Kış Geldi Basit Ama Etkili Öneriler

GENERAL VEHICLE SYSTEMS

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

mar61
Er
İletişim:

Kış Geldi Basit Ama Etkili Öneriler

18 Kas 2011 13:03

Merhaba sevgili Suzuki4x4 Türkiye üyeleri.
Yılların birikimi ve tecrübesi ile sizlere basit ama faydalı ip ucları.

Kış geldi dışarda soğuk var arabanızın üstü karla örtülmüş kapılar acılmıyor,saatlerce uğraşmak yerine
kapı fitillerine ve cam fitillerine eczaneden temin edeçeğiniz vazelin sürün kapı kilitlerine de anahtarınızı vazelin
kutusunu daldırın ve kilit lere sokun ,bir daha asla dışarda kalmassınız.

Şiddettli kar yağışlarının ardında camlarda oluşan buzları çözmek zordur onun için ön camı örteçek şekilde gazete kağıdı koyun ertesi sabah uğraşmassınız.

Soğuk havalarda asla el firenini çekili bırakmayın,

Donmuş bir camı hele elektrikliyse açmaya kalmayın motora zarar verirsiniz,

sabah geldiniz lastikler soğuktan yere yapışmış asla tek yönde hareket etmeyin aracı çalıştırdıktan sonra aracı esnetin yani ileri geri hafif hareket ettirin lastik parçaları buzun üstünde kalmaz,

Soğuk havada aracı çalıştırdınız ve motorun ısınmasını bekliyorsunuz, çok beklemeyin 5 saniye yeterlidir aksi taktirde motorun icindeki buhar katalizörde kalır ve bozulmasına sebebiyet verir,yavaş gaz vererek hareket halinde motoru ısıtmak daha faydalı olur.

Hepinizin kış sezonunu kazasız gecirmenizi temenni ederim.
mar61
m.akif ruli.

Kullanıcı avatarı
antalya_mehmet
Uzman Çavuş
İletişim:

Re: Kış Geldi Basit Ama Etkili Öneriler

21 Kas 2011 11:17

Bu faydalı bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim. Umarım bilgi eklemek isteyenler olur.
Mehmet ÇAKIRER B Rh+
1995 Vitara V6 2.0 (Design by Oguz1134)
Nam- diğer "prototype"
Yaş 37
Alanya / ANTALYA

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

22 Kas 2011 16:37

mar61 yazdı:Soğuk havada aracı çalıştırdınız ve motorun ısınmasını bekliyorsunuz, çok beklemeyin 5 saniye yeterlidir aksi taktirde motorun icindeki buhar katalizörde kalır ve bozulmasına sebebiyet verir,yavaş gaz vererek hareket halinde motoru ısıtmak daha faydalı olur.
Merhabalar tüm güzel öneriler için teşekkür ederim. Ancak motoru çalıştırıp 5. saniyede hareket etme fikri çok çok yanlış bir uygulama, bu noktada farklı düşünüyorum. Fikrimi belirtmek isterim, lütfen yanlış algılamayın.

Hava ısısı örnek 0 Derece = Motordaki piston segman blok, krank her şey=O derece bu sırada kertedeki yağda sıfır derece ısıda bu şekildeyken hareket etmek son derece sakıncalı bir durumdur.

Sabah yataktan kalkar kalkmaz yürümeye çalışmak gibi bir şey. Motordaki yağlama sisteminin ve otomatik jkle sisteminin ısınıp normal rölantiye dönmesini beklemek gereklidir.

Motor blok ısının yük altında olmadan artması yani rölanti veya biraz üzeri konumda veya otomatik jikle sistemi ile min. 2-3 dk kadar çalıştırılmalı veya biraz oyalanmalı araç ısınmaya başladıktan sonra, yağlama sistemi ve motor ısısı kendine geldikten sonra hareket etmelidir.

Soğukken hareket etmek, metaller üzerinde oluşan gerilim, yetersiz motor ısısı ve yetersiz yağlama basıncı yetersizliği sebebiyle doğru değildir.

Katalizörde ise buhar (Nereden gelir anlayamadım) kalma ihtimali mümkün değil 1600Cc bir motor jiklede 2000Devirde 1 dakikada 3200 Lt hava devir daim yapar, bu miktarda havanın katalizör üzerinden akışı sırasında orada hiç bir şey kalmayacaktır ki ilk birkaç dk içinde katalizör iç ısısı 150-200 C dereceye yaklaşacaktır.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

22 Kas 2011 22:25

sabah marşa basmadan önce ön tekerlere bir iki tekme atın zira kışın sıcak motoru hissedip kaputun altında uyuyan kedi felan varsa onada sizede yazık olmasın uyandırın onu

ByBira
Mareşal
İletişim:

23 Kas 2011 08:26

Ben yıllar önce 131'in V kayışına dolamıştım bir tane :( :(
Lastiğe tekme atmak iyi fikir

Kullanıcı avatarı
antalya_mehmet
Uzman Çavuş
İletişim:

23 Kas 2011 09:08

sahin05 yazdı:sabah marşa basmadan önce ön tekerlere bir iki tekme atın zira kışın sıcak motoru hissedip kaputun altında uyuyan kedi felan varsa onada sizede yazık olmasın uyandırın onu
Daha iki gün önce arkadaşlar uyardı arabandan kedi sesi geliyor diye, indim aşağıya ve öyle lastiğe tekmeyle falan da kaçmadı, hatta motor kaputuna vurmama rağmen beklemiş, taaki kaputu açana kadar :|
Mehmet ÇAKIRER B Rh+
Nam- diğer "prototype"
Yaş 37
Alanya / ANTALYA

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

23 Kas 2011 09:14

Burada herhalde , çalıştırırken marşı en çok beş saniye basın denmek istendi sanırım morgulus
İzzet Mağden (A rh+) / Yaş : 47.184
Kağıthane-İSTANBUL
Toyota Hilux 1992 2.8 LN106 *** GOLYAT***
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

Kullanıcı avatarı
antalya_mehmet
Uzman Çavuş
İletişim:

23 Kas 2011 09:26

izogrand yazdı:Burada herhalde , çalıştırırken marşı en çok beş saniye basın denmek istendi sanırım morgulus
morgulus morgulus morgulus
Mehmet ÇAKIRER B Rh+
Nam- diğer "prototype"
Yaş 37
Alanya / ANTALYA

cenk

23 Kas 2011 12:11

Yaz ve kış olmak üzere sabah yada öğlen akşam farketmez çalıştırırım lpg ye kendi kendine geçene kadar beklerim sonra yola çıkarım ve kesinlikle tavsiye ederim 2 dakika bekleyin 400.000 500.000 km motora ellemeyin

4L
SITE ADMIN
İletişim:

23 Kas 2011 14:15

Offroadpassion yazdı:
mar61 yazdı:Soğuk havada aracı çalıştırdınız ve motorun ısınmasını bekliyorsunuz, çok beklemeyin 5 saniye yeterlidir aksi taktirde motorun icindeki buhar katalizörde kalır ve bozulmasına sebebiyet verir,yavaş gaz vererek hareket halinde motoru ısıtmak daha faydalı olur.
Merhabalar tüm güzel öneriler için teşekkür ederim. Ancak motoru çalıştırıp 5. saniyede hareket etme fikri çok çok yanlış bir uygulama, bu noktada farklı düşünüyorum. Fikrimi belirtmek isterim, lütfen yanlış algılamayın.

Hava ısısı örnek 0 Derece = Motordaki piston segman blok, krank her şey=O derece bu sırada kertedeki yağda sıfır derece ısıda bu şekildeyken hareket etmek son derece sakıncalı bir durumdur.

Sabah yataktan kalkar kalkmaz yürümeye çalışmak gibi bir şey. Motordaki yağlama sisteminin ve otomatik jkle sisteminin ısınıp normal rölantiye dönmesini beklemek gereklidir.

Motor blok ısının yük altında olmadan artması yani rölanti veya biraz üzeri konumda veya otomatik jikle sistemi ile min. 2-3 dk kadar çalıştırılmalı veya biraz oyalanmalı araç ısınmaya başladıktan sonra, yağlama sistemi ve motor ısısı kendine geldikten sonra hareket etmelidir.

Soğukken hareket etmek, metaller üzerinde oluşan gerilim, yetersiz motor ısısı ve yetersiz yağlama basıncı yetersizliği sebebiyle doğru değildir.

Katalizörde ise buhar (Nereden gelir anlayamadım) kalma ihtimali mümkün değil 1600Cc bir motor jiklede 2000Devirde 1 dakikada 3200 Lt hava devir daim yapar, bu miktarda havanın katalizör üzerinden akışı sırasında orada hiç bir şey kalmayacaktır ki ilk birkaç dk içinde katalizör iç ısısı 150-200 C dereceye yaklaşacaktır.
bende aynı noktada takılmıştım. Hele hele aracınız turbo diesel ise mutlaka hareket etmeden önce 1 dakika rölantide çalıştırın. Zaten yeni nesil tüm binek turbodizel araçların kapısında camında "turbonun yağlanması için bekleyiniz" anlamına gelen bir uyarı yazıyor.
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

24 Kas 2011 09:48

Ozaman özetler ve toplarsak yazılanları

Kışın Yapılmasında Fayda Olan Uygulamalar

1-Arabanızın üstü karla örtülmüş kapılar acılmıyor,saatlerce uğraşmak yerine kapı fitillerine ve cam fitillerine eczaneden temin edeçeğiniz vazelin sürün kapı kilitlerine de anahtarınızı vazelin kutusunu daldırın ve kilit lere sokun ,bir daha asla dışarda kalmassınız.

2-Şiddettli kar yağışlarının ardında camlarda oluşan buzları çözmek zordur onun için ön camı örteçek şekilde gazete kağıdı koyun ertesi sabah uğraşmassınız.

3-Soğuk havalarda asla el firenini çekili bırakmayın,

4-Donmuş bir camı hele elektrikliyse açmaya kalmayın motora zarar verirsiniz,

5-Sabah geldiniz lastikler soğuktan yere yapışmış asla tek yönde hareket etmeyin aracı çalıştırdıktan sonra aracı esnetin yani ileri geri hafif hareket ettirin lastik parçaları buzun üstünde kalmaz,

6-Soğuk havada aracı çalıştırdınız ve motorun ısınmasını bekleyin, En az 1-2 dak beklenmelidir, dizel araçlarda turbo yağlaması için en az 1dk beklenmelidir. Sıfırın altında ve çok soguk bölgeler için süre daha uzun tutulmalıdır. Hararet C yani "Could" soguk bölümünü geçmeden aşırı sürat ve yüksek devir kullanılmamalıdır.

7-Motor kaputunda kedi olma ihtimaline karşı lastikler tekmelenmelidir.

8-Motorda antifiriz oranları kontrol edilmedir. Soguk ve don olan bir günde kötü bir süpriz istenmiyorsa buna dikkat edilmelidir. Not: Sıfırın ve altında ısı olan yerlerde, Motorda su donması halinde blok çatlaması, tapa atması,radyatör çatlaması,yarılması gibi durumlar yaşanabilir.

9-
10-
11-
12-
Site Admin

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

24 Kas 2011 09:57

Kışın Yapılmasında Fayda Olan Uygulamalar

1-Arabanızın üstü karla örtülmüş kapılar acılmıyor,saatlerce uğraşmak yerine kapı fitillerine ve cam fitillerine eczaneden temin edeçeğiniz vazelin sürün kapı kilitlerine de anahtarınızı vazelin kutusunu daldırın ve kilit lere sokun ,bir daha asla dışarda kalmassınız.

2-Şiddettli kar yağışlarının ardında camlarda oluşan buzları çözmek zordur onun için ön camı örteçek şekilde gazete kağıdı koyun ertesi sabah uğraşmassınız.

3-Soğuk havalarda asla el firenini çekili bırakmayın,

4-Donmuş bir camı hele elektrikliyse açmaya kalmayın motora zarar verirsiniz,

5-Sabah geldiniz lastikler soğuktan yere yapışmış asla tek yönde hareket etmeyin aracı çalıştırdıktan sonra aracı esnetin yani ileri geri hafif hareket ettirin lastik parçaları buzun üstünde kalmaz,

6-Soğuk havada aracı çalıştırdınız ve motorun ısınmasını bekleyin, En az 1-2 dak beklenmelidir, dizel araçlarda turbo yağlaması için en az 1dk beklenmelidir. Sıfırın altında ve çok soguk bölgeler için süre daha uzun tutulmalıdır. Hararet C yani "Could" soguk bölümünü geçmeden aşırı sürat ve yüksek devir kullanılmamalıdır.

7-Motor kaputunda kedi olma ihtimaline karşı lastikler tekmelenmelidir.

8-Motorda antifiriz oranları kontrol edilmedir. Soguk ve don olan bir günde kötü bir süpriz istenmiyorsa buna dikkat edilmelidir. Not: Sıfırın ve altında ısı olan yerlerde, Motorda su donması halinde blok çatlaması, tapa atması,radyatör çatlaması,yarılması gibi durumlar yaşanabilir.

9- Aracınızda , mutlaka birkaç bisküvi,çikolata ,su bulundurun . Biliyorsunuz İstanbul içinde bile mahsur kalınabiliyor.

10- Takoz ihmal edilmemeli , eğimli yerde el freni çekilmeden vede çalışır vaziyette iken veya milim milim kalkılabilen , kayma pozisynuna geçen cam gibi buzda 4x4 araca bile lazım olabiliyor.
11-
12-
İzzet Mağden (A rh+) / Yaş : 47.184
Kağıthane-İSTANBUL
Toyota Hilux 1992 2.8 LN106 *** GOLYAT***
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

mar61
Er
İletişim:

20 Ara 2011 13:19

Tekrar merhaba gelen öneriler çok güzel hele kedi önlemleri faydalı. hava soğukken 5 saniye yeterli kısmında haklısınız 5 dakika yerine elim sürşmüz,çağlar kardeşimiz bilir kişi olarak hemen müdahale ederek düzeltmiş sağ
olsun.dk. sn. hatası icin kusura bakmayın ,aracınızda kış şartlarında 0-30 yağ kullanıyorsanız ve benim gibi aracı ilk aldığınızdan itibaren powerup katkı ile ile kullanıyorsanız 5 sn. yeter diyorum bu benim tecrübelerim le gözlemlediğim bir şey. 0- 30 yağ çok ince bir yağ doğru hemende motorun karterine süzülür,fakat powerup
motor ic kısımlarında kalıcı bir yağ tabakası oluşturur,marşa basar basmaz 0-30 yağ motor iç kısımlarını doldurur
yeterli yağlamayı yapar. yazın 10-40 yağ kullanabilirsiniz çünkü ortam ısısından dolayı yağ zaten incelir.
kimseyi kırmak niyetim değil .ben tecrübelerimi aktarıyorum powerup uygulamasını bizzat izledim.-5 dereçelerde motor karterinin şökülmüş yağı boşaltılmış bir aracın çalıiştırılmasını bizzat şahit oldum o günden beri kullandığım
bütün araçlarımda bu uygulamayı tercih ettim.ilk denemesini yapmış olduğum arac 1995 model kartaldı 400000km
satmış tım standart sibop gaytlarını haricinde yağ eksiltmiyordu.bol tasaruflu günler dilerim saygılar.
mar61
m.akif ruli.

avci16
Er
İletişim:

26 Oca 2013 18:28

antalya_mehmet yazdı:Bu faydalı bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim. Umarım bilgi eklemek isteyenler olur.
1967 - bursa- gemlik-- denizlerle dost dogayla arkadasim......avcibasi16

“GENEL ARAÇ SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 46 misafir