ispanyaya kadar güney avrupa gezisi- hiç bir fikrim yok

SUZUKI - COMPARATIVE - REVIEWS - GENERAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

ispanyaya kadar güney avrupa gezisi- hiç bir fikrim yok

24 Tem 2014 02:38

:roll:

bu da ne şimdi hoca diyenleri duyar gibiyim :)

yakında yeşil pasaportlarımızı alacağım, eşimin bir grup arkadaşı otobüsle avrupa turuna çıktılar 2 haftalık..kafamı baya bi çeldiler,

avrada söz verdim önümüzdeki yaza olmasa en geç bir sonrakine diye yuhh yuhh yuhh çüşşş, naaptım len benn syt syt

şaka bi yana aklıma yatmadı da değil, bu rotadaki ülkelerin pek çoğunda benzin sudan ucuz muhtemelen ( türkiyeye göre yani )

o zamana kadar bana yeterli güveni verirse - sağlam bir bakım yaptırıp opelle, vermezse memlekette sıfır km duster yan gelip yatıyo, senesi dolacak-daha 4 bin km yapmış babacığım morgulus morgulus morgulus

götürüp az km yaptırırız zavallıya da kendine gelsin ;)

Türkiyeyi bile daha tam olarak gezmemiş biri olarak- deli tarafım çok heyecanlandı aslında bu fikre,

biraz araştıracağım önce ama,

sitede Erhen abi başta olmak üzere, çok takılmasa da ancak yurt dışı gezisi yaptıkça gelip gezisini paylaşan Seval, bulgaristan-yunanistan güzergahında Taner, ve eminim bilmediğim başkaları da vardır avrupaya seyahat eden,

şimdi , ana başlıklarıyla araştıracağım konular,

1. Rotadaki pek çok ülkeye - tam emin olmamakla beraber yeşil pasaportumla vize sıkıntısı olmadan elimi kolumu sallaya sallaya girip çıkıyorum diye biliyorum ama, bu konuda ekstra bilmem gerekenler neler ?

mesela sıkıntı çıkaran ülke var mı ? rotada güvensiz olduğu için kullanmamam gereken ülke-ülkeler veya yollar hangileri ?

2.rotadaki ülkelere giriş çıkışlarda ayakbastı parası adına kim ne kadar yoluyor ?

3. bu ülkelerdeki akaryakıt fiyatları ortalama ne kadar ve buna bağlı olarak yaklaşık 6 bin küsür km.lik seyahatte "tahminen" yakıt sarfiyatım ne kadar olacak,

4.konaklama yapılacak uygun yerler ( noktasal olarak değilse de en azından şehir anlamında ) ve tahmini olarak konaklama giderlerim,

5.dönüş yolunda italya arnavutluk arasındaki feribot geçişi ? hiç bir fikrim yok- tamamen gogulun marifeti, amacım sadece dönüşte balkanları da görüp, çok güneyine inmesem de en azından yunanistanın bir kısmını da görebilmek ve dönüş yolunda son uğrak yerim olarak selanik'i ziyaret etmek .

her yıl 19 Mayıs'ta doğduğu gün doğduğu evde anmak üzere sendikadan ( Türk Eğitim Sen ) arkadaşlarımın düzenli olarak gittiği ama benim bir türlü fırsat bulup katılamadığım o manevi öneme sahip ziyaretimi de yapıp istanbula dönmek...

aklımda ana hatlarıyla bunlar var , ve yaklaşık 6500 km kadar da yolda geçeceğine göre ( ki en az 3 gün direksiyon sallamak anlamına gelir- bu geziyi yaklaşık 10-15 gün arasında bitirmek..

ne dersiniz - çok da çılgınca değil galiba değil mi ?

iyi bi çalışma ve bilenlerin de yol göstermesiyle "tahmini maliyet " çıkarıp yaklaşık yarısı kadar da tedbiren bankaya zula edip bismillah deyip dalınabilecek türden bir macera..

buna biraz çalışayım, katkı sunacaklara şimdiden teşekkürler,

aha da tamamen rastgele- sallamasyon planlanmış rota...

böyle bir konuya çok yabancıyım -hemen belirteyim , rotayı oluştururken tek kriterim Kuzeyden (sırbistan-bosna-slovenya ) gidip İtalya- Fransa ve İspanya ya kadar uzanıp, dönüşte de sırf aynı yerleri tekrarlamamak adına italyanın güneyine inerek balkanlara geçmek ve arnavutluk-makedonya-yunanistan yaparak selanikle bitirmek oldu..

saçma kısımları varsa bilenler müdahale etsinler :roll:
Dosya ekleri
Adsız.jpg
Adsız.jpg (91.44 KiB) 225 kere görüntülendi
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

Re: ispanyaya kadar güney avrupa gezisi- hiç bir fikrim yok

24 Tem 2014 02:55

dün fransadan komşunun oğlu geldi dizel golf 4 ile, 3000 km yol yapmış, ortalama 25 er eurodan 3 depo motorinle girmiş Türkiyeye, 1000 km.mi gidiyo yav bu meret bi depo mazotla ? çüşşşş...

bu şartlarda duster ile benim rota yaklaşık 8 depo mazot ede gidiş dönüş..

bu opel arabası da heralde 10 depo benzin veya her yerde var mı bilmem ama en az 15 depo lpg yutar,

fiyatlar bu komşu çocuğunun dediği gibiyse bu seyahatin yolculuk masrafı neredeyse devede kulak kalır toplam maliyet içinde, 2500 km türkiye turu yapsam daha fazla yakarım maliyet olarak tabi- litre daha az olsa da syt

yol maliyetinden ziyade günlük giderler ve konaklama, ayrıca varsa alınan gümrük haraçları belirleyici olacak galiba toplam maliyeti tahmin emekte...

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

24 Tem 2014 03:23

düşündükçe aklıma bişeler daha geliyor,

ilk mesajımdaki maddeler halinde sorularıma ilaveten,

1. özel arabamla bu ülkelere girip çıkmanın getireceği ekstra sorumluluklar vardır muhakkak,

hayali-tahmini-uyduruk rotama bir göz attım da , 10 farklı ülke ve toplam 12 gümrük geçişi var şu haliyle yuhh

yılda en az 3-4 kere yunanistana gidip geen bir öğretmen arkadaşım bahsetmişti mesela aklımda kalmış, girerken zorunlu trafik sigortası gibi bişe yaptırıp parasını cart diye peşin tahsil ediyolarmış gümrükte,

bu durumda bizim sigortalarımız türkiye sınırları içinde mi geçerli acaba ? ya da yunanistan bunu ek tedbir olarak mı uyguluyor ? ya da her ülkenin mi benzer uygulamaları var ?

eminim bunlaı bilenler vardır, erhen abi yetiiişşşş ;) ;) ;)

bunları öğrenem lazım, misal maddi hasarlı bir kazaya karıştım, nerde? atıyorum slovenya da ? ne yapacam ?

veya Allah korusun daha kötüsü, sağlık hizmeti almam gerekti, sosyal güvencemi kapıkulede bırakıp cıscıbıl mı çıktım avrupaya ?

neyden faydalanıyorum oralarda- sadece cüzdandan mı ? morgulus morgulus

ya da arabasına çarptığım adamı peşime takıp italyada tanıdık kaportacı mı arıyorum ? morgulus morgulus morgulus
hahahhaa, çok trajik :roll: :roll: :roll:

hiç sanmam bulabileceğimi morgulus morgulus morgulus

2. henüz aklıma gelmedi ama yatınca gelir muhtemelen, bu sigorta mevzusu az önce yatakta geldi aklıma ve üşenmeden kalkıp tekrar bilgisayarı açtım utanma utanma utanma

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

24 Tem 2014 03:37

reis67 yazdı:dün fransadan komşunun oğlu geldi dizel golf 4 ile, 3000 km yol yapmış, ortalama 25 er eurodan 3 depo motorinle girmiş Türkiyeye, 1000 km.mi gidiyo yav bu meret bi depo mazotla ? çüşşşş...

bu şartlarda duster ile benim rota yaklaşık 8 depo mazot ede gidiş dönüş..

bu opel arabası da heralde 10 depo benzin veya her yerde var mı bilmem ama en az 15 depo lpg yutar,

fiyatlar bu komşu çocuğunun dediği gibiyse bu seyahatin yolculuk masrafı neredeyse devede kulak kalır toplam maliyet içinde, 2500 km türkiye turu yapsam daha fazla yakarım maliyet olarak tabi- litre daha az olsa da syt

yol maliyetinden ziyade günlük giderler ve konaklama, ayrıca varsa alınan gümrük haraçları belirleyici olacak galiba toplam maliyeti tahmin emekte...
amma sallamış salak morgulus morgulus morgulus morgulus ya da ben o anda totomla dinliyordum demek ki-opelin ön tamponu ve farlarını sökmekle meşguldüm ;)

http://tr.globalpetrolprices.com/diesel_prices/ şu sitedeki fiyatları doğru kabul edersek eğer, o çocuk fransadan gelirken sanırım arap ülkeleri üzerinden gelmiş morgulus morgulus morgulus morgulus

rotadaki ülkelerde motorin ortalama fiyatları 1,60 dolar ile 1,85 dolar arasında..sadece italya epey bi pahalı diğerlerine nazaran, hatta 2,08 lik türkiyeden bile daha pahalı 2,28 dolar yuhh yuhh yuhh

len hemen rotayı değiştireyim dur morgulus çoğu italyada zaten çizdiğim rotanın morgulus morgulus morgulus

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

24 Tem 2014 03:45

kesin kulağım yerine totomla dinlemişimdir bebeyi, 55 yuro demiştir muhtemelen :) 25 yuroya ancak arabistanda dolar o depo :)

duster- ortalama 1,80 dolar litre fiyatından 350 -400 litre arası yakar 6 bin küsür km de, 700 dolar diyelim,

opel 1000 dolar yakar demek ki... onca yeri uçakla gemiyle gezsek daha az mı tutacak.. ;)

arap yarımadasını mı gezsek yav :roll: :roll: :roll:

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

24 Tem 2014 09:27

Hoca sordun sordun hep kendin cevapladın az bir sabrette millet cevap yazsın morgulus morgulus
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

24 Tem 2014 13:27

reis67 yazdı:şimdi , ana başlıklarıyla araştıracağım konular,
1. Rotadaki pek çok ülkeye - tam emin olmamakla beraber yeşil pasaportumla vize sıkıntısı olmadan elimi kolumu sallaya sallaya girip çıkıyorum diye biliyorum ama, bu konuda ekstra bilmem gerekenler neler ?mesela sıkıntı çıkaran ülke var mı ? rotada güvensiz olduğu için kullanmamam gereken ülke-ülkeler veya yollar hangileri ?
2.rotadaki ülkelere giriş çıkışlarda ayakbastı parası adına kim ne kadar yoluyor ?
3. bu ülkelerdeki akaryakıt fiyatları ortalama ne kadar ve buna bağlı olarak yaklaşık 6 bin küsür km.lik seyahatte "tahminen" yakıt sarfiyatım ne kadar olacak,
4.konaklama yapılacak uygun yerler ( noktasal olarak değilse de en azından şehir anlamında ) ve tahmini olarak konaklama giderlerim,
5.dönüş yolunda italya arnavutluk arasındaki feribot geçişi ? hiç bir fikrim yok- tamamen gogulun marifeti, amacım sadece dönüşte balkanları da görüp, çok güneyine inmesem de en azından yunanistanın bir kısmını da görebilmek ve dönüş yolunda son uğrak yerim olarak selanik'i ziyaret etmek .
Selçuk Kardeşim bir hayli uzun tuttuğun soru listeni elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım;
1-2-Yeşil pasaportla Avrupa'da İngiltere dışındaki tüm ülkelere herhangibir vize ya da ayakbastı parası ödemeden girebilir ve 90 güne kadar konaklayabilirsiniz.Avrupa'da güvenlik açısından riskli ülke bence özellikle bizi pek de sevmeyen Bulgaristan'dır.Geri kalanlardan korkmayınız.
Araçla ilgili de şunları söyleyeyim;I-Eğer aracın sahibi sizinle yolculuk yapmıyorsa uluslararası yeminli tercümandan tercüme edilmiş vekaletnamenin yanınızda bulunması gereklidir.Başka türlü bizim sınırı geçemezsiniz.II-Aracınıza yeşil sigorta yaptırmak zorundasınız.Yeşil sigorta bizdeki zorunlu trafik sigortasının Avrupa ülkelerindeki karşılığı olup 1 aylığı 78€ bir yıllığı 315€'dur.Ayrıca trafik kaskosu da yaptırmanız önerilir.Bunun bir aylık primi sizin araca ödediğiniz yıllık kasko priminin 1/10'u kadardır.III-Bunların dışında eğer Yunanistan'dan geçecekseniz uluslararası ehliyet( Turing Otomobil Kurumu'ndan alınır yıllık 373 TL+Her uzatma yılı 200 TL ödenir)edinmek zorundasınız.
3-Rotanızdaki ülkelerde akaryakıt fiyatları bizden biraz daha düşük ortalama 1.35€~4 TL/litre gibi kabaca hesaplayınız
4-Konaklama için Avrupa'da seçenek sonsuz.Yunanistan ve Makedonya için benim yazdığım yerler aile için uygun ve pahalı olmayan yerler.Ayrıca booking.com'dan girerek çok hesaplı hosteller ve oteller bulabileceğiniz gibi "rent apartment in ...(gideceğiniz şehrin adı) şeklinde google'a yazdırarak kiralık mobilyalı apartman daireleri bulabilirsiniz.
5-Arnavutluk'un Durres isimli limanından İtalya'nın Bari,Brindisi,Ancona ve Trieste şehirlerine düzenli feribot çalışmaktadır.Fiyatlar ve bilet için şu başlığa göz atabilirsiniz. http://www.directferries.co.uk/ferries_ ... lbania.htm
Benden bir yardım isterseniz dilimin döndüğünce anlatmaya çalışırım.Eşinize verdiğiniz söz konusunda size kolaylıklar dilerim. :)
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

24 Tem 2014 13:34

erhan bey bütün sorulara cevap vermiş, bende wv nin o kadar az yakmadığını söyleyeyim bari :)
jetta 750-800 gibi gidiyor tabi bu söylediğim manuel 5 vites araçta

birde gezilecek görülecek yerler konusunda daha geniş bir zamanda
burda bilgi ve resim paylaşırım :)

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

24 Tem 2014 14:46

cevaplar için merci.. :idea: moda girdik hemen bakın, merci falan :)

erhen abi detaylar için sağol, ayakbastı parası konusu hoşuma gitti , ingiltere zaten rotada yok,

yeşil sigorta çok bişe değilmiş, heralde rotadaki tüm avrupa ülkelerinde geçerli anladığım kadarıyla..

uluslararası ehliyet isteyen yunanistan dışında şu an için gıcık olduğum başka bir husus yok, pahalıymış meret syt

yunanistanı rotadan çıkarırım kafamı attırmasınlar morgulus morgulus morgulus

selanike nasıl olsa her yıl 18 mayısta sendika şubemizden otobüs kalkıyor-atlar giderim bir gün ;)

bu ülkelerin hemen hepsinde lpg nin yaygın olduğunu gördüm gece nette araştırırken, fiyat da ortalama 0.80 euro civarı
benim araba bu rotada ortalama 15 depo lpg yakar, 30 eurodan yaklaşık 450 euro,

paralı yoldu kıldı tüydü 500 euro yol gideri olur.
yaklaşık 10 gece konaklama olsa 500 euro kurtarır mı ki ?
günlük giderler vs. toplam 1500-2000 euro arası ezer bu rota sanki,

varsa çok bişe değil, hanıma söz verdinse hiç bişe değil :| :roll: :roll: :roll:

feribot 7 saatmiş yuhh çok yavaş bi alet belli, sanırım çok da büyük, fiyatını göremedim ama sorun değil

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

24 Tem 2014 15:19

hocam, kredi kartı kullanıyorsan ykb adios al hatta anne babaya ek kart çıkart ve kampanyaları iyi takip et derim
konaklamayı bedavaya getirirsin

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

24 Tem 2014 18:10

reis67 yazdı:cevaplar için merci.. :idea: moda girdik hemen bakın, merci falan :)erhen abi detaylar için sağol, ayakbastı parası konusu hoşuma gitti , ingiltere zaten rotada yok,yeşil sigorta çok bişe değilmiş, heralde rotadaki tüm avrupa ülkelerinde geçerli anladığım kadarıyla..uluslararası ehliyet isteyen yunanistan dışında şu an için gıcık olduğum başka bir husus yok, pahalıymış meret syt yunanistanı rotadan çıkarırım kafamı attırmasınlar morgulus morgulus morgulus selanike nasıl olsa her yıl 18 mayısta sendika şubemizden otobüs kalkıyor-atlar giderim bir gün ;) bu ülkelerin hemen hepsinde lpg nin yaygın olduğunu gördüm gece nette araştırırken, fiyat da ortalama 0.80 euro civarıbenim araba bu rotada ortalama 15 depo lpg yakar, 30 eurodan yaklaşık 450 euro,paralı yoldu kıldı tüydü 500 euro yol gideri olur.yaklaşık 10 gece konaklama olsa 500 euro kurtarır mı ki ?günlük giderler vs. toplam 1500-2000 euro arası ezer bu rota sanki,varsa çok bişe değil, hanıma söz verdinse hiç bişe değil :| :roll: :roll: :roll: feribot 7 saatmiş yuhh çok yavaş bi alet belli, sanırım çok da büyük, fiyatını göremedim ama sorun değil
Selçuk Kardeşim Durres (Arnavutluk)-Brindisi(İtalya'da çizmenin alt ucu) 3 kişi+1 opel vectra fiyat 180 €.
Bu arada evdeki hesap çarşıya uymaz diye bir söz vardır.15 gün Avrupa+konaklama+günde üç öğün yemek+özel araba ve aile ile yolculuk 1500-2000€ zor derim.Bence o bütçeyi ikiye katlamalısın.Çünkü otobanlarda ücret ödeyeceksin,yanında ailen var Avrupa'da yemek bizdeki gibi çok hesaplı değildir,ayrıca müzeleri gezmek paralıdır vs. vs. sözün özü daima ekstra harcamalar olacaktır.
Ancaakkk Hanıma bir söz verilmişse gerisi teferruat mahiyetinde olacağından sen en iyisi o bütçeyi 3-4.000€ gibi hazırlarsan stres katsayısı düşük bir gezi yapmış olursun.Sana kolay gelsin.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

25 Tem 2014 00:52

hımm, abi zaten yarısı kadar da tedbir koymadan olmaz diye düşünmüştüm ben de,

maksat avrupayı gezip geldik diyebilmek aslında, en iyi yerlerde konaklayalım her müzeye dalalımdan ziyade, mütevazi sayılailecek bir tur kaça patlar onun peşindeyim aslında

yoksa ki hanımı kazıklamak kolay, baktım avrupa yemedi, 2000- 2500 km lik bir ege akdeniz turuyla kandırırım gider utanma

maliyet kesinlikle daha uygun olur da , bizim memlekette en uyuz olduğum şey turistin bir hafta yattığı paraya bir gece yatmak..

otelller gerçekten bizim gibiler için çok pahalı

ancak 6 ay önceden, takvim olarak uygun bir zamana rezervasyon yapıp beklentilerini de biraz küçük tutarak gidip otel tatilini yapıp gelmek..

yok ben akdeniz gezecem, bir gün iki gün konaklayarak baştan başa dolaşacam dersen carttttt.... günlük konaklama zaten çok pahalı, ayaküstü gezerek o gece için yer bulmak iyice pahalı..

aslında bu avrupaya karavanla çıkmalı :)

kayınpederi kafaladım ( maddi katkının dışında- yapım aşamasında katkısı olacak daha ziyade ) karavan yapasımız da var,

sen önce bi suzukiye geri dön hele diyor, azcık totonu da toparla, yaparız diyor...

çekecem evin önüne, 6 ay in-çık, kes-biç- getir götür...tam benlik iş....çok zevkli..

uzun uzun yapım hikayeleri inceledik, 16 dan 18 metreküpe kadar çok minibüs inceledik, çok hoşuma gidenler de oldu ama, modeli biraz yüksek ve özellikli olanlar sağlam para...

sonra birkaç yarım otobüsten yapma karavan inceledim, ( otoyol iveco m27 falan, ya da ısuzu )

bayıldım resmen, olduktan sonra daha geniş ve ferah olsun diyor insan,

bu otoyollardan resmen toki evi kadar karavanlar yapmış adamlar- enfes..diğer jumper vs minibüsten yapılanların yanında 2 oda bi salon ev gibi resmen bunlar :)

şu an beni suzukide yeni proje yapmaktan sonra en çok heyecanlandıran proje bu...

eşim pek sıcak bakmaz gibi geliyordu ama, internette incelettiğim örnekleri görünce fikri çok değişti,

bu kadar ferah ve geniş bişey olsa her yıl en az 15-20 gün çıkarız seve seve diyor,

karavanlar hakkında ön yargısı varmış biraz, çok küçük- dar , imkanları kısıtlı falan gibi..

özellikle iveco ile bütün önyargılarını yıktım geçtim- şu an en az benim kadar istiyor..

iveconun cesaret edip alınabilirse, düşük modelli ( 94-97 arası gibi ) turbo olan modelleri var son derece uygun fiyata,

uzun yolda da düzlerden çok daha rahat olduğu söyleniyor ,

kafama feci yattı, araştırmalarım sürüyor şu an.

kısmetse ölmez kalmazsak kafamda biçtiğim süre suzuki için maksimum 1- 1buçuk yıl,

ondan sonra bir o kadar daha zaman geçtikten sonra başlarım gibi görünüyor karavana..

ya nasip...

bu iki projeyi bitirdikten sonra daha bişeyde gözüm yok, kışın maraba gibi çalış, fırsat buldukça off road,

yazın karavanla düş yola , 70 le gidiyosa 70, 100 gidiyosa 100 hiç önemi yok, bize her yer tatil..

"suzukisini satan bilge " için biraz fazla gözüktüğünün farkındayım ama, benim hayatımda sahip olduğum her şey "çok gerçekçi ve mantık çerçevesinde" düşününce öyle görünür,

son bir yılda çalışma performansım ve gelir düzeyimde - yer değişikliğine bağlı olarak oldukça tatminkar bir tablo oluştu çok şükür zaten mütevazi oldukları için bütün hayallerime-projelerime yeter çok şükür ama,

birkaç yıldır biraz su almıştık bu şartlara kavuşana kadar, şimdi o hasarların onarımıyla meşgulüz kısacası,

Allah sağlık sıhatten imtihan etmesin inşallah, 2-3 , çok sapsa 4 yılda her türlü projemi tamamlayabilirim bu bölgede çalıştığım sürece...

Kullanıcı avatarı
AKTOLGALI
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

26 Tem 2014 15:56

yazmadan edmiyecem önce Erhan beyin tüm yazdıkları doğru en tehlikeli yani güvensiz Bulgaristan hocam 30 küsür bin km yapmış ve pasaportta vize yeri kalmamış birisi olarak tavsiyem bin uçağa turla git o gümrükleri geçmek oralarda meleşmek evdeki hesabın çarşıya uymaması var unutma çok önemli ben eski yugoslavya sorunu varken Bulgaristan- Romanya-Macar -Avusturya- Almanya- Polanya gidip geldim benim Romanyada 2 mağazam vardı imp -exp üzerine her hafta turlardım eskiden vize sorunu Türkiye de vardı ben Romanya dan alıyordum iş sahibi olduğum için Romen ticaret odası hemen alıyordu yolları avucum gibi bilirdim çok Almancı gurbetçileri Bulgar ve Romen Macar polislerinden kurtarırdım şimdi euro bölgesi için bizim ehliyetlere sorun çıkarıyorlar diye duyuyorum benim bu yollarla olan anılarımı yazsam kitap olur ama yinede araçla gidecem dersen o senin ha benzini mazotu dert etmeyin dışarısı ucuz hele Romen de çalıntı satarlar 1/3 fiyatına bedavadır ben 1996 da çekicini üstünde mersedes minübüs onunda içinde 1971 golf arabayı koydum Almanya dan Romene getirmiştim hiç unutmam adam gümrük de bakıyordu araç üstü araç araç içi araç diye şaşırıyordu kısacsı gezmek bence turlarla konaklamak turlarla en güzeli öbür türlü rezillik yakına olur selanik sofya sorun değil uzak birde ülkemizi çok seven yok ki benim iş yaptığım zaman Turgut özal zamanıydı bizi Bükreşte vamada yani gümrükte çiçekle karşılarladı şimdi bizim dilimizle küfür ediyorlarişin bk tarafı en zoruma gidenide bu bulgarlar daha girmeden yol bastı parası otoban parası gir gireme fark etmez sen ülkeye girdinmi yeter birde pis bir sudan geçiri hıfsısıha bizim dilimizde yani ilaçlı sudan geç hastalık bulaştırma oda para girdin ülkeye sıçacak wc yok senden dünya para alır .Ben bu arada bu gezilerimde zaman zaman Moldova dahil turbo dizel golf gti vardı ve Romen plaka idi Avrupada çok rahat ediyordum TR olsa idi Hoku yemiştim çok ceza yerdim hatta ehliyetim giderdi Benim 110 ile radarı geçtiğim yerde 60km giden Türk ve Almancıları çevirip ceza yazarlardı Bulgarda çok oldu ben ceza yemeden geçerdim hayret ederdim 2 defa ceza yedim biri dört yol kavşağında yavaşlamadım diye oda yol boştu gece 3 de adam peşime takıldı yazdı diğeride Bükreşte karşıdan karşıya geçerken yaya olarak yedim onuda gümrük çıkışı ödedim öyle bir anıdır benim hırsızlardan korunmak da cabası hemde resmi elbiseli hırsızlar vardı yollarda bugünde duyuyoruz haberlerde herkese iyi yolculuklar dilerim.
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com
Tolgay ayvaz
Nissan Terrano II 2.7 A/T 99 Model ile sahalara geri dönüş

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

27 Tem 2014 20:14

Reis bee,
Gel sen erken rezervasyondan avrupayı turla dolaş bence,
Siğortası uluslararası ehliyeti kapısı pencersi yolu yordamı kılı tüyü bir sürü iş sen sinirli adamsın orada polisi gümrükçüsünü döver möversin başına iş alma , turla anlaş adam gibi gezdirsinler seni ama orada da ekstralar oluyor anlaşmanı sıkı yap sonra tur rehberini dövmee morgulus bi sürü eziyetten kurtul hem o kadar yolu direksiyon sallıyacan ikinci günden sonra turşu olusun müzelerde uyursun vallah. Bunu bi düşün bence.. ;)
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

29 Tem 2014 01:27

Asvalt arabası ekürimi çabucacık bozdu.. yuhh :(

uzun yolcu tırcı ,otöbüscü filan zannediyo kendini.. morgulus

dönüşde ise bi uzakdogu çin caponya yapıp gelebilirde.. :roll:
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
tolga1453
Çavuş
İletişim:

10 Ağu 2014 01:07

Adamı korkutmayın yahu :) yıllardır yüzlerce insan arabası ile karavanı ile geziyor :)
Tolga BAYRAKTAR (42) O rh (+)
Suzuki Samurai 1.3 93 Model
Grand Vitara 2.0 2004 Otomatik
Memleket:Rize-Fındıklı Doyduğu Yer: İstanbul-Halkalı
http://www.nosoni.com
Nosoni Doğa Sporları Malzeme ve Ekipmanları

“SUZUKI - KARŞILAŞTIRMA - İNCELEME - GENEL KONULAR” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 69 misafir