Jimny 4" 4xfourart Yukseltme Sorunu

SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ HK SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
kemalhanoray
Onbaşı
İletişim:

Jimny 4" 4xfourart Yukseltme Sorunu

23 Kas 2013 16:31

Herkese merhaba so unda cok istedigim 4" Yukseltmeyi almis bulunmaktayim fakat cok garip seyler oldu morgulus kiti taktiktan sonra amortisorler kisa geldi vuruntu yapmaya basladi neyse onlari gecici olarak uzatma takarak hallettik ama isin en enteresani su oldu 4h moduna alinda arazi sanzumanindan acayip sesler gelmeye basladi hiii onun oncesinde de on saft sasenin aradaki baglantisina carpmaya basladi daha once basina gelen var mi acaba yahu ?
Kemalhan Oray / 1989
Adanoff Bsk Yard.
ADANA / TB5PKO
Suzuki Jimny 4" 4xFourArt
Honda CBF 600 SA ABS
Adana Off-Road Kulübü

http://www.facebook.com/groups/181299461921639/

(: ǝɯ ɹǝʌo lloɹ ؛ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

Kullanıcı avatarı
kemalhanoray
Onbaşı
İletişim:

Re: Jimny 4" 4xfourart Yukseltme Sorunu

24 Kas 2013 17:53

Ayrıca Murat Usta İle Görüştüm Montajdan Sonra Yerdeyken Çamurluk Ağız Ölçümlerinde En Fazla 32cm Olması lazım diyor bende 34 çıkıyor..Helezonları Keseceksin O zaman yarım bakla kadar dedi napıcağmı şaşırdım yaa jimny uygulamasında başına böle bişe geleniniz var mı yahu?
Kemalhan Oray / 1989
Adanoff Bsk Yard.
ADANA / TB5PKO
Honda CBF 600 SA ABS
Adana Off-Road Kulübü

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

25 Kas 2013 09:07

Kemalhan,
Bizde benzer sorunlar görülmemişti sebebi de işçilik Murat usta tarafından yapılmış olması diye tahmin ediyorum.
Sorunlarını telde anlattığında dahi yardımcı olacaktır,
Ne en çok dönüşüm ve yarış bilgisi olan kişi olduğu için dinlendiğinde pişmanlık olmayacaktır...
Hadi güle güle kullan şimdiden.
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

25 Kas 2013 11:19

Selamlar, Jimny konusunda ozel olarak bilgim yok ama Becce kitlerin araclara montajinda genellikle yaylar araclara gore uygun yukseklikte kesiliyor. Sanirim sebebi tum kit yaylarinin ayni uzunlukta olup araca gore ayar gerektirmesi. Genelde montaji istanbulda aksiyon suzuki yada grand oto yada becce kendisi yaptigindan bu bilgiyi vermeyi es gecmis olabilirler ;)
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
kemalhanoray
Onbaşı
İletişim:

25 Kas 2013 13:09

vallahi mehmet abiyle persembeden beri surekli gorusuyoruz 1 bakla kadar ön helezonları kestik herseyi yaptık ama sonuc malesef hala aynı :( şaseyi ellemekte hiç istemiyorum bakalım nolacak sonuç..
Kemalhan Oray / 1989
Adanoff Bsk Yard.
ADANA / TB5PKO
Honda CBF 600 SA ABS
Adana Off-Road Kulübü

Kullanıcı avatarı
kemalhanoray
Onbaşı
İletişim:

25 Kas 2013 13:11

DERKMEN yazdı:Kemalhan,
Bizde benzer sorunlar görülmemişti sebebi de işçilik Murat usta tarafından yapılmış olması diye tahmin ediyorum.
Sorunlarını telde anlattığında dahi yardımcı olacaktır,
Ne en çok dönüşüm ve yarış bilgisi olan kişi olduğu için dinlendiğinde pişmanlık olmayacaktır...
Hadi güle güle kullan şimdiden.
abi murat ustaylada konustum dediklerini, aynen yaptırdım her yol şaseye gidiyor :/ önler 35cm arkalar 34cm suan..
Kemalhan Oray / 1989
Adanoff Bsk Yard.
ADANA / TB5PKO
Honda CBF 600 SA ABS
Adana Off-Road Kulübü

Kullanıcı avatarı
kemalhanoray
Onbaşı
İletişim:

25 Kas 2013 15:30

sabah 7 de başlayan serüven yine şu saatte pes ettirdi beni 1 bakla kestik helezonu nerdeyse araba 7cm get takozlarla olan yuksekliğine geldi..en sonunda ya ben gidicem istanbula ya birileri gelicek :/ hiç keyif kalmadı arabaya binesim gelmiyor gerçekten..4'' Yukseltme uygulanmış birileri aracın altından üstünden yanından resimlerini çekip yollarsa çok güzel olabilir aslında benim için.. Adana'da gri bir jimny var 31' lastik var üzerinde 5cm kupa yukseltme + 4'' 4xfourart var..o arkadaşta U şeklinde olan şase ara baglantısını kestirip n şekline getirtmiş ön şaftın ön kısmını arkaya arkasını öne aldırıp çift mafsal yaptırmış sorunu öyle çözmüş mehmet abiye söylediğimde SAKIN ! öyle şeylere gerek yok diyor napacağmı şaşırdım bıktım resmen yahu..
Kemalhan Oray / 1989
Adanoff Bsk Yard.
ADANA / TB5PKO
Honda CBF 600 SA ABS
Adana Off-Road Kulübü

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

25 Kas 2013 15:45

Kemalhan,
Bizim jimny yapım hikayesine bir gözat tekrar belki dilediğin poz vardır...

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
kemalhanoray
Onbaşı
İletişim:

25 Kas 2013 16:15

malesef deniz abi..

Sıkıntı Olan Kısım Burası İşte Şaft Doğru Açıda Çalışamadığı İçin Sıkıntı Oluyor Şasenin Ara Bağlantısı Bükülmek Zorunda Gibi Duruyor Eğere U Şekli n şeklini Alırsa olay düzeliyor ama onuda yapmak becce ye göre yanlış...ama o zamanda bir çözüm bulunmuyıor !
Dosya ekleri
lllllll.jpg
lllllll.jpg (66.68 KiB) 1338 kere görüntülendi
Kemalhan Oray / 1989
Adanoff Bsk Yard.
ADANA / TB5PKO
Honda CBF 600 SA ABS
Adana Off-Road Kulübü

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

25 Kas 2013 16:38

:roll: :roll: :roll:
Çözemedim....
Bu fotoğrafı murat ustaya gönderip sorsan belki yardımı olur :?: :idea:

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

25 Kas 2013 16:55

Kemal.
Ayni acidan cekilmis resim bende de var arac lifte iken difransiyeller bosta kaldigi icin saft arabaglantiya degiyor ama arac lastiklerin uzerine oturunca saft dogru aciyi aliyor buna dikkat ettinmi bence arac yerdeyken saft acisini kontrol et.
Sendeki tamsorun nedir .
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
kemalhanoray
Onbaşı
İletişim:

25 Kas 2013 19:38

ozdemirbrs yazdı:Kemal.
Ayni acidan cekilmis resim bende de var arac lifte iken difransiyeller bosta kaldigi icin saft arabaglantiya degiyor ama arac lastiklerin uzerine oturunca saft dogru aciyi aliyor buna dikkat ettinmi bence arac yerdeyken saft acisini kontrol et.
Sendeki tamsorun nedir .

abi yerdeyken değmiyor zaten sıkıntı kasislerden gecerken baslıyor 4h modunda acayip bir ses cıkıyor...onu neyse pul falan atarak hallettik bu seferde 4h modunda arac kompresyona girince yani örneğin 2 viteste gaza kokleyip birden ayagı gazdan çekince yada en yuksek torku sağladığı devirde acayip bir harıltı çıkıyor..sadece önlere orjinal helezonları takınca olay bitiyor..hepsini geçtim 4'' yukseltme kiti için 32cm camurluk agzı normal midir yahu ??
Kemalhan Oray / 1989
Adanoff Bsk Yard.
ADANA / TB5PKO
Honda CBF 600 SA ABS
Adana Off-Road Kulübü

Kullanıcı avatarı
MudMonster
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

25 Kas 2013 20:07

kemalhanoray yazdı:
malesef deniz abi..

Sıkıntı Olan Kısım Burası İşte Şaft Doğru Açıda Çalışamadığı İçin Sıkıntı Oluyor Şasenin Ara Bağlantısı Bükülmek Zorunda Gibi Duruyor Eğere U Şekli n şeklini Alırsa olay düzeliyor ama onuda yapmak becce ye göre yanlış...ama o zamanda bir çözüm bulunmuyıor !
Kemalhan benim resimden gördüğüm kadarıyla senin sorunun araç tam tork uyguladığında , kompresöre bıraktığında ve kasis geçişlerindeki motor ve şaft salınımından ibaret. bence resimde görünen şase ara bağlantıyı kes daha sonra aynı hizadan şaftın üzerinden geçir orda sanırım bir boşluk var oradaki boşluk yetmez dersen egzost ara susturucu ve şaft difaransiyel birleşiminin orası uygun gözüküyor sanki ordaki boşluk sana yeter. Şase ara bağlantısını ordan daha sağlam çelik boru veya daha esnek ve sağlam olan tırların makaslarından yaptır derim. bence daha verimli olabilir. ben burdan gördüğüm kadarıyla sorunun bu şekilde çözüleceğini düşünüyorum. Allah sabır versin kolay gelsin. Ne yaparsan yap suzukiden sıkılma yaptıkça hoşlanırsın uğraşmadan tadı çıkmaz suzukinin.
Selçuk TAVŞAN A Rh(+)
2000 Suzuki Grand Vitara 2.5 V6 Otomatik
Memleket: HATAY/Payas
İSTANBULA DÖNÜŞ HAZIRLIĞI YAPIYOR

Kullanıcı avatarı
MudMonster
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

25 Kas 2013 20:10

aracı lifte aldığında difaransiyel aşağı salınıyor kitlerin etkisiyle de ara parça şafta değiyor. ara parçayı şaftın üzerine alırsan ne olursa olsun difaransiyel ve şaft oraya kadar yukarı çıkacağını zannetmiyorum. Eğer çıkarsa çözümü basit 3'' kupa yüseltme sorunu çözer.
Selçuk TAVŞAN A Rh(+)

Kullanıcı avatarı
kemalhanoray
Onbaşı
İletişim:

25 Kas 2013 20:26

MudMonster yazdı:
kemalhanoray yazdı:
malesef deniz abi..

Kemalhan benim resimden gördüğüm kadarıyla senin sorunun araç tam tork uyguladığında , kompresöre bıraktığında ve kasis geçişlerindeki motor ve şaft salınımından ibaret. bence resimde görünen şase ara bağlantıyı kes daha sonra aynı hizadan şaftın üzerinden geçir orda sanırım bir boşluk var oradaki boşluk yetmez dersen egzost ara susturucu ve şaft difaransiyel birleşiminin orası uygun gözüküyor sanki ordaki boşluk sana yeter. Şase ara bağlantısını ordan daha sağlam çelik boru veya daha esnek ve sağlam olan tırların makaslarından yaptır derim. bence daha verimli olabilir. ben burdan gördüğüm kadarıyla sorunun bu şekilde çözüleceğini düşünüyorum. Allah sabır versin kolay gelsin. Ne yaparsan yap suzukiden sıkılma yaptıkça hoşlanırsın uğraşmadan tadı çıkmaz suzukinin.
abi haklısınız aynen tamda bu işte ama mehmet becce boyle bir işleme gerek olmadığını söylüyor ki zaten en basitinden Ziyacan Bayar kardeşimdede Kırmızı aynısından var o 2. el olarak aldı kiti montajı sırsında böyle bir işleme gerek duymamış olsa yazardı yada ben kiti taarken baya muhabbet ettim kesin söylerdi Deniz erkmen uyguladı böyle bir olay yapmadı nasıl iştir anlamadım aynen sizin dediğiniz olayı adana da bir jimny var o uygulamış ön şaftı söküp arkayı öne önu arkaya takıp çift mafsal uygulayıp U boruyu n haline getirip şaftı ara şasenın altına almış ama ne kadar sağlıklı olur onu bilmiyorum işe..yarın tekrar konusucam mehmet abiyle olmadı uçak bileti vs ne varsa ben ödemeye razıyım yollasın ustalardan birini dedim uçak bileti fln önemli değil nolacak dedi o kadarda kite guveni var doğal olarak.bu sana yolladığım ne 10. kit ne 20 nede 100.kit diyor .. yapılsın şu iş yoksa cidden ben kafayı yicme yahu..
Kemalhan Oray / 1989
Adanoff Bsk Yard.
ADANA / TB5PKO
Honda CBF 600 SA ABS
Adana Off-Road Kulübü

Kullanıcı avatarı
MudMonster
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

25 Kas 2013 21:21

Sen bence dediğim işi bi düşün ara bağlantıyı kamyon makasından yaparsan olur gibi. Kitler sıfır alındığında bazen böyle sorunlar çıkıyor. RESCUE emrenin arabasında extreme kit var artı birde kupa yükseltme var onda bi sorun olmadı fakat ben kitleri değiştirdim arka yere bastı ön leylek gibi havada kaldı. Arkadaki kite get koyduk düzeldi. emrenin arabası arka çamurluk ağzından yere 96cm benimki kupa yükseltme olmadan aynı mesafe 92cm aradaki farkı ve sorunu sen çöz. dediğim gibi sıfır kitler bazen yapar. Millet becceye sormadan kesip biçiyor hallediyor. Bahsettiğin arkadaşın da becceye sormamıştır ve sorunun çözümü ile alakalı bişey yapılmıyor doğal olarak. ama eminim model farkından dolayı bu tip sorunlar çıkıyordur. Çözümü yok değil ama biraz canın sıkılır biraz uğraşırsın sonunda olur. sen bence dediğim gibi makası kes şaftın üzerinden U şeklini ver kaynattır. Araba istanbulda olsa Hakan IRIKLI konuyu çözer bence.
Selçuk TAVŞAN A Rh(+)

Kullanıcı avatarı
kemalhanoray
Onbaşı
İletişim:

25 Kas 2013 21:46

abi kit uygulayan kime sorsam niye kesilsin biçilsin diyor adanada bir ben birde mithat abi var sadece ikimizde kesilmesi gerekecek duruma gelmiş anlamadımki havasından mıdır suyundan mıdır memleketin :( :( :( :( :( :(
Kemalhan Oray / 1989
Adanoff Bsk Yard.
ADANA / TB5PKO
Honda CBF 600 SA ABS
Adana Off-Road Kulübü

Kullanıcı avatarı
MudMonster
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

25 Kas 2013 22:03

Kemalhan ilk mesajını tekrar okudum ve şunu farkettim. Yükseltme kiti taktın ama amartisörler orjinal mi. yoksa kitin amartisörlerini mi kullandın. Eğer orjinal amartisörse yaşadığın sorunlar normal. Amartisöre bağlı şaseyi yukarı çekiyorsun birde kitle birlikte difaransiyeli aşağı çekersen sorun çıkması normal. Amartisöre yapacağın bütün uygulamalar yetersiz kalır. Dikkat et kit amartisörleri orjinalden daha uzundur.
Selçuk TAVŞAN A Rh(+)

Kullanıcı avatarı
kemalhanoray
Onbaşı
İletişim:

25 Kas 2013 22:05

MudMonster yazdı:Kemalhan ilk mesajını tekrar okudum ve şunu farkettim. Yükseltme kiti taktın ama amartisörler orjinal mi. yoksa kitin amartisörlerini mi kullandın. Eğer orjinal amartisörse yaşadığın sorunlar normal. Amartisöre bağlı şaseyi yukarı çekiyorsun birde kitle birlikte difaransiyeli aşağı çekersen sorun çıkması normal. Amartisöre yapacağın bütün uygulamalar yetersiz kalır. Dikkat et kit amartisörleri orjinalden daha uzundur.

abi amortisörlerim orjinal değil 4xfourart 4'' kitin amortisörü..
Kemalhan Oray / 1989
Adanoff Bsk Yard.
ADANA / TB5PKO
Honda CBF 600 SA ABS
Adana Off-Road Kulübü

Kullanıcı avatarı
MudMonster
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

25 Kas 2013 22:19

Hımmm o zaman başka bir ihtimal daha amartisörler 3'' kit amartisörü olabilir mi acaba. Gerçi böyle de olsa boylarında pek fark yok. Eğer makas uygulamasını yapmak istemezsen tek çare kit yaylarının boyunu bir bakla kadar kesmen gerekecek. Birde bence bu bir sorun değil 4'' yükseltme normale göre biraz fazla. Neden sorunlarla karşılaşmayan arkadaşların 3'' koyduysa normal. 4'' biraz daha yüksek olduğundan bi yerler mutlaka engel olacak. Ama ara bağlantıyı kesip yenisini yaptırırsan ve şekil olarak U şeklinde bırakabilirsen aerodinamik olarak bir kaybın olmaz diye düşünüyorum. Sana makas diye özellikle söyledim çünkü kamyon tır gibi araçların makasları gerçekten çok sağlam. şase ara bağlantından bile sağlam olur. Her türlü ihtimalleri değerlendirdim umarım yardımcı olabilmişimdir. Memlekete selam.
Selçuk TAVŞAN A Rh(+)

Kullanıcı avatarı
kemalhanoray
Onbaşı
İletişim:

25 Kas 2013 22:29

MudMonster yazdı:Hımmm o zaman başka bir ihtimal daha amartisörler 3'' kit amartisörü olabilir mi acaba. Gerçi böyle de olsa boylarında pek fark yok. Eğer makas uygulamasını yapmak istemezsen tek çare kit yaylarının boyunu bir bakla kadar kesmen gerekecek. Birde bence bu bir sorun değil 4'' yükseltme normale göre biraz fazla. Neden sorunlarla karşılaşmayan arkadaşların 3'' koyduysa normal. 4'' biraz daha yüksek olduğundan bi yerler mutlaka engel olacak. Ama ara bağlantıyı kesip yenisini yaptırırsan ve şekil olarak U şeklinde bırakabilirsen aerodinamik olarak bir kaybın olmaz diye düşünüyorum. Sana makas diye özellikle söyledim çünkü kamyon tır gibi araçların makasları gerçekten çok sağlam. şase ara bağlantından bile sağlam olur. Her türlü ihtimalleri değerlendirdim umarım yardımcı olabilmişimdir. Memlekete selam.

fikirleriniz tabikide çok değerli hal ve gidişata göre yolumuzu çizeceğiz ama 4'' uygulayan çok tanıdığım var hiçbirinde bu sorun olmamaışken neden ben ? :) işte bu soru yüzünden kesmeyi hiç düşünmüyorum sadece bir ben birde mithat beyde sıkıntı çıkmış..
Kemalhan Oray / 1989
Adanoff Bsk Yard.
ADANA / TB5PKO
Honda CBF 600 SA ABS
Adana Off-Road Kulübü

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

25 Kas 2013 22:43

dostum profil resmini değiştirip dene bir de yav - tırsmış olmasın senden jimny :)

süper resim bu arada kıskandım :)
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
tolga1453
Çavuş
İletişim:

25 Kas 2013 23:03

Ben bir şey sorabilirmiyim ?. Lastik ebadın nedir. ????

Şanzumanda boşluk varsa yüke bindinde ses yapar ( bende vardı hallettim)

Şaft kısa kaldıysa gerilir, yine ses yapar ( bende vardı halletim)

Ayrıca şaftın çalışma açısı resimde gördüğüm kadarı ile sorun çıkarmaz.
Tolga BAYRAKTAR (42) O rh (+)
Suzuki Samurai 1.3 93 Model
Grand Vitara 2.0 2004 Otomatik
Memleket:Rize-Fındıklı Doyduğu Yer: İstanbul-Halkalı
http://www.nosoni.com
Nosoni Doğa Sporları Malzeme ve Ekipmanları

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

26 Kas 2013 00:47

reis67 yazdı:dostum profil resmini değiştirip dene bir de yav - tırsmış olmasın senden jimny :)

süper resim bu arada kıskandım :)
morgulus morgulus morgulus
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

26 Kas 2013 10:31

Üstad defransiyel aşağı doğru inme hareketinde, alt sarkma limitini/ sarkma sınırını belirleyen nokta amortisörün boyudur, bunun altını çizelim.

Senin kit'de Beccenin gönderdiği 4"kit yani uzun amortisör olduğuna göre yani Beccenin yaptığı ve defalarca denediği, ölçümlediği bir kit'in montajı sonrasında şaftın fotoğrafdaki yere sürtmemesi gerekir, Max. artikülasyonda bile şaft ile şasi arası boşluk olmalıdır.

Eğer kitde ve montajda bir hata yok ise, tek sorun amortisörlerin uzun olması ve defransiyeli 2-3 Cm daha aşağı sarkıtıyor olması olasılığıdır.(herşey normal ise).

Önerim Amortisörün her ikisinde ölçüp boylarını Mehmet abiye bildirmek ve kit ile karşılaştırmak gerekir, bir ihtimal 1*2*3 cm uzun bir seri olabilir.(ihtimal)

Ayrıca yayların konu ile hiç bir bağlantısı bulunmamaktadır, bahsedilen durumda yayın olması olmaması durumu değiştirmez, o çok ayrı bir konudur.
Site Admin

“SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 54 misafir