Panasonic Lumix DMC FZ28

FOTOĞRAF DÜNYASINDAN TÜM HABERLER GEZİLER

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Cermen
Onbaşı
İletişim:

Panasonic Lumix DMC FZ28

26 Oca 2010 12:33

Panasonic FZ28 Megazum fotoğraf makinesi kompakt ölçülerde olmasına rağmen 18x zum yeteneğine sahip. Beklendiği üzere çözünürlük 8 megapikselden 10 megapiksele yükseltilmiş ve geniş açı değeri biraz daha arttırılıp (27mm) telefoto değeri de biraz (486mm) yükseltilmiş. Bunun yanı sıra, video modunun çözünürlüğü de 1280 x 720 piksele yükseltilmiş ve çekilen fotoğraflar öncekine nazaran biraz daha geniş olan 2.7 inç büyüklüğündeki çözünürlüğü de 230.000 piksele arttırılmış olan LCD ekranda izlenebiliyor. Bunlar küçük farklar olmalarına rağmen Panasonic'in LUMIX FZ28 modelini duyurması için yeterli nedenler.

Resim

Tasarım açısından bakıldığında, Panasonic LUMIX FZ28 fotoğraf makinesi kendisinden önceki model ile neredeyse aynı çizgide. Açıkçası bu tasarım çizgilerini değiştirmek için ne bir sebep ve ne de bir gereklilik bulunuyor.
Hiç şüphesiz, kompakt megazum fotoğraf makinelerinin en büyük avantajı, neredeyse standart kompakt fotoğraf makineleri kadar kolay olan kullanım özellikleri ve gelişmiş modellerde görebileceğiniz ilave çekim seçenekleri ve zenginliği. Kullanım özellikleri ve çekim olanakları söz konusu olduğunda Panasonic FZ28 ile işler iyi yürüyor. Kamera otomatik çekim moduna getirilerek etkin MEGA O.I.S. görüntü sabitleyici sistemin de yardımıyla kullanıcılar her türlü fotoğrafı çekebilirler. Ama eğer gözü pek ve iddialı bir kullanıcıysanız makinenin S/A/M modlarının sunduğu çeşitli çekim esnekliklerini tercih edebilirsiniz.
Kameranın Leica objektifi netlik konusunda görüntülerin merkez kısımlarında olduğu kadar kenarlarında da süper bir performans sergiliyor.

Resim

Resim

Resim

Resim
Banu Köker
İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

26 Oca 2010 12:38

Ben Panasonic FZ 18 Modelini kullanıyorum, çokda memunun performansı fotoğraf kalitesi, çekim modları , telelens ile müthiş bir makina, genel yorumlar dürbün gibi yaklaştırıyor şeklindedir, gerçektende öyle.

FZ28'de ise bu özellikleri, seri çekim modlarını saniyede 6 kare gibi çok iyi yerlere çekmişler, FZ28 Fiyat&Performans değerlendimesinde verilen ücretin fazlasını veren bir makinedir herzaman.
Site Admin

Cermen
Onbaşı
İletişim:

26 Oca 2010 12:52

Hakan beyy ilk satırlardaki karşılaştırmalara dikkat ederseniz benim makinem sizinkine birazcık da olsa fark yapıyor! :) Şaka bir yana senin sayende bu tercihi yaptım çok da iyi yapmışım teşekkürler..
Sanırm Derkan da Panasonic SLR like serisinden kullanıyordu..
Banu Köker
İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

26 Oca 2010 12:57

Banu güzel makineymiş yaw, gidip kendi makinemi biraz daha seveyim , kendisine emekleri için teşekür edeyim :)
Site Admin

Cermen
Onbaşı
İletişim:

26 Oca 2010 15:48

Değerli paylaşımın için teşekkürler, bu konudaki detayın altını sayende çizmiş olduk.Almayı düşünenler için yol gösterici olacaktır bu tür bilgiler.
Fotoğraf sanatındaki donanım ve tecrübem senin kadar geçmişe dayanmadığından DSLR makinelere cesaret edememiştim.En azından belli bir süre benim ihtiyaçlarıma cevaplamaya devam edecek..Ayrı başlıklarda DSLR yelpazesini de burada açar bilgilere sunarız.
Banu Köker
İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

26 Oca 2010 16:55

FZ18-28 modelleri için 27-28mm geniş açısı ve F2.8 diyaframı iyi işler çıkartıyor. Sabit objektiflere göre çok güzel bir deger.

Bilirsiniz SLR makinelerin default fabrika çıkış lensleri 50mm il başlar ki geniş açıda çok yetersiz kalır.

Bu cihazlarda Leica olması büyük artı çok haklısınız. 18x optik zoomda hissedilir kayıplar var tabiki :) ISO performansı konusunda haklısınız,
gece çekimleri için nekadar ayar yapsanızda bir SLR performansı yok.

Ama tripod, iyi ayar ile bişilerde yapılmıyor degil. Fiyat performans ve kabiliyetleri karşılaştırınca FZ18 ve 28 serileri alınabilir cihazlar diye düşünüyorum.

Pratik gerekli durumlar ve Offroad ile uğraşanlar için ideal çözüm gibi duruyor.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

27 Oca 2010 09:54

Bu konuda haklısınız, ayrıca sohbet çok keyifli gidiyor, derinlik anlamında Lens kalitesi ve CCD senör büyüklüğü ve kalitesi çok önemli, FZ18/28 Ortalama performan veriyor diyebiliriz...(Fiyat/Performans açısından).
Nekadar az mercek, okadar yüksek keskinlik ve kalite, nekadar büyük CCD sensör okadar iyi ve kaliteli fotoğraf...
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

27 Oca 2010 14:27

%100 Haklısınız, teşhisler ve tadaviler çok dogru..keyifli bir sohbet oldu teşekkür ederim..
Site Admin

“HABER VE DUYURULAR ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir