Suzuki Araçlarımız için Yağlı ve Gazlı Amortisörler

SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ HK SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
zaferkucuk
Uzman Çavuş
İletişim:

Suzuki Araçlarımız için Yağlı ve Gazlı Amortisörler

26 Kas 2015 22:41

Merhabalar.Forumda amortisörler hakkında bilgiler varda, bu yağlı ve gazlı amortisörler karşılaştırıldığında birbirlerine göre artı ve eksileri nelerdir. Gazlı amortisörler ağır tonajlı araçlarda daha uygun diyorlar.Bizim Suzuki Grand Vitara araçlarda kullanılmasının sakıncası varmıdır.

Edindiğim bilgilere göre sert virajlara girildiğinde yağlı amortisörler gazlı lıya göre daha esnek ve kontrollü ama kasislerde gazlılar daha iyiymiş.Bu konuda bilgisi olan her iki tip amotisörü karşılaştıra bilirmi,saygılar.
Zafer Küçük Arh+
Renault Clio 1.4 RT
SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
2. SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
Jeep cheroke 2.4 Kj 2003
3.Suzuki Grand Vitara 1998 2.5 V6

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

Re: Yağlı ve Gazlı Amortisörler

01 Ara 2015 23:24

yaglı ve gazlı yan yana dururken nassı anlaşılır.. :?:

:arrow:

yaglının milini orta seviyeye getirin..dik dursun alet ..mili içinede zor sokarsın...dışarı cekip uzatmak istersende şıp diye gelmez..kasarak yavaş yavaş gelir..mili içeride..dışarıda yavaş ..yavaş zorlıyarak gelir..arac da takılı iken işi gelen darbeleri emmekdik..

gazlı'yı da aynı şekil düz tutun mili ortada tutamazsınız..sonuna kadar dışa cıkmış olur mil..mili içeri sokmak isterseniz ucu nu yere koyup üstüne tüm agırlığınızla abanıp yüklenirseniz mil içeri girmeye başlar..

Suzukide önler yaglı..arkalar gazlıdır.. ;)

gazlı takılı araclarda süspansiyon sert olur esneme azalır konfor azalır..aracına ve amortisörüne görede degişir genel bakış olarak didim.. bu tip amortisörlü araclar genelde spor yüksek süratte virajlarda yatmasın dik dursun vs. içindir..

bi ofroyt aracında ne nasıl olmalı..

amortisörler pambuk gibi yumuşak yaglı olmalı..tekerin artikilasyonda en aşagıya inmesine ..ve en yukarıya cıkmasına müsade eder olmalı.. ;)

aracı taşıyan yaylar : bunlarında bi önemli püf noktası var.. telin sargı sayısına spir denir.. ;) (bazıları bakla diyem de tabir eder bakla zinçir için dir..)

aracınızı yerden ölçüp bi yere yazdınız..ölçüsünü..

orjinal spri 10 sargılı ..baklalı diyelim..onu söküp attınız bi yaycıda 7 sargılı özel bi yay yaptırıp taktınız..ne olur.. arac yüksekliği aynı..diyelim..arac sert olur..esnemez..artikilasyonda teker cok içe giremez.. ;)

birde başka takım yay yaptırdınız..spir sayısı 15 diyelikm ki.. arac yüksekliğiniz aynı da kaldı ise ki en mükemmeli yakaladınız demektir.. ;) çünkü artikilasyonda en cok tekeri içe alabilen..yay çesitidir..bu..

calmini kit lerdeki yaylar bu şekildir..yerli kit ile az farklıdır..anlatabildimse..

süspansiyon işi bilim dalı gibidir fren tutuşunla yol tutuşunla ..arazi kabiliyetinle..aracın dengesi devrilmesi vs ile ilğili karışık bi iş dir bilinç sizce degişiklik ler yapmayın fabrika verilerinden fazlada uzaklaşmayın derim..

ki bazı ofroyt çular ön viraj demirini bilem söküp atıyorlar..gibim.. neymiş arazide tekerleri kısıtlandırıyormuş..diyem.. :roll:

benden bu kadar.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
zaferkucuk
Uzman Çavuş
İletişim:

01 Ara 2015 23:32

Ovuz abi saolasın qaz2 Araç zaten orjinal,orjinal parçalara devam.
Zafer Küçük Arh+
Renault Clio 1.4 RT
Jeep cheroke 2.4 Kj 2003

Kullanıcı avatarı
zaferkucuk
Uzman Çavuş
İletişim:

01 Ara 2015 23:36

Oğuz abi;tlf ve adresi mesaja yaz özel Rize ÇAYKUR çayı gönderıyım.Hüseyin beye (özdemir) göndermiştim.Organik
Zafer Küçük Arh+
Renault Clio 1.4 RT
Jeep cheroke 2.4 Kj 2003

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

01 Ara 2015 23:37

zaferkucuk yazdı:Ovuz abi saolasın qaz2 Araç zaten orjinal,orjinal parçalara devam.
eyvallah sende sag ol Muzaffer. :roll: :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
PIXELYUS
Uzman Çavuş
İletişim:

02 Ara 2015 00:21

oguz1134 yazdı: ki bazı ofroyt çular ön viraj demirini bilem söküp atıyorlar..gibim.. neymiş arazide tekerleri kısıtlandırıyormuş..diyem.. :roll:
Oğuz Abi M.Becce de mutlaka sökülmeli diyor, arabanın takla atmasına bile neden olur vs. diyor
İşin doğrusu nasıl olmalı?
ilker Konuk (36)
<< G. Vitaracısın dediler kız vermediler >>
(0Rh+)

Kullanıcı avatarı
caylak_61
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

02 Ara 2015 01:04

Tamda destek isteyecegim konu...aracin arka suspansiyonlari yumusatmak istiyorum...var mi yardimci olabilecek;) yagli amortisor ve yay omerisinde bulunacak
Ömer Can Ertuğrul / 30 yaş / Üsküdar

Suzukisini satan Bilge :)))

Megane 3 SportTourer 1.5dCi Privillege EDC

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

02 Ara 2015 07:25

PIXELYUS yazdı:
oguz1134 yazdı: ki bazı ofroyt çular ön viraj demirini bilem söküp atıyorlar..gibim.. neymiş arazide tekerleri kısıtlandırıyormuş..diyem.. :roll:
Oğuz Abi M.Becce de mutlaka sökülmeli diyor, arabanın takla atmasına bile neden olur vs. diyor
İşin doğrusu nasıl olmalı?
askı rotları..(viraj demirini salıncaga baglayan zımbırtı..) nın biraz 2-3 cm uzunun bulup takıcan.. ;)

M.Becce' ile ben mesela çiş yarıştırmaya kalksam hep donuma ederim.. :roll: siz de fazla zorlamayın derim.. ??? >:(

adam ülkenin 10 seferden fazla şampiyonu olmuş..yazahanesinde bin tane kupası bilem var bi hurdacıya versen kupaları bilem servet eder.. :roll: yuhh morgulus morgulus

bu abimiz günlük kullandıgı.3 kapı hiç ellenmemiş beyaz bi grandı var şıtandart..(hala duruyorsa) evine onla gidip işine onla gelir..
bi tane beyaz hormonlu bi çimi'si var..ekispedesyon aracı özel gezilere onla katılır..kuyruksuz uçurtma gibim uçuyo on la.. yuhh morgulus
yarışa girenlere özel araclar yapar.. ;) kendi yada oğlu gireceksede ona yapacagı aracı siz hesaplayın.. yuhh

kullandıgınız Suzuki'yi sadece yarış da ve gezide kullanıyorsanız..sökülmeli.. ;)

coluk cocuk binip uzun yol ,,kısa yol,, geziyoruz ,,günlük kullanıyoruz ,,diyosanız..takla atma riskiniz var..50 km ile giderken önünüze bi kedi,köpek,bi cocuk cıktı aniden.. :?: ani direksiyon kırdıgınızda 5 saniye içinde tüm tekerler gökyüzüne bakar vaviyete gelir..didim.. benim başıma geldi.. ;)
caylak_61 yazdı:Tamda destek isteyecegim konu...aracin arka suspansiyonlari yumusatmak istiyorum...var mi yardimci olabilecek;) yagli amortisor ve yay omerisinde bulunacak
Ömer'ime yumoş kullanmasını tavsiye ettim.. yuhh ??? >:(
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

02 Ara 2015 09:01

PIXELYUS yazdı:[Oğuz Abi M.Becce de mutlaka sökülmeli diyor, arabanın takla atmasına bile neden olur vs. diyor İşin doğrusu nasıl olmalı?
Viraj denge çubuğumu en son 2007 yılında görmüştüm, iyi hatırlattın morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Guneyyuksel
Onbaşı
İletişim:

02 Oca 2016 22:56

Vitara jlxlerin amotisorleride mi önler yağlı arkalar gazlı amortisör olmalı Oğuz abi :) ???
Güney Yüksel
1990 Suzuki vitara 1.6 JLX (kırmızı)

volvo s40 1.9 T4 200 hp (lacivert)
MERSİN

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

03 Oca 2016 11:35

1988<>2003 vitara
2000<>2005 grand vitaralar ...aynı

üstünden tokico cıkar capon..

:arrow: http://www.fcs.com.tr/markalar.aspx?Lang=tr

kyb (kayaba)

:arrow: http://www.rotas.com.tr/Kataloglar/

bu da iyi bi capon dur.. ;)

bu verdiğim firmalar ülkemizin mümessili dirler.. ;) parakende sana satmıyabilirler..parcacın bundan alıp sana verebilir.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
Guneyyuksel
Onbaşı
İletişim:

03 Oca 2016 13:21

oguz1134 yazdı:1988<>2003 vitara
2000<>2005 grand vitaralar ...aynı

üstünden tokico cıkar capon..

:arrow: http://www.fcs.com.tr/markalar.aspx?Lang=tr

kyb (kayaba)

:arrow: http://www.rotas.com.tr/Kataloglar/

bu da iyi bi capon dur.. ;)

bu verdiğim firmalar ülkemizin mümessili dirler.. ;) parakende sana satmıyabilirler..parcacın bundan alıp sana verebilir.. :)

oguz abi MONROE amortisorler hakkında ne düşünüyorsun qaz2
Güney Yüksel

MERSİN

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

03 Oca 2016 15:26

Dünyanın her bi yerinde yapılan amortisör..Corluda ve kartal da fabrikası var.. corludaki kapandı kartal devam sanki.. :roll: borusan iştiraki idi..

karışık bişi bilemiyorum..

alman markası bilstein vardır bize göre ürünü varsa o da iyidir..
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
Guneyyuksel
Onbaşı
İletişim:

03 Oca 2016 19:30

oguz1134 yazdı:Dünyanın her bi yerinde yapılan amortisör..Corluda ve kartal da fabrikası var.. corludaki kapandı kartal devam sanki.. :roll: borusan iştiraki idi..

karışık bişi bilemiyorum..

alman markası bilstein vardır bize göre ürünü varsa o da iyidir..

Ben bir ağaç devirmistim morgulus 4 unude degistirip gazlı koymuşlar benim arabaya sen söyleyene kadar bilmiodum önler yağlı arkalar gazlı morgulus çukurlara girdigimde çok aşırı hissettiriyor napmam gerekiyor hangi marka ve neler yaptirmam gerekiyor bilmiyorum offroad ta kullanmıyorum ara sıra sadece köye gidiyoruz ama mahallede çukura girince çok sarsıyor napacam pek bilmiyorum Oğuz Emmi morgulus bi akıl ver bana ya
Güney Yüksel

MERSİN

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

03 Oca 2016 20:46

gazlı takıldıgına eminmisin.. :?:

sertliği başka şeylerden de yapar.. ;)

lastik havasını 25<> 28 gibim yap ..marka modeli ne lastiğin..? evvela 25 yap .. ;) ( bar degil psi )olmazsa arttır.. birde dot tarihi ne ihtiyar lastik sert olur..yeni lastik pambuk gibim.. :roll:
ön taşıyıçı yaylar degiştimi..
kit get,takoz vs konup yükseltildimi.. :?:

vitaranın konforunu bide cadilak ile mukayese etmiyon inşallah.. yuhh
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
Guneyyuksel
Onbaşı
İletişim:

04 Oca 2016 00:04

oguz1134 yazdı:gazlı takıldıgına eminmisin.. :?:

sertliği başka şeylerden de yapar.. ;)

lastik havasını 25<> 28 gibim yap ..marka modeli ne lastiğin..? evvela 25 yap .. ;) ( bar degil psi )olmazsa arttır.. birde dot tarihi ne ihtiyar lastik sert olur..yeni lastik pambuk gibim.. :roll:
ön taşıyıçı yaylar degiştimi..
kit get,takoz vs konup yükseltildimi.. :?:

vitaranın konforunu bide cadilak ile mukayese etmiyon inşallah.. yuhh
Aracın lastiği daha 1 ay önce değişti jant ile 215/70/15 hankook dynopro on ve arka yaylar değişmedi get takoz yükseltme yok flanj bile yok ses yapmayan lastiklerden bol su kanallı abi
Güney Yüksel

MERSİN

Kullanıcı avatarı
Guneyyuksel
Onbaşı
İletişim:

04 Oca 2016 00:10

Resim

Bu abi tam olarak cadillac konforu beklemiyorum ama aşırı sarsıyor araç kullanirken
Güney Yüksel

MERSİN

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Araçlarımız için Yağlı ve Gazlı Amortisörler

04 Oca 2016 08:52

Lastik havasını indir..26/27 yap ;) görüntüden tahminim 34 basmışlar yuhh ;)

Konu başlığı:Suzuki Araçlarımız için Yağlı ve Gazlı Amortisörler ;) bu yönde sohbetleri bekleriz. :!:
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Guneyyuksel
Onbaşı
İletişim:

04 Oca 2016 09:23

Offroadpassion yazdı:Lastik havasını indir..26/27 yap ;) görüntüden tahminim 34 basmışlar yuhh ;)

Konu başlığı:Suzuki Araçlarımız için Yağlı ve Gazlı Amortisörler ;) bu yönde sohbetleri bekleriz. :!:
Birazdan halletmeye gidiyorum olayı bu arada bugün Termostat olayinida çözmeye gidiyorum. .. bol resim atarım o konuya ;) hakan abi
Güney Yüksel

MERSİN

Kullanıcı avatarı
Guneyyuksel
Onbaşı
İletişim:

13 Oca 2016 03:55

oguz1134 yazdı:yaglı ve gazlı yan yana dururken nassı anlaşılır.. :?:

yaglının milini orta seviyeye getirin..dik dursun alet ..mili içinede zor sokarsın...dışarı cekip uzatmak istersende şıp diye gelmez..kasarak yavaş yavaş gelir..mili içeride..dışarıda yavaş ..yavaş zorlıyarak gelir..arac da takılı iken işi gelen darbeleri emmekdik..

gazlı'yı da aynı şekil düz tutun mili ortada tutamazsınız..sonuna kadar dışa cıkmış olur mil..mili içeri sokmak isterseniz ucu nu yere koyup üstüne tüm agırlığınızla abanıp yüklenirseniz mil içeri girmeye başlar..

Suzukide önler yaglı..arkalar gazlıdır.. ;)

gazlı takılı araclarda süspansiyon sert olur esneme azalır konfor azalır..aracına ve amortisörüne görede degişir genel bakış olarak didim.. bu tip amortisörlü araclar genelde spor yüksek süratte virajlarda yatmasın dik dursun vs. içindir..

bi ofroyt aracında ne nasıl olmalı..

amortisörler pambuk gibi yumuşak yaglı olmalı..tekerin artikilasyonda en aşagıya inmesine ..ve en yukarıya cıkmasına müsade eder olmalı.. ;)

aracı taşıyan yaylar : bunlarında bi önemli püf noktası var.. telin sargı sayısına spir denir.. ;) (bazıları bakla diyem de tabir eder bakla zinçir için dir..)

aracınızı yerden ölçüp bi yere yazdınız..ölçüsünü..

orjinal spri 10 sargılı ..baklalı diyelim..onu söküp attınız bi yaycıda 7 sargılı özel bi yay yaptırıp taktınız..ne olur.. arac yüksekliği aynı..diyelim..arac sert olur..esnemez..artikilasyonda teker cok içe giremez.. ;)

birde başka takım yay yaptırdınız..spir sayısı 15 diyelikm ki.. arac yüksekliğiniz aynı da kaldı ise ki en mükemmeli yakaladınız demektir.. ;) çünkü artikilasyonda en cok tekeri içe alabilen..yay çesitidir..bu..

calmini kit lerdeki yaylar bu şekildir..yerli kit ile az farklıdır..anlatabildimse..

süspansiyon işi bilim dalı gibidir fren tutuşunla yol tutuşunla ..arazi kabiliyetinle..aracın dengesi devrilmesi vs ile ilğili karışık bi iş dir bilinç sizce degişiklik ler yapmayın fabrika verilerinden fazlada uzaklaşmayın derim..

ki bazı ofroyt çular ön viraj demirini bilem söküp atıyorlar..gibim.. neymiş arazide tekerleri kısıtlandırıyormuş..diyem.. :roll:

benden bu kadar.. :)

Hazır yay (helezon ) konusuna gelmişken oguz abi orjinal yay spri 8 mi ? Ve ideali ve sağlıklı olanı kaç spir olmalı cukurlardaki etkiyi yumusatmasi için benimkiler sanırım hiç degismedi her çukur mideme oturacak morgulus
Güney Yüksel

MERSİN

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

13 Oca 2016 11:24

3 kapının ,5 kapının yayı başka..

orjinalini servisten bulursun şiparişle 1<>3 ay arası gelir ..senin aracın yarı parasına yakın fiyatı olabilir.. yuhh

cıkma bulursun o da hangi aracdan cıkmış.. :?: bide 20<>30 yıllık sa degme keyfine..ondan da bi çacık olmaz..

sen sayın abim ya aracına alışmaya calış .. ;) olmadı şöfer koltugunun süngerini bi numara yumuşagınla degişdir didim.. :roll:

genede olmadı dersen :| artık aramızda para toplayıp sana bi cadillak alçaz elimiz mecbur.. yuhh ??? >:(
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
Guneyyuksel
Onbaşı
İletişim:

13 Oca 2016 12:45

oguz1134 yazdı:3 kapının ,5 kapının yayı başka..

orjinalini servisten bulursun şiparişle 1<>3 ay arası gelir ..senin aracın yarı parasına yakın fiyatı olabilir.. yuhh

cıkma bulursun o da hangi aracdan cıkmış.. :?: bide 20<>30 yıllık sa degme keyfine..ondan da bi çacık olmaz..

sen sayın abim ya aracına alışmaya calış .. ;) olmadı şöfer koltugunun süngerini bi numara yumuşagınla degişdir didim.. :roll:

genede olmadı dersen :| artık aramızda para toplayıp sana bi cadillak alçaz elimiz mecbur.. yuhh ??? >:(
Sormak lazım bunu servise Oğuz abi Cadillac olayina gelirsek bana bulacan bir eldorado tamam morgulus
Güney Yüksel

MERSİN

Kullanıcı avatarı
Guneyyuksel
Onbaşı
İletişim:

26 Şub 2018 17:28

Önerilen konforlu amortisör markaları var mı ? 2018 e girmişken morgulus

merak ettigim mesela KYB gas olanlar çok mu sert ? illa yağlı mı olmalı ? kullanan varsa KYB deneyimlerini yazarsa sevinirim saygılar morgulus
Güney Yüksel

MERSİN

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

26 Şub 2018 20:58

Sen onu bunu bırakta arabanın son halinin fotoğraflarını koy bakalım ne ettun ;) :) :)
Site Admin

“SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 56 misafir