Radyatör & Motor İçindeki Pası ve Kireci Ne ile Temizlemeli

GENERAL VEHICLE SYSTEMS

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

Radyatör & Motor İçindeki Pası ve Kireci Ne ile Temizlemeli

03 Oca 2011 13:10

eskiden >>eski bakkal'lardan camaşır sodası alıp Radyatör'e atardık 1-2 gün araç calışınca içinden çikolata renği su çıkardı .

:arrow: şimdilerde bir bakkala girip bana çamaşır sodası ve çivit lazım desem ..ne istedigimi bile anlamıyacak garibim..abi sen hangi devirden kaldın diycek..sana ariyel kolormatik versek olurmu muhabbeti yapcaklar..

birde porçöz diye bir madde var .. :?:

avrupa plastik şise içinde radyatör temizleme sıvıları var onlar nasıldır..içimizde kullanan varmıdır. :?:

yada ne kullanmak lazım . :?:
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
zafer
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

Re: Radyatör & motor içindeki pası ve kireci ne ile temizlem

03 Oca 2011 23:52

çaydanlıkların içine sirke koyup su kaynatırlar (bizzat denedim işe yarıyor.)
ancak radyatörün içinde su kaynatamayacagımıza göre, :roll: :roll: işe yaramayabilir.
sıvı kireç çözücüler var denemek lazım,yada bu iş için hazır sıvıları.
ben bu konuyla ilgili olarak şunu düşünüyorum.radyatör içindeki kireçlenme kılcal kaçakları önlermi???*
temizleme işlemi sonrası olmayan kaçaklar ortaya çıkarmı??
H.Zafer Teker - A Rh (+) yaş: 47 küsur
(Suadiye-İstanbul)
Suzuki Vitara JLX 1999 model - 1.6 - 16v-

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

04 Oca 2011 00:53

temizleme işlemi sonrası olmayan kaçaklar ortaya çıkarmı??

aracta antifiriz yok ise uzun zamandır ,,antifiriz ilavesi bile minik deliklere sebeb verebilir.

pas kirec temizleme işlerinden sonra en zayıf bulduğu yerden su cıkar ..

kalorifer yada motor radyatörü bu ikiliden biri zarar görme ihtimali yüksek.

kalorifer & motor radyatörü bu ikliyi yenileyecem aldım hazır motor içinide temizleyip arındırıyım istiyorum .:roll:
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

cenk

04 Oca 2011 18:43

Komik gelecek ama bizzat denenmiş bir yoldur....
Hani şu böbrek taşlarını döken bilimselliği kanıtlanmış vitamin mineral yönden zengin sular varya ben şirketteki muhasebeci hatun için ne zaman kastamonu araç tarafına gitsem ava hep orada meşhur bir su var böbrek taşı için hep imkan doğrultusunda bidonlarla getiririm ablaya oda içer bana teşekkür eder ve yıllardır içe içe ve doktor kontrolunde birçok taşı döküldü bende merak ettim nasıl oluyor diye normal suyu içemem lıkır lıkır hadi çay yapalım içelim dedim..Ve çaydanlıkta su kaynatmaya başladım kireçten dibi gözükmeyen çaydanlık neredeyse yeni gibi olmuştu kaynatınca o suyu...

Aklıma radyotöre koyup denemek geldi sonuçta su ha musluk suyu ha şifalı dedim ve 2-3 kez değişim sonucu o pas ve kireç gözle görülür şekilde azalmıştı....
Denemekten zarar gelmez ha musluk suyu ha o su diyorum

fatih1966
Orgeneral
İletişim:

04 Oca 2011 18:56

Cenk şu sudan banada getir kardeşim dün sabaha kadar ağrıdan uyuyamadım böbrek taşı yüzünden :|

cenk

04 Oca 2011 19:01

Abi evde 5 lt falan var 1 bidon ilk buluşmada sende durup duruyordu valla ihtiyacı olan biri olur diye kısmet sanaymış

fatih1966
Orgeneral
İletişim:

04 Oca 2011 19:01

Vallahi iyi olur Cenkim bir deneyeyim bakayım

cenk

04 Oca 2011 19:04

Oldu bil abi hatta başlık açtım kara gidelim diye hafta sonu bak abi oraya su bahane gezi şahane morgulus morgulus

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

04 Oca 2011 19:44

asitli içerigi olan maddeler ancak kireci sökebilir :roll:

bahsi gecen abla sagmı :?: midesi böbregi saglammı.. :?:

içmemek hayırlıdır o zaman bence.. morgulus
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
Kaptan
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

04 Oca 2011 20:15

geçen hafta asker arkadaşımın opel astrasının sıcak hava saglayan radyatörlerinin tıkandıgını ögrendik maslak sanaaide arkadaşima gittik torpıdonun sökülüp degişmesi gerektigini söyledi malıyette 500 tl civarı idi bir gün sürer dedi fakat tıkanıkları yaptıgı aparatla acan bir ustadan bahsetti hemen oraya gittik . usta incelemelernden sonra 2 saat sonra hallolur dedi gercekten 2saat sonra petegin içini açmış temızlenmışti 80 tl halloldu araba sıcacık simdi ohbe bitti morgulus morgulus morgulus morgulus morgulus morgulus
DOĞAN KAYA Bahçelievler İstanbul

“ Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir. ”

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

05 Oca 2011 00:47

Kaptan yazdı:geçen hafta asker arkadaşımın opel astrasının sıcak hava saglayan radyatörlerinin tıkandıgını ögrendik maslak sanaaide arkadaşima gittik torpıdonun sökülüp degişmesi gerektigini söyledi malıyette 500 tl civarı idi bir gün sürer dedi fakat tıkanıkları yaptıgı aparatla acan bir ustadan bahsetti hemen oraya gittik . usta incelemelernden sonra 2 saat sonra hallolur dedi gercekten 2saat sonra petegin içini açmış temızlenmışti 80 tl halloldu araba sıcacık simdi ohbe bitti morgulus morgulus morgulus morgulus morgulus morgulus
bahsi gecen iş başı agrıyan kimsenin aspirin yutması gibi bir şey 1 bilemedin 2 sene zar zor ömrü olan bir olay :idea:
vaktinde bende yaptırdım .. ;) tecrübe ile sabit.. utanma şimdi yeni kalorifer petegi aldım ve takıcam malesf. yuhh
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Re: Radyatör & Motor İçindeki Pası ve Kireci Ne ile Temizlem

05 Oca 2011 06:56

Araca ilk defa Castrol Kırmızı antifriz koyduğumda radyatör ertesi gün sızdırmaya başladı, değiştirdik. Birkaç sene sonra antifirizi yenileyince bu sefer de kalorifer radyatörü sızdırmaya başladı onun da yeniledik. Kırmızı antifriz buralardaki kireci pası söktüğüne göre motor içindekini de söküp temizlemiş midir?
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

06 Oca 2011 11:50

antifirizinde temizlik+ ince delikleri ortaya cıkarıp patlatma özelligi var. morgulus
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

4L
SITE ADMIN
İletişim:

07 Oca 2011 23:44

Direkt gözlemim olan olay
1) bizim ustanın 80 bilmemkaç model ford taunusu var, kalörifer ısıtmıyordu. radyatörü söktü içine 40 kuruşa satılan granül lavabo açıcılardan azar azar bir poşeti radyatörün içine boşalttı, döktükçe kaynar su ilave etti ve taktı . Bir aydır araba hamam gibi ve sorunsuz. maliyeti 40 kuruş
2) limontuzu ile kaynatılan çaydanlıklarda kireç ıvır zıvır hiç birşey klmaz. Sıcak devir yapmış normal hararet seviyesine ulaşmış bir radyatöre atılır ve en azından zararı olmaz erir zararı olmaz. Maliyeti 1 lira
3) bu iş için piyasada radyatör ve soğutma sistemi temizleyici sıvılar satılıyor. Sıcakken sisteme dökülüyor ve iki üç gün sonra su boşaltılıp yeni sıvı antifiriz vs konur, İhtiyaca göre bir kaç kez tekrarlanabilir. 15-20 lira
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

“GENEL ARAÇ SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir