Suzuki Vitara JLX AT 2001/ Marş Basmıyor

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Efevitara
Er

Suzuki Vitara JLX AT 2001/ Marş Basmıyor

31 May 2020 12:35

Merhaba,

Aranıza yeni katıldım sayılır. Vitaramı 3 Yıldır kullanıyorum, tek sorunum aracımın anahtarını çevirdiğimde bazen marş motoru yerine aracın sessiz kalması ve sağ taraf torpidonun altından anahtarı çevirdiğim her sefer tik tak sesinin gelmesi.

Sorun aküde veya ateşleme sisteminde değil kesinlikle. Sanki elektronik bir engel var ve arabanın çalışmasını o anda engelliyor. Yarım saat bir saat bekleyip aracımı tekrar çalıştırabiliyorum, ama bu süreyi illa beklemem gerekiyor. Bazen geceleri toplu taşımayla eve dönüyorum :) ertesi gün sorunsuz aracım çalışıyor kesinlikle bir veya birkaç saat beklemek yeterli oluyor aracımın tekrar çalışması için.

Nasıl bir çözüm bulabilirim?

Onur
Onur P.
Suzuki Vitara JLX Otomatik 2001

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: 2001 Vitara JLX Otomatik, Marş Basmıyor

01 Haz 2020 13:52

File0003.jpg
File0003.jpg (98.72 KiB) 600 kere görüntülendi
Bu arıza tüm arabalarda başınıza gelebilecek bir şey, benim JLX varken (5.5yıl) su dere deniz vs her yere girip çıkardım dolayısı ile marş motorum en az 3 sefer bozuldu+ eski tecrübeleride ekleyince uzman haline geliyor insan..

Sizin sorunda iki şekilde oluşur..marşa basınca tık tık sesi marş motoru üzerindeki bobin (Kimi selenoid der) çalışma sesidir, bu bobin marşa bastığınız anda motorun çekeceği yüksek akımı içindeki kalın bakır bir plaka üzerinden motor sarımına iletir,(kırmızı daire ile gösterdim) aynı anda bendix dişlisini marş motoru mili üzerinden kaydırarak ileri iter (volan dişlisine oturtur)
nPQ4LV.png
nPQ4LV.png (113.38 KiB) 599 kere görüntülendi
Sizin bobin sağlam ancak bobinin içindeki bakır bara(plaka) ölmüş, bobin çeksede gerekli voltajı ve akımı marş motoruna iletmiyor.. Biri marşa basılı tutsun sizde bir çekiç veya büyük tornavida ile sağlamca bobine vurun %70 ihtimal araç çalışır..bu yöntemle arazide en az 50 ve üstü araç çalıştırmışımdır.

Yapılacak İşlem: Marş motoru sökülecek, üzerindeki bobin sıfırlanacak, sökülmüşken marş motor mili temizlenip yağlanacak (Bendix dişlisi rahat kayar) kömürler lazımsa değişecek.

Sonuç: ilk marşta şaşıracaksınız, marşın sesi ve aracın tereyağ gibin marş bastığına inanamayıp 2-3 kez daha start stop yapacaksınız, vaybe verdiğimiz paraya emeğe değdi diyeceksiniz..sonrada buraya yorumlarınızı bekliyoruz tabiki..kolay gelsin. Aşağıdaki gif marş motoru çalışma sistemini basit bir şekilde anlatmış.
ÇEKİCİ SARGI GİF.gif
ÇEKİCİ SARGI GİF.gif (185.58 KiB) 600 kere görüntülendi
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Efevitara
Er

Re: 2001 Vitara JLX Otomatik, Marş Basmıyor

02 Haz 2020 20:41

Sizinle bu kadar geç tanıştığım için pişmanım şimdi, ne kadar güzel ve detaylı açıklamışsınız. Hemen uygulamaya geçip sonuçları hakkında Bilgi vereceğim.
Teşekkürler.
Onur P.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JLX AT 2001/ Marş Basmıyor

03 Haz 2020 08:17

Sınırlı bilgimizi paylaşıyoruz, işe yarıyorsa ne mutlu :) :arrow: marşın üzerindeki bobini direk değiştirin :idea: tamir etmeyin, marş motoruda sökülmüşken güzelce temizlenip elden geçsin o bölümdeki sorun uzun süre için giderilmiş olur.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Efevitara
Er

18 Haz 2020 18:35

Bu hafta konuyla ilgili tamirciye gittim, dediğiniz gibi sorun halloldu, teşekkür ederim. Bobini değiştirelim dememe rağmen değiştirmediler, sıkıntı yokmuş, plancırın etrafını yağlayıp bakım yapıp kömürleri yenilediler.

Üyelere Bilgi amaçlı:
Marş dinamosu sök tak bakım işçilik 150 TL
Kömür seti komple yenileme malzeme 75 TL
Toplam 225 TL
Onur P.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

19 Haz 2020 09:29

Güle güle kullanın, marşa basarken bile ses nasıl değişmitir.
Site Admin

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 59 misafir