Suzuki Vitara JLX /Serin Sabahlarda Benzin Pompasi Sorunu

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

kafkasu
Er

Suzuki Vitara JLX /Serin Sabahlarda Benzin Pompasi Sorunu

25 Eki 2020 12:24

Selamlar,
Benzin pompası ile ilgili baslıkların bir kısmini okudum ama sanırım benim deneyimlediğim sorun oldukça özgün :) Sıcak yaz sabahları hariç, sabah sicakligin 20 dereceler civarında dolaşmaya başladığı sonbahar günlerinden itibaren kontağı açtığımda benzin motorunun çalışma emaresi olan cızırtı gelmiyor ve araç çalişmiyor.

Bazen bir kaç mars veya yârim marstan sonra cizirti sesi geliyor ve araba çalışıyor ama bazen, özellikle erken çıkmam gereken sabahlarda bu mars denemelerinin sayısı cok artıyor. Gecen ay Niğde Demirkazık köyündeki dag evine gittim, normalde yasadığım yer ile irtifa farki yaklasik 1500mt ve orda aracı çaliştirirken hiç olmadığı kadar cok mars basmak zorunda kaldim, hatta nerdeyse aku bitiyordu.

Didim'de kisin bile öğlen saatlerinde devreye giren benzin pompası Demirkazık'ta inatla öğlen saatlerinde bile zorluyordu. Bu deneyim sorunun sıcaklıkla beraber yükseklikle de bağlantılı olduğunu düşündürdü.

Benzin pompasini ilk firsatta değiştirdim ama degisen bir sey olmadi, ustune su anda benzin ibresi nerdeyse 15 litre kadar eksik gosteriyor. Nur topu gibi yeni bir pazar bulmacasi edindim sizlerle de paylasayim istedim :) Selamlar
Ugur Cinar
41
Didim

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Serin sabahlarda benzin pompasi gec calisiyor

26 Eki 2020 10:56

Uğur merhaba okurken güldürdün, Allah'ta seni güldürdün morgulus morgulus Demirkazık zirve 3756Mt köyüde en az 2500Mt diye düşünüyorum bu olayın yükseklikle alakası olacağını düşünmüyorum, gezdiğim sevdiğim yerlerden biridir o bölge.

Aracının ne olduğunu yazmış olsaydın daha iyi olurdu ? ancak anlattıklarından ve benzin pompasınında yenilenmiş olmasından sonra geriye olası en makul sebep penzin pompasının elektriğini kontrol eden, benzin pompa rölesi veya sigorta paneli içindeki okitlenme kalıyor..

Aracın ne olduğunu bilmediğimden grand vitara için fusebox fotoğrafı ekliyorum, fotoğrafta sigorta kusunda Benzin pompa siportası görülüyor.. söküp bir kontrolü gerekir bazen su aldığı için sigorta kutusu alttan oksitlenebiliyor..(oksit varsa elektrik yok unutma)

Ek olarak direksiyon altında bir yerlerde olması lazım pompa kontrol röle ayaklarının girdiği soketler içeriden alt bölümde oksit oluyor geçirmiyor (oksit varsa elektrik yok unutma) çürüyor vs gibi sorunlarda olabilir.. dediğim gibi rölede artık bitmiş olabilir.. o bölgeleri kontrol edin.
Olası sebepler:
1-Sgorta paneli içi panel atlı ve ayakları
2-Röle ve bağlı olduğu içine takıldığı panelin içi ve ayakları
3-Röle arızası
Grand Vitara 1600se 2005 internal fusebox.jpg
Grand Vitara 1600se 2005 internal fusebox.jpg (250.45 KiB) 811 kere görüntülendi
Site Admin

kafkasu
Er

Re: Suzuki XXX modeli :) Serin sabahlarda benzin pompasi gec calisiyor

26 Eki 2020 13:12

Merhaba ustadim, yuzunden tebessum gonlunden mutluluk eksik olmasin :) hem verdigin bilgiler hem de guzel duan icin tesekkur ederim. Bugun ilk firsatta elektirikciye gidip sonucu onumuzdeki gunlerde sizlerle paylasirim. Bu arada arabam 94 model vitara 1.6 jlx. Ilgi ve bilgi icin tekrar tesekkur ederim. Sirada daha bir kac yuz sorun var :) Bu arada bahsi gecmisken bu model vitaralarin orjinal benzin pompasi 6 bar mi, biliyor musunuz?
Evet zirve 3700lerde, neyseki koyu 1500 metrelere yapmislar, yoksa muhtemelen benim rampa cikamayan yoldas gidemezdi :) Benim de cok sevdigim bir bolgedir, umarim bir gun beraber gitmek de nasip olur :)
Selamlar
Ugur Cinar
41
Didim

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki XXX modeli :) Serin sabahlarda benzin pompasi gec calisiyor

26 Eki 2020 17:22

Eyvallah güzel dileklerin için teşekkür ederim...6 Bar konusuna gelince kahkaha attım dedim napptınn sen yuhh :arrow: köye su hattımı yapıyorsun morgulus morgulus şaka bir yana japon gurubu araçların geneli ve sanırım avrupa markalarda geneli 3 bar benzin basıncı ile çalışır.

Senin hikayede olan benzin pompasına olmuş, sorun onada olsaydı şuan bunları konuşmuyor olurduk, demekki pompaya giden elektrik hattında bişiler var..artık rölemi ? rölenin girdiği soket yuvasımı, sigortamı, sigortanın altımı, tesisat mı ? incelemede çıkacak. :P
Site Admin

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JLX /Serin Sabahlarda Benzin Pompasi Sorunu

26 Eki 2020 18:07

6 bar mı? kabaca saatte 120lt benzin demek :D morgulus

6 bar pompa genelde yüksek performanslı araçlarda, modifiye edilmiş araçlarda ya da motorsporlarında falan kullanılıyor. Bizim tırt 1.6 G16A ya da G16B motorlara fazla gelir :D
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

kafkasu
Er

26 Eki 2020 18:39

O zaman simdi elimde hediyelik veya satilik iki adet 6 bar benzin pompasi var :) Ne yapmami onerirsiniz, 6 ile devam mi edeyim 3 bar mi alayim. Arabanin rampalarda cekmiyor olmasiyla bunun bir ilgisi var mi acaba :)
Ugur Cinar
41
Didim

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

27 Eki 2020 08:34

Rampalarda çekme sorunu, MAF sensörü, Avans veya Buji bobin sistemi ile alakalı olabilir incelenmesi lazım.
Site Admin

kafkasu
Er

27 Eki 2020 11:31

Tesekkurler azizim, forumun konuyla ilgili basliklarini okuyup daha bilgili bir forumdas olarak soruna yaklasayim ;) benzin.pompasina ne dersin, 6bar kalsin mi, sokup 3 bar mi takayim
Ugur Cinar
41
Didim

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

27 Eki 2020 13:23

6 bar olmaz sistemi iki kat zorlamak demek bir yerlerden patlar, japon abi ne yaptıysa orjinali sende onu koy derim..gerisi başına dert olur 3 bar candır.
Site Admin

kafkasu
Er

28 Eki 2020 15:58

Tamam, dedigin gibi yapacagim, cok tesekkurler
Ugur Cinar
41
Didim

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 52 misafir