Suzuki Grand Vitara XL-7 XL7 TD EGR Valfi Sorunu

SUZUKI GRAND VITARA XL7 2.0 HDI

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Grand Vitara XL-7 TD EGR Valfi Sorunu

11 Mar 2018 20:56

FRATH yazdı:
Offroadpassion yazdı:Egr var takbiki emiş manifoldunda sol taratan giren bir boru var.. akü tarafından emiş manifolduna bak serçe parmak kadar bir boru aşağıdan gelir manifolda girer.
eyvallah abi. ben bu zımbırtıyı iptal ettirecem. Beygirde artış sağlar mı? Niyetim o...
Hafif bir artış olur hissedir değil..

F5121 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Site Admin

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

15 Mar 2018 13:45

Offroadpassion yazdı:
FRATH yazdı:
Offroadpassion yazdı:Egr var takbiki emiş manifoldunda sol taratan giren bir boru var.. akü tarafından emiş manifolduna bak serçe parmak kadar bir boru aşağıdan gelir manifolda girer.
eyvallah abi. ben bu zımbırtıyı iptal ettirecem. Beygirde artış sağlar mı? Niyetim o...
Hafif bir artış olur hissedir değil..

F5121 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
bilgilendirme için sağol abi. ustam da uğraştığına değmez dedi. vazcaydım ben de...
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"
2004 Grand Vitara 1.6 A/T

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

01 May 2018 12:17

Almanya'dan gelen EGR yi araca taktırıp yeni sahibine gönderdim.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

07 May 2018 16:13

EGR valfi değiştikten sonra araba bende 1 hafta kadar kaldı. Bu süreçte 1000 km civarı yol yaptım. Benim gözlemlediğim fark EGR iptalken araba daha seri kalkıyormuş, bunu farkettim. Diğer bir deyişle EGR takıldıktan sonra zaten lastik çapları büyük olduğundan hantal kalkan araba ışıklardan kalkışlarda daha bir hantallaştı. Ancak sonrasında devirlenmesi ve gücü iptal hale göre bariz iyileşti. Ne alaka ben de anlayamadım ama belki EGR iptal edilince EGR nin çalıştığı üzerine kurulu bir sistemde bazı aksaklıklar oluyordu ya da EGR nin motora bastığı gaz turbo devrine olumlu bir katkı yapıyordur ama sonuç itibarıyla ilk kalkış dışında arabanın çekiş ve gidişi EGR yeni ve çalışır vaziyette iken daha iyi oldu.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
FRATH
Onbaşı
İletişim:

13 Haz 2018 14:41

ABDULLAH yazdı:EGR valfi değiştikten sonra araba bende 1 hafta kadar kaldı. Bu süreçte 1000 km civarı yol yaptım. Benim gözlemlediğim fark EGR iptalken araba daha seri kalkıyormuş, bunu farkettim. Diğer bir deyişle EGR takıldıktan sonra zaten lastik çapları büyük olduğundan hantal kalkan araba ışıklardan kalkışlarda daha bir hantallaştı. Ancak sonrasında devirlenmesi ve gücü iptal hale göre bariz iyileşti. Ne alaka ben de anlayamadım ama belki EGR iptal edilince EGR nin çalıştığı üzerine kurulu bir sistemde bazı aksaklıklar oluyordu ya da EGR nin motora bastığı gaz turbo devrine olumlu bir katkı yapıyordur ama sonuç itibarıyla ilk kalkış dışında arabanın çekiş ve gidişi EGR yeni ve çalışır vaziyette iken daha iyi oldu.
bilgilendirme için teşekkürler.
Fırat Ulusu / ANKARA
"Beast Man"
2004 Grand Vitara 1.6 A/T

avci_kerem
Er
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara XL-7 XL7 TD EGR Valfi Sorunu

12 May 2020 13:18

merhabalar . egr söktüm . sac ile kapatılmış . p0400 kodu var motor ikaz yanıyor . egr nin iç lastiğinin değişmesi durumu varmış . yada ebaydan 60 dolar civarı 806 jumpy egr mi almak mantıklı ? tavsiyeleriniz bekliyorum

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

12 May 2020 15:31

Kerem merhaba, oem parça kodu ile araştırmak lazım şuan vatim yok olsa bakardım senin için..Unutma bu motor psa 2.0 hdi motoru citroen peugeot motor 406-407-807-jumpy-berlingo bir çk araçta kullanıldı..Numune parçanı alıp citroen peugeot parçacılarına git..görüntü olarak çok benziyor..uyar uymaz dediğim gibi buradan yorum yapamam..oem parça kodları önemli..
Site Admin

oaoh
Er
İletişim:

25 Eki 2021 09:37

Selamlar,
Geçen yıl egr valfininin altına deliksiz sac koyarak egr yi körlemiştim. Ne mi oldu? Aracın kalkışı düzeldi, çekişi düzeldi, rölanti sesi düzeldi... Lakin motor arıza ışığı yanıyordu. Sonra ne mi oldu? Uzun yola giderken motor sürekli temiz hava ile çalıştığından hararet yükseldi, yüksek sıcaklıktan dolayı basınç da yükseldiği için soğutma suyu borusunu patlatmış. Bunu fark edemedim. Daha sonra Düzce Bolu tüneli arasında yine yüksek basınçtan patlayan boruyu yarmış atmış. nerdeyse motoru elime alıyordum. Arıza ışığı sürekli yandığından bu olaylar için motor beni uyaramadı garip. Daha sonra egr nin altındaki sacın ortasına 8 mm delik açtım. OBD cihazı ile de ışığı söndürdüm. Araba eski egr li haline geri geldi ışık söndü ama bu sefer de rampa aşağı viteste inerken motor bol bol egzoz gazı çekmek istiyor, yeterli gaz gelmeyince arıza ışığı gene yanıyor. Biraç kere OBD ile söndürdüm. en sonunda lanet olsun deyip orjinal saç contasını geri taktım. Sonuç elde var sıfır.
Araç şu anda rampada el freni ile 2500 devir verip bi anda el frenini indirip patinajlı kalkamazsam yerinden oynamıyor. Yani rölantide yavaş yavaş kalkayım demek yok. Hızını aldıktan sonra 3-4 rampa yokuş dinlemiyor. Ama ilk kalkış eziyet. Egr nin içindeki kurumu gördükçe motora acıyorum. Hemen egzgz çıkışına konur mu bu meret.
Tek çare kaldı soft bi yazılım attırmak. Ondan da, motorun eski ve km sinin yüksek (290.000) olması nedeni ile tırsıyorum. Arabamı da çok sevdim. Ferah geniş, ister 4x4 ister 4x2, yakıtı az. Bi çare lütfen...

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

25 Eki 2021 10:42

Valla üstad ben Soft yazılım yaptırdım, EGR denilen saçmalığı iptal ettim beyinden sildim, komple kapattım, KN marka yüksek akışlı hava filtresi kodum,hava filtre kutusunun yanından snorkele giden borusuyuda söktüm, ön jant göbeklerine FreeWhell manual hub koydum..2.5 yıldır keyifle biniyorum yakıtımda 7.5LT şehir içi ve dur kalk trafikte sabah akşam işe git gel yapıyorum..bir depo ile 800Km görüyorum. Uzun yolda 90-110 arası sakin sakin gidincede 6.2Lt/100km gibi rakamlar gördüm..tavsiye ederim. Sonuçta Dana gibi araba ve yakıtı Hyundai Era Accente yakın...daha ne olsun.
Site Admin

oaoh
Er
İletişim:

25 Eki 2021 11:11

Üstad çok teşekkür ederim ilginize, sizden başka cevap veren yok.
Yazılım yapılan araçların grafiklerine bakıyorum da,
Alt devirlerde güç artışı daha fazla, daha sonra azalıyor, yani kalkışta işimi görüyor.
Aracın orjinal halini bozmadan,
Hangi yazılımı tavsiye edersiniz.

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

25 Eki 2021 16:24

Merhaba bende kısaca tecrübemi aktarmak isterim.

EGR'yi yazılım ile iptal ettirdim, hatta mekanik olarak da kapattirdiydim ama rektefiye sonrası o mekanik kısmına gerek kalmadı. aracın çekisinde inanılmaz artış gördüm. Bu arada 295 bin de egr iptal edildi şimdi 310 bin.
Faydası çok ben bu değişiklik için mutluyum. Ancak tavsiyem güvenilir bir beyinci/yazılımcıya gitmenizdir.
2008 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDİS
2009 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDİS

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

26 Eki 2021 10:58

Yazılım için diğer firmaları tanımıyorum İstanbul Kartal Sanayi Sitesi içinde EcuMap Emre diye genç bir arkadaş yaptı, diğerleri kim kidir nedir bilgi sahibi değilim malesef.
Site Admin

oaoh
Er
İletişim:

09 Kas 2021 14:16

selam derbeder xl7 ciler;
bu hafta sonu selenoid valflere bakayım dedim. çocuğu direksiyona oturtup gaza bastırdım.
egr selenoidinde rölantide hafif vakum var. bu ne demek; rölantide egr valfini hafif açıp egzoz gazını emmeye gönderiyor, motor güç istemediğinden yakıtı az yaktırıyor. gaza basınca ise güç lazım olduğundan selenoidin vakumu kesmesi ve egr nin kapanması lazım. (not: egr vakumla açılıyor, normalde kapalı) acak selenoid vakumu kesmiyor gibime geldi. bunca zaman egr ninin günahını almışız. garip ne yapsın, aç derler açılıyor, kapan derler kapanıyor. esas suçlu vakum işini ayarlayan beyin veya selenoid valfi.
işin özeti; gaza basınca selenoid valfler vakumu tam kesmediğinden veya vakum pompasından kaçak vb. sebeple yeterli vakum gelmediğinden çekiş düşüklüğü başımıza geliyor.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

10 Kas 2021 10:33

Üstad slm EGR ve güç artışı arasındaki bağlantı bildiğinin tam tersidir Egzoz gazı geri çevrimi yani EGR, İçten yanmalı motorlarda egzoz gazının bir kısmını yeniden motor içine :arrow: silindirlere yönlendirerek yanma sonucunda oluşan ısıyı düşürmeyi, bu şekilde çevre açısından zararlı azot oksit gazlarını kontrol altında tutmayı hedefleyen sistemdir.

Yani yanmış pis/kirli eksoz gazını bir soğutucudan geçirip (hemen akünün orada göreceksin) 83 derece soğuk motor suyu ile soğutup yani 600 derece /83 derece çevrimi ile serinletip manifolda geri basma sistemidir..

Bu işlem NOX gaz salımını düşürmenin en ucuz yoludur ancak motor
:arrow: Turboya giden gazdan kaybettiği için verim kaybeder,
:arrow: dışarıdan alacağı temiz havanın içine pis yanmış eksoz gazı girdiğinden verim kaybeder,
:arrow: içerler kurum pislik bağladığından manifoldun içine edilir
:arrow: egr valfi tıkanır manifold kömür madenine döner..

Kısaca EGR motorun içine eder, verim düşürür...üreticilerde Avrupa normları için buna katlanır.

çok kısa detay özetin özeti böyle, yani motora güç vs vermez olandanda ciddi çalan bir sistemdir..EGR valfini körle kapat bak motor nasıl çoşuyor inanamassın...ben yazılımdan sildirdim, yerinede beton döktüm tarihten sildim morgulus
Site Admin

oaoh
Er
İletişim:

10 Kas 2021 21:11

Üstadım,
Egr egzoz gazını emmeye verdiğinden motorun gücünü,
az oksijen patlaması nedeni ile ısıyı,
Düşürüyo, ama bunu rölantide ve az güç istendiğinde yapıyo ya da yapması lazım.
Esas sıkıntı güç istenip gaz verildiğinde egr nin açılmaması gerekiyo. Ki bol oksijenle verimli çalışsın. Sonra süratlenip ayak gazdan çekildiğinde açılıp geri dönşüm işini yapsın.
Ben yazın egr körlenmiş olarak kullandım, hararetten motoru elime alıyordum. Sürekli temiz hava ve uzun süreli gaz harareti yükseltiyo.
Uzun lafın kısası mesele kalkışta veya güç istendiğinde egr nin tam kapanması. Bu da egr membranına uygulanan vakumu tam keserek egr nin kapalı konumda kalmasını sağlamakla oluyor.
Sonuçta hepimiz bu araçtan daha iyi verim almak ve sorunsuz kullanım için uğraş veriyoruz.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

11 Kas 2021 16:59

3 yıldır EGR kapalı kullanıyorum 1 gr hararet sorunum olmadı, EGR'yi kapattığım gün :roll: kendi kendime daha önce neden yapmadım dedim.. :arrow: Chip tuning yazılım modifiyesinde ilk iş EGR iptalidir.
Site Admin

salihd
Onbaşı
İletişim:

25 Ara 2023 22:13

Ben iptal sevmeyen tayfadanım.Vakumlama ile yapılan kontrolde usta patlak dedi Almanya dan ithal ettim akraba yoluyla orjinal üzerindeki pierburg marka aldık.P0400 P0402 sil sil yeniden gelip ışık yakınca alayım dedim p0069 uda tetikliyor sanki.Halledeceğiz nasibse
Trabzon Merkez
2004 Grand Vitara 1.6 3k
2006 Grand Vitara XL7 2.0Hdi(05.02.2020-Halen)
Ölümü unutmadan hayata devam

Instagram:@gezgorgezz

salihd
Onbaşı
İletişim:

22 Şub 2024 11:19

Patlak egr değişildi.Selenoidlerin boğaza gideni bozuktu değişildi p0487 verdiriyordu.Şuan sistem stabil.
Trabzon Merkez
2004 Grand Vitara 1.6 3k
2006 Grand Vitara XL7 2.0Hdi(05.02.2020-Halen)
Ölümü unutmadan hayata devam

Instagram:@gezgorgezz

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

13 Mar 2024 23:13

Geçmiş olsun hemde güle güle kullanılan 8-)
Site Admin

“SUZUKI GRAND VITARA XL7 2.0 HDI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir