Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS 2008 / P242B Hata Kodu

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS 2008 / P242B Hata Kodu

20 May 2021 09:13

Merhaba,

2008 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS aracımda yaşadığım bir problemi sizlere aktarmak istiyorum.

Aracım özellikle bayır yukarı çıkışlarda ciddi performans kaybı yaşatıyor.
Gaz pedalına bastığın zaman araç gitmediğini hissediyorsun, çekişi düşüyor, boğuluyormuş hissiyatı veriyor siyah duman atıyor.
Vites küçültsen de sorun çözülmüyor. (rampada devir düşüklüğü konusu değil) Sadece aracı bağırtıyorsun.

Aracı kapatıp tekrar çalıştırdığım zamanlarda normal haline dönüyor. Bazen seyir halinde iken aç kapa yapıyorum bazen de kenara çekip bir dakika bekleyip sonra tekrar çalıştırıyorum sorun çözülüyor, yine aynı hatayı vereceği zamana kadar aracı sürmeye devam ediyorum. (Dün bu sorunu çok fazla yaşadım - 200 km lik yolda 10 defa aç kapa yapmışımdır)

Sorun bu iken geçmiş dönemde bunun için İzmir'e (Ege Suzuki) gitmiştim. Usta bilgisayara bağladığında Egzoz Isı Göstergersi sorunu diyerek sensörün değişmesi gerektiğini söylemişti.

Resim

Bende Eylül 2020'de "turbo ısı göstergesi" / " egzoz ısı göstergesi" olarak bilinen bu sensörü aldım taktım. (aldığım ürünün kablosu ile araçtaki orijinal soketi lehimledim) Sorun çözülmüştü.

Lafı çok uzatmadan konuya geçiyorum.

1 aydır yukarıda anlattığım sorunları tekrar yaşıyorum. Bu sefer aracı bir kere çalıştırmak yetmiyor, üç - dört defa kapat aç yapıyorum ki normale dönsün. Tabi bu ister istemez bir risk teşkil ediyor. Allah korusun aracın normal bir sollama esnasında bu tür bir probleme maruz kalması, kazaya sebebiyet verir.

Resim

Balıkesir'de bir ustaya hata kodu var mı diye makineye bağlattığımda ekrandaki hata kodu çıktı. Buradaki sorunum 1 yıl bile geçmeden aynı hatanın vermesi.

Sensörü satın aldığım İstanbul'daki kişiye güvenim tam / dün sağ olsun telefonda benimle çok ilgilendi ve bu durumun sadece sensörden olmayacağını, buna sebep veren başka bir durumun olabileceğini, yetkili suzuki servise giderek bilgisayara bağlatarak nokta atışı yapılması gerektiğini söyledi.

Forumda bu sorun ile karşılaşan var mı, varsa çözüm için neler yaptı, yardımlarınızı rica ederim.
2008 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDİS
2009 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDİS

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: P242B Hata Kodu

20 May 2021 10:38

EGTS(Exhaust Gas Temperature Sensor) egzoz gazı sıcaklığını tespit eder bunu bir voltaja dönüştürür ve voltaj sinyalini(ECU-BEYİN)'e iletir.. Sizin durumda arabanızın ECU-Beyini diyor ki :arrow: bana eksoz gazı sıcaklık bilgisi gelmiyor :idea: ..ve bu arıza kodu ile size haber veriyor.

1- Ohm metre ile bu sensörün iç direncini kontrol edin, satın aldığınız yerdeki arkadaşta ölçsün..sensörlerin iç dirençleri aynımı..yani sizinki bozukmu? sıfırı ile aynı dirençte mi onu öğrenirsiniz.

2- Soketleri lehim yaptım demişsiniz, lehimleri tazeleyin, oksitlenme soğuk lehim gibi durumlar olmuş olabilir.

3- Herşey normal ama arıza geçmiyorsa orjinal sıfır sensör takıp denemeniz lazım.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS 2008 / P242B Hata Kodu

20 May 2021 16:10

Teşekkür ederim, en kısa zamanda bu testi yaptıracağım.

Biraz önce çok kısa süreli bir yolculuk yaptı ancak hata yoktu.

Anladığım kadarıyla belirli sıcaklığa çıktığı zaman sensör istediği performansı göstermediği için hata veriyor.

Aracı kapa aç yaptığın zaman ise sensör tekrar devreye girdiği için normal sürecine kaldığı yerden devam ediyor.

Bilgisayar gibi aç kapa kendine gelsin hesabı :)

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

09 Haz 2021 22:42

Tekrar merhaba, bugün itibariyle sorunu çözdük.

Şu şekilde anlatayım durumu.

Ben Gates marka triger seti ve valeo marka devirdaim su pompası aldiydim, aracı aldığımda beri aklımda hep triger degistirmek vardı çünkü.

Neyse usta yenisini takarken sorun yaşadı, teknik terimleri tam bilmiyorum ama daha önceleri takarken sente ayarlarını tam yapmamışlar, ustam şimdi yeni set ile birlikte ayarlari tamamlayınca aracın çekişi ve beygirinin arttığını belirtti.

Bu şekilde kullandım sorun çözüldü ancak ustam intercooler turbo radyatörümde sorun olduğunu, siyah duman çözümü ve aracın eski kondisyonuna gelmesi için bunun da değişmesi lazım dedi

Neyse bende kale marka intercooler satın aldım.

Bugün itibariyle o da takıldı.

Eskiden bayır çıkarken sorun yaşayan araç şimdi hiç önermedigim hızlarda bana mısın demedi

Aracı alalı neredeyse 2 yıl oldu, ilk defa bu kadar ivmelendigini gördüm, aracımı zaten seviyordum ama bu son yapılanlar ile birlikte hayranligim daha da arttı araca ve bu keyifle vurduk kendimizi dağlara 😀

Süreci detaylı anlattım belki Suzuki severlerin başına gelebilir diye.

İyi günler dilerim.
IMG_20210609_184427.jpg
IMG-20210609-WA0022.jpg
Burası Balıkesir / Gokceyazi / Kocaavsar Mesire Alanı

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

10 Haz 2021 08:19

Hikayenin sonu mutlu bitmiş, güle güle kullanın.
Site Admin

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 56 misafir