Suzuki Vitara/Grand Vitara Bor Katkısı

SUZUKI - COMPARATIVE - REVIEWS - GENERAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Suzuki Vitara/Grand Vitara Bor Katkısı

17 Eki 2014 10:22

Suzuki araçlarında BOR katkısı kullanan varmıdır :?: Varsa öncesi ve sonrası için değişiklik oldumu..Dinamometre vs gibi ölçüm yapan oldumu (Artış vs ölçmek için) :?:
Site Admin

Kullanıcı avatarı
SRKNKRL
Çavuş
İletişim:

Re: Suzuki Vitara/Grand Vitara Bor Katkısı

17 Eki 2014 10:49

Açıkçası hiçbir aracımda denemedim Hakan.Fakat Pazartesi bu konuda fikir belirtecek durumda olursam buradan paylaşabilirim.Sevgiler.
SERKAN KURAL (42)
Sancaktepe/İSTANBUL
1998 Suzuki Grand Vitara 2.5 V6
Nam-ı diğer: KAFKAS KARTALI
GÜÇ SÜKUNETTEDİR

siyahlaricinde87
Çavuş
İletişim:

17 Eki 2014 16:00

ben koydum abi.

attığım duman azaldı : )
Fatih Demirci 1987
Beylikdüzü
Suzuki Samurai

Kullanıcı avatarı
yuzen_adam
Asteğmen
İletişim:

17 Eki 2014 17:16

Valla bende denemek istiyorum ama birbirine çok zıt yorumlar var. v6 motora koyup birşeyleri elimize alırsak hiç hoş olmaz morgulus
Suzuki way of life...

Koray Yamacı 1986
İstanbul Maltepe Altıntepe
A Rh(+)
1999 Grand Vitara 2.5 v6

Kullanıcı avatarı
PERÇİNSÜMER
MODERATOR
İletişim:

17 Eki 2014 17:27

Ben kullandım Koray sıkıntılı bişey olmuyor. Zincir sesini kessin diye kullanmıştım, bir faydasını gördüğümü de söyleyemem :roll: :roll: Daha sonra seti değiştirdim ve bir daha da kullanmadım.
Perçin SÜMER
Konyaaltı/Antalya/Türkiye/Dünya
1992 Suzuki Samurai 1.3 nam-ı diğer ZEYNA - 07 K 8529
2005 Suzuki Grand Vitara 2.0 nam-ı diğer CHUCKY - 07 FYZ 87
ASİL BAYRAĞIMIZI BEĞENMEYENE ALTINDAKİ DİREĞİ VERIYORUZ !!!

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

17 Eki 2014 21:40

Arkadaşlar son beş yılda kullandığım dizel araçlarımın hepsine motor silk isimli katkıyı uyguladım.Benim deneyimim motor sesinde kesinlikle azalma olduğu şeklindedir. Suzuki 1.9 dizelde ise hem motora hem de şanzımana motor silk marka bor katkısı ekledim.Yaklaşık 13.000 km. oldu.Bu sürede motorun sesi azaldığı gibi manuel şanzımandaki kemikli vites geçişleri de kayboldu. Açıkçası en son 45 TL'ye satın aldığım bu üründen dizel araçlarda memnun kaldım.
Ancak hemen belirteyim bir önceki aracım olan Grand Vitara 2.5'de motor yapmadan önce de aynı katkıyı kullanmıştım.Perçin kardeşimin de belirttiği gibi o araçta pek bir şey değişmemişti. :?
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
yuzen_adam
Asteğmen
İletişim:

20 Eki 2014 11:49

Abilerim teşekkürler...
Zincir setini aracı aldığımda değiştirdim. O konuda sıkıntım yok ama kilometre 302.000 morgulus ve ilk marş sırasında duman atıyor. Çok fark edilebilir bir yağ eksiltmesi yok ama sabah mis gibi havada duman atma işi rahatsız ediyor...
Suzuki way of life...

Koray Yamacı 1986
İstanbul Maltepe Altıntepe
A Rh(+)
1999 Grand Vitara 2.5 v6

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

20 Eki 2014 12:45

Bende bir kaç kez motoruma FİN25 Teflon katkı koydurdum, sanki daha sessiz çalışır gibi oldu, biraz fark etti gibi.. :roll:
fin25.png
fin25.png (152.29 KiB) 243 kere görüntülendi
Opel forumda yazılan bazı yorumlar..

"""ben bizzat denedim. motor sesi azalır,yağ eksiltmesi azalır,çu bu bahanesinden yola çıkarak bir hevesle kullandım. sonuç boşu boşuna verdiğim liracıklarım var demekten başka bişe değil.işin ilginç yani 5 kişi aracı test ettiğimde 240km yi gören araç bor dan sonra tek kişi ile 230u göremez olduydu. kullanan birisi olarak tavsiye etmiyorum.""

""""Sonuçta yağ firmaları arge çalışmalarına milyonlarca dolar harcıyorlar. Ve bu yağlar ile dünyanın en zor otomobil sporlarına sponsor oluyorlar. Eğer bu yağlar yeterli olmasa idi kim yüzbinlerce dolar harcayıp imal ettiği yarış araçlarına bu yağları kullanırdı ki? Akıllının birisi çıkıyor, ben şöyle birşey icat ettim, karıştırın aracınızın yağına bütün sorunlarınız çözülsün diyor. Sihirli değneği var aslında amcamın ama kimseye söylemiyor Aracınızda performans istiyorsanız tam sentetik yağ kullanın. Yağ eksiltiyor diyorsanız biraz kalın vizkoziteli yağa geçiş yapın Ama şunuda aklınızdan çıkartmayın ki ne bor gibi katkı maddeleri, nede kalın yağ kullanımı aracınızı eski haline getirmez. Sadece olanı biraz saklar."""

Benim anladığım şu..bu tip katkıları Dinamo metre de test etmek lazım...katkısız kali....HP ...Tork... katkıdan sonraki güç+tork... ozaman ak/kara orataya çıkar...

Katkı firmalarının bunu yapmama sebebi birşeyleri saklamakmı acaba..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

31 Eki 2014 13:28

Ben önceki JLX aracımda Bor Power kullandım. Ne seste ne yakıtta bir fark olmadı.
Hatırlarsanız daha önce çoğumuzun üye olduğu başka bir forum sitesi vardı. Orada bir hikaye anlatılmıştı. Birisi aracına yağ değişimi için yetkili mi özel mi hatırlamıyorum ama büyük bir servise giderken yanında bor da götürüp yağla birlikte koyulmasını istiyor. Servis karşı çıkıyor fakat araç sahibinin ısrarı ile koyuluyor. Motor çalıştırıldıktan kısa süre sonra araç servisten çıkmadan motor kitleyip yatak sarıyor. Kullanılan ürün faturalı olduğundna ve olay İstanbulda yaşandığından ürün satış merkezi aranıp olay anlatılıyor ve araç sahibi hakkını yasal yollarla arayacağını söylüyor. Firma yetkilileri servise geliyor ve tüm zararlı tazmin ediyorlar.
Olayın uydurma bir hikaye olmadığını düşünüyorum, çünkü konu forumda uzun uzun tartışılınca bor firma yetkilileri de foruma üye olup "olayın aslında kendi ürünlerinden kaynaklanmadığını, fakat araç sahibinin zor koşullarda para kazanan iyi niyetli bir insan olduğu... " gerekçesiyle zararı karşıladıklarını yazdılar. Ve sonrasında konu tümüyle silindi-siteden kaldırıldı.
Eskiden işe yaramazsa en kötü ihtimal verdiğimiz para boşa gider, ama ya işe yarıyorsa diye düşünürdüm. Bunu okuduktan sonra bu tür ürünlerden korkmaya başladım.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

31 Eki 2014 15:27

ABDULLAH yazdı:Ben önceki JLX aracımda Bor Power kullandım. Ne seste ne yakıtta bir fark olmadı.
Abdullah...iddaları şu..
Bor sitesinden Alıntı..(1900CC yekadar araçlar için)
Yağ ömrünü %100 arttırır./ Bu bellirsiz..
Motor gücünü %9 - %15 arttırır. / Alakası yok...%15 çook ciddi bir artış demek alaka yok, gören yok
Yakıtttan %5 - %20 arası tasarruf sağlar./Gören yok
Rektefiye ömrü %50 artar./ Belirsiz???
Yağ eksiltme %50 - %80 azalır./Belirsizz??
Sesi azaltır./Bazı arbalarda azalıyor bazılarında tık yok..
Harareti keser./??
Piston, sekman kaynatmayı önler./??
Egzoz gazlarını %10 - %15 azaltır. /???
Her türlü yağla uyumludur./Sankiii ??
TÜV, BAM, ASTM onayına sahiptir./Öyle yazıyorlarr
Sürtünmeyi milyonda bire indirir./ Bu olsaydı motorun uçması gerekirdi.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
setnogrom
Uzman Çavuş
İletişim:

31 Eki 2014 17:24

Bor yaşı çok olmayan araçta yağ yakmayı ve sesi azaltır hatta üst kapak sökerseniz borun çamur gibi yapıştığını görebilirsiniz kolay kolayda bırakmaz.
Ama güzel bakımlı araçlarda kullanmak bence yersiz en güzeli o parayıda ekleyip en güzel yağı alıp devam etmektir.
Öyle ekstrem bir faydası yok bende kullanıyorum ama sırf aracın yaşından dolayı bu sefer aldım.Ses azaldı ama kayda değer seviyede değil.Benim izolasyonla aram problemli uyuz olurum dışardan gelen sese:D

xx
Engin TEMEL
1983 A rh + / 1993 Vitara 1.6 JLX
El yapımı bıçak,kılıç,balta.
http://www.setnogrom.com

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

31 Eki 2014 17:40

Yağ eksiltme %50 - %80 azalır./Belirsizz??

Hakan Abi benim jlx te kullanmıştım sibop lastiği sorunu vardı en iyisinden aldım söyledikleri gibi uyguladık sonuç 60tl karbonmonoksit oldu morgulus morgulus herhalde benim araç 2001 modeldi o senelerde bor teknolojisi olmadığından kabul etmedi morgulus morgulus
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

31 Eki 2014 23:37

V6 'tıma kullanmıştım fi tarihinde

aksiyon da koymuştuk yarışçı ekrem karadeniz'in sponsoru idi para ödemiyor yerine beleş katkı veriyordu aksiyona ..

şanzıman için ve motor için ayrı kutularda idi.. :roll: markasını hatırlıyamadım.. ;)

süt rengi bi katkı nano bilmemne teknoloçi vs..

şanzımanın ısınmasını kesmedi.. :?: motordada bi halta yaramadı.. syt :arrow: şanzımandan boşalan yag kesik süt gibim vasvı kacmış garip bi şekildi.. :?:

bor yagı sanayide ezelden beri süt rengi olarak kullanılır özelliği suyla karışabilmesi.. :idea: + ısınma engelleyiçisi olarak iş görür.. :idea: :arrow: nerde talaşlı imalatta demiri yontan ,kesen ,biçen makinalarda yontulan demirin sogutma sıvısı da denilebilir.. ;)

arac mekaniğinde ise traşa bagladı didim.. özetle ..paracıklar uçtu.. syt
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

“SUZUKI - KARŞILAŞTIRMA - İNCELEME - GENEL KONULAR” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 57 misafir