Suzuki Grand Vitara Oksijen Sensör Değişimi

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

NicKiYoK
Er

Re: Suzuki Grand Vitara Oksijen Sensör Değişimi

29 Eyl 2018 14:38

Merhaba arkadaşlar
Benim de oksijen sensörü arızası nedeni ile Suzuki Grand Vitara JLX _A (2006) aracım arıza lambasını yaktı. Aracımda arıza lambası yandığı için devirli çalışma, cruise kontrolün çalışma gibi sıkıntılar başladı ve ayrıca tekleme gaz yememe, rampada bayılma gibi sıkıntılar da ara ara olmaya başladı.OBD check cihazından baktığımızda aşağıdaki görüntüyü aldık.

Resim

Kırmızı işaretli arıza bize 2. oksijen sensörünün bozuk olduğunu gösteriyordu.(Diğer arızaları başka başlık altında yazacağım). Arıza kaydını silip bir süre devam ettik ancak artık tamamen bozuldu ki benzinde kullanın ECU yu silme gibi işler işe yaramamaya başladı.Bende bu başlıkta öğrendiğim sensör temizleme işini yapmaya karar verdim.Bu başlıkta güzel bir şekilde ifade edildiği için bu konuda resim eklemedim.Aracı kaldırıp alttan 1.2 sensörü söküp tuz ruhu içinde beklettik usta bu yöntemi daha önce uygulamış ancak düzelmenin çok az olduğunu söyledi.Ben yinede şansımı denemek istedim.Kurutup sensörleri taktık.Çalıştırmadan önce akü kutup başını çıkarıp biraz bekledik arıza kayıtları silinsin diye ancak çalıştırdığımızda yine 2.sensörün düzelmediğini gördük.
Resim

Sensörlerin orjinalleri pahallı yan sanayi ise 250 -300 TL civarında idi.Aliexpressten araştırdım bir çok sensör buldum 17 USD den 32 USD ye kadar fiyatla bir çok grand vitara sensörü vardı gözümün tuttuğu bir kaç satıcıya mesaj attım orjinal oksijen sensörümün kodunun 65J1 DENSO 149100-9151 / 05H31 olduğunu ve sattığı ürünün benim aracıma uyup uymayacağını sordum. Çeşitli satıcılardan mesaj geldi aşağıda linkini ve resmini gönderdiğim ürünü almaya karar verdim.
https://tr.aliexpress.com/item/18213-65 ... 4c4dARXJqK

Resim

Ürün aşağıdaki kutuda 1 hafta içinde geldi

Resim

Resim

Gelen sensörü araca taktık 2. sensör katalizörden sonra ki sensör oluyor. aracı kaldırıp alttan kolayca taktık .Akü kutup başını çıkarıp arıza kaydını sildik.Aracı çalıştırdık ve arıza lambamız yanmadı. Oksijen sensörünü o günkü dolar kuruna göre 160 TL ye halletmiş oldum.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

02 Eki 2018 16:02

Güle güle kullan, belge ve link ile güzel net bir anlatım olmuş, eline emeğine sağlık, paylaşım için ayrıca teşekkürler..yol gösterici olmuş. :P
Site Admin

Gokhun16
Er

30 Kas 2018 19:45

Offroadpassion yazdı:Güle güle kullan, belge ve link ile güzel net bir anlatım olmuş, eline emeğine sağlık, paylaşım için ayrıca teşekkürler..yol gösterici olmuş. :P
Merhaba 95 2.0 v6 larda kaç adet sensör var ? 2 adet mi yoksa 4 adetmi ? Okuduğuma göre euro normalarına göre kat sonrası sensör değişkenlik gösteriyor. Yani eskilerde olmuyor. Benim aracımda varmıdır ?

se7endust
Er

09 Ara 2018 23:02

Selamlar
2005 1.6 grand vitara aracımda benim de bir süredir motor arıza lambam yanıyor. Aracımı ilk çalıştırdığımda egzostan çiğ benzin kokusu alıyorum bu da sensörün bozuk olması ihtimalini güçlendirir mi?

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

28 Ara 2018 20:10

se7endust yazdı:Selamlar
2005 1.6 grand vitara aracımda benim de
1-bir süredir motor arıza lambam yanıyor.
2-Aracımı ilk çalıştırdığımda egzostan çiğ benzin kokusu alıyorum bu da sensörün bozuk olması ihtimalini güçlendirir mi?
Merhabalar..
1-Arıza lambası nedemek istiyoru ECUya (beyin) bağlanarak öğrenebilirsiniz, verilen arıza koduna görede neresinde ne var belli olur.
2- Her araç ilk çalıştırmada zengin yakıt hava karışımı kullanır, eksozdan bir miktar benzin kokusu gelir.

her ikiside ayrı ayrı değerlendirilmelidir. kolay gelsin.
Site Admin

CorvusCorax
Er
İletişim:

01 Şub 2019 17:09

Herkese selam.Uzun zamandır oksijen sensörü hatasından arıza ışığı yanıyor.sorunu halletme zamanı geldi düşüncesi ile yetkili servisi aradın verdikleri fiyat 1750 TL.Doğal olarak alternatif arayışına girdim ve BOSH un universal sensörünü buldun uyumlu ucşer kutudan çıkıyor ve uçlar kabloya bağlanıyor.Bu sensör çözüm olurmu benim için.Araç 2004 G.V 1.6

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

06 Şub 2019 13:37

1-Lambda sensörünüzün %100 arızalı oldugundan emin olun. LPG varsa ve ayarsız ise Lambda sensörü fakir yada zengin karışı okursa hata lambası yakar.. Ecu reseti yapın benzine geçin 50-100 Km benzinde kullanın.. Arıa lambası yandığında hiç ellemeden servise gidin, yine Lambda (Bank1 veya 2) hangisi ise..bu kez ok arızalı denebilir. Yanmaz ise sensör sağlam LPG ayarı bozuktur...Bu test sonrası 2. adıma geçin..muadili işinizi görebilir.

2-Muadil alacağınızın soketleri sizinki ile uyumlu olsun.. (Önemli)

3-Fiyat olarakda 400-600 TL aralığında bulursunuz diye düşünüyorum.

4- Yeni sensörü takınca benzinde kullanın 50-60 km...lamda arızası vermez ise..Ok dir..LPG ye geçin..

5-LPG geçişinde yine arıza lambası yanarsa LPG ayarı (zengin veya Fakirdir)..ayar ile düzelir.

bu yazdıklarımı adım adım yapın..sıralamayı bozmayın..

Burayı arayın işinizi çözerler..Marka model şasi no vs söyleyin..muadilini en uygun buradan alabilirsiniz..
Genç Tokel Otomotiv Adres: Aksaray Mahallesi, Küçük Langa Cad. No:6, 34096 Fatih/Istanbul - Telefon: (0212) 530 72 24
Site Admin

CorvusCorax
Er
İletişim:

08 Şub 2019 11:43

Teşekkür ederim.Dediğiniz sıralama ile tekrar bir test yapıp ona göre hareket edicem.

Kullanıcı avatarı
fkc24
Er
İletişim:

26 Şub 2019 11:58

Offroadpassion yazdı:
2-Aracımı ilk çalıştırdığımda egzostan çiğ benzin kokusu alıyorum bu da sensörün bozuk olması ihtimalini güçlendirir mi?
Merhabalar..
1-Arıza lambası nedemek istiyoru ECUya (beyin) bağlanarak öğrenebilirsiniz, verilen arıza koduna görede neresinde ne var belli olur.
2- Her araç ilk çalıştırmada zengin yakıt hava karışımı kullanır, eksozdan bir miktar benzin kokusu gelir.

Merhaba grand vitara 2005 model aracım var motor arıza ışığı yakmıyor fakat oksijen sensör1 hatası veriyor obd ye bağlayınca. lpg filtreleri hava filtresi yağ filtresi buji buji kablosu herşeyini değiştirdim kafam rahat olsun diye, sizce oksijen sensörünüde değişmeli miyim?

Kullanıcı avatarı
kemalyazici
Er
İletişim:

27 Şub 2019 09:15

fkc24 yazdı:
Offroadpassion yazdı:
Merhabalar..

Merhaba grand vitara 2005 model aracım var motor arıza ışığı yakmıyor fakat oksijen sensör1 hatası veriyor obd ye bağlayınca. lpg filtreleri hava filtresi yağ filtresi buji buji kablosu herşeyini değiştirdim kafam rahat olsun diye, sizce oksijen sensörünüde değişmeli miyim?
hatayı silmeyi denediniz mi ?
Kemal Yazıcı
2006 Suzuki Jimny MT
1993 Skoda Forman Lx

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Mar 2019 12:39

fkc24 yazdı:
Offroadpassion yazdı:
Merhabalar..

Arıza lambanızın ledi yanmış olabilir. Km tablosunu söküp kontrol edin.. Ecu yu (beyin) önce resetleyin, 50 60 km sonra tekrar bağlayıp bakın yine lambda bank1 derse kesin değiştirin... Yakıt ve çekiş fabrika düzeyine gelir... Ecu lambda (oksijen) sensöründen bilgi alırsa yakıtı daha hassas ayarlar.. Yakıtınız düşer, çekiş biraz daha iyi olur.

F5121 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Site Admin

rehameric
Er
İletişim:

10 Oca 2022 13:54

Herkese Merhaba,
Öncelikle belirtmek isterim ki, bu satırları yazmadan önce bu başlık altındaki bütün cevapları tek tek okudum ve kendi sorunumu buraya yazma gereği duydum, belki başkalarınına yardımı dokunur diyerek..
Henüz bir işlem yapmadım, sadece sorunu tam olarak tespit etmeye çalışıyorum...
Araç yaklaşık 2 yıldır bende (2004 grand 1.6 manuel) (Benzin+lpg) ve ilk aldığım zamanlar bu motor check engine ışığı yanıyordu ve Kendim temin etmiş olduğum OBD cihazımla araca bağlandığımda, bu kodlar tam hatırlamasamda şöyleydi; (lpg de kullanıyorum)
Catalitic convertor low efficiency, system too rich, Bank1 tarzı kodlardı. Ama çok sık çıkmıyorlardı. LPG li araçlarda olur bu diyorlardı devam ediyorduk :) Bir kere sildiğim zaman 400-500 km hatta bazen daha fazla km gidiyordum bir daha çıkmıyordu. Uzun yola gittiğimde oluyordu yine yanmıyordu. Ama şu son zamanlar (5-6 ay) dikkatimi çekti ki 50-100 km de bir yanmaya başladı ve son çıkan arıza kodunu fotoğraf olarak paylaştığım üzere P0172 System Too Rich, Bank1 hatası veriyor.
1641809466595.jpg
1641809466595.jpg (43.23 KiB) 1041 kere görüntülendi
Bu arada en başından beri dikkatimi çeken şey şuydu; arabayı lpg de kullanmama rağmen aracın fazla benzin tükettiğini düşünüyorum. Yani benzin ibresi yarım çizgideyken, araba sadece ilk çalıştırmalarda benzin kullandığını varsayarsak gözle görülür bir şekilde azaldığını gözlemledim yada bana öyle geliyor. Ustalara gösterdim ama normal olduğunu en azından bir sıkıntı olmadığını söylediler.
İkinci konu arabadan ilk çalıştırmada fazla benzin kokusu gelmekte. Araba çalışırken arka bagajdan birşey almaya kalkışınca kokudan duramıyorum neredeyse..
Şimdi şuna gelmek istiyorum: Burada sorun oksijen sensöründe mi yoksa başka yerlerde de olabilir mi? Mesela enjektörlerde ? Yakıtı doğru şekilde pulvarize edemediği için mi (işeme olarak tabir ediliyor) benzin çiğ olarak atılıyor ? Bunu nasıl anlayabiliriz?
Bu arada LPG tankını değiştirirken, usta lpg ayarlarına baktı normal dedi.
Özetlemek gerekirse, bu zengin karışım hata kodunu oksijen sönsöründe mi aramalıyız ? Eğer öyleyse öncelikle Hakan abimin yaptığı gibi sensör temizliği ve ardından reset atma işlemini yapmayı düşünüyorum,o da kurtarmazsa yan sanayı sensör takıp denemek gerekecek.
2004 G.Vitara 1.6 3k manuel
Yalova/İstanbul
Reha MERİÇ

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2022 14:00

Reha slm birsürü soru sormuşsun hangisine yazayım bilemedim.

Sıralı sistem LPG beyinleri LPG-Benzin geçişinde kesinti olmasın diye depo içindeki benzin pompasını sürekli çalışır tutar. Benzin tükettiğini veya kaçak oldugunu düşünüyorsan 30amperlik sağlam bir kesici röle ile bunu devre dışı bırak ben öyle yapmıştım eski arabamda.

Zengin karışım = fazla yakıt ve oksijen sensörlerinin ikazı ile arıza lambanı yakar, yani yakıtı kıs LPGye adam gibi ayar yap demek ister..usta kılıklı taamamm abii normal diye demeleri bu gereçeği değiştirmez...Arabana ihtiyacı kadar LPGverirsen böyle sorunun olmaz.
Site Admin

rehameric
Er
İletişim:

17 Oca 2022 22:03

Offroadpassion yazdı: 17 Oca 2022 14:00 Reha slm birsürü soru sormuşsun hangisine yazayım bilemedim.

Sıralı sistem LPG beyinleri LPG-Benzin geçişinde kesinti olmasın diye depo içindeki benzin pompasını sürekli çalışır tutar. Benzin tükettiğini veya kaçak oldugunu düşünüyorsan 30amperlik sağlam bir kesici röle ile bunu devre dışı bırak ben öyle yapmıştım eski arabamda.

Zengin karışım = fazla yakıt ve oksijen sensörlerinin ikazı ile arıza lambanı yakar, yani yakıtı kıs LPGye adam gibi ayar yap demek ister..usta kılıklı taamamm abii normal diye demeleri bu gereçeği değiştirmez...Arabana ihtiyacı kadar LPGverirsen böyle sorunun olmaz.
Hakan abi evet haklısın biraz karmaşık olmuş yazdıklarım ama içinde bulunduğum durumda karışık bende çıkamadım işin içinden :) Bu arada haftasonu arabaya gidince (ben İstanbul, araba Yalova'da ) son çıkan arıza kodunu silip, arabayı benzinde çalıştırdım, 30 km yol yapamasamda 15-20 km benzinde kullandım ve henüz lamba yakmadı.
Hakan abi, sende mi böyle bir sorunla karşılaştığın için devre kesici röle koymuştun yoksa başka sebepten mi? Bunun için LPG servisinemi gitmemiz gerekiyor yoksa normal serviste yapıyor mu ?
Yalova/İstanbul
Reha MERİÇ

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2022 22:07

1-Arabanı benzine al 50 km en az kullan...sorun varmı? varsa hallet LPG yok öyle davran.
2-LPGye geç (herşeynormalse) arıza lamban yanıyorsa LPGden kaynaklı git ayarını yaptır yapamayan LPG ciden kaçarak uzaklaş.
Sanırım kısa öz net oldu. 8-)
Site Admin

rehameric
Er
İletişim:

17 Oca 2022 22:34

Tamamdır Hakan abi sağol, bir gelişme olursa yazarım burdan :)
Yalova/İstanbul
Reha MERİÇ

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 57 misafir