2000/2003 1.6 Vitara JLX Hakkında Tavsiyeler!

SUZUKI - COMPARATIVE - REVIEWS - GENERAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

hknnn
Er
İletişim:

2000/2003 1.6 Vitara JLX Hakkında Tavsiyeler!

04 Tem 2014 16:01

Evet, arkadaşlar biliyorum forumda bu araçla ilgili birçok konu var. Ben, fırsatım oldukça bu konulara uzun uzun bakıyorum ancak yine de güncel deneyimler, bilgiler, kullanıcı yorumları vb. bunları dikkate almak istiyorum. Çünkü aracı aldığımda pişman olmak istemiyorum. Gelelim konunun özüne:

Şu an mevcut binek bir aracım var. Öte yandan da vazgeçemediğim bir 4x4 tutkum, doğa, kamp vb. tutkum. Çok bir bütçem yok. Maksimum elimdekini de sattığım takdirde 20 bin olur. Hadi diyelim zorlamayla 22 bin olsun. Bu bütçeyle hem uzun yol (gündelik kullanım da dahil bu uzun yolun içine) hem de bahsettiğim tutkularımı yerine getirecek, çok ağır arazi şartlarında zorlamayacağım ama beni de karda, çamurda yolda bırakmayacak bir araç arayışındayım.

Bu bütçeyle en uygun, en ekonomiği JLX gözüküyor. Ancak internet ilanlardaki araçların piyasası bir hayli yüksek gerçekten. Bu da ayrı bir konu. Benim tecrübeli arkadaşlardan öğrenmek istediklerim asıl şunlar:

1.Bu araç, uzun yolda, gündelik kullanımda bir otomobil kadar olmasa da yaklaşık olarak onun kadar rahat ettirir mi?
2.Yakıt olarak ekonomik midir? (LPG ile ne kadar ekonomiktir?) (kesinlikle aynı kefeye koyulup kıyaslanamaz ama ben şu an binek aracımla şehir dışı ortalama 18/19 kuruş LPG'de yakıyorum. Kışın da 21 kuruşa falan çıkıyor.)
3. Sağlamlık, yol tutuşu, sorunsuzluk konularında nasıldır?
4.Yedek parça fiyatları; yaygınlığı ve dilinden anlayan ustasını bulmak gibi durumlarda nasıldır? İstanbul'da ikamet etmediğim için internet üzerinden parça temini yapabileceğim sağlam, güvenilir bir yer var mı? (Şu anki aracımda bu yolu izliyorum.)
5.Arazi performansı nasıldır? (Çok ağır arazi şartlarında kullanacak olmasam da yine önemlidir. Örneğin görev yaptığım yerle memleketim arasında kışın zorlu sayılabilecek kesimler var. Bu noktalarda lastik vb. koşullar uygun olduğunda gereken performansı gösterir mi, yoksa binek araçlar gibi uğraştırır mı :) )
6. 5. soruyla ilgili olarak 1.6 motor, bu araca yeterli midir?
7. Forumdaki başlıklardan okuduğum kadarıyla ilk dikkat çeken sıkıntısı hararet göstergesi. Sürekli dönen fanı ve kışın aracın geç ısınmasına sebep olması. Yanıltan hararet göstergesinin conta yaktırması, elektrikliye döndürülen fanlar. (Diyeceksiniz ki bunlarla şu an bir işin yok ama gel gelelim ki hararet konusu maalesef ciddi bir konu. Eski aracımda da gösterge yüzünden conta yakmışlığım vardır :) )
8. Manuel ve otomatik hub konusu. Bu modellerde sanırım otomatik kullanılmış. Manuele çevirip daha sağlam olduğunu söyleyenler var.
9. Temiz görünen araçlara 24/25 isteyenler bile var. 2000/2003 model araçlar için biraz fazla değil midir? (Zaten 2003 modelleri de pek yok sanırım. Ağırlıklı olarak 2000 ve 2001'ler var.)
10.Ne kadara kadar para verilir bu araçlara?

Sonuç olarak tavsiye eder misiniz? Kullanan ve bilgisi olan tüm arkadaşlarımın tecrübelerini bekliyorum. Konu kirliliği yaptıysam affola.
Şimdiden herkese teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: 2000/2003 1.6 Vitara JLX Hakkında Tavsiyeler!

04 Tem 2014 16:23

Cevapların sorunlarınzın altında. 8-)

1.Bu araç, uzun yolda, gündelik kullanımda bir otomobil kadar olmasa da yaklaşık olarak onun kadar rahat ettirir mi?
(Uzun yolda ve şehir içinde normal ortalama bir binek araç kıvamındadır.

2.Yakıt olarak ekonomik midir? (LPG ile ne kadar ekonomiktir?) (kesinlikle aynı kefeye koyulup kıyaslanamaz ama ben şu an binek aracımla şehir dışı ortalama 18/19 kuruş LPG'de yakıyorum. Kışın da 21 kuruşa falan çıkıyor.)
Yakıt olarak durumuna göre şehir içi (12-14 LT LPGtüketir) şehir dışı dahada azdır.

3. Sağlamlık, yol tutuşu, sorunsuzluk konularında nasıldır?
Sağlamdır, yol tutuşu ortalama bir araçdan biraz daha kötüdür, dengesiz değildir. Modifiye edildikten sonra biraz daha kötüleşir.

4.Yedek parça fiyatları; yaygınlığı ve dilinden anlayan ustasını bulmak gibi durumlarda nasıldır? İstanbul'da ikamet etmediğim için internet üzerinden parça temini yapabileceğim sağlam, güvenilir bir yer var mı? (Şu anki aracımda bu yolu izliyorum.)
Dilinden anayan usta malesef İStanbulda 7-8 kişi şehir dışı yok gibi..Parçaları orta şeker ne ucuz ne pahalı, yerli otolara göre yüksek tabiki.

5.Arazi performansı nasıldır? (Çok ağır arazi şartlarında kullanacak olmasam da yine önemlidir. Örneğin görev yaptığım yerle memleketim arasında kışın zorlu sayılabilecek kesimler var. Bu noktalarda lastik vb. koşullar uygun olduğunda gereken performansı gösterir mi, yoksa binek araçlar gibi uğraştırır mı :) )
Uygun lastik ile arazi performansı etkileyi derecede iyi.

6. 5. soruyla ilgili olarak 1.6 motor, bu araca yeterli midir?
Yeterli kısmı kişiden kişiye değişir genel olarak düzde orta şeker, rampalarda biraz cansızdır.Yokuş aşağı rokett morgulus

7. Forumdaki başlıklardan okuduğum kadarıyla ilk dikkat çeken sıkıntısı hararet göstergesi. Sürekli dönen fanı ve kışın aracın geç ısınmasına sebep olması. Yanıltan hararet göstergesinin conta yaktırması, elektrikliye döndürülen fanlar. (Diyeceksiniz ki bunlarla şu an bir işin yok ama gel gelelim ki hararet konusu maalesef ciddi bir konu. Eski aracımda da gösterge yüzünden conta yakmışlığım vardır :)

Hararet sıkıntısı yok, bende olmadıysa kimsede olmaz %100 garanti ederim canını çıkarttım tık demedi..Kötü usta var diyelim..japon yapmış..
Fan sürekli dönmez termik var gerektiğinde döner yanlış bilgi.

8. Manuel ve otomatik hub konusu. Bu modellerde sanırım otomatik kullanılmış. Manuele çevirip daha sağlam olduğunu söyleyenler var.
Otomatik hub gayet sağlam..ama bir ürünü canı çıkmış ve hurda olduktan sonra hala arazide zorlarsanız o parça kötü değildir, değiştirmeyen zihniyette hala yürürmü diyen mantıkda sorun vardır.. değişim aşamasında ucuz olduğu için manual'e geçilip otomatik hub rahatlığına veda edilir durum budur.

9. Temiz görünen araçlara 24/25 isteyenler bile var. 2000/2003 model araçlar için biraz fazla değil midir? (Zaten 2003 modelleri de pek yok sanırım. Ağırlıklı olarak 2000 ve 2001'ler var.)
o rakamlara 3 kapı grand alınır.. ;)

10.Ne kadara kadar para verilir bu araçlara?
Gönlünüzden ne geçerse o ;)

11-Sonuç olarak tavsiye eder misiniz? Kullanan ve bilgisi olan tüm arkadaşlarımın tecrübelerini bekliyorum. Konu kirliliği yaptıysam affola.
Bütçenize göre değerledirin karar verin..yapılmış temiz bir araç bulup almak daha ucuza gelecektir, bunu unutmayın..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
AKTOLGALI
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

04 Tem 2014 16:47

öncelikle suzuki dünyasına ayak basmak isteğiniz çok güzel aile harikadır araç seçiminize gelince evet jlx hakkında sitede yok yok denecek kadar bilgi vardır bu araçların geç biryerde daha yazmıştım 99 kadar olanlar japon sonrası ispanyol dur tek kapı 5 kapı olarak mevcuttur vitara dan sonra grand vitara üretilmiş 2005 e kadar sonrası malum yeni kasalar uzun yolda çok rahat ettirmez. Bir otomobil havası yoktur bu araçlar arazi için tasarlanmış olup araziye girenlerde ilave değişiklikler yapap kullanırlar yakıt konusu Otomatikler normale göre 1-2 litre fazla yakar lpg siz suzuki zor otopark müdavimi olur sonra lpg uyumları da sıkıntı yok aldığınız aracın temizliği çok önemli fiyatları yüksek diyorsunuz ama inanın daha sonra hak verirsiniz o fiyatlar bile çoğu satıcının çok çok maliyetlerinin altında dır sizin gördüğünüz 22-23 fiyattaki araçlar sahibi tarafından 30 bin harcanmış araçlardır diri ve temiz tutmak maliyetlidir hele ki parça konusunda sıkıntılı bir piyasaya sahibseniz yakıtlar 1.6 ve 2.0 araçlarda farklılıklar gösterir manuel de ve otomatik de olduğu gibi, yakıt şu yakar diyemem normal yolla arazi bayağı fark ettirir standart araçla kit ve lastik kupa yükseltmesi olan araçlar farklı verileri olur birde petrol piyasası varya syt syt syt onlara da yetişemiyoruz ama 2.0 için 15-16 litre lpg şehir içi yakar 1,6 için 12-13 litre standart olursa yakar derler yol ve sürücü şartları değişir arazi vitesleri durarak geçer sonrada geri gidip 3-4 metre kadar hubları rahatlatmak gerekir aks parçalarını bulmak pahalı ve biraz sıkıntılıdır çıkma çarşısı sağ olsun hararet konusu evet sıkışınca dikkat etmek lazım jlx lrde Oğuz abim 2.0 v6 konusunda mastır yaptı şu anda da xl7 konusunda doktora tezini hazırlıyor en büyük üstadlarımız dan dır sağ olsun herkese yardımcı olur ist. ank. dışı anadoluda bakımları sıkıntılı duyuyorum servis ve usta konusunda dezavantajları var ama her kullanan arkadaşa ve banada sorarsan yolda bırakmayan orman arazi dostu bakımlarını düzgün yaptıkça seni hiç bırakmak istemeyen makineler dostturlar ayrılmak çok zordur meşakkatli olsa da güzel ve sağlam araçlardır ha şunu unutmadan ispanyol ve japon da beygir farkı vardır azda olsa ama japon daha sağlamdır ve daha çok tercih edilir fiyat konusunda her araç kendine ve sahibinin ihtiyacına göre değişir yoksa piyasa 23-24 gibi rakamları bence şaseli ve bir o kadar sağlam araçlar için gerçeği yansıtmamaktadır ama suzuki ülkemizde böyle satıcının ilgisizliği mi desem artık şöyle bakarsanız sembol Renault 1,0 motorlu benzinli 45000 tl den satışa sunuluyor asfalt tenekeleri diyorum ben onlara sıfır güvenlik oysa Dacia Dustere yeni yokuş kalkış desteği konulmuş reklam ediyorlar bende ki 99 granda standart konulmuş anlayın yani kıyas açısından benden bu kadar diğer arkadaşlarım da yazarlar şimdiden hayırlı olsun iyi günler dilerim
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com
Tolgay ayvaz
Nissan Terrano II 2.7 A/T 99 Model ile sahalara geri dönüş

hknnn
Er
İletişim:

04 Tem 2014 16:50

Sayın Admin, öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Evet, fiyat konusunda aslında ''Gönlünüzden ne geçerse'' diyerek çok da güzel ifade etmişsiniz keşke araç sahipleri de böyle düşünse :) Ben, ilk aracımı alana kadar hep yerli araç kullandım. Yani çocukluğumuz dahil hep yerli arabalarla geçti. Ta ki 4 sene öncesinde acil araç ihtiyacı doğduğunda araştırmadan aldığım opel astra F aracıma kadar. Gerçi, sağ olsun beni hiç pişman etmedi ama bu sefer ben iyice araştırıp etmeden almak istemiyorum.

Piyasası gerçekten uçuk gibi görünüyor internetteki ilanlarda. Gerçi aramadan kesin bilinmez ama üç aşağı beş yukarı belli gibi. En çekindiğim nokta da bu aracın dilinden anlayanını bulmak kısmı. Siz de belirtmişsiniz ki İstanbul dışında hele de benim gibi küçücük bir ilçede bunun ustasını bulmak pek de mümkün olmaz. Sonuçta imkanları kısıtlı bir yerde böyle durumlarla karşılaşmak hoş olmaz. Tabi illaki arızalanacak diye de bir şey yok ama her ihtimali düşünmeden de edemiyoruz.

Tam da bu noktada ve de araştırmalar derinleştikçe sanki kafa karışıklığı da artıyor gibi.

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

04 Tem 2014 17:01

hknnn yazdı:Sayın Admin, öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Evet, fiyat konusunda aslında ''Gönlünüzden ne geçerse'' diyerek çok da güzel ifade etmişsiniz keşke araç sahipleri de böyle düşünse :) Ben, ilk aracımı alana kadar hep yerli araç kullandım. Yani çocukluğumuz dahil hep yerli arabalarla geçti. Ta ki 4 sene öncesinde acil araç ihtiyacı doğduğunda araştırmadan aldığım opel astra F aracıma kadar. Gerçi, sağ olsun beni hiç pişman etmedi ama bu sefer ben iyice araştırıp etmeden almak istemiyorum.

Piyasası gerçekten uçuk gibi görünüyor internetteki ilanlarda. Gerçi aramadan kesin bilinmez ama üç aşağı beş yukarı belli gibi. En çekindiğim nokta da bu aracın dilinden anlayanını bulmak kısmı. Siz de belirtmişsiniz ki İstanbul dışında hele de benim gibi küçücük bir ilçede bunun ustasını bulmak pek de mümkün olmaz. Sonuçta imkanları kısıtlı bir yerde böyle durumlarla karşılaşmak hoş olmaz. Tabi illaki arızalanacak diye de bir şey yok ama her ihtimali düşünmeden de edemiyoruz.

Tam da bu noktada ve de araştırmalar derinleştikçe sanki kafa karışıklığı da artıyor gibi.
Hocam 15 aydır araştırdığına göre kafana ve kesene göre araç bulamamışsın aradığın baktığın arabalar 10-15 yaşına gelmiş tamamen olmasa da %50 ne çıkarsa bahtına küçük şehirdeyim diyosun bulaşma derim bin astraya devam et hele ki o yakıt değerlerinden sonra çok üzülürsün anladığım kadarıyla çok araştırıp tek atış yapmak niyetinesin bu arabalar çok ekonomik değiller boşuna maceya girme benim fikrim ;)
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

hknnn
Er
İletişim:

04 Tem 2014 17:10

e.deren yazdı:
hknnn yazdı:
Hocam 15 aydır araştırdığına göre kafana ve kesene göre araç bulamamışsın aradığın baktığın arabalar 10-15 yaşına gelmiş tamamen olmasa da %50 ne çıkarsa bahtına küçük şehirdeyim diyosun bulaşma derim bin astraya devam et hele ki o yakıt değerlerinden sonra çok üzülürsün anladığım kadarıyla çok araştırıp tek atış yapmak niyetinesin bu arabalar çok ekonomik değiller boşuna maceya girme benim fikrim ;)
Herkese tekrar teşekkürler. Hocam, siteye üyeliğim 15 aylık. O tarihten beri çoğu konuya fırsat buldukça bakıyorum ama arayış son bir aydır falan yoğunlaştı. Evet, çok küçük bir ilçede görevliyim. Birkaç yerli ustası hariç, usta falan yok. Bu aracımla da önemli bakımları Samsun'daki özel servisimde yaptırıyorum. Onun dışında rutin bakımlar için gerekli parçaları netten alıp görev yaptığım yerde yaptırıyorum.

Maalesef kafamıza ve kesemize göre de araç bulmak zor. Evet, aldığımda da en az bu aracımda olduğu gibi bir 4/5 sene binerim büyük ihtimalle.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Tem 2014 17:16

Üstad iyi temiz kurcalanmamış bir suzuki bulursanız uzun yıllar arıza problem görmeden gidersiniz (bakımla) ağır bir sorunu olursa, kamyona atıp istanbula göndermek ve sıfırlayıp dönmek gibi çözümler var, genelde bozulmaz derim..
Site Admin

hknnn
Er
İletişim:

04 Tem 2014 18:17

Malum sitedeki ilanlardan birkaç örnek:

1. İlan nu. : 164402298 (87.000 km'de olduğu yazılı.)
2. İlan nu. : 170679929
3. İlan nu. : 169055551
4. İlan nu. : 168482720
5.İlan nu. : 167907093
6. İlan nu. : 162499806

hknnn
Er
İletişim:

25 Tem 2014 22:20

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-a ... 4880/detay

arkadaşlar linkteki araç nasıl sizce? daha aramadım gerçi sahibini. fiyatı biraz fazla yazılı gibi.

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

26 Tem 2014 00:48

heeyy, opelci hoşgeldin ;)

arkadaşlar hakan benim yeni forumlarımdan birinde karşılaştığım bir aday suzukicidir

orda elimden geldiğince bilgi vermeye çalışmıştım kendisine :)

hakan sen epey olmuş yahu bizim dergaha üye olalı :)
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

hknnn
Er
İletişim:

26 Tem 2014 02:45

Sağ ol abi teşekkür ederim ilgin için. Hoş bulduk. Evet, siteye üyeliğim epey oldu. Araştırmalara başlarken ilk adımlarından biriydi buraya üye olmak. Bugün bi jlx gördüm marketin önünde. epey temizdi. sahibini bekledim yarım saat, adam gelmedi :) biraz daha yakından inceleyecektim. sonra samsundaki şu ilan gözüme çarptı.

“SUZUKI - KARŞILAŞTIRMA - İNCELEME - GENEL KONULAR” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir