Suzuki Vitara 1.6 JLX / 5. Vites de Gelen Hırıtıltı Sesi

SUZUKI ARAZI, SANZUMANI VE AKTARMA HK. SORU VE PAYLAŞIMLARINIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

buraksenoglu
Er

23 Eyl 2021 18:08

Merhaba arkadaşlar. 1990 model, 1.6 8v jlx sahibiyim. Son zamanlarda araçta 5.viteste giderken hırt hırt hırt ses yapmaya başladı. Bazen 4.vites de kompresyona binince de inceden yapıyor. 4 çekere alınca ses azalıyor. Mesela 5.vites 50 ile giderken yapıyor ama, 3. Veya 4. Vites 50 ile giderken yapmıyor gibi..

Vites geçişlerinde ve gidişte bir problem yok, sadece ses var. Düşük hızlarda hissedilen bir balans var bir de sanki jant yamukmuş gibi arabayı ufaktan sallıyor. Yakın zamanda sağ ön aks kafası, şanzuman ve diferansiyel yağları değişti.

Bunlarla bir alakası var mı bilmiyorum.. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Buralarda bu işlerden anlayan pek usta yok. Ben de bu konularda biraz acemiyim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Saygılarla..

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Vitara 1.6 JLX / 5. Vites de Gelen Hırıtıltı Sesi

27 Eyl 2021 09:30

Burak merhaba, öncelikle geçmiş olsun, arabanın mekaniğinde onlarca bilya(Rulman) var şaft ıstavrozların var, aşağıda dönen hareket eden onlarca yüzlerce parça var buradan şu demek cidden çok zor. Ancak bu tip durumlarda önce şaft sökülüp ıstavroz kontrolü ile başlanıp oradan enim olunur,latikleri el ile çevirin hırıltı varmı, rahat dönüyormu büyük tornavida koyun kulağınızla dinleyin o bölümde ses yoksa araç lifte kaldırılıp ön arka tekerlek rulmanları dinleyin sesin kaynağı bulunmaya çalışın.

Sesin kaynağı şanzuman içinden geldiği tespit edilirse, şanzuman açılması gerekir, bu gerekirse de tecrübeli bir ustanın yapması önemli. Daha önce 4x4 şanzumanı söküp takmış tecrübeli bir yere yaptırın derim.

Benim jlx varken benzer hırt hırt sesi bir offroad gezisinde başıma gelmişti, sağ teker arka rulman dağılmıştı, eve gelip rulmanları keçeleri alıp değiştirmiştim.. başlıkların birinde arka teker rulman değişimi diye olması lazım. Buldum linki ekliyorum incelersin.

viewtopic.php?f=17&t=117&p=258506&hilit ... B1#p258506
Site Admin

“SUZUKİ ŞANZUMAN / SUZUKI TRANSMISSION” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: benkeremkarasu ve 41 misafir