Suzuki Vitara JLX / Sağ Cam Yavaş Çalışma Problemim

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
ozman5787
Çavuş
İletişim:

Suzuki Vitara JLX / Sağ Cam Yavaş Çalışma Problemim

12 Ara 2012 10:26

Ne yaptıysak olmuyor ?^#Fl t*"y+ röle röle üstüne ama yok arkadaş kaldırmıyor camı?

Var mı çare bulan??
Osman PEKACAR/İSTANBUL
1998 VİTARA 1.6JLX

4L
SITE ADMIN
İletişim:

Re: SAĞ CAM MOTORUNA ÇARE BULAN VAR MI??

12 Ara 2012 11:23

o bende de var. hele kışın şu soğuklarda elle tutup çeksen daha hızlı .
2 sebebi var, dolayısıyla 2 de çözüm var;

Camın içinde kaydığı kanaldaki fitil orjinalde kadife kaplı. Zamanla, fitilin üzerindeki kadife soyuluyor ve sadece kauçuk kalıyor. Kaucuğun sürtünme direnci ise kadifeye göre çok çok fazla. Birinci çözüm ve işe yarasa da yaramasa da bu fitillerin kadifeli bir fitille değişmesi. Camcılar bu işi yapıyorlar, orjinal suzuki diye kasmaya gerek yok (muş).
Fitil kadifesi gittiği için cam kalan kauçuğun üzerinde zorlanarak yüzdüğü için motor ikinci aşamada zorlanmaya başlıyor ve kömürleri ıvırları zıvırları ufaktan bozuluyor, tabi bu arada zamanın etkileri de üzerine binince sonuç bizdeki gibi oluyor.

1) fitiller değişecek
2) çözüm alınamazsa cam motoru açılacak, bakımı yapılacak

Bazı elektrikçiler röle takıp direk aküden elektrik veriyor ama , bu hastalığı tedavi etmek değil, aspirin verip ağrıyı dindirtmek
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

12 Ara 2012 23:10

Camın içinde kaydığı kanaldaki fitil 'in içine yagdanlıkla yag basın..yada sıvı gres sıkın ..rahatlama oldu derseniz..gidip 200 lük doç fitili alın eskileri sökün atın o sorunuda unutun..derim. ;)

tecübe ile sabit.. :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
Cypriot4x4
Onbaşı
İletişim:

13 Ara 2012 21:00

Merhabalar,

Bizim araçların orjinal cam fitilleri içi kadife kaplı değildir.

Elektrikli camların sağlıklı çalışması için, kapı döşemesini söküp camın ortadaki kızağını iyice gresleyin, yağlayın, camkrikosunu sabitleyen vidaları çok hafif gevşetip camı kaldırıp indirin herhangi bir kasma varsa düzelecektir. Camın en düzgün, rahat inip kalktığı konumda cam krikosunun vidalarını sıkıp sabitleyin.

Senede 1-2 kez cam krikolarını yağlarsanız pek sorun olmaz.

Her neyse benim araçta camın kalkmaması ile ilgili keşfettiğim en büyük sorun, cam düğmesinin / anahtarının oksitlenip düzgün veya hiç çalışmaması. Bunun tek çözümü de cam anahtarını söküp iyi kalite contact cleaner ile temizlemek.

Örneğin benim araçta ön yolcu tarafındaki cam şöför tarafındaki cam anahtarından kapanmıyordu ancak kendi tarafındaki düğmeden gayet rahat kapanıyordu. Anahtarı söküp contact cleaner spray ile iyice temizledim 3 ve 6 ay kadar sonra aynı işlemi tekrarlamak zorunda kaldım. en son temizlikten sonra yaklaşık 1 yıl oldu hiç sorun kalmadı

İlk günküne çok yakın bir şekilde tüm camlar çalışıyor.

Bana sorarsanız elektrikçilerin "hemen röle takalım " tavsiyesine uymayın.

Benim aracın arka camlar 20 yıldır problemsiz çalışıyor ön camlarında açma kapama anahtarları sıkıntı yarattı sadece. Tek yaptığım cam kriko kızaklarını yağlayıp greslemek
Suzuki Vitara JLX 1.6 16v LWB
Şasi : TD01V Motor : G16B
3" Body Lift
15" x 8" Jant, Kumho 30" x 9.5" x 15" KL71 MT Lastik
SuziQ Fender Flares

http://www.trncipclawyer.com

Kullanıcı avatarı
ozman5787
Çavuş
İletişim:

14 Ara 2012 00:52

Evet abiler dodge fitillerini aldim olmusken iki camin fitillerini birden degistiricem ama mutlaka diger tavsiyelerde uyucam ve pandizotlari sokup kizaklari yaglicam bi temizlikte yapicam sonucu yazarim abiler
Osman PEKACAR/İSTANBUL
1998 VİTARA 1.6JLX

4L
SITE ADMIN
İletişim:

15 Ara 2012 19:00

kızakları düşündüğün gibi kolay yağlayamayacaksın, kapının iç barı ve kaporta kesimi sebebiyle bir yere kadar ulaşabileceksin, zaten oraya baktığın zamanda "lan burda birşey yok ki nesini yağlayayım" diyeceksin morgulus sonra yine de yağlayacaksın, sökmüşken başka yerleri de yağğlayayım diyeceksin ama yağlayacak yer bulamayacaksın morgulus cam motorlarını sökeyim diyeceksin "bu kablo ne bu tel ne nerden sökülür bunlar" diyeceksin.... sonra "eeeeeee başalrımlan camınada motoruna da" deyip bir elektrikçi arayacaksın, adamda sana "abi buna zaten röle takmışlar bizim yapabileceğimiz bir şey yok sen motoru değiş diyecek" morgulus kafayı yiyeceksin sonra "lan satıp L200 mu alsam , navaramı alsam" diye atıp tutacaksın ustaya verip veriştireceksin. "megane ın palyonun onun bunun cam motorları uymaz mı" diye acayip sorular soracaksın ustaya morgulus o da "olmaz" diyecek , sen de "niye olmasın" diye anlam veremeyeceksin başka ustalar arayacaksın syt .... Hayat bir vitara yüzünden çekilmez hale gelecek morgulus morgulus morgulus
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
Cypriot4x4
Onbaşı
İletişim:

15 Ara 2012 20:56

4L yazdı:kızakları düşündüğün gibi kolay yağlayamayacaksın, kapının iç barı ve kaporta kesimi sebebiyle bir yere kadar ulaşabileceksin, zaten oraya baktığın zamanda "lan burda birşey yok ki nesini yağlayayım" diyeceksin morgulus sonra yine de yağlayacaksın, sökmüşken başka yerleri de yağğlayayım diyeceksin ama yağlayacak yer bulamayacaksın morgulus cam motorlarını sökeyim diyeceksin "bu kablo ne bu tel ne nerden sökülür bunlar" diyeceksin.... sonra "eeeeeee başalrımlan camınada motoruna da" deyip bir elektrikçi arayacaksın, adamda sana "abi buna zaten röle takmışlar bizim yapabileceğimiz bir şey yok sen motoru değiş diyecek" morgulus kafayı yiyeceksin sonra "lan satıp L200 mu alsam , navaramı alsam" diye atıp tutacaksın ustaya verip veriştireceksin. "megane ın palyonun onun bunun cam motorları uymaz mı" diye acayip sorular soracaksın ustaya morgulus o da "olmaz" diyecek , sen de "niye olmasın" diye anlam veremeyeceksin başka ustalar arayacaksın syt .... Hayat bir vitara yüzünden çekilmez hale gelecek morgulus morgulus morgulus
Benim kızak dediğim, yağlanacak yer kapı içinde ortada dikey bir parça üzerinde camı tutan parça hareket ediyor, demedi demeyin, yağlamak ve bu parçayı sabitleyin vidaları biraz gevşeterek camı kaldırıp indirin herhangi bir kasıntı varsa oda düzelecektir

Bu arada "Vitara 'sız hayat çekilir mi?"
Suzuki Vitara JLX 1.6 16v LWB
Şasi : TD01V Motor : G16B
3" Body Lift
15" x 8" Jant, Kumho 30" x 9.5" x 15" KL71 MT Lastik
SuziQ Fender Flares

http://www.trncipclawyer.com

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Ara 2012 13:08

4L yazdı:kızakları düşündüğün gibi kolay yağlayamayacaksın, kapının iç barı ve kaporta kesimi sebebiyle bir yere kadar ulaşabileceksin, zaten oraya baktığın zamanda "lan burda birşey yok ki nesini yağlayayım" diyeceksin morgulus sonra yine de yağlayacaksın, sökmüşken başka yerleri de yağğlayayım diyeceksin ama yağlayacak yer bulamayacaksın morgulus cam motorlarını sökeyim diyeceksin "bu kablo ne bu tel ne nerden sökülür bunlar" diyeceksin.... sonra "eeeeeee başalrımlan camınada motoruna da" deyip bir elektrikçi arayacaksın, adamda sana "abi buna zaten röle takmışlar bizim yapabileceğimiz bir şey yok sen motoru değiş diyecek" morgulus kafayı yiyeceksin sonra "lan satıp L200 mu alsam , navaramı alsam" diye atıp tutacaksın ustaya verip veriştireceksin. "megane ın palyonun onun bunun cam motorları uymaz mı" diye acayip sorular soracaksın ustaya morgulus o da "olmaz" diyecek , sen de "niye olmasın" diye anlam veremeyeceksin başka ustalar arayacaksın syt .... Hayat bir vitara yüzünden çekilmez hale gelecek morgulus morgulus morgulus
Çağlar olm koparttın allah iyiliğini versin senin morgulus morgulus bir işin kronolojik çıldırma aşamalarını yazmış %100 katılıyorum, ahanda aynen böyle oluyor morgulus neredenmi biliyorum..offf offf uzun konu sonuçta yaptım ama, kafada kalan son 2 tel saçda bıraktı gitti morgulus

Fitil değişimi, cam krikosu yağlama, motorun mutlaka elden geçmesi sorunu çözer. Zaten bu saydığım sistemin 10 yıl ellenmeden çalıştığı düşünülürse eh iyi bile gitmiş denebilir, bakım bakımdır Çağlar olm okudukça gülüyorum..arızalı insan.. morgulus
Site Admin

YYILMAZ
Er
İletişim:

05 Tem 2019 22:27

ozman5787 yazdı:Ne yaptıysak olmuyor röle röle üstüne ama yok arkadaş kaldırmıyor camı??Var mı çare bulan??
Bütün arkadaşla merhaba.. çok uzun zaman geçmiş üzerinden konunun, belki çözümler de bulunmuştur ve ben gözden kaçırmışımdır, ama yinede bu sorunu yaşayan arkadaşlara tecrübe ettiğimi yazmak istedim... bende fitilleri kadife yaptım, üstüne motor bakımını, üstüne birde yağladım ama çözüm olmadı... yıllarca öyle devam ettim. 8 yıl:)) bende röle takılmasının çözüm olmadığını okuduğumdan aklımdan bile geçmedi... takii bir elektrikçi ustası bana ben bu sorununuzu çözerim diyene kadar... nedir çözümün dedim, ben hallederim bana bırak dedi... tam yaptıklarını belki anlatamam ama yapılan, her iki motora giden kablolara ikişer role takarak, birbirine paralel bağlaması ve bir sigorta koyması... bunu elektrikçi arkadaşlar daha iyi tarif edebilirler ama ben bu çözümle, çam sorunumu hallettim. özellikle yağmur yağdığı zaman artık sağ çamı elimle kapatmak zorunda kalıyordum... şimdi çok iyi... beklentiminde üzerinde sorun çözüldü... slmlar
Yahya YILMAZ_61 (39 - RH +)
Vitara 1.6 (2001-5.k)
HATAY/İSKENDERUN
Yaşamak Yaralanmaktan Korkmamaktır (Çemil Meriç)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

08 Tem 2019 08:08

Vitaraların Cam ve Far elk kabloları ince..yıllar geçtikçe motorlar, fitiller, mekanizmalar vs eskiyor gelen elk yetmiyor..cam motorunun çalışma anındaki voltajını ölçün 11/11,5 volta kadar iner..Röle koyunca aküden veya sigorta beslemesinden 14Volt direk cam kaldırma motoruna gelir..kayıp voltaj telafi olunca cam motoru eski hali gibi olur. Eskiyenlere Röle öneririm.
Site Admin

erglter
Er

19 Ağu 2019 11:59

şöyle bir yöntemle durumu iyileştirdim

döşemeyi sökün camı aşağı indirin
camı, krikoyu ve motorunu sökün
krikonun cam kaldırma kızağının yollarını halatın geçtiği yolları gres ile yağlayın
halatların bulunduğu kablo kanalları eskidiyse yenileyin içlerini (genelde kasan kısım bu çapaklanan halat içine takılıyor) gresleyin
motorun halat sardığı yerin içinide sprey gres ile yağlayın
sonra önce krikoyu takın sonra motoru sonrada camı takın

ben bu yöntemle gayet iyi bir sonuç aldım sizlerle paylaşmak istedim saygılar...

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

19 Ağu 2019 15:36

Bakım ve elden geçirme ile hayata dönüş yapmışsınız elinize sağlık..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
zaferkucuk
Uzman Çavuş
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JLX / Sağ Cam Yavaş Çalışma Problemim

27 May 2020 01:31

Ahada röle devresi
IMG-20200517-WA0001.jpg
IMG-20200517-WA0001.jpg (39.91 KiB) 656 kere görüntülendi
Zafer Küçük Arh+
Renault Clio 1.4 RT
SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
2. SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
Jeep cheroke 2.4 Kj 2003
3.Suzuki Grand Vitara 1998 2.5 V6

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 82 misafir