SUZUKI VITARA YÜKSELTME KİT SORUNU

SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ HK SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

SUZUKI VITARA YÜKSELTME KİT SORUNU

17 Şub 2010 10:20

Arkadaşlar benim arac (Suzuki Vitara V6-2000) 1.6 lardan yaklaşık 150kg daha agır 1300 kg civarı + lpg + off road la ilgili vs de + agılık demek + bende şöfer de azıçık agır benim arac biraz daha agır.

Sorunum yayların zamanla kapanması , yerli imalat 3" yükseltme kiti kullanıyorum aracta yüksetme yok sanki ön tarafa göçtü diye + get bile koymuştum o da etkisini yitirdi ve yaylar yine kapandı.

İnternetten inceledigimde Suzuki Vitara V6, Grand ,2.5 grand hepsinin yayı farklı deniyor, burada ise hepsi aynı uygulandıgından benimkiler 1 sene içinde kapandılar , biryerlerde okumuştum Opel omega yayından bahsediyordu bana yardımcı olacak bi arkadaş lazım ..bana göçmeyen agır Vitara yayı lazım nereden nasıl yapmalıyım.
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Şub 2010 11:17

Yayların kapanması ile ilgili sorunları sık olarak duyuyorum ve bu gördügüm 4. araç.

Özellikle V6 olanlarda hızla kapandıgı ve yayi yayların çöktüğü görülüyor. Kit imalatında kullanılan yayların araç ağırlıklarında göre hesaplanması yine kitlerde kullanılan salıncak imalatlarının araç agırlıklarına göre kullanılması mekanik ve statik hesaplarının yapılması gerekmektedir.

Daha detayına girmek istemiyorum, metalurji bilminin kullanılması gereklidir, heleki bir salıncakda yamulma varsa aman aman diyorum
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Şub 2010 11:27

Verilerim % 100 net olmasada çok yakın diyebilirim.

1600 Vitara 1200 Kg
Yaklaşık ön aks agılığı 700 Kğ / 2 ön lastik = Lastik başına 350Kğ Yaklaşık Arka aks agılığı 500 Kğ / 2 ön lastik = Lastik başına 250Kğ

V6 2000 Vitara ise 1350Kğ
Yaklaşık ön aks agılığı 800 Kğ / 2 ön lastik = Lastik başına 400Kğ Yaklaşık Arka aks agılığı 550 Kğ / 2 ön lastik = Lastik başına 275Kğ

Lastik başına yaklaşık gelecek yük miktarıdır.(Boş) Yay baskı testlerinde 1600 için ürettiğim yayların bu yüklerde çalışmasını test ettip ayalamayı bu değerelere yakın değerlerden hesaplayıp yaptık.

Sonuç olarak 350 Kğ bir araç için üretilen yay 400 Kg basan araçta kullanılırsa, ek olarak demir tampon, vinç gibi ve aks merkezinden uzak bir noktaya konulursa, yayların zaman içinde kapanması görülebilir, bu olası ve görülmüş bir durumdur.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

19 Şub 2010 19:48

ford transit ve eski kasa 200 mersedes yayları 1-2 bakla kesilip adapte ediliyormuş 2.5 grand lara agır olan vitaralara özcan ustada yapıyor diye bilgi geldi gidip bir görüşmek lazım .
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
emir18
Onbaşı
İletişim:

Re: SUZUKI VITARA YÜKSELTME KİT SORUNU

04 Nis 2013 11:57

Oguz abi sonrasında ne yaptın yayları değiştirdinmi <çünkü aynı sorun bende de var.Araba resmen amasötörlerin üzerinde, en ufak kasiste küt diye ses geliyor.Sonunda sag tarafta patladı,ne yapabilirim bu konuda selamlar
Mehmet EMİR
Ataşehir-İstanbul
1998 vitara v6
İki Şeye Hakkım Var:
Özgürlük ve Ölüm.
Birine Sahip Olamazsam Ötekini İsterim,
Çünkü Kimse Beni Canlı Tutsak Edemez..

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

04 Nis 2013 14:49

bendede jlx dede grandımdada arkaya kopek kabını kullanırken arka yaylarda cokme oluyordu jlx de mersedes190 ın on yaylarını arkaya takmıstım sorun cozulmus ama konfor bozulmustu granda ıse kıtt ın yaylarını yapan bursadakı fırmaya bır kalın modelını yaptırtttım sorunu bu sekılde cozdum konforda bozulmamıs oldu
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Suzuki SAMURAİ NAMI diğer KOCA KAFA
Karaambar Gamyoncular dernegının eski ıkıncı uyesi
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Nis 2013 15:48

Bursada kim yapıyor bu yayları :roll: :?:
Site Admin

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

04 Nis 2013 16:26

hasan ergaman abıde tahmınen telefonu vardır oda yatırdı jeep ıne aynı yerden hala kullanıyor memnun bende suan yok abı elemanların telefonu
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
emir18
Onbaşı
İletişim:

04 Nis 2013 18:14

Mehmet Becce abi ile konuştum arabayı getir bir kontrol edelim diyor,bakalım sonuç ne olacak ama garanti konusunda sadece yaptırana garanti varmış el değişince garanti geçersiz diye birşey söyledi bende kit in ömür boyu garanti kapsamı var diye biliyordum yanlışım varsa düzeltin.
Mehmet EMİR
Ataşehir-İstanbul
1998 vitara v6
İki Şeye Hakkım Var:
Özgürlük ve Ölüm.

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

04 Nis 2013 20:53

Mehmet Abinin kit garantisi aynen dediği gibi,
yaptıran kişi için ömür boyu fakat el değiştirdi ise garanti sona eriyor şeklinde...
Fakat bu demek değilki malının arkasında durmuyor. Kesinlikle yardımcı olur heleki üretim ya da malzeme hatası ise..
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

05 Nis 2013 11:44

gokhan5234 yazdı: yaylarda cokme oluyordu jlx de mersedes190 ın on yaylarını arkaya takmıstım sorun cozulmus ama konfor bozulmustu granda ıse kıtt ın yaylarını yapan bursadakı fırmaya bır kalın modelını yaptırtttım sorunu bu sekılde cozdum konforda bozulmamıs oldu
Selamlar
Konfor bozulmuştu derken kasıt nedir sert veya yumuşak olması mı yoksa başka bir şey mi?
Taner Eraslan (46) - İzmir , 98' Vitara 1.6 JLX 5 Kapı manuel
Önemli olan varmak değil yolda olmaktır...

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

05 Nis 2013 12:55

190 ın on yaylarında saga sola saanma olayı cok cok artıydı arka tarafta oturan besık teymıs gıbı sersemlesıyordu morgulus morgulus
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

05 Nis 2013 13:37

gokhan5234 yazdı:190 ın on yaylarında saga sola saanma olayı cok cok artıydı arka tarafta oturan besık teymıs gıbı sersemlesıyordu morgulus morgulus
Uyumamakta direnen bebekler için birebir desene :)

Bu sağa sola sallanma olayı yayın yumuşak olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum doğru mu?
peki sadece virajlarda veya şehiriçi dönüşlerde mi oluyordu yoksa her zaman mı?

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

05 Nis 2013 14:26

Amortisör denilen parca aracta sallantıyı engelleyen parcadır :idea: bu bozuk ise yay hiç bişi yapamaz.. :idea:

mercedes dediğimiz aracın ön yayı üstünde motor taşıdığından bu dediğiniz şeyler mümkün degil derim.. :idea:

grand vitara xl-7 td arac sizinkiler gibim yarım porsiyon degil.. :!: :arrow: 1850 kg.. yuhh arkasında 6cl mercedes 190 yayı var :idea: orjinal kendi amortisörü var üzerinde patlamamış çalışır durumda.. :!: yarım bakla kestim takdım..

vitara v6 1350 kg :arrow: jlx'den 250kg agır.. :idea: arkasında 4cl mercedes 190 yayı var :idea: 4xfourart amortisörü var üzerinde patlamamış çalışır durumda.. :!: 1,5 bakla kestim takdım..

benim her iki aracımdada sallanma yan yatma hop lama zıplama vs yok istediğinizle istediğiniz viraja girelim cıkalım..derim.. :) takıldıktan sonra 15-20 gün içinde bu yaylardada hafif bir çökme söz konusu takacak adamı tecrübesi olması lazım.. :idea: aldığı gibi takarsa aşırı yüksek leylek gibim olur.. :idea: amortisör normal çalışması gereken yerde degil ise acık veya kapalı konumda kalıyor ise işini yapamaz..oldugu yerde dekarasyon malzemesi gibim durur.. :idea:
tahminim kesmeden takıldı.. :!: amortisör mili cok dışa cıkık olaraktan :?: (orta konumda olmalı.. :idea: ) iş yapamadı yada patlaktı.. :?: yada takan usta degil.. :!: ustacıkdı .. :?: falan filan..dı dedim. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
taner.eraslan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

05 Nis 2013 14:38

Tam istediğim noktaya geliyoruz. Yaşa Oğuz abim :)

Merak ettiğim konu şu; biz bu yükseltme kitini takarken orjinalinden daha uzun yay kullanıyoruz doğru mu? Peki bu yay orjinalinden daha uzun OK ama aynı zamanda daha sert olmak zorunda mı?
Mesela ben Vitara'nın orjinal halinin yay sertliğinden çok memnunum. Kit ile yükseltince bu konfordan taviz vermek şart mıdır? Uzun ama yumuşak olsa olmuyor mu? Olsa tadından yenmez ama bulunmuyor ki diyorsanız kabulum. Yok olmaz diyorsanız nedenini merak ediyorum. Bozuk veya virajlı yolda stabil değil muhabbeti yapmayın sakın :)

Kullanıcı avatarı
emir18
Onbaşı
İletişim:

05 Nis 2013 17:03

Önlere ne yapabiliz peki oguz abi yada bu işlemi ustasıyla nerede yapabiliriz.Benim önlerde sıkıntı var .
Mehmet EMİR
Ataşehir-İstanbul
1998 vitara v6
İki Şeye Hakkım Var:
Özgürlük ve Ölüm.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

05 Nis 2013 17:43

Taner o dediğini benim araçta mevcut Calmini Kit'in arka bölümü var yumuşak yaylar, oh miss diyorum, haa tabi virajlarda biraz yatma oluyor, ama korkma aynalar yere deymiyor morgulus morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

05 Nis 2013 23:28

valla oguz abı aynı sıstemı stemızın eskı uyesı hala sevdıgım bır arkadasın maltepedekı yerınde yaptık kendı aracı ,benım eskı jlx arac dahıl 3 aracdada aynı sonucu vermıstı s :roll: :roll: :roll: :roll:
En son gokhan5234 tarafından 06 Nis 2013 10:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

05 Nis 2013 23:29

telden yay sarmaca işi bilim dalı gibimdir..anlatacaklarımda sizin anlayacagınızı gecemez..zati..dedim.. ;) bilim teknik takılmadan anlatayım.. :roll:

2 tane yay düşünün dış ölçüleri aynı dışından ölçünce mesela 10 santim olsun..ve tellerin kalınlığıda capı aynı 2 yayı yan yana koyduk.. :!: yayların yüksekliğide aynı yerden.. :idea: yayın biri tele 10 tur attırılıp sarılmış..digeri 20 olsun.. :idea:

tel sargı sayısının teknik olarak ismi sipir diye gecer..sipir sayısı diye ifade edilir.. :idea:

sipir sayısı az olan yay kazık gibi olur az esner.. :idea:

sipir sayısı fazla olan cok esnemeye mukavimdir..Mehmet abinin yayları bu şekildir .. aracın tekerleri ahtapotun kolları gibi iner cıkar ,,amac da budur zaten .. :idea: azcık yumuşaktır..işin doğrusuda budur..esnemesini istemeyen..aynalar yere sürterse .. :arrow: 2 arka amortisörü söktürüp amortisör tamircsinde % 30-40 gibi sertleştirme işlemine tabii tutturabilir..+ gazlıyada cevirirse asvaltta dirift bilem yapar derim..2 amortisör parmaklattırma parası 50 x 2 = 100 kagıt..tır bilgilerinize sunulur.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

05 Nis 2013 23:30

bence bole olma nedenı dedıgın gıbı v6 nın daha agar olması olabılır
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

05 Nis 2013 23:41

v6 motoru sadece 150kg agır.. ;) o da önde ,,biz jlx kasada arka zıplama işi geyiği yapmıyomuyduk.. :?:

v6 ile jlx 1.6 kasa olarak tıpatıp süt kardeştir.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

06 Nis 2013 00:00

Önlere ne yapabiliz peki oguz abi yada bu işlemi ustasıyla nerede yapabiliriz.Benim önlerde sıkıntı var . :?:

ben taktırdığımda kiti garanti maranti vs yoktu..7 sene gibi öncesi.. :idea: bu garanti işi kulama geldi M. abiyi de neyofun yarışında görmüştüm 3-4 sene evvel 1- 2 gün önceside ondan spacer alıp takmıştım o spacer ler nasıl oldu diye bakmaya fikrimi almaya gelmişti ben burnundan getirdim.. ;) biraz muhabbet + hafiften geyik vs derken abi dedim bu yaylar göçtü ne yapcaz.. :?: kesilmeden taktıysan getir hemen degişeyim dedi.. :!: bu sefer yaylarla beraber ben göçtüm.. :( çünki v6 da difransiyeli aşagıya uzatma kolları olmadığından 2 den fazla yükseltmiyorlar..ve yayları kesip doğrayıp takıyorlar.. :idea: bide üstüne göçüncede drift aracı gibi oluyor.. :idea:

ben işi bilen yerlerle calıştım o zamanlar..işi bilen işini yapıp parasını alıyor işide bu zaten ..ne yapmıyorlar size biz iş öğretmiyorlar..çünkim oralar mektep degil.. :idea: :roll: işyerii ..

kurdun ensesi niye kalın hesabı.. :?: kendi işimi görcek kadar bende o ara usta oldum sök tak kes vs kac kere nasıl yaptım ..bende bilmiyorum..ama becermiştim.. morgulus en kötü gel benden kopya cek derim yayların spir sayılarını say derim. :idea:

kurt koçadı kendine hayrı yok bu ara.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

06 Nis 2013 10:46

saol abı suankı aracımda bursada yaptırdıgım arka yaylardan sıkıntı yok eger harhangıbır sıkıntım olsa ılk arayıp bılgı alacagım abılerımdensın :P :P :P
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

06 Nis 2013 12:18

http://www.google.com.tr/imgres?q=amort ... =114&ty=94" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.tasdemirler.com/ticari-parca ... -2.5-d-fkk" onclick="window.open(this.href);return false;

bu verdiğim link lerdeki kaucuk takozlar ön amortisör miline gecen bir parcadır.. :idea: ne işe yarar.. :?: aniden ön taraf cukura düşünçe ön amortisörlerin yükünü üzerine alarak patlamayı önlüyor..+ güm diye vurmayı engelliyor.. :idea:

tüm avrupa kalbur üstü araclarda bu var..1988<>2003 vitara serisi ve 1998<>2005 grand lar + aynı kasa olan xl-7 kasada bu zımbırtıyı suzuki kullanmıyor.. :idea: :roll:

ben bmw nin kilerden 1 çift aldım önlere takdım xl-7 imde.bilgilerinize..sunulur.. ;)

:arrow: aşırı artikilasyonda tekerin çok içeri girmesi gerektiği durumlarda bu işi engeller. harrd ufrodçuya gelmez derim.. standart ,,light takılan + benim gibim piknikçilere tavsiye ederim..dedim.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
*RESCUE*
MODERATOR
İletişim:

17 Tem 2013 09:03

DERKMEN yazdı:Mehmet Abinin kit garantisi aynen dediği gibi,
yaptıran kişi için ömür boyu fakat el değiştirdi ise garanti sona eriyor şeklinde...
Fakat bu demek değilki malının arkasında durmuyor. Kesinlikle yardımcı olur heleki üretim ya da malzeme hatası ise..
Hiçbir şeyin arkasında durmuyor kardeşim Selçuk un arka yaylar çöktü benim yaylarim çökmez oldu 1takım yeni yay aldım bu hafta , Amortisör konusunu zaten duyurularda paylaştım...
"“Tilkinin Dönüp Dolaşıp Geleceği Yer Kürkçü Dükkanıdır…”" - Emre SÜYÜN

Emre SÜYÜN / Ankara/Eryaman
Kan Grubu : A (RH) -
Suzuki Grand Vitara 1.6 / 2005 "BIDIK"

“SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir