Suzuki Grand Vitara / 1.6AT Şanzuman Yağ Kaynaması

SUZUKI - COMPARATIVE - REVIEWS - GENERAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Ugur01
Er

Suzuki Grand Vitara / 1.6AT Şanzuman Yağ Kaynaması

11 Kas 2019 20:42

Abiler merhaba 2004 Suzuki Grand Vitara 1.6 otomatik 3 kapı araç satın aldım bütün yağ filtreler defişti fakat otobanda giderken at power düğmesine bastım, biraz gidince farkettim ki araçtan duman çıkmaya başladı durdum altına baktım yağ boşaltmış.

Motor yangına baktım seviye normal nese bir usta denk geldi yolda şanzıman yagıda normal fakat şanzıman yağı çok ısındıgı zaman kaynama yaparmiş havalandırmadan atmiştır dedi yağı fazla koymuşlardır dedi dogrumu dur dönüşte yapmadı bidaha R de şanzıman yangını kontrol ettik üst çizginin üstünde.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara / 1.6AT Şanzuman Yağ Kaynaması

12 Kas 2019 08:31

Şanzuman içinde yağın rahat dönebilmesi için belli boşluklar vardır, Fazla yağ buradaki sirkülasyonu bozar ve yüksek devirde taşmaya sebep olur.
Fazla yağ kaynama sebebi olamaz diye düşünüyorum, aşırı dur kalk trafik veya şanzuman kaçırma durumunda evet kaynama olabilir, uzun rampa çıkış iniş vsde özellikle L200 araçlarda şanzuman aşırı ısınma vs gördük.

Dere geçişlerinde şanzumana su girmesi durumunda ısınan suyun buharı ile şanzumanın taşıp araçların yandığınıda gördük, kaynayan yağ eksoza gelip alev almıştı.

Taşma sebepleri, Su alma ve kaynama, Aşırı ısınma, bazı araçlarda şanzuman yağı ön radyatöre gidip soğuyarak geri gelir, offroad araçalrında radyatörün altı toprak dolunca şanzuman yağı soğumaz vs..

bendeki bilgiler bu şekilde, umarım çözersiniz, sonucu merak ediyorum.
Site Admin

“SUZUKI - KARŞILAŞTIRMA - İNCELEME - GENEL KONULAR” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 61 misafir