Suzuki Vitara JLX / Sol Ön Poryadan Gelen Tırlama Sesi

SUZUKI ŞAFT,ROT,AKS,HUB,MAFSAL SİSTEMLERİ SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
hesmus
Er
İletişim:

Suzuki Vitara JLX / Sol Ön Poryadan Gelen Tırlama Sesi

22 Haz 2015 12:29

Merhabalar; yaklaşık 3 ay önce aldığım 1998 Suzuki Vitara 1,6 at 5 kapı aracım için ufak tefek modifiyeler planlayıp fırsat buldukça yaptırmaya çalışıyorum. İlk aldığımda ön tekerleklerde boşluk olduğu gerekçesi ile teker bilyaları amortisörler elden geçti. Body kit 7,5 cm yükseltme için İzmite gönderdim.

Yükseltme sonrası sol ön tekerden 4*2 modunda iken rahatsız edici bir şekilde tırlama gelmekteydi. Yükseltmeyi yapan arkadaş fren sisteminden olabileceğini belirttiği için diskler tornalandı ve balatalar değişti ama ses kesilmedi. 4*4 moduna geçtiğinde ses ya gelmiyor yada çok az olduğundan duyulmuyor.

Son olarak poryanın arızalı olabileceği söylendi. Bir tane auto free whel vitara uymlu çıkma porya budum, çalıştığı test edilen poryayı taktırdım. 4*2 modunda özellikle 60 km lere çıktığımda bu sefer daha keskin bir tırlama sesi almaya başladım.

Konu hakkında tecrübeli arkadaşların önerileri benim için çok önemli. Kütahya merkezdeyim ve bu araçların 4*4 leri hakkında tecrübeli usta konusunda problemler yaşıyorum. Önerilerinizde var ise bu civarda tamir bakım servisi veya ustası da tarafımdan değerlendirilebilir.

İyi günler dilerim.
"Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, fakat bu arada çok basit bir sanatı unuttuk. İnsan gibi yaşamak..."
MARTIN LUTHER

Mustafa Akyol
1998 1,6 5d vitara at

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: vitara sol ön poryadan gelen tırlama sesi

23 Haz 2015 10:28

Hocam öncelikle güle güle kullanın.

""Yükseltme sonrası sol ön tekerden 4*2 modunda iken rahatsız edici bir şekilde tırlama gelmekteydi. Yükseltmeyi yapan arkadaş fren sisteminden olabileceğini belirttiği için diskler tornalandı ve balatalar değişti ama ses kesilmedi. 4*4 moduna geçtiğinde ses ya gelmiyor yada çok az olduğundan duyulmuyor. """
Yükseltme öncesi olmayan sesin yükseltme sonrası Fren disklerine bağlanması biraz atmasyon olmuş :| ustanız kim bilmem ama bilgi eksiği var o kesin.

"""Son olarak poryanın arızalı olabileceği söylendi. Bir tane auto free whel vitara uymlu çıkma porya budum, çalıştığı test edilen poryayı taktırdım. 4*2 modunda özellikle 60 km lere çıktığımda bu sefer daha keskin bir tırlama sesi almaya başladım. """
Önce diske atılan suç, baktı olmayınca Hub'a atılmış ;) yani ilerleyen süreçte, motor şanzumanda sorunlu denirse şaşmamak lazım.

:arrow: Konunun özü şu bir konu hakkında fikriniz yoksa, ota ..oka bahane bulup, insanları masrafa sokmamak lazım.. :idea:

Araç yükselince :!: :idea: :!: Aks frezesi Tekerlek göbeklerindeki :arrow: AutoWhellHub denilen (Otomatik Aks/Teker bağlama/Birleştirme) parça içerisinde bir miktar geri çekilir :idea: (Araç yükselince aks yukarı çıkar ve doğa olarak geri çekilir.) Eskimiş olan Hublarda bu yer değişikliği kaçırma/tırlama/bitmiş olan iç tırnakların son raddede ve kaçırıyor olmasından kaynaklıdır.

JLX modellerde otomatik HUB'lar tamir edilemiyor, çok denedik, lazer kesim yeni parça vs vs..fiyasko, uğraştığımızla kaldık.. :!: :!: Tek geçici çözüm :!: :!: .. Lastik Takılı iken Hub sökün hiç dağıtmadan ellemeden altına 2 Mm kalınlığında iç bölümdeki çelik parça ebadında çelik bir pul beslemesi yapın..tek çözüm budur..bir iki yıl gider/gidebilir/olmayada bilir.

Hiç olmadı, iki seçenek var. 1-Otomatik hub yenisisinden alıp takmak 2- Daha ucuz olan Manual Hub alıp işi bitirmek..

Not:Sol Aksınızada Flanş koymayı unutmayın. :!:

Kolay gelsin.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
hesmus
Er
İletişim:

Re: vitara sol ön poryadan gelen tırlama sesi

23 Haz 2015 12:34

Araç yükselince :!: :idea: :!: Aks frezesi Tekerlek göbeklerindeki :arrow: AutoWhellHub denilen (Otomatik Aks/Teker bağlama/Birleştirme) parça içerisinde bir miktar geri çekilir :idea: (Araç yükselince aks yukarı çıkar ve doğa olarak geri çekilir.) Eskimiş olan Hublarda bu yer değişikliği kaçırma/tırlama/bitmiş olan iç tırnakların son raddede ve kaçırıyor olmasından kaynaklıdır.

JLX modellerde otomatik HUB'lar tamir edilemiyor, çok denedik, lazer kesim yeni parça vs vs..fiyasko, uğraştığımızla kaldık.. :!: :!: Tek geçici çözüm :!: :!: .. Lastik Takılı iken Hub sökün hiç dağıtmadan ellemeden altına 2 Mm kalınlığında iç bölümdeki çelik parça ebadında çelik bir pul beslemesi yapın..tek çözüm budur..bir iki yıl gider/gidebilir/olmayada bilir.

Hiç olmadı, iki seçenek var. 1-Otomatik hub yenisisinden alıp takmak 2- Daha ucuz olan Manual Hub alıp işi bitirmek..

Not:Sol Aksınızada Flanş koymayı unutmayın. :!:

Kolay gelsin.[/quote]

İlginiz ve açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum. İlk fırsatta her iki hub içinde dediğiniz 2 mm lik pul uygulamasını deneyeceğim. Cahilliğime verin bu sorumu, bu pulu yanlış anlamadı isem (hub içinde dişli var üzerinde baskı ile hareketlenen metal bir dişli pul var) Hub içindeki en üstte bulunan pul ile frezede sıkma somunu kısmı arasınamı koyacağız? Anlayabildiğim kadarı ile freze boyunun kısalmasından kaynaklandığını belirtiyorsunuz. Eğer öyle ise hub içindeki diş sistemini diske doğru yaklaştırıp kavramayı kolaylaştırmak içinmi pul koyacağız. Daha detaylı bilgi alabilirmiyim? Teşekkürler.
"Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, fakat bu arada çok basit bir sanatı unuttuk. İnsan gibi yaşamak..."
MARTIN LUTHER

Mustafa Akyol
1998 1,6 5d vitara at

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JLX / Sol Ön Poryadan Gelen Tırlama Sesi

23 Haz 2015 15:32

Hocam bu geçici bir çözüm %100 olacak diyeşey diyemem, kendi JLX'imde bu şekilde çözdüm, 4 yıl kullandım...Mümkünse 1,5 ve 2 mm iki pul yapıp tek tek deneyin.. Çizimde gösterdiğim porya dişlerinin üzerine geçicek bir pul..
Hub göbek1.jpg
Hub göbek1.jpg (112.33 KiB) 1959 kere görüntülendi
Site Admin

Kullanıcı avatarı
levent.
Er
İletişim:

24 Haz 2015 00:22

Eline sağlık Hakn abi sayende bir şey daha öğrenmiş olduk.
Levent GÜRÜNLÜ - 1984 - 0 Rh (+) - Ankara
Suzuki Vitara 94 JLX 3 K (mazide kaldı)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

24 Haz 2015 14:10

Levent bu %100 çözer diye bir şey denemez, tabi her arıza başkadır, Benim JLX'de oldu 4 yıl kadar idare etmişti..denemek lazım, olmadı orjinal, yok pahalı, ozaman manual hub. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
hesmus
Er
İletişim:

26 Haz 2015 17:57

Offroadpassion yazdı:Hocam bu geçici bir çözüm %100 olacak diyeşey diyemem, kendi JLX'imde bu şekilde çözdüm, 4 yıl kullandım...Mümkünse 1,5 ve 2 mm iki pul yapıp tek tek deneyin.. Çizimde gösterdiğim porya dişlerinin üzerine geçicek bir pul..
Hub göbek1.jpg

Mükemmel ayrıntı ve anlatım, deneyip sonucu buradan bildireceğim. Çok teşekkürler
MARTIN LUTHER

Mustafa Akyol
1998 1,6 5d vitara at

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

30 Haz 2015 13:55

Umarım çözüm olur, bir not, Hub'u toplarken gres doldurup kapatmayın, gres ok iyi ama içeride hava boşluğu kalmayınca bazı mekanikleri tutar çalışmasını engeller, normal hafif kaydıracak kadar gres sürün, şapur şupur doldurursaznız, çalışacak Hub'da çalışmayabilir.Dikkat :!: ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
hesmus
Er
İletişim:

30 Tem 2015 10:53

Offroadpassion yazdı:Umarım çözüm olur, bir not, Hub'u toplarken gres doldurup kapatmayın, gres ok iyi ama içeride hava boşluğu kalmayınca bazı mekanikleri tutar çalışmasını engeller, normal hafif kaydıracak kadar gres sürün, şapur şupur doldurursaznız, çalışacak Hub'da çalışmayabilir.Dikkat :!: ;)
Öncelikle ilgi alaka ve verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Önerinizde lastiği sökmeden hub'ı sökmeyi önermişsiniz ama jantlarım göbeği kapalı ve hub içerde kaldığı için lastiği sökmek durumunda kaldım. Zaten bu sebepten dolayıda manuel hub düşünmek istemedim. 1,5 ve 2 mm lik pullar hazırlayıp lastiği söküp pulu yerine koydum ama her iki taraftada hub yerine oturmadı. Zarar verebileceğim korkusuyla normal şartlarda oturmayınca zorlamadım. Ses gelen sol taraftı, sağ hub içini incelerken küçük bir metal parça bulduk ve çıkardık içinden. Tamircimde araç liftte iken 4*2 viteste sağ ön tekeri döndürdüğünüzde şaft dahil dönüyor ve zor dönüyordu. Aynı kontrolü sol da da yaptım sol rahat dönüyor ve şaftı döndürmüyor va bana bu daha normal geldi çünkü 4*4 modunda olmadığı için ön tekerlerin boşta olması doğaldır herhalde. Ustam birileri ile görüştü ve sağ tekerdeki hareketin normal olduğunu söyledi. Ama bana göre araç 4*2 modunda sanki 4*3 çalışıyormuş gibi geldi. Metal parçayı çıkarıp hub yerine takıldı ve tekeri bir iki tur geri çevirince porya boşa çıktı ve rahat dönmeye başladı. Bu araçlarda çift çekerde ön tekerlerin boşta çalışması doğrudur değilmi? Son aldığım poryayı sola takmıştım şimdi iş görecek kalitede bir tanede aynı tipten sağa takacağım. Zaman zaman hafifte olsa bir ses geldiği oluyor. Yardımlarınız için teşekkürler.
MARTIN LUTHER

Mustafa Akyol
1998 1,6 5d vitara at

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

30 Tem 2015 11:12

Üstad bu HUB işi cidden sinir bozucu bir iştir çok uğraştık. Esasında gözden kaçan bir gerçek şuki her parçanın bir ömrü var. Örnek bir lastik 2-3 yıl sonra yenisi ile değiştirilmeli, bir devirdaim pompası 3-4 yıl bir Triger seti 5 yıl veya 80.000 km gibi gibi...Araçlarda kullanılan bu autowhell hub denilen parçalarında bir ömrü var.

Ömrü dolmuş bitmiş ve hassas parçaları tamir etmeye çalışıyoruz (Hepimiz), bı biraz maddi sebepler birazda tamirle biraz daha gider ruhu sebebiyle oluyor. En temizi yapabiliyorsak, orjinal iki adet sıfırını koyup uzunnn yıllar sorunsuz binmek, buda maddi olarak külfet getiriyor :|

Bu hub tamiri işlerinde öğrendikki, Japonun 2-3 modeli ispanyolun 2 modeli, yok Manual hubda 2-3 farklı markaderken 6-7 farklı Hub çıktı karşımıza, Çağlar ben yaparım bune yaw dedi, gitti Laser'de hassas sıfırdan yeniden parçalar yaptırdı orjinali ile bire bir aynı, ÇIK, olmadı olmadı..Sonuç = Çok sinir bozucu, alınacak çıkmasınında durumu bilinmez, eldeki ya tamir olur ya olmaz vs vs..bermuda şeytan üçgeni gibi bir konu yuhh 8-)

waybe dolmuşum bende morgulus morgulus morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

08 Şub 2016 10:03

bozokozdemir yazdı:Merhabalar,

Vitaramı yaklasik 1,5 ay önce 4 cm get ile yukselttim. Onunla alakası var mi bilmiyorum, O günden sonra soğuk havalarda, anlamadığım bir şekilde, hublardan oldugunu tahmin ettiğim "cirrrr" diye bir ses gelmeye başladı. Gittikten bir süre sonra bu ses ortaya çıkıyor kesilmeden devam ediyor fakat yavaslayinca yani durmaya yakin hizlarda araci sanki kasisten geciyormus gibi sarsiyor ondan sonra ses kesiliyor. Iyice soguk havada hızlandıkça bu ses ortaya çıkıyor. Hub oldugunu tahmin etmemin sebebi 4 cekere aldigimda ses cikmiyor.
Ayrica sag on tekerlek hub i da takili kalmis vaziyette ne kadar geri gidersem gideyim çıkmıyor. Otomatik hub var. Eskiden 1 depo gaz ile 300 km giderken son zamanlarda 270 km gidiyordum anlam veremiyordum. Araci yükseltmeye gittigim zaman arac askidayken öylesine tekerleri döndürürken farkettim takili kaldığını. Yani %10 gibi yakit tüketimine etki ediyor sizce bu kadar etkisi olur mu? Bence olur. (fikrimi de belirteyim) qaz2

Teşekkürler.
Hubla ilgili bu başlık altından devam edilebilir.. ;)
Site Admin

bozokozdemir
Er

08 Şub 2016 21:42

Benim ustam da aynı sekilde böyle olması normal dedi. Ama bence kesinlikle değil mantıksız zaten. Arkadasin dediği gibi sağ tekerlek sanki frene basilmis gibi zorlayarak dönüyor. Normal degil di mi bu? Ikimizin de sağ tekerleğinde sorun olmasının bi anlamı var mı? Ben de 2. El taktim daha 1 yıl oldu.
Hüseyin Özdemir / 29 / Çanakkale / Vitara 2000 JLX

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

09 Şub 2016 12:00

Tekerler zor dönüyor+ %10 yakıt artmış+Ses geliyor= Hub veya Porya bilyası sorunlu...bunu buradan bile anlamak mümkün ;) Hub sökün lastiğiniz rahat dönüyormu bir bakın..Porya bilyasınıda kontrol edin, ikisinden biri sorunlu..Hub'a bakım gerekebilir..ama genelde dikiş tutmaz şeylerdir.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
erkan-rkn
Onbaşı
İletişim:

14 Eyl 2017 14:34

Otomatik hub'un içini nasıl açabiliriz, internette ve sitede bulamadım.
araç 2001 vitara jlx /santana, o.vites.
Dosya ekleri
hub007.jpg
hub007.jpg (96.65 KiB) 1765 kere görüntülendi
"Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz,

bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun.

Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur?)''

Erkan KARAÇAM, İstanbul, 0216, 2001 Vitara jlx A/t

Kullanıcı avatarı
erkan-rkn
Onbaşı
İletişim:

14 Eyl 2017 14:42

Bu sitede arama ile bulamamıştım, goo. ile bu sitede reis67'nin yazısını buldum, inş. işime yarar.

Kullanıcı avatarı
erkan-rkn
Onbaşı
İletişim:

14 Eyl 2017 15:01

Malesef resimler silinmiş. Kimseyi yormayayım diye acele ile buldum demiştim ama olmadı. YArdımcı olabilen olursa seviniirim.

Kullanıcı avatarı
erkan-rkn
Onbaşı
İletişim:

16 Kas 2017 12:03

erkan-rkn yazdı:Malesef resimler silinmiş. Kimseyi yormayayım diye acele ile buldum demiştim ama olmadı. YArdımcı olabilen olursa seviniirim.

Kullanıcı avatarı
ziza
Er
İletişim:

16 Kas 2017 21:25

https://youtu.be/Bp3BSikDzwA
Alt videolar başka sökümle ilgili video çıkar

MI MAX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
erkan-rkn
Onbaşı
İletişim:

17 Kas 2017 09:12

ziza yazdı:https://youtu.be/Bp3BSikDzwA
Alt videolar başka sökümle ilgili video çıkar

MI MAX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkür ederim.

Gokhun16
Er

29 Eki 2018 00:05

Offroadpassion yazdı:
bozokozdemir yazdı:Merhabalar,

Vitaramı yaklasik 1,5 ay önce 4 cm get ile yukselttim. Onunla alakası var mi bilmiyorum, O günden sonra soğuk havalarda, anlamadığım bir şekilde, hublardan oldugunu tahmin ettiğim "cirrrr" diye bir ses gelmeye başladı. Gittikten bir süre sonra bu ses ortaya çıkıyor kesilmeden devam ediyor fakat yavaslayinca yani durmaya yakin hizlarda araci sanki kasisten geciyormus gibi sarsiyor ondan sonra ses kesiliyor. Iyice soguk havada hızlandıkça bu ses ortaya çıkıyor. Hub oldugunu tahmin etmemin sebebi 4 cekere aldigimda ses cikmiyor.
Ayrica sag on tekerlek hub i da takili kalmis vaziyette ne kadar geri gidersem gideyim çıkmıyor. Otomatik hub var. Eskiden 1 depo gaz ile 300 km giderken son zamanlarda 270 km gidiyordum anlam veremiyordum. Araci yükseltmeye gittigim zaman arac askidayken öylesine tekerleri döndürürken farkettim takili kaldığını. Yani %10 gibi yakit tüketimine etki ediyor sizce bu kadar etkisi olur mu? Bence olur. (fikrimi de belirteyim) qaz2

Teşekkürler.
Hubla ilgili bu başlık altından devam edilebilir.. ;)
Merhabalar, Sözünüz üzere yeni konu açmayayım dedim. Hub lar neden zarar görür Aks ile ilgisi varmıdır ? Yani aks bozuk ise bunu hub'a yansıtır mı ?

Kullanıcı avatarı
lione3xt
Onbaşı
İletişim:

31 Eki 2018 10:10

hesmus yazdı:Merhabalar; yaklaşık 3 ay önce aldığım 1998 Suzuki Vitara 1,6 at 5 kapı aracım için ufak tefek modifiyeler planlayıp fırsat buldukça yaptırmaya çalışıyorum. İlk aldığımda ön tekerleklerde boşluk olduğu gerekçesi ile teker bilyaları amortisörler elden geçti. Body kit 7,5 cm yükseltme için İzmite gönderdim.

Yükseltme sonrası sol ön tekerden 4*2 modunda iken rahatsız edici bir şekilde tırlama gelmekteydi. Yükseltmeyi yapan arkadaş fren sisteminden olabileceğini belirttiği için diskler tornalandı ve balatalar değişti ama ses kesilmedi. 4*4 moduna geçtiğinde ses ya gelmiyor yada çok az olduğundan duyulmuyor.

Son olarak poryanın arızalı olabileceği söylendi. Bir tane auto free whel vitara uymlu çıkma porya budum, çalıştığı test edilen poryayı taktırdım. 4*2 modunda özellikle 60 km lere çıktığımda bu sefer daha keskin bir tırlama sesi almaya başladım.

Konu hakkında tecrübeli arkadaşların önerileri benim için çok önemli. Kütahya merkezdeyim ve bu araçların 4*4 leri hakkında tecrübeli usta konusunda problemler yaşıyorum. Önerilerinizde var ise bu civarda tamir bakım servisi veya ustası da tarafımdan değerlendirilebilir.

İyi günler dilerim.
öncelikle geçmiş olsun

bende geçmiş suzukilerimde bu tarz bir problem yaşamıştım.
örneğin aracı kullanırken ön arka sağ sol manevralarda sol akis yada rotdan tak küt diye ses geliyordu aracı lifte kaldırdım ve sol ön tekerde ciddi bir boşluk vardı
önerim Direksiyon Rotmili teker ile direksiyon kutusu arasında boşluk oluşmuş olabilir buna baktırabilirsin

saygilar.
[youtube] https://www.youtube.com/c/G%C3%B6khanTurgut4x4
98 2.5 V6 Otomatik Grand Vitara
04 2.0 3K Otomatik Grand Vitara
96 Ln106 2.8 Toyota Hilux
04 16 3K Otomatik GRAND VİTARA
05 16 3K Otomatik GRAND VİTARA
12 16 Citröen Picasso
15 Kia Sportage
11 Ford Fiesta
09 Chavrolet Lacetti
01 Hyundai Accent
01 SUZUKİ GSX-R600
98 ETZ Mz 301 Fun
93 ETZ Mz 251
Mobilet

Kullanıcı avatarı
Alihelvacioglu
Er
İletişim:

24 Şub 2021 13:22

Selamlar,
Grand 1.6 2004 lerde de bu otomatik hub sistemi mi var? vakumlu bir sistem olduğunu biliyorum, aynı tırlama bende de var, eğer hub ise boşuna porya değiştirmek istemiyorum.
Grand vitara 1.6 2004

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

24 Şub 2021 14:32

Terimler biraz karışmış.

Aks uclarında Jantın tam ortasında olan sisteme HUB denir bunlar sabit frezeli şapka veya otomatik aks hareketi ile kitleyen diye ikiye ayrılır.

Grandlarda Auto Free whaell hub yani aksın ucunu frezesini ön janta bağlayan sistem yok orada frezeli sabit kapak var. Cırcur ses yapmaz kitledi kitlemedi sorunu olmaz.

JLXlerde Auto Free whaell hub yani aksın ucunu frezesini ön janta bağlayan sistem var, eskiyip turşusu çıkmış olanlarda kaçırır ses yapar ön jantı akslara bağlar bağlamaz problem yaratır, tamirleri çok zordur hatta olmaz..biz lazerde bile parça kestirdik olmuyor..Not: Turşusu çıkan parça yenilenir..gel görki fena pahalı..

Porya denilen şey ise disklerin ve iç bilya guruplarının üzerinde döndüğü arkası salıncak rotil amörtisör her ne harsa bağlanan içinden aksın geçtiği genel taşıyıcıdır.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Alihelvacioglu
Er
İletişim:

25 Şub 2021 12:35

Hakan abi aydınlandım teşekkür ederim
Grand vitara 1.6 2004

“SUZUKI AKTARMA ORGANLARI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir