca, hatta dokununca oluşan etkiyi vakum yardımı ile arttırmak ve daha güçlü kontrol edilebilir bir frenleme yapmaktır.

Araçdaki Westenhouse Parçası/Ana Fren merkezinin arkasında/İçinde olabilir. Westenhouse Vakum etkisi ile fren gücünü arttırır.
Resim
Dosya ekleri
westenhouse1.jpg
westenhouse1.jpg (35.16 KiB) 1614 kere görüntülendi
westenhouse.jpg
westenhouse.jpg (106.32 KiB) 1614 kere görüntülendi
fren_sistemi.jpg
fren_sistemi.jpg (29.47 KiB) 1614 kere görüntülendi
Site Admin

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

09 Eki 2013 21:25

Arka frenleri ilgilendirdiği için farklı bir başlık açmak istemedim. Bugün arka fren balatalarını değiştirdim Maslak Oto Sanayi'den çıkıp Cendere yolunu takip ettim. Kemerburgaz'da durduğumda arka frenlerden yanık kokusu geliyordu. Göktürk'te eve geldiğimde park ettikten sonra el freninin inanılmaz sert olduğunu farkettim. 2 tık zor çektim. Fren pedalı hafif yumuşamıştı ve koku devam ediyordu. Frenler oldukça sıkı. Ayağımı gazdan çektiğimde araç bariz yavaşlıyor.

Acaba bu sorun balataların çok yeni olmasından mı kaynaklanıyor yoksa yanlış mı ayarlandı? Ne dersiniz? Bayramda uzun yola çıkmadan önce içim rahat etsin istiyorum.

Değişimi yapan Aksiyon, Murat Usta.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

10 Eki 2013 09:43

Barış selam,
benim araçta salı günü arka fren balataları değişti murat ustada.
El freninin 1 tık ile tutmaya ayarlamışlar ki bence en güzeli odur, 6 7 tık a alışmışlık sadece hammaliye bence
Koku olayını yaşamadım fakat balata ve hidrolik bakımları sonrası pedaldaki hafif yumşama ve boşluk bir kaç sert pompalama fren sonrası eski hali kadar olmasa da bende düzeldi...
Koku ve sertlik için bir tel aç görüşlerini al derim..

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

10 Eki 2013 13:32

DERKMEN yazdı:Barış selam,
benim araçta salı günü arka fren balataları değişti murat ustada.
El freninin 1 tık ile tutmaya ayarlamışlar ki bence en güzeli odur, 6 7 tık a alışmışlık sadece hammaliye bence
Koku olayını yaşamadım fakat balata ve hidrolik bakımları sonrası pedaldaki hafif yumşama ve boşluk bir kaç sert pompalama fren sonrası eski hali kadar olmasa da bende düzeldi...
Koku ve sertlik için bir tel aç görüşlerini al derim..
Selam Deniz,

Konuştum Murat Ustayla, cumartesi sabahtan bi bakacak tekrar :)

Hakikaten 4-5 tık alıyordu el freni, şimdi ilk tıkta tutunca insan tedirgin oluyor ilk başla bu ne lan yuhh diye :D
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

13 Eki 2013 17:50

bbalta yazdı: Selam Deniz,
Konuştum Murat Ustayla, cumartesi sabahtan bi bakacak tekrar :)
Hakikaten 4-5 tık alıyordu el freni, şimdi ilk tıkta tutunca insan tedirgin oluyor ilk başla bu ne lan yuhh diye :D
Arka frenler biraz sıkı olmuş. Tekrar ayarladık ve sorunlarım yok oldu. :)
Barış Balta / 38
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

15 Eki 2013 11:37

1.Tıkda tutmasında sorun olmaz, önemli olan dönerken arka tekerleri sıkmayacak durumda olmasıdır.
Site Admin

tarabya1001
Er
İletişim:

05 Kas 2014 22:33

Kampana olan sistemlerde belirli aralıklarla fren ayarı yapılması gerekir
Fren pedalında boşluk hissetiğinizde yada el freniniz uzadığı zaman..
Fren ayarlarının gevşediğini en basit şu şekilde anlayabilirsiniz.
aracı stop edin , el frenini bırakın fren pedalına üst 5-6 kez basıp bırakarak pedalın seviyesini hissedin
el frenini çekerek 5-6 kere daha basın
eğer el frenini çektiğinizde pedal da sertleşme oluyorsa fren ayarları gevşemiştir.
fren ayarlarının ne kadar gevşediği ise herkeze göre farklılık gösterebilir.
(kimisi pedaldaki yumuşaklığı hissetmez yada umursamaz kimisi milim boşluk olsa farkına varır)

Fren ayarı iki şekilde yapılabilir..
1.
el freninden kısaltmak en basit şeklidir.
Fakat bunu en fazla iki yada üç kere yapabilirsiniz . eğerki her fren ayarı gevşediğinde el fren kolundan kısaltmaya kalkarasanız bir zaman sonra kampana içerisindeki el fren kolları sonuna kadar çekili vaziyette kalacağından , el frenini çektiğinizde tutmayacaktır.

2.
Kampanaların sökülerek yapılması .
eğerki eliniz yatkınsa ve işi biliyorsanız basitçe yapabilirisinz , nasıl yapıldığı ise teorikde gösterilerek yapılabilir. burada anlatması zor olur..

Şunu unutmamak gerekir
önceki fren ayarları el frenin kolundan kısaltarak yapıldıysa , kampanalar söküldüğünde el fren ayarının tekrar gevşetilerek ayar yapılması gerekir.

http://www.emniyetfren.net

Kullanıcı avatarı
levent.
Er
İletişim:

30 Nis 2015 11:21

Hakan abi eline sağlık resimleri yenileme şansın olabilirmi?
Benim aracada bakmam lazım.
Levent GÜRÜNLÜ - 1984 - 0 Rh (+) - Ankara
Suzuki Vitara 94 JLX 3 K (mazide kaldı)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 May 2015 15:00

Levent 1. Mesajdaki fotoğrafı yeniledim. okuyarak yaparsan arka fren balata temizliği, elfren ayarı gibi konuları basitce evde otoparkda halledebilirsin, kriko-bijon anahtarı-tornavida zıpara ile ile işlem tamam.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 May 2015 15:10

Levent bu mesajıda yeniledim, bilgiliendirme olarak okursun..Westenhouse Fren pedalının arkasında motor kaputunu açınca hemen sürücü tarafında 30Cm Çapında Westenhause diye bir vakum sistemi var, motorun emiş manifolduna bağlıdır..motor çalışınca bu parça içindeki havayı emer ve pedal bir miktar yumuşar, aşağı iner..amacı fren pedalına basınca, hatta dokununca oluşan etkiyi vakum yardımı ile arttırmak ve daha güçlü kontrol edilebilir bir frenleme yapmaktır.

Araçdaki Westenhouse Parçası/Ana Fren merkezinin arkasında/İçinde olabilir. Westenhouse Vakum etkisi ile fren gücünü arttırır.
Resim
images.jpg
images.jpg (11.73 KiB) 1452 kere görüntülendi
Site Admin

Kullanıcı avatarı
levent.
Er
İletişim:

06 May 2015 13:59

Abi teşekkür ederim, çok faydalı oldu benim için.
Levent GÜRÜNLÜ - 1984 - 0 Rh (+) - Ankara
Suzuki Vitara 94 JLX 3 K (mazide kaldı)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

08 May 2015 10:08

Biliyorum, çok Suzukiciye faydalı olduk bu forumda, hemen herkesin işi görülmüş gizli paylaşılmayan ustaların sır değidi bilgiler, kimi usta kılıklı kişilerin Suzuki dostlara atıp tutuğu yanlış bilgiler, yedek parçalar, teknik bilgiler...vs vs.. artık kolay bulabilir ulaşılabir olmuştur, değeri kıymeti bilinir inşalah.. :|
Site Admin

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

08 May 2015 11:23

Hakan abi yarın bir fren ayarı çekim benim el freni arka koltuğa değecek morgulus emeklerine sağlık
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

08 May 2015 13:18

İlkerim fren sisteminde değilde kullanıcıda sorun var gibi morgulus bende 50'lik su borusu taktım 1Mt onu takıp tavandan geri asılıyorum morgulus morgulus morgulus morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

08 May 2015 14:39

Abi zaten çamur su gördüm mü arabayı sırtlayasım geliyor sırf bu fren ayarı yüzünden :x yoksa boru sorun değil kaynatırız morgulus
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
zaferkucuk
Uzman Çavuş
İletişim:

25 Mar 2019 16:32

Benim de 2.5 v6 nın el fren ayarı yukarda tutmaya başladı.Ayar yaptıralım dedik.Söktüğumde kampanalar bitmişti.Gürcistan Tiflisten orjinal getirttim.
Resim

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Zafer Küçük Arh+
Renault Clio 1.4 RT
SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
2. SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
Jeep cheroke 2.4 Kj 2003
3.Suzuki Grand Vitara 1998 2.5 V6

“SUZUKI FREN SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 53 misafir